Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българинът е по-малко въоръжен от другите балканци

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Българинът е по-малко въоръжен от другите балканци

    Интервю в "Българска армия" бр. 16118 от 01.06.2005 г.

    EAMCI steht für: Europa-Arbeitsgemeinschaft für Mensch-Computer-Interaktion Die Nutzung der Möglichkeiten des Computers in einem multikulturellen Kontext und ihre gesellschaftlichen Implikationen – hierzu bietet sich der Standort Bulgarien an der Grenze von Orient und Okzident idealerweise an. Der fortschrittliche Einsatz von Computern, insbesondere die neuen Chancen des Internets für Marketing und politischen Dialog, sollen hier aufgezeigt […]


    Полковник Божидар Василев е завършил ВВНУ "В. Левски" през 1976 г. и Военна академия "Г.С. Раковски" през 1987 г. В системата е от 1993 г. От 1998 г. е началник на сектор "Контрол на общоопасните средства" в дирекцията на Национална служба “Полиция”. Завършил е специализирани курсове към Департамента по отбрана на САЩ, на ФБР в Будапеща и др. Владее френски и руски език.


    - Г-н полковник, кои средства са общоопасни?
    - Общоопасни са онези средства, кито нанасят трайни поражения върху лицата с ефект на дълготрайни рани, както и въздействия на силнодействащи отрови, които причиняват и смърт. Общоопасни са огнестрелните оръжия и боеприпасите, взривните вещества, силно действащите отрови и радиоактивните вещества.
    Контролът върху огнестрелните оръжия и взривните вещества е изцяло в компетенцията на МВР, а контролът върху отровите се осъществява съвместно с Министерството на околоната среда и водите. Контролът на радиоактивните вещества и източници на йонизиращо лъчение се осъществява във взимодействие с агенцията по ядрено регулиране и агенция "Гражданска защита".

    - Въоръжен ли е българинът? Колко и кои са въоръжените българи? Защо българинът се въоръжава?
    - Основно българинът използва придобитото оръжие за няколко цели: за отбранителна дейност; за самоохрана, за практикуване на спорта лов и за колекционерство. Кои са въоръжените българи? Всеки един гражданин на Република България съгласно закона има право да придобива и използва оръжие. Въоръжават се преди всичко хората от малкия, средния и едрия бизнес.
    Броят на юридическите лица и едноличните търговци, които притежават оръжие, е 7137, а бройката на оръжието е 37 080. Тези оръжия се закупуват за охранителни цели, за самоотбрана, за ловни и културни цели.
    Броят на физическите лица, това са отделни хора, които имат оръжие, е 220 054. От тях 107 942 са за самоотбрана. От тях 67 000 пистолета са притежание на служители от Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи. Това и един социален елемент в политиката на министерствата, тъй като се дава право на уволнените да упражняват друга професия в цивилния живот. В другите граждани остават около 50 000. Статистиката показва, че са въоръжени и 110 000 ловци. Техният брой е по-голям, но няколко хиляди от тях не притежават оръжие.
    Българинът не е много въоръжен. Имам информация и следя статистиката за другите балкански страни. Те са по-въоръжени. В Сърбия и Черна гора например притежаването на огнестрелно оръжие от юридически и физически лица възлиза на около 800-900 000.

    - Какви са оръжията, с които разполагат нашите сънародници?
    - За оръжия за самоохрана се използват различни марки пистолети и револвери. За фирмите, които се занимават с охрана и инкасова дейност, се закупуват пушки-помпи и гладкоцевни пушки. Ловджиите се снабдяват с ловни гладкоцевни пушки и ловни карабини. Това е гамата, върху която се рапростира притежаването на оръжие у нас.

    - Имате ли някакви данни каква е бройката на незаконно притежаваните оръжия у нас?
    - Нямаме такива данни, пък и затова го има нашият сектор, да взема мерки да няма такива оръжия. От полицията се извършват специални акции за изземване на тези оръжия. Само за първото тримесечие на тази година са иззети над 240 броя автоматични оръжия, пистолети, револвери, самоделни, нарезни, пушки и др. Иззети са и 5934 броя боеприпаси - бойни и ловни.

