Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските free-сървъри

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Българските free-сървъри

    Вчера вечерта видях следния надпис на главната страница на free-сървъра на моя доставчик: "Съдържанието остава до 25.10, след което всичко се изтрива.". Е всъщност беше написано значително по-неграмотно, ама карай. Нито защо, нито дали ще го има или няма да го има по-нататък. Е, това се появи, след като сървъра го нямаше около два месеца на линия, също без обяснения защо. Дотук всичко си е типично за нашенските мърди, които в други страни се нарича Интернет доставчици.
    Обаче, прочетох следното нещо в новините:
    "Free-сървърите си отиват
    Българските сайтове с нелегално съдържание търсят начини за узаконяване на дейността си, обяснява Петър Гаврилов в уводната тема на в. Капитал
    20.10.2004
    Пиратските сървъри издишат. С голяма вероятност може да се каже, че по-голямата част от тях скоро ще изчезнат, за да освободят място на нов, "легален" сървър или доставчици на съдържание, уредили въпроса с авторските права на файловете, които предоставят.
    Това ще става срещу заплащане и така в България ще се появи един нов бизнесмодел (вероятно не без "помощта" на полицията, съда и т.н.) - моделът на платения даунлоуд.

    По подобна схема през последните десетина години на светло излязоха видеотеките и кабелните телевизии.

    Както и тогава, сегашните доставчици на нелегално съдържание в цифров вид изведнъж се оказаха под масиран натиск от страна на правоохранителните органи и асоциациите за защита на авторските права.

    Алтернативата пред тях е една - да се адаптират към новите условия или да излязат от играта...

    В някаква форма платен модел всъщност съществува и сега, твърдят хора от българските интернет среди.

    Разликата е в това, че тези, които плащат, не са директно крайните потребители.

    Таксите са за интернет доставчиците, които след това рекламират пред клиентите си бърз достъп до сървъри "с много филми, музика и игри".

    И, разбира се, след това калкулират сумата в месечния абонамент на клиентите.

    Сегашният модел на работа, използван от т.нар. "free-сървъри", обаче навлиза в криза.

    През последните седмици много от известните на редовия интернет потребител места като www.ftlbg.com, www.arenabg.com, free.data.bg, www.bubu.to, free.evro.net и www.find-bg.com са прекратили свободния достъп и/или качването на файлове в очакване на акции на НСБОП.

    Сайтът www.mp3-bg.com, който според заглавната си страница има над 10 000 файла (песни) в архива си, пък в последните две години поне един път със сигурност смени собственика си и наскоро анонимно започна да търси нов "инвеститор".

    Български родоначалник на тези сървъри е free.techno-link.com, който дълго време беше най-големият и единствен такъв. Масиран натиск върху "собственика" му (интернет доставчика "Спектър нет", който го купи заедно с "ПроЛинк" през 2002 г.) го накара да спре за известно време поне официално.

    Малко по-късно той възкръсна с нов интернет адрес (www.ftlbg.com) и по неофициални данни с променена собственост.

    Този сървър удовлетворяваше

    "нуждите" на потребителите

    за музика, кинохитове и порно, а останалите интернет доставчици бяха доволни от този вариант, доколкото генерираният трафик си оставаше в България и не трябваше да плащат скъпо за международна свързаност.

    Малко след придобиването на "ПроЛинк", "Спектър Нет" решиха да "капитализират" факта, че трафикът към техни сървъри (главно free.techno-link.com) e най-големият в държавата.

    Те въведоха едностранно модела с плащане за вътрешния трафик, който до този момент беше безплатен за доставчиците.

    За да балансират ситуацията (и да не дават реални пари на конкурентите си), почти всички големи интернет доставчици създадоха известните днес сървъри, които ударно бяха "заредени със стока".

    В началото на дейността си т.нар. "free-сървъри" (което реално е някъде през 2000-2001 г.) практически замениха "в строя" на закононарушителите видеотеките и кабеларките, които бяха принудени да прекратят предоставянето/излъчването на филми без платени права, както и в някаква степен продавачите на пиратски дискове.

    Така всеки потребител с интернет достъп в България можеше (и още може) да копира на компютъра си филми, музика, софтуер и игри, за които да не плаща нищо.

