Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златната маска изложена до сряда в Археологическия музей

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Златната маска изложена до сряда в Археологическия музей

    Златната маска изложена до сряда в Археологическия музей в София
    Уникалната находка на Георги Китов е от 23-каратово злато и тежи 690 г
    16.09.2004
    Златната маска, за която се предполага, че е на първия известен в историята тракийски владетел Терес, е изложена в Археологическия музей в София до сряда, след което започва работата по нейната консервация, съобщи Георги Китов, под чието ръководство на 19 август при разкопки на гроб в основите на тракийска могила край град Шипка археологическата експедиция "Темп" се натъкна на уникалната находка.
    Маската от 23-каратово злато с тегло 690 г, както и 15-грамовият пръстен с изображение на атлет, са експонирани в стъклени сейфове в Археологическия музей (ул. "Съборна" 2, работно време 10-18 ч., тел. 988-24-06).

    Изложени са също съдове с изображения на Херакъл, Приап и Менадий плюс бронзова броня, която за първи път се открива при разкопки, информира "Дарик радио".

    В гроба са намерени и други сребърни и бронзови съдове, останки от стрели и меч.

    Сред тях е и фиала с дръжки, която показва, че това е погребение на тракийски цар, най-вероятно на Терес, бащата на Ситалк, живял в средата на V век пр.н.е.

    Златният образ от маската наподобява неговото изображение върху известните монети, запазени до днес.

    Вероятно тя е била изработена за погребението на владетеля и показва ясно носа, очите, брадата и мустаците му, допълва "Дарик".

    Според Георги Китов това е лице на жесток тиранин, властен, мрачен, зловещ, вероятно малко похотлив; Би Ти Ви допълва, че маската е оценена на около 50 млн. евро.

    Тракийската могила "Светицата" край Шипка е описана още през 1898 г. от бащите на археологическата карта на България - чехите братя Шкорпил.

    Това е вторият гроб, в който експедиция "Темп" намира златни предмети.

    Сред първите, разгледали експозицията, беше президентът Георги Първанов; на посещение в музея е бил и премиерът Симеон Сакскобургготски.

    Това е великолепен паметник - откритие, което показва, че България е страна с невероятно историческо наследство, каза държавният глава пред журналисти, след като разгледа експонатите.

    Според него културно-историческото ни наследство е един от най-сериозните ни аргументи пред нашите европейски партньори.

    Вярвам, че така, както сега част от тракийските ни съкровища са в Бон, много граждани на Париж, Токио и Испания догодина ще имат възможност да видят още по-пълна колекция, която ще включва и новите открития на д-р Китов, добави Първанов.




    Ако има желаещи да ходим ще е идеално.

    #2
    86 години от Войнишкото въстание 1918 година

    Предредих опашка от 100-200 души и си струваше!

    БЪЛГАРИНО, СЪБУДИ СЕ!

    Comment


      #3
      бе, аз като бях нямаше опашка, но все пак правеше впечатление, че в археологическия музей е необичайно оживено. Друг път като съм ходил , няма никой!

      Comment

      Working...
      X