Европейската комисия подкрепя изследване в гарнизоните
Жените военнослужещи са даденост, която вече не подлежи на оспорване
В края на октомври фондация "Армия и гражданско общество" приключва проекта си "Мониторинг на статута на жените офицери в Българската армия", финансиран от програма "Европейска инициатива за демокрация и човешки права" на Европейската комисия. Това е първото обстойно изследване на неправителствена организация по проблемите на жените военнослужещи. В рамките на шест месеца със съдействието на ГЩ на БА бяха анкетирани жени офицери и курсанти в четирите най-големи гарнизона на страната - София, Пловдив, Варна и Велико Търново.
Изборът на длъжност - свободен или регламентиран
В журналистическата анкета се включиха 55 офицерки на възраст от 23 до 44 години, като преобладаващо е участието на възрастовите групи между 25-27 години и 32-34 години. Преобладават и лейтенантките - общо 21, следват старши лейтенантките - 15, капитанките - 13 и майорките - 2.
Много пъстра и разноцветна е картината на заеманите длъжности от анкетираните. Преобладават офицерките по връзки с обществеността - 5, по логистика - 5, в отделенията "Личен състав" - 5, в "Мотивация и качество на живот" - 4. Останалите им колежки заемат твърде разнороден спектър от длъжности - лекар, юрист, адютант, взводен командир, инструктор, оперативен дежурен в команден пункт, експерт в дирекция на МО, преподавател и слушател във Военна академия "Г.С.Раковски" и др.
Близо 1/3 от анкетираните са се възползвали изцяло от правото си на анонимност и не са посочили сведения за длъжността, местоработата и семейното си положение.
От останалите 2/3 участнички в анкетата 25 са омъжени, 12 - неомъжени и 6 - разведени. От тях 24 са без деца, 15 - с едно дете, и едва 6 униформени дами са с по две деца. Десет от омъжените анкетирани са без деца, главно поради страх от неизвестността, породена от постоянните съкращения, от трудно справяне с отглеждането на дете и от евентуалната загуба на работното си място по време на отпуска за майчинство.
Българските дами в униформа все по-уверено се налагат в армията, но все още нямат ясен статут като военнослужещи.
Удовлетворени или разочаровани от професията
На въпроса - какво ви накара да изберете офицерската професия, 52.7% от общия брой анкетирани посочват личния интерес и любовта към професията, 25.4% - страстта към предизвикателствата и рисковите ситуации, 12% визират като основен мотив за професионалния си избор продължаването на семейната традиция, а 9% - липсата на друга работа и перспектива. 67.2% от участничките в изследването са умерено удовлетворени от професионалната си реализация. От останалите само 20% са напълно удовлетворени, а 10.9% не са удовлетворени.
Чувството на професионална удовлетвореност при 49% се дължи на пълноценната им професионална реализация, при 27.2% - на възможността да се докажат наравно с мъжете, при 20% - на предизвикателството да са жени в униформа, при 14,5% - на доброто социално и финансово обезпечаване, и само при 5.4% - на обществения престиж на професията.
На диаметрално противоположния въпрос - какво понижава професионалното ви самочувствие, 54.5% от общия брой анкетирани посочват все още неизкорененото консервативно и ретроградно мислене на някои от колегите си на фона на общия стремеж за модернизация на армията. Други 49 % търсят причината в чувството на страх и несигурност, породено от постоянните съкращения. 41.8 % намират чисто женски мотив в срива на професионалното си самочувствие, а именно - неугледния вид на униформите. 38.1% откровено си признават, че не са удовлетворени от протичащата реформа, 16.3 % смятат, че нямат мотивация за успешна кадрова служба и само 3.6 % намират причина за ниското си самочувствие в неравноправното отношение към жените в униформа.
Жените с пагон се налагат в армията
Въпреки преобладаващо негативния тон в отговорите, визиращи пониженото професионално самочувствие, на следващия резонно възникващ въпрос, бихте ли сменили професията си, ако имате такава възможност, 78.1 % отговарят с "не", 12.7% - не могат да преценят и само 9.3% с "да". В подобен контекст е и следващият въпрос дали офицерската професия е подходяща за жени. 50.9% от запитаните са убедени, че е напълно подходяща, 43.6% смятат, че е подходяща, но с някои изключения, съобразени с пола, и само 1.8% мислят, че не е подходяща.