    Този очевидно пиратски модел е в явен ущърб на фирмите, които представляват големите софтуерни производители, филмовите разпространители и музикалните компании.

    Той е и престъпление според чл.172а на Наказателния кодекс (НК).

    Последното прави страна по спора и правораздавателните органи (полиция и прокуратура), принуждавайки собствениците и създателите на free-сървърите да не се афишират официално и да търсят обтекаеми юридически формулировки за съществуването си.

    Всички пиратски сървъри поставят под някаква форма "Условия за регистрация", с които анонимният потребител се съгласява, преди да получи достъп.

    В тези условия е записано от веща адвокатска ръка, че "предоставянето на свободен достъп до услугите става в съответствие със законите на Република България", но въпреки това на тези сайтове се качват редовно най-новите филми, игри и софтуер, както и музикални албуми.

    Създателите и администраторите на тези сървъри упорито отричат да знаят каквото и да било за това и твърдят, че не могат да следят какво прави всеки потребител в интернет.

    Според Георги Стефанов, управител на интернет доставчика EVRO.NET, на неговия сървър има около

    13,5 млн. файла и 30 000 потребители

    и той не би могъл да отделя ресурси, за да ги следи постоянно, но при сигнал винаги е премахвал незаконното съдържание.

    Въпреки това, за да се справи с "проблема", Стефанов твърди, че е премахнал качването на файлове и регистрацията на нови потребители и ще ревизира съдържанието на машините си.

    Подобна е ситуацията и с останалите участници на този пазар, за които много от регистрираните потребители са и клиенти на интернет доставчика, който официално или неофициално поддържа даден сървър.

    Понеже никой не гони клиентите си, много доставчици са попаднали в омагьосан кръг - желаят да спрат потенциалния източник на проблеми, но не смеят, за да не загубят потребители, които ще отидат при друг "работещ" провайдър.

    Освен изброените по-горе почти всеки от нароилите се квартални LAN доставчици има собствен сървър, с който зарибява клиентите си, като им предоставя висока скорост (примерно 100 мегабита/секунда) на достъп до него.

    Често това е единственото достойнство на тези мрежи, които дават интернет достъп до международни сайтове със скорост, по-ниска и от dial-up.

    Подобни доставчици се ползват почти изцяло от домашни потребители заради приемливата си цена.

    В този квази-бизнесмодел потребителят спестява парите, с които би си купил компактдиск, билет за кино или би платил наем във видеотека, а и изборът на филми и музика е несравнимо по-голям, отколкото предлаганият легално.

    Така през последните две-три години разпространението на интернет направи така, че от асоциациите за защита на авторски права (музика, филми и софтуер) започнаха да гледат на него като на основна пречка и голямо зло, държейки се подобно на лудитите през XVIII век в Англия, трошили парните машини, понеже ги смятали за заплаха за работните им места.

    За софтуер и игри въобще не става въпрос - в България никога не е имало нагласа те да се купуват.

    Положението с компютърните програми беше дотам трагично (от всеки 100 инсталирани над 90 бяха незаконни според данни на BSA), че се наложи правителството да извади близо 14 млн. долара за лицензи на "Майкрoсофт", с които да легализира софтуера си и да отслаби натиска на международните организации и да тушира заплахата от американски търговски санкции през 2002 г.

    Това, както и масирани проверки на полицията в офиси на фирми, доведоха до снижаване на процента до около 78% за миналата година.

    Пред тази година процентът отново се е увеличил и е достигнал 81%, казва представителят на BSA за България Велизар Соколов.

    Според него това е доста обезпокоителна тенденция, след като веднъж процесът в някаква степен е бил овладян.

    В тази ситуация представителите на софтуерни компании (като "Adobe" и "Мicrosoft"), на големите звукозаписни и филмови компании търсят всякакви средства да намалят загубите си, които средства най-често са акции на полицията срещу фирми нарушителки и изземване на компютри от офиси.

    След подобни акции (и под натиска на мутрите) нелегалните видеотеки и кабеларките отстъпиха място на големи играчи, които въведоха правила на пазара и (неохотно) започнаха да плащат за права.

