Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Термо-ядрена електроцентрала

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Термо-ядрена електроцентрала

    .
    43. Превъзходството не е въпрос просто на пазени в тайна техники.
    57. Със здрав разум не се постигат велики неща.
    71. Не е мъдър човекът, който критикува времето, в което живее.

    #2
    .
    43. Превъзходството не е въпрос просто на пазени в тайна техники.
    57. Със здрав разум не се постигат велики неща.
    71. Не е мъдър човекът, който критикува времето, в което живее.

    Comment


      #3
      Еми браво на тях - ще има откъде да купуваме ток :o
      Ruhm und Ehre der Waffen SS

      Comment


        #4
        Къде в тази новина пише, че ще се произвежда електричество? Аз не забелязах. Става дума единствено за реактор. И доколкото си спомням от предишни дочути новини, докато се разправяха с Япония за мястото на реактора, никога не се е споменавала електроцентрала. Така че на първо време това чудо ще гълта огромни количества енергия. Да се надяваме все пак, че накрая ще постигне устойчива реакция. Но, както се казва на английски, don't hold your breath. По-рано от 20 години не виждам да се реализира реакция с положителен енергиен баланс, дори не говорим за промишлено производство на електричество.

        Comment


          #5
          .
          43. Превъзходството не е въпрос просто на пазени в тайна техники.
          57. Със здрав разум не се постигат велики неща.
          71. Не е мъдър човекът, който критикува времето, в което живее.

          Comment


            #6
            абе тези хора нормални ли са

            Comment


              #7
              .
              43. Превъзходството не е въпрос просто на пазени в тайна техники.
              57. Със здрав разум не се постигат велики неща.
              71. Не е мъдър човекът, който критикува времето, в което живее.

              Comment


                #8
                Вчера по Euronews към тази новина добавиха, че енергия от такъв реактор може да се очква на пазара най-рано към 2050 година и то ако всичко върви по план. Относно статистиката: 1кг фюжън гориво (водород) и 1кг литий (това не знам защо) дават енергия колкото 500кг уран и 10000 тона въглища, плюс това водата и лития се срещат меко казано в доста по големи количества от другите споменати енергийни източници. Основният проблем е че за да протече термоядрената реакция, както е казано и по-горе, трябва горивото да се нагрее до 100 милиона градуса, а в такъв случай пък трябва реактора да "левитира" така че да не се опира до нищо
                Shut me down! Machines making machines! How perverse!

                Comment


                  #9
                  Торквемада написа
                  Но нали производството на енергия е крайната цел на този проект, драги? Поправете ме, ако бъркам. И ако не беше перспективен, надали щяха да спорят при кого да бъде, особено като се има предвид цената на проекта
                  Ами има още едно основание .... тази като я построят и я пуснат живот и здраве, ако каже 'Бух!' ще ни се иска по-добре Чернобил да беше гръмнал пак...ама дано не каже.... :sm186: Та има и други основания за спора, къде да е. Освен това понеже в разработката на проекта участват специалисти от различни държави, всеки дърпа чергата към себе си. Изобщо всичко е нормално. Хаосът преобладава! :nut:
                  Проблемът на форума :damnyou:

                  "Чети историята и като познаеш от нея суетата на тоя свят, научи се да го презираш"
                  Паисий Хилендарски

                  Comment


                    #10
                    Avatarx написа
                    Ами има още едно основание .... тази като я построят и я пуснат живот и здраве, ако каже 'Бух!' ще ни се иска по-добре Чернобил да беше гръмнал пак...ама дано не каже.... :sm186: Та има и други основания за спора, къде да е. Освен това понеже в разработката на проекта участват специалисти от различни държави, всеки дърпа чергата към себе си. Изобщо всичко е нормално. Хаосът преобладава! :nut:
                    ето от това точно се упасявам

                    Comment


                      #11
                      Все пак това е енергийната перспектива

                      Не мога да напиша, че разбирам много (още по-малко пък достатъчно) от физика, но прочитайки този текст (и други подобни, на които съм попадал преди) у мен се породи впечатлението, че този процес е една от малкото реални алтернативи на съвременните енергийни и енергодобивни проблеми. Развитието на този тип идеи и процеси е задължително, щом може в перспектива да даде реален резултат - без значение дали това ще е след десет или 30-40 години.
                      Пак основавайки се на прочетени неща, доколкото разбрах този метод е "чист" (в сравнение с атомната енергетика) и притесненията ни относно евентуална авария и последствията от нея, сравнени с споменатата авария в Чернобилската АЕЦ, са неосновани (поне по отношение на радиоактивното замърсяване). Може и да греша, разбира се.