23.6% от участничките в анкетата считат, че жените офицери могат да служат във всички видове въоръжени сили и родове войски. В свободното поле на отговорите останалите са посочили като най-подходяща службата в отделенията по "Връзки с обществеността", "Мотивация и качество на живот", "Личен състав", "Документално и информационно обслужване", "Протокол" и др. Много малка част от анкетираните смятат като неподходяща службата в химически, автомобилни и други родове войски, където изпълнението на служебните задължения е свързано с тежък физически труд, вредни и несъобразени с женската физика условия и др.
"За" и "против" нормативната база
На въпроса дали нормативната и подзаконова база отговарят на засилващото се присъствие на жени във Въоръжените сили, 52.7% считат, че не са съвсем съобразени, а 36.3%, че трябва да претърпят промени (актуализация/. Запитани какво е мнението ви за специфичните армейски дейности - караули, полеви лагери, бойни стрелби, тренировки и учения, и вашето участие в тях, 63.6% отговарят, че трябва да бъде регламентирано по различен начин за двата пола, 25.4% смятат, че трябва да бъде еднакво и равнопоставено и за двата пола, а само 3.6% са убедени, че жените не трябва да участват в тях. В същия дух е и отговорът на следващия въпрос, свързан с включването на жени в бойни действия, мисии по поддържане на мира и хуманитарни операции. 72.7% от анкетираните считат, че жените могат да участват и само 21.8 % са на мнение, че не би трябвало да участват.
Близо 60 офицерки от четири гарнизона се включиха в анкетното проучване на фондация "Армия и гражданско общество", извършено с подкрепата на Европейската комисия.
Снимки Красимир Тодоров и архив "БА"
На въпроса, какви са вашите основни проблеми като жена - кадрови офицер от Българската армия, 32.7% посочват отсъствието на ясен регламент за възможните длъжности, които могат да заемат жените военнослужещи, 25.4% - липсата на възможност за кадрово развитие и израстване, 21.8% - в оскъдните и неясни законодателни текстове, които да регламентират кадровата служба на дамите в униформа, 20% - в несъобразяването на работните условия с потребностите на женския пол, 16.3% - в неравнопоставеността на пола им и 9% - в материално-битови неуредици.
Според 72.7% от включените в анкетата професионалното им израстване в звание и длъжност не е било забавяно заради това, че са жени, и само 14.5% са на противоположно мнение. 36.3% са убедени, че в Българската армия ги възприемат напълно равноправно и с разбиране, 12.7% са на мнение, че липсва разбиране от страна на командирите, 14.5% - че липсва разбиране от колегите - мъже, и 12.7% - че се проявява неравноправно отношение към жените изобщо.
Толерирани, потискани или равнопоставени
На следващия въпрос, засягащ равнопоставеността между половете в Българската армия, 60% отговарят, че е по-лесно за мъжете, 29% смятат, че жените и мъжете са равнопоставени, и само 5.4% са на мнение, че е по-лесно за жените. 67.2% от анкетираните не са чували за случаи на сексуален тормоз върху жени военнослужещи на работното им място, но 32.7% са на противоположно мнение и твърдят, че има такива случаи. Две от анкетираните офицерки дори са отговорили, че познават жени военнослужещи, които са жертви на сексуално насилие в службата си.
Продължителки на семейната традиция
Значителен дял са въпросите, свързани със семействата на жените - кадрови офицери от Българската армия. 29% от участничките в анкетата съчетават професионалната си заетост със семейните си задължения и отглеждането на деца, като разчитат на родителите си. 27.2% се справят без чужда помощ, 25.4% - зависят от помощта на съпруга си, 14.5% си признават, че трудно се справят. 41.8% не са доволни от регламентирането на отпуска по майчинство, 20% го намират за напълно удачно, а 16.3% апелират за намирането на нови, по-удачни решения.
Според 38.1% от анкетираните военното семейство, в което и двамата съпрузи са офицери, сплотява двойката, 25.4% са на мнение, че то помага на службата им, 21.8% - че създава трудности вкъщи и само 5.4% - че пречи на кариерата им.
За поддържането на семейната традиция в избора на професия говори следващият въпрос, според чиито отговори 32.7% от запитаните имат съпрузи офицери, 20% имат баща или дядо действащ или бивш военнослужещ, 7.2% - имат друга роднинска връзка с офицери, 18.1% - имат близки приятели с униформа, и само 18.1% нямат никаква роднинска или приятелска връзка с армията.
Необходимостта от защита на интересите
На въпроса трябва ли да има определена структура, кадрови орган или организация, които да защитават интересите им, 74.5% са отговорили с утвърдителен отговор, 16.3 % са на мнение, че сами трябва да защитават интересите си, 9% са убедени, че това трябва да е задължение на командирите и едва 7.2% не виждат необходимост от административна закрила в лицето на кадрови орган или организация.