    Като следствие от това програмите и рафтовете им с интересни и нови филми и предавания намаляха, а развитието на технологиите отпуши нов канал за дистрибуция в лицето на високоскоростния интернет и кофирането на филмите и музиката в компресиран цифров вид.

    Доколкото кабелните оператори и сега предоставят достъп до мрежата, отново съществуват подозрения, че те са

    свързани и с пиратските сървъри

    и ги подпомагат.

    За полицията обаче е далеч по-трудно да предприеме реални действия срещу сървърите, които не са видими и не могат да бъдат иззети поради факта, че първо трябва да бъдат открити физически.

    Освен това някои от сайтовете са само бази данни, а самите нелегални файлове са разпръснати по много машини, което прави евентуалното събиране на доказателства за престъпление почти невъзможно.

    Тук юристите на засегнатите страни се хващат за сламката "предоставяне на достъп" по какъвто и да е начин, визирано в чл. 172а на НК.

    Истината е, че те използват законите като сопа, притиснати от безсилието си срещу пиратите и се опитват да вменят на производители на CD, интернет доставчици и мениджъри на фирми модел на бизнесетика, използвайки всевъзможни рестриктивни начини на контрол.

    Един от спорните прийоми например е присъствието на представители на BSA по време на полицейски проверки за нелегален софтуер, което се оспорва от много юристи като незаконно.

    В желанието си за максимална превенция на незаконната размяна на файлове през интернет, представители на БУЛАКТ и БАМП (обединения на филмовите и музикалните компании в България) са готови

    да съдят всеки потребител

    с намерен филм или песен на харддиска, стига да открият начин за правене на това нещо на практика.

    Представителите на самите free-сървъри са един вид "добре облечени бизнесмени" в българския интернет.

    Повечето от тях не са толкова големи и толкова добре облечени, но пък именно те налагат новия модел на разпространение на съдържание през интернет.

    И то водени от идеята, че светът се движи от тези, които нарушават закона (според анонимен мейл на е-пират) и без да се съобразяват много-много със Закона за авторското право и сродните му права (и грозящите ги три години затвор според Наказателния кодекс).

    Те избягват въобще да говорят публично за това дали и колко печелят от незаконно съдържание, но имат цени за реклама на сайтовете си (www.mp3-bg.com).

    А през пролетта на тази година се опитаха да извиват ръцете на интернет доставчиците с въвеждане на платен достъп до съдържанието на своите машини.

    Това всъщност е етапът, в който хората, които даунлоудват музика и филми през интернет, са станали толкова много, че отсъствието им от киносалоните и видеотеките е видно с просто око.

    Тези, които нямат домашен достъп, ходят в големи интернет клубове като "Матрицата", които се рекламират освен с игри в мрежа и с "най-нови филми и музика".

    Всъщност много интернет клубове са възникнали като лице на сървър, сложен някъде "отзад".

    Критичната маса потребители позволява на free-сървърите (собствениците им) да преговарят с носителите на правата от позиция на силата - никой не може да ги затвори или поне не си е дал достатъчно труд да го направи.

    Същевременно те са научили потребителите на това какво е DivX и MP3-ка и как се пуска на компютъра и сега смятат, че са в правото си да искат пари за това.

    Вероятно нямат против да плащат част от парите на компаниите, които държат правата за разпространение, ако това ще им гарантира спиране на полицейските акции и заплахи с нови такива.

    Така, както се случи със споменатата вече верига от клубове "Матрицата".

    Официалните разпространители на софтуер, музика и филми също вероятно ще извървят своя път и ще престанат да гледат на интернет като на абсолютно зло.

    Според хора от интернет бранша скоро е възможно да има някакво споразумение, благодарение на което бившите пирати (някои от тях подписват иронично анонимните си имейли със "сър Френсис Дрейк") ще станат почтени бизнесмени.

    По подобна схема въпросният английски пират е получил официално регламентиране на дейността си и титлата сър през XVI век от кралица Елизабет.