    - Каква е ролята на вашата служба при издаване на разрешителни за придобиване на оръжие и в какъв срок се издава такова разрешително?
    - Нашият сектор КОС не издава разрешителни. Те се издават на териториален принцип - по постоянен адрес от териториалното поделение на МВР, тоест районното полицейско управление. Там се подават документите за придобиване, носене и съхранение както за юридически, така и за физически лица. Издаването на разрешение като срок за самоохрана и ловни цели е за три години. За служилите на МВР, МО и бившите им служители срокът на разрешителното е 5 г. След като изтекат тези срокове, се издава ново разрешително за следващия период от три или пет години. Едномечен е срокът, за който се издават разрешителните.

    - Може ли някой да придобие лично оръжие, ако не си е платил данъците?
    - Не може! Съгласно закона едно от условията за придобиване е да са платени данъците, да не е укривал доходи, печалби и сделки от данъчните органи, което е остановено с данъчен ревизионен акт. Юридическото лице трябва да е лоялно към държавата. Всички задължения да си ги е изпълнил в законовия срок.

    - В какви случаи се отнема разрешителното за оръжие и колко оръжия са прибрали подчинените ви специалисти през миналата година и от началото на тази?
    - В специалната глава на закона се казва, че оръжието се изземва в срок от една до пет години, когато се употребява не по предназначение или по начин, който създава опасност за живота и здравето на гражданите. Когато действието е извършено след употреба на алкохол и наркотични вещества, се изземва за срок от 5 до 10 години. Оръжието може да се изземе при доказана и отпаднала необходимост, когато се нарушават изискванията за придобиване, носене и съхранение на оръжието. Иззето е оръжие от 3634 лица за периода от 18 ноември до 31 декември 2004 г. Отказани са разрешителни на 1200 души.

    - От Министерството на земеделието твърдят, че ловците са една сериозна армия от 140 000 души. Контролирате ли ги?
    - Съгласно закона ловците, които притежават огнестрелно оръжие, се контролират от МВР - по отношение на придобиването, съхранението и употребата му. Контролът е по-осезателен, тъй като има периодика по отношение на употребата, ловните излети се извършват организирано под контрола на Министерството на земеделието и водите и по отношение употребата на оръжието от МВР. Този контрол е постоянен въ времето на ловния сезон. През останалото време оръжието се съхранява в места, определени от правилнка за прилагане на закона за контрола.

    - Поддържате ли връзка с някои армейски служби, дирекции и управления?
    - Съгласно споразумение между МО и МВР ние си взаимодействаме с органите на военна полиция и военното контраразузнаване по отношение контрола на оръжията и по-точно по издирване на откраднато, изгубено оръжие. Координираме действията си по проверки и документиране на престъпна дейност във връзка с поддържането на военновременните запаси в страната. Обменяме информация.

    - Световният опит показва, че по-либералният режим за получаване и носене на оръжие гарантира по-ниска престъпност. Запазва ли се тази тенденция и какво е вашето мнение по въпроса?
    - Не съм запознат изцяло със световния опит. Нямам такава статистика. Моето мнение е, че нашият закон не е много либерален. Механизмите са достатъчно, за да се влияе на процеса.

    - Какво ще кажете на сънародниците ни, които притежават оръжие?
    - Притежаването на оръжие е един сериозен ангажимент. Лицето, което го притежава, трябва да има изградени навици и култура на поведение, когато го притежава, носи и използва.

    Разговора води Красен Бучков

    Купуват се най-много "Макаров", "Щаер" и "Глок"
    "Българска армия" бр. 16118 от 01.06.2005 г.