Румяна Станимирова
Жените военнослужещи са даденост, която вече не подлежи на оспорване
В края на октомври фондация "Армия и гражданско общество" приключва проекта си "Мониторинг на статута на жените офицери в Българската армия", финансиран от програма "Европейска инициатива за демокрация и човешки права" на Европейската комисия. Това е първото обстойно изследване на неправителствена организация по проблемите на жените военнослужещи. В рамките на шест месеца със съдействието на ГЩ на БА бяха анкетирани жени офицери и курсанти в четирите най-големи гарнизона на страната - София, Пловдив, Варна и Велико Търново.
Изборът на длъжност - свободен или регламентиран
В журналистическата анкета се включиха 55 офицерки на възраст от 23 до 44 години, като преобладаващо е участието на възрастовите групи между 25-27 години и 32-34 години. Преобладават и лейтенантките - общо 21, следват старши лейтенантките - 15, капитанките - 13 и майорките - 2.
Много пъстра и разноцветна е картината на заеманите длъжности от анкетираните. Преобладават офицерките по връзки с обществеността - 5, по логистика - 5, в отделенията "Личен състав" - 5, в "Мотивация и качество на живот" - 4. Останалите им колежки заемат твърде разнороден спектър от длъжности - лекар, юрист, адютант, взводен командир, инструктор, оперативен дежурен в команден пункт, експерт в дирекция на МО, преподавател и слушател във Военна академия "Г.С.Раковски" и др.
Близо 1/3 от анкетираните са се възползвали изцяло от правото си на анонимност и не са посочили сведения за длъжността, местоработата и семейното си положение.
От останалите 2/3 участнички в анкетата 25 са омъжени, 12 - неомъжени и 6 - разведени. От тях 24 са без деца, 15 - с едно дете, и едва 6 униформени дами са с по две деца. Десет от омъжените анкетирани са без деца, главно поради страх от неизвестността, породена от постоянните съкращения, от трудно справяне с отглеждането на дете и от евентуалната загуба на работното си място по време на отпуска за майчинство.
Българските дами в униформа все по-уверено се налагат в армията, но все още нямат ясен статут като военнослужещи.
Удовлетворени или разочаровани от професията
На въпроса - какво ви накара да изберете офицерската професия, 52.7% от общия брой анкетирани посочват личния интерес и любовта към професията, 25.4% - страстта към предизвикателствата и рисковите ситуации, 12% визират като основен мотив за професионалния си избор продължаването на семейната традиция, а 9% - липсата на друга работа и перспектива. 67.2% от участничките в изследването са умерено удовлетворени от професионалната си реализация. От останалите само 20% са напълно удовлетворени, а 10.9% не са удовлетворени.
Чувството на професионална удовлетвореност при 49% се дължи на пълноценната им професионална реализация, при 27.2% - на възможността да се докажат наравно с мъжете, при 20% - на предизвикателството да са жени в униформа, при 14,5% - на доброто социално и финансово обезпечаване, и само при 5.4% - на обществения престиж на професията.
На диаметрално противоположния въпрос - какво понижава професионалното ви самочувствие, 54.5% от общия брой анкетирани посочват все още неизкорененото консервативно и ретроградно мислене на някои от колегите си на фона на общия стремеж за модернизация на армията. Други 49 % търсят причината в чувството на страх и несигурност, породено от постоянните съкращения. 41.8 % намират чисто женски мотив в срива на професионалното си самочувствие, а именно - неугледния вид на униформите. 38.1% откровено си признават, че не са удовлетворени от протичащата реформа, 16.3 % смятат, че нямат мотивация за успешна кадрова служба и само 3.6 % намират причина за ниското си самочувствие в неравноправното отношение към жените в униформа.
Жените с пагон се налагат в армията
Въпреки преобладаващо негативния тон в отговорите, визиращи пониженото професионално самочувствие, на следващия резонно възникващ въпрос, бихте ли сменили професията си, ако имате такава възможност, 78.1 % отговарят с "не", 12.7% - не могат да преценят и само 9.3% с "да". В подобен контекст е и следващият въпрос дали офицерската професия е подходяща за жени. 50.9% от запитаните са убедени, че е напълно подходяща, 43.6% смятат, че е подходяща, но с някои изключения, съобразени с пола, и само 1.8% мислят, че не е подходяща.
23.6% от участничките в анкетата считат, че жените офицери могат да служат във всички видове въоръжени сили и родове войски. В свободното поле на отговорите останалите са посочили като най-подходяща службата в отделенията по "Връзки с обществеността", "Мотивация и качество на живот", "Личен състав", "Документално и информационно обслужване", "Протокол" и др. Много малка част от анкетираните смятат като неподходяща службата в химически, автомобилни и други родове войски, където изпълнението на служебните задължения е свързано с тежък физически труд, вредни и несъобразени с женската физика условия и др.