    През XXI век в България новият "е-сър Френсис", който и да е той, вероятно ще получи индулгенция от родните инквизитори (в лицето на полицията, прокуратурата и асоциации като BSA, БАМП и БУЛАКТ), които ще забравят прегрешенията му в името на бизнеса и едно приемливо за двете страни разпределение на благата. "


    Коментари следват. И от мен и от вас.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    #2
    И аз тъкмо четох за това преди да въздъхна като човек смазан от капитализъмъ и империълизъмъ..и да отворя Бойна слава (Дали някой ден Империал ще ни накара да плащаме за достъп :?: 8)

    Какво да кажа по случая за free сърварите няма да е толкова фатално.. и без това няма да имаме интернет - ЛАН доставчиците (единственото което 95% от хората могат да си позволят)

    КРЕТЕНИЗЪМ !

    Освен изброените по-горе почти всеки от нароилите се квартални LAN доставчици има собствен сървър, с който зарибява клиентите си, като им предоставя висока скорост (примерно 100 мегабита/секунда) на достъп до него.

    Често това е единственото достойнство на тези мрежи, които дават интернет достъп до международни сайтове със скорост, по-ниска и от dial-up.

    Подобни доставчици се ползват почти изцяло от домашни потребители заради приемливата си цена.

    В този квази-бизнесмодел потребителят спестява парите, с които би си купил компактдиск, билет за кино или би платил наем във видеотека, а и изборът на филми и музика е несравнимо по-голям, отколкото предлаганият легално.
    А това който го е писал явно е абсолютен келеш и никога не е ползвал DIAL-UP по "мрежата" на БТК... Компактдиск ще си купувам ЛИЦЕНЗИРАН абс. палячовци !
    Ruhm und Ehre der Waffen SS

    Comment


      #3
      То коментарът мисля е ясен - едва ли ще се намери човек сред форумните потребители (поне тези, които са в България), който да не ползва по един или друг начин информацията на въпросните сървъри. И само по себе си в ползването на пиратска и в този смисъл почти безплатна информация няма нищо лошо - поне за нас като потребители.
      От друга страна, обаче, ползването безплатно на същата тази информация, която се явавява и нечия интелектуална пък и юридическа собственост, не е много хубаво. Добре е интелектуалният труд да се заплаща.
      Но, както бе отбелязано и в цитираната статия, за това няма никакви финансови условия в България, поне в момента.
      Ако да речем затворят въпросните сървъри и изгубя достъпа си до филми, музика (до игри и програми е ясно, че няма да се изгуби, след като пиратите на Славейков, да речем, са под покровителството на полицията), това няма да ме подтикне по-често да ходя на кино, да си взимам филми от видеотека, да си купувам СД-та с музика - просто ще се върна към състоянието си отпреди да имам достъп до нет - сиреч, ще ходя веднъж-дваж на кино в годината и ще си позволявам за същия период един или два диска с музика. А най-вероятно просто ще си купувам (вместо да свалям) пиратски СД-та с филми и музика (това според мен въобще няма да могат да го прекратят) - т.е., пак ще плащам (но значително по-малко) и парите ми няма да отиват при собственика на информацията.
      Така че това е поредната сама по себе си правилна идея, но появила се в неправилни условия или момент.
      Инак идеята на платените сървъри с пиратска информация ми се вижда глупава и чак противна.
      Може би ако цените на легалните музика/филми/софтуер бяха съобразени с местните условия, много повече хора щяха да си ги купуват легално. Впрочем, тогава пак остава проблемът с избора на "заглавия", който обикновено е почти никакъв.

      Comment


        #4
        Е, в крайна сметка има едни такива интересни работи като е-магаре и битторент
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          #5
          Така е, сър Грей, но тук влизаме ряко в друг проблем, характерен май за всички български доставчици - липсата на "гарантирана" връзка навън. Понякога може да е прилична, най-често е отвратителна. А тея работи почти винаги ще са свързани с трансфер отвън.
          Впрочем, струва ми се, че и нещата от сорта на е-магарето са по същество незаконни - нали перди време имаше една аудиогалактика , ама я затвориха по некви сходни причини.

          Comment


            #6
            Вечния цикъл на възход и падение не може да бъде възпрян от някакви си пикливи закони. Едно време беше галактиката, после напстер, морфеус, казаа, сега магарето и така до безкрайност :lol:
            XV mile the sea brode is
            From Turkey to the Ile of Rodez...