    EAMCI steht für: Europa-Arbeitsgemeinschaft für Mensch-Computer-Interaktion Die Nutzung der Möglichkeiten des Computers in einem multikulturellen Kontext und ihre gesellschaftlichen Implikationen – hierzu bietet sich der Standort Bulgarien an der Grenze von Orient und Okzident idealerweise an. Der fortschrittliche Einsatz von Computern, insbesondere die neuen Chancen des Internets für Marketing und politischen Dialog, sollen hier aufgezeigt […]


    В страната ни има 288 оръжейни магазина. В София техният брой е 55, в Пловдив - 23, във Варна - 13. В момента по думите на полковник Божидар Василев и няколко управителя на столични военни магазина се купуват най-много пистолета "Щаер", "Глок", "Хеклер и кох". По-слабо чешките ЧЗ. Купуват се най-вече от мъже на възраст от 30 до 45-50 години. Повечето са представители на малкия, средния и едрия бизнес. Продължават да се купуват оръжия и от известни хора. Спецалистите смятат, че много от тях вече са се запасили с достатъчно оръжия и сега те нямат никаква нужда от оръжия, а в магазините просто задоволяват любопитството си.
    Пистолетът "Макаров" е запазена марка за военнослужещите и най-вече за хората от Българската армия, които излизат в резерва. По техният джоб е цената му - около 200 лв. Някои от тях предпочитат и пистолет ТТ, чиято цена се задържа на около 160 лв.
    Модерните и по-млади охранители не се задоволяват с тези оръжия и обикновено си вземат пищови с минимален калибър 9Х19. засега у нас все още липсва пазар на средния клас пистолети, чиято цена достига до 800 лв.
    Ограничението да се носи само едно оръжие е заради онези граждани, които имат висящи дела и не могат да получат разрешетелни. Но те прибягват до хитрост, като оръжията им се носят от бодигардове.
    Пушки в България се купуват предимно от ловците. При това се забелязва тенденция да се вземат такива с добро качество, които да служат повече години.
    Българинът обикновено купува оръжие за своята сигурност, но все робува на мнението, че ако го употреби, то няма да е прав. А притежаването на оръжие не е привилегия, а право, дадено ни от закона. Право да се защитим.
    Рекордьор по притежаване на брой оръжия в България е човек, който разполага с 22 револвера и пистолета и 30 пушки.

    Колекционерски оръжия са образците от 1870 до 1945 г.
    "Българска армия" бр. 16118 от 01.06.2005 г.
    EAMCI steht für: Europa-Arbeitsgemeinschaft für Mensch-Computer-Interaktion Die Nutzung der Möglichkeiten des Computers in einem multikulturellen Kontext und ihre gesellschaftlichen Implikationen – hierzu bietet sich der Standort Bulgarien an der Grenze von Orient und Okzident idealerweise an. Der fortschrittliche Einsatz von Computern, insbesondere die neuen Chancen des Internets für Marketing und politischen Dialog, sollen hier aufgezeigt […]


    По данни на сектор КОС колекционерите в България са около 270 души. Само допреди няколко години това бе забранена дейност, която днес е напълно узаконена. В арсеналите на колекционерите има картечници "Максим- Соколов", "Крънка", "Люгер", "Бердана" и десетки всякакви образци, произведени в Русия, Англия, Германия, Съединените щати и други страни и производители. За колекционерски се считат оръжията, които са произведени в периода от 1870 до 1945 г.
    Специалстите казват, че оръжията от по-миналия век не подлежат на контрол, тъй като са прекалено стари. С тях почти не може да се стреля пък и няма боеприпаси, които да се ползват при стрелба. Досега в България няма регистриран случай с колекционерско оръжие да е извършено убийство или някакво друго нараняване. Колекционерът знае цената на оръжията, които събира. За него не се иска разрешително, но службите КОС задължително проверяват жилището. За да го съхраняват и предпазват от кражби, колекционерите сами закупуват метални каси и врати, разчитат и на сигнални системи.
    В България колекционерските оръжия с изключение на някои образци струват евтино. Ако една пушка "Крънка" на нашия пазар върви около 200-300 лв., то навън цената й скача двойно и тройно. Ако един "Люгер" с герба на царя има цена от порядъка на петстотин лева, то в Европа цената му е от порядъка на 8000 евро
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    #2
    Много хубава тема, Дибо, благодаря. Ето това в нея ми хареса най-много и е хубаво да бъде изтъкнато:

    Досега в България няма регистриран случай с колекционерско оръжие да е извършено убийство или някакво друго нараняване.

    Comment


      #3
      То тук хубаво полиционерите хубавичко приказват, но ако отидеш при тях да си регистрираш едно друго изобщо ще видиш разрешително друг път. Трябва да имаш връзки !
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment

      Working...
      X