"За" и "против" нормативната база
На въпроса дали нормативната и подзаконова база отговарят на засилващото се присъствие на жени във Въоръжените сили, 52.7% считат, че не са съвсем съобразени, а 36.3%, че трябва да претърпят промени (актуализация/. Запитани какво е мнението ви за специфичните армейски дейности - караули, полеви лагери, бойни стрелби, тренировки и учения, и вашето участие в тях, 63.6% отговарят, че трябва да бъде регламентирано по различен начин за двата пола, 25.4% смятат, че трябва да бъде еднакво и равнопоставено и за двата пола, а само 3.6% са убедени, че жените не трябва да участват в тях. В същия дух е и отговорът на следващия въпрос, свързан с включването на жени в бойни действия, мисии по поддържане на мира и хуманитарни операции. 72.7% от анкетираните считат, че жените могат да участват и само 21.8 % са на мнение, че не би трябвало да участват.
Близо 60 офицерки от четири гарнизона се включиха в анкетното проучване на фондация "Армия и гражданско общество", извършено с подкрепата на Европейската комисия.
Снимки Красимир Тодоров и архив "БА"
На въпроса, какви са вашите основни проблеми като жена - кадрови офицер от Българската армия, 32.7% посочват отсъствието на ясен регламент за възможните длъжности, които могат да заемат жените военнослужещи, 25.4% - липсата на възможност за кадрово развитие и израстване, 21.8% - в оскъдните и неясни законодателни текстове, които да регламентират кадровата служба на дамите в униформа, 20% - в несъобразяването на работните условия с потребностите на женския пол, 16.3% - в неравнопоставеността на пола им и 9% - в материално-битови неуредици.
Според 72.7% от включените в анкетата професионалното им израстване в звание и длъжност не е било забавяно заради това, че са жени, и само 14.5% са на противоположно мнение. 36.3% са убедени, че в Българската армия ги възприемат напълно равноправно и с разбиране, 12.7% са на мнение, че липсва разбиране от страна на командирите, 14.5% - че липсва разбиране от колегите - мъже, и 12.7% - че се проявява неравноправно отношение към жените изобщо.
Толерирани, потискани или равнопоставени
На следващия въпрос, засягащ равнопоставеността между половете в Българската армия, 60% отговарят, че е по-лесно за мъжете, 29% смятат, че жените и мъжете са равнопоставени, и само 5.4% са на мнение, че е по-лесно за жените. 67.2% от анкетираните не са чували за случаи на сексуален тормоз върху жени военнослужещи на работното им място, но 32.7% са на противоположно мнение и твърдят, че има такива случаи. Две от анкетираните офицерки дори са отговорили, че познават жени военнослужещи, които са жертви на сексуално насилие в службата си.
Продължителки на семейната традиция
Значителен дял са въпросите, свързани със семействата на жените - кадрови офицери от Българската армия. 29% от участничките в анкетата съчетават професионалната си заетост със семейните си задължения и отглеждането на деца, като разчитат на родителите си. 27.2% се справят без чужда помощ, 25.4% - зависят от помощта на съпруга си, 14.5% си признават, че трудно се справят. 41.8% не са доволни от регламентирането на отпуска по майчинство, 20% го намират за напълно удачно, а 16.3% апелират за намирането на нови, по-удачни решения.
Според 38.1% от анкетираните военното семейство, в което и двамата съпрузи са офицери, сплотява двойката, 25.4% са на мнение, че то помага на службата им, 21.8% - че създава трудности вкъщи и само 5.4% - че пречи на кариерата им.
За поддържането на семейната традиция в избора на професия говори следващият въпрос, според чиито отговори 32.7% от запитаните имат съпрузи офицери, 20% имат баща или дядо действащ или бивш военнослужещ, 7.2% - имат друга роднинска връзка с офицери, 18.1% - имат близки приятели с униформа, и само 18.1% нямат никаква роднинска или приятелска връзка с армията.
Необходимостта от защита на интересите
На въпроса трябва ли да има определена структура, кадрови орган или организация, които да защитават интересите им, 74.5% са отговорили с утвърдителен отговор, 16.3 % са на мнение, че сами трябва да защитават интересите си, 9% са убедени, че това трябва да е задължение на командирите и едва 7.2% не виждат необходимост от административна закрила в лицето на кадрови орган или организация.
Румяна Станимирова
Comment