            Comment


              #7
              Ако разгледам нещата подред, се получава интересна картинка:
              1. Разбира се, наличието на купища безплатни програми, музика, филми и игри разглезва потребителя. На мен ми се е случвало, докато преподавах, да ме питат защо нямаме курсове по Corel Draw или Photoshop. Отговорът ми, че в такъв случай ще трябва да закупим продуктите, а това ще означава, че цената на такъв курс ще е висока явно беше изненада за хората. Всъщност, масово сънародниците ни дори не си представят, че някои неща струват пари. Изчезването на безплатните сървъри ще внесе малко отрезвяване. Иначе, в българските фирми всичко живо работи на най-най-последните версии на програмите. Излязъл примерно Corel 12 и след седмица най-много всички фирми работят на него. Е, практически ще останат някакви локални пиратски сървъри сигурно, но за достъп до тях ще има висока такса (www.ftlbg.com, бивш free.techno-link.com например) или ще са трудно достъпни.
              2. Закриляната от софийската полиция борса за продажба на пиратски дискове на пл. "Славейков" ще си остане също. То и без друго там нерядко пиратската цена е над тази на производителя на програмата, която обаче примерно няма разпространител в България.
              3. Организациите, които на думи се борят срещу пиратството всъщност махат конкуренти от пазара. Като така могат да се мачкат конкурентни компютърни клубове, но със същия успех може да се удрят конкуренти във всяка област. Например, ако една фирма е принудена да легализира софтуера, който използва, то цената на нейния "продукт" ще бъде явно по-висока (и неконкурентноспособна) спрямо друга фирма "закриляна" от "борците"с пиратите.
              4. Интернетът, като услуга в България явно ще западне като следствие от тези мерки. Първо, защото преди трансфера беше насочен към български сървъри, най-често в рамките на мрежата на доставчика, а сега поне част от този трафик ще излиза извън страната. Което означава или много по-високи цени за интернет или много по-мизерно качество на услугата. Която и сега е не е кой знае какво - практически няма доставчик, който да може да покрие и 10% от нуждите на абонатите си - затова са и честите прекъсвания на интернет връзката или мизерната скорост.
              5. Какво всъщност ще остане от съвърите на доставчиците на интернет? Лично за мен би било удобно, ако, след като съврърите бъдат прочистени (ако това наистина стане, а не е поредната буря в чаша вода), да мога да използвам пространството там за качване на лични страници или по-лесен трансфер на документи. Но това надали ще се случи. Най-вероятно голяма част от тях или ще изчезнат или ще останат в някаква полулегална форма.
              И последно - както винаги, нашите "политици" и чиновници са по-католици от Папата. Центъра на пиратството не е в България все пак. Подобен тип сървъри има и в САЩ.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #8
                Аз колкото и пари да имам чужди програми, игри и т.н. няма да си купя, освен ако не ми се наложи, разбира се. Правилно, грешно, това е поредния начин да излизат пари от България и аз нищо не печеля от това.
                Както спомена Воланд не сме ние само. Повечето групи, които разбиват защитите на програмите не са нито от руската мафия, нито свръхинтелигентни българи, а американци.
                Трафикът навън едва ли ще се увеличи много като започнем да ползваме т.нар. peer to peer мрежи(мулета, торенти). Ще изтеглят двама-трима души с бързия интернет каквото ни трябва, ще го споделят и пак основния трафик ще в България.
                Хубаво симулират дейност политиците и разните асоциации, ама както се казва сиромах човек, жив дявол. Навикът да си тарикат е във всички ни, хубавото е, че този път не губим от това. Ще видим...
                По моя преценка съм обективен.

