Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Строева подготовка и паради?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Строева подготовка и паради?

    Каква е целта на строевата подготовка в армията? Имам някаква идея, но ми се иска да чуя мнението на по-компетентни. Струва ми се, че въпросът трябва да се раздели - какъв е смисълът от: строева подготовка преди 20. век, строева подготовка в 20. век, строева подготовка в съвременната българска армия.
    Всъщност, докато пишех това, се сетих и нещо друго - каква е целта и смисълът на военните паради? Пак можем да разделим въпроса на три, както другия.

    #2
    Дааа, интересна тема

    Даа, въпросът и темата са интересни, но не знам дали мястото им не е в нкоя от военните части на форума.
    Моята интепретация на нещата е следната: по принцип строевата подготовка под една или друга форма съществува откак съществува армия като организирана група хора, изпълняващи определена социална функция. Тя е един от инструментите на тази организация и е средтво за оденкавяване на индивидите - т.е., начин, да бъдат превърнати в едно цяло в рамките на конкретното подразделение. Тя изпълнява и определени дисциплиниращи функции, свързани с директното подчинение на заповед. Може би, в този смисъл, това е най-древното средство за възпитание в армията.
    Парадите и въобще - показните военни ритуали имат най-малкото две цели - едната е да дават конкретно утилитарно приложение на строевата подготовка, което лесно може да се вмести в главата и на най-лишения откъм природен интелект подофицер (всяко нещо в армията трябва да има конкретно приложение, което "да може да се пипне"). Втората е да затвърждава единството - особено в психически смисъл, на армията. И, естествено, има поне още едно чисто официозно приложение - да украсява всякакви държавни събития, където напомня метафорично за мястото и функциите на армията в държавата.

    Ако се обърна към класификацията на строевата подготовка във времето, то вероятно до Х²Х век тя е могла да служи и като средство за тактическа подготовка - особено по отношение на използването на предварително уточнени и ясни строеве по време на битка. Доколкото от тогава насам това й значение се губи, то от тактическа гледна точка все пак остава сплотяващото и уеднаквяващо значение - войниците да се движат и действат като едно цяло, което ги прави по-ефективни като подразделение и по-устойчиви на външни лияния (механизира психиката им).
    В тозисмисъл, вероятно от ПСВ насам често се е случвало военните по места да изгубят причината за съществуването на строевата подготовка и да я възприемат като нещо само за себе си - т.е., като самоцел. В момнета в който парадите се превърнат в единствената сфера за приложение на тази военна дисциплина, тя става твърде излишна и обременяваща, като вероятно губи повечето от психовъзпитателни си функции (като остава най-грубата - да подтиска индивидуалността чрез показен абсурд).
    Мисля че това напълно важи за състоянието на нещата със строевата подготовка в днешната ни армия (или поне по времето, когато аз самия минах през нея). Тя, тъй като е неправилно използвана и възпиремана (което важи за почти всеки един аспект - включително и за тактическата подготовка, да не говорим за действията в състава на подразделение или нагоре), тя се превръща в безсмислено обременяване на армейската реалност, което има своята единствена реализация в "красивата" показност на парада или армейската церемония чнапълно безсмислени за почти всеки от участниците в тях, но "радваща окото"на по старшите командири (кат онещо според тях необходимо като черешка в мелба).

    Comment


      #3


      Казано на кратко парада е военнен ритуал останал от древноста като демонстрация на мощ и готовност на войските да изпълнят вменения им дълг.
      А основната цел на строевата подготовка е да се научи войската на дисциплина и точно да изпълнява командите на командирите.В древноста от това е зависела победата! Парадната същност на маршировката е вторично явление.
      НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

      Comment


        #4
        относно строевата подготовка след 20 в. и парадите съответно Голум и Елемаг са напълно прави.

        обаче Голум попропусна значението на строевата в античността и средновековието като основна, а често и единствена форма на тактическо преимущество. спомнете си за фалангата, господствала на бойните полета стотици години, обърнете значението на строя в римската воиска, не забравяйте и английското каре хиляда и кусур години по-късно.

        до изобретяването и навлизането в употреба на автоматичните оръжия и експлозивите във вариант на тежка артилерия (намаляването на щетите от които изисква разреждане на бойната формация до степен, при която вече не може да се говори за строй), действията на войниците в група имат решаващо значение за изхода на битката, а строевата подготовка си остава единственият начин за тренировка на такива действия.

        Comment


          #5
          Фридрих Велики общо-взето само заради строевата подготовка бие всички
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            #6
            Е,чак пък да съм го пропуснал :
            Ако се обърна към класификацията на строевата подготовка във времето, то вероятно до Х²Х век тя е могла да служи и като средство за тактическа подготовка - особено по отношение на използването на предварително уточнени и ясни строеве по време на битка.

            Comment


              #7
              Еее,Империал,не баш всички! :lol: И на него му отупват прахта на няколко пъти,барабар с великата му строева подготовка!Но е истина,че за регулярната му кавалерия строевата подготовка има огромно значение,защото именно чрез нейните организирани и доведени до автоматизация действия на няколко пъти вади от безнадеждна ситуация цялата армия през Седем годишната война.
              "Прави каквото трябва,да става каквото ще!"

              Comment

              Working...
              X