If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
"Учители и ученици не четат учебници Според проучване на ОИСР България е на едно от последните места по четене с разбиране
18.05.2004
Учителите и учениците не четат учебници. Това сочат резултатите от изследване езиковата среда на обучение, представено вчера от Емилия Евгениева от Катедрата по методика на Софийския университет. Изследването е проведено през април и май от преподаватели в Алма матер, пише "Новинар". Анкетирани са 290 учители от цялата страна и 416 ученици в XI и XII клас от София, Разград и Благоевград.
Учебниците са неразбираеми, твърдят 20% от анкетираните. Те определят като най-лоши помагалата по биология, химия, физика, география, а най-необходими учебниците по литература. Децата са принудени да четат по литература заради изпитите след VII клас и матурите, обясни Евгениева.
6% от учителите не четат учебници, за да подготвят часовете си. 10% от учениците пък не отварят нито учебник, нито книга, а 20% го правят понякога. Вместо това набират информация чрез интернет и телевизията. Децата не виждат смисъл да учат български, те искат да знаят чужди езици, сочи изследването.
Едва два часа дневно отделят и педагози, и ученици за подготовка за училище. Децата не могат да работят с текст, не го разбират, той не им е интересен, категорични са авторите на изследването.
Според проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), огласено преди месец, България е на едно от последните места по четене с разбиране. 40% от учениците на 14 г. са на най-ниското ниво и под него. Това значи, че не могат да разберат и анализират текст, а усвояват само елементарни изречения. На най-високото ниво са едва 2% от българските ученици. Те боравят свободно с големи и сложни текстове. По-зле от България са само девет държави като Перу, Албания, Тайланд, Аржентина.
Междувременно днес стана ясно, че нивото на учениците по литература ще бъде проверявано с тестове в края на I, IV и VIII клас. Това пък обяви Красимира Александрова, главен експерт в МОН. Оценките няма да се вписват в бележниците. "
"Междувременно днес стана ясно, че нивото на учениците по литература ще бъде проверявано с тестове в края на I, IV и VIII клас. Това пък обяви Красимира Александрова, главен експерт в МОН. Оценките няма да се вписват в бележниците."
Много ми е интересно, тези "другари" в министерството на образованието мислят ли въобще? Май се движат само по инстинкти. След като прочетох тази безсмислица у мен възникват следните въпроси:
1. Какъв е смисълът от тест в края на 1ви клас? Това е според мен само за отчитане на дейност - съвсем в стила на българския чиновник, модел 1950-2004 г.
2. След като теста ще е без оценки - какъв смисъл има изобщо?
Да, това звучи много-много неприятно. Лошото е, че без да се измени статута на учителската професия, както и цялостните приоритети на социума нищо в тази картинка няма да се измени. Защото хората много обичат да повтарят, че учителството било призвание (нещо което е съвсем вярно), но ми е много интересно как се съчетава това с фактът, че това е една от най-непрестижните професии в страната. Че и зле платена. А същевременно децата и тяхното възпитание са бъдещето на социума. Въобще, има нужда от коренна промяна на целия процес - отгоро до долу (и естествено, не в посока на "силната и здрава ръка", както напоследък им се ще на много хора).
Не е ли полицейска държава тази държава, в която полицаят получава повече пари от учителя?!
А каква е държавата, в която един певец (като Азис) събира по 2000 души на един стадион, а, много често, един учител се посещава от...
2 (двама) ученика?!
Има ли учител, чийто "рейтинг" (поне сред собствените му ученици)
е по - висок от рейтинга
на певеца Азис или на генерал Бойко Борисов - поотделно или - заедно?
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!
Да, образованието е един от основните проблеми и нищо не може да бъде направено без то да бъде направено приоритетна област. Лошото е, че дори това да се случи (в което много се съмнявам), веднага темата ще бъде политизирана, а средствата ще започнат да се "усвояват" от най-различни създадени за целта организации, които едва ли ще свършат нещо. Проблемът е глобален и се проявява в цялото общество.
Проблемът е и втова, че по-голямата част от учителите също ще предпочетат да отидат на концерт на Азис / ах, този гнусен циганин, бих го разстрелял с чувство на неописуема наслада /, отколкото да прочетат една книга, да речем. Съставът на българското учителство е ,меко казано, неподходящ за целите на образованието....
"If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky
Comment