                      Comment


                        #12
                        Avatarx написа
                        Ами има още едно основание .... тази като я построят и я пуснат живот и здраве, ако каже 'Бух!' ще ни се иска по-добре Чернобил да беше гръмнал пак...ама дано не каже.... :sm186: Та има и други основания за спора, къде да е. Освен това понеже в разработката на проекта участват специалисти от различни държави, всеки дърпа чергата към себе си. Изобщо всичко е нормално. Хаосът преобладава! :nut:
                        Няма такова нещо, в дълбоко заблуждение си. Ще говоря малко наизуст, защото съм забравил различните цикли на ядрен синтез. Но засега най-разумен изглежда точно синтезът с участието на хелий. Точно защото се получава най-малко радиоактивно излъчване, докато при деутерийния цикъл това не е така. Проблемът е, че на Земята има деутерий предостатъчно, за разлика от хелий, докато на Луната има достатъчно хелий, ама е малко далечко.
                        По принцип има най-различни варианти за управляема термоядрена реакция - също както има най-различни варианти за неуправляема (термоядрен взрив), - при което се получава различно количество енергия и "странична" радиоактивност. Поради липсата на радиоактивно активно вещество както в ядрените реактори дори и да се взриви един термоядрен реактор, радиоактивното заразяване ще бъде в пъти по-малко и ще се ограничи само в рамките на централата. Просто няма толкова радиоактивен материал, който да бъде разнесен от вятъра, както стана в Чернобил.

                        Comment


                          #13
                          Спокойно, този реактор няма как да гръмне и да пръсне радиация. Съединяват се деутириум и тритиум => получават се хелий (4,2) и един свободен неутрон (повечето от енергията е от неутрона). Не съм запознат с проекта, но ако е Токамак, реакторът е горе-долу една куха поничка (от тези с дупка в центъра) с електромагнити по стените. Вътре в реакторът е вакум. Пускат изотопите на водорода вътре нагряти до 100 000 градуса. При тази температура водородът е вече положителни йони. Електромагнитите отблъскват йоните и ги притискат в центъра от всички страни. Получава се една тънка линийка в средата на реактора. Това притискане поражда изключително налягане и висока температура. Хубавото на цялата работа е това, че тъй като работата става във вакум, в центъра може да е милиони градуси, но отвън температурата е по-ниска.
                          Доколкото зная ако стане нещо на ел. магнитите и нажеженият до милиони градуси водород се "изсипе", при разширяването си ще загуби топлина и синтезът ще спре, с две думи май няма да има голяма експлозия, дори и да стане такава ще отнесе малка площ, а радиацията ще е минимална.
                          Не бъркайте реактора с водородната бомба. При последната запалката е атомна бомба, от която идва повечето радиация. Също радиация идва и от обвивката от уран 238.
                          Тъй че спокойно.
                          „Аз, Драгомир, писах.
                          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                          Модератор на раздел "Военна Авиация"

                          Comment


                            #14
                            .
                            Last edited by ; 21-03-2006, 07:28.

                            Comment


                              #15
                              valo написа
                              Хм-м-м...
                              Хммм... или пък са го шитнали на еврпейците. :sm113:
                              Абе то проста работа. Аз сега като прочетох описанието на Пилот миля да си направя и аз 2-3 да има. Хем безопасно, хем енергия вади....:twisted:
                              Проблемът на форума :damnyou:

                              "Чети историята и като познаеш от нея суетата на тоя свят, научи се да го презираш"
                              Паисий Хилендарски

                              Comment

                              Working...
                              X