                Comment


                  #9
                  Да, така е, прав си, Лзл. Аз имах предвид обаче следното, не съм се изразил достатъчно ясно: когато всички имат постоянно достъп до най-новите версии на програмите настава хаос. А компаниите, които няма как да не позлват платен софтуер (има места където се следи за тия работи) съответно си патят.
                  Както и нешо, което мен лично много ме ядосва - добре, за западните програми нямаме пари, това си е истина. Но да се крадат български програми, правени от български програмисти тук, в България, означава този сектор от икономиката ни да тъне постоянно в упадък. Ето това е, което всъщност трябва да се гони и осъжда на първо място. Защото това е един от факторите тези специалисти да излизат и да си търсят работа навън.
                  Е, разбира се, това са само благи пожелания - всъщност полицията би се заинтересувала само ако някой плати пари на ръка за да ходят да си вършат работата. Те с безплатно пазене на закона не се занимават, над тия неща са.
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    #10
                    Донякъде съм съгласен и с двама ви. Но бих добавил от себе си - ако можех бих си купувал програмите (и въобще информацията), която ползвам и то не защото е правилно, а поради две други причини:

                    1. Интелектуалният труд наистина трябва да се заплаща и ако искам моят труд да се заплаща достойно, то същото трябва да отнеса и към труда на останалите.

                    2. Когато даденото нещо е законно закупено човек има право да изисква качество и въобще поддържка. Някак не върви обаче това да се парви при пиратски подход към придобиването. Съответно това допринася за покачване на качеството.

                    Впрочем, и двете причини уви за сега са по-скоро идеалистични.

                    По отношение на новите версии на програмите съм още по-съгласен - ако в почти всички фирми се следеше софтуерът да е законен това щеше да допринесе да се премахне голяма част от хаоса в тая област - особено по отношение на съвместимостта на файловете.

                    Comment


                      #11
                      Доколкото знам, игрите написани от българи се разпространявам от чужди компании. Сещайте се къде отива основната част от парите. При програмите май е друго, обаче. И тука се сещам, че години ползвам кирилизиращата програма FlexType и въпреки че не е чак такъв проблем, не съм си я купил. И вие, нали?...
                      По моя преценка съм обективен.

                      Comment


                        #12
                        Е, тук мога да отговоря с чиста съвест - не, не я ползвам (сигурно защото не си падам по фонетичната кирилица, впрочем, и поради други причини).
                        Между другото, сред мотивите ми по този въпрос съвсем не стои този въпрос "къде отиват парите?" - не е толоква важно дали в България или другаде, колкото дали отиват при тези, които създават съответният продукт. Впрочем, най-често отговорът тук е само условно положителен.

                        Comment


                          #13
                          Аз горе-долу съм съгласен с Голъм за интелектуалния труд и дори донякъде го практикувам, но в модифицирана форма: обикновено първо тегля пиратско и после, при положение, че дадения продукт ми хареса и въобще реша, че хората са си заслужили парите, то тогава купувам. Това основно при игрите де, например Тотал вар серията всичките части първо ги бях превъртял пиратско и чак после си ги купих да си ги имам за архив. Същото и с музиката. Разбира се има неща, софтуер най-вече, които чисто и просто надхвърлят финансите ми, та затова там само "Йо хо хо, и бутилка ром"
                          XV mile the sea brode is
                          From Turkey to the Ile of Rodez...

                          Comment


                            #14
                            Аз бих бил много щастлив ако можех да си платя за софтуера, който ползвам. Обаче е практически невъзможно. Нито пък е възможно да купувам всички филми, които гледам, а на кино ходя сравнително често (средно един път на месец).
                            Тия мерки не знам до какво ще докарат, но откак съм тука ползвам p2p мрежите, които няма как да се запушат, особено откакто емагаре пусна безсървърната си мрежа (KAD).
                            Да получавам заплата за каквато са начислени цените на софтуера и киното, да ги плащам. Иначе просто няма какво да говорим.
                            albireo написа
                            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                            Comment


                              #15
                              Напълно съм съгласен - ако получавах подобна заплата, щях даси плащам. И дори бих се радвал, защото щях да мога да си позволя програми, които инак няма как да намеря (да речем, една от програмите, която би ми свършила идеална работа въобще не може да се намери пиратска, а не мога да си я купя, защото е твърде скъпа).
                              А това, което ще постигнат е, че просто ще се свие потреблението на информация или може би по-скоро ще се пренасочи отново към доставчиците на пиратски СД-та. А с тях едва ли бихамогли да се разправят наистина.
                              Впрочем, закриването на фрий-сървърите ще е от полза и на тази гилдия - особено на закриляните от МВР продавачи на пиратски софтуер на Славейков.

                              Comment

                              Working...
                              X