Какво хубаво се случи през 2004 г.?
Алексей ЛАЗАРОВ, Яна БЮРЕР ТАВАНИЕ
вестник "Капитал"
Странно е, но когато мислят за държавата, повечето хора са песимисти. Скапана била, втора ръка, нищо не се случвало, нямало било шанс за развитие... Това (вече) са глупости. Наред с лошите събития и тенденции през миналата година имаше и много хубави новини - събития, които промениха живота ни и ще продължават да го променят. За добро.
Кредитите
Щедрото раздаване на кредити от банките, започнало през 2003, продължи и през изминалата година. Банките отвориха вратите си за обикновения клиент, което доведе до нарастване на кредитния им портфейл с 46.5% на годишна база. Най-голямо е нарастването на ипотечните кредити за покупка на жилища за граждани, които отчитат рекорден годишен ръст от 130% според данните към края на октомври. Въпреки опасенията на МВФ и централната банка отпушеното кредитиране на банките е безспорно една от добрите новини на 2004, тъй като стимулира икономическия растеж. Така икономиката получава реален шанс да се модернизира бързо и да се свие делът на сивата част от нея. За гражданина улесненият достъп до кредити има и голям дисциплиниращ ефект. Хората, които имат да изплащат кредити на банките, получават и стимул да работят повече и по-ефективно. Това води не само до повишаване на производителността на труда, но и до промяна в поведението на работника. Вместо да отбива номера, той има интерес да си запази работата и да подобрява своята квалификация, за да може по-бързо да върне кредита, което ще му позволи да изтегли нов. По този начин банките индиректно променят и манталитета на българина, като го превръщат в по-усърден и отговорен човек. Освен това процесът даде шанс на хора без много високи доходи да получат такива насъщни нужди като свястно жилище на кредит и нов автомобил на лизинг сега, а не след двайсет години, така както е по целия цивилизован свят.
Кредитната експанзия направи от парите стока, която се купува лесно, бързо и стандартно, макар и на етапа да е скъпо. Лесният достъп до пари е добър както за предприемачи и хора с идеи, така и за личните финанси. Има едно фундаментално мнение, че умението да боравиш с пари се научава само тогава, когато наистина боравиш с пари, и бедността е не само състояние, но и начин на мислене. Затова колкото повече узрее българинът в управлението на личните си пари, толкова по-добре. Е, ще има и феномени като свърхзадлъжнялост, но това е етап от растежа.
Бумът на пазара на недвижими имоти
Съвсем логично кредитната експанзия заедно с други фактори доведе до сериозно оживление на пазара на недвижими имоти и огромен скок в цените. За хората без жилище, но с планове да купят, това едва ли е добра новина. От бума с недвижимостите обаче има положителни последствия за всички. Това е едно от най-добрите неща за държава, пълна с изоставени и полурухнали сгради, неизмазани грозни къщи и депресиращи панелни блокове и кооперации с последна дата на ремонта си някъде към рождената дата на сегашния премиер (16 юни 1937, да е жив и здрав; в този ден цяла България се оглася от звън на църковни камбани и залпове, които възвестяват раждането на бъдещия цар , пише апропо в официалното му CV на правителствения сайт). Бумът в селския туризъм и селските къщи дава шанс за ново развитие на иначе изоставени региони. В много доскоро нормални села (в смисъл пълни с потискащи порутини) може да се види как цели бригади ремонтират по няколко къщи едновременно. Интересът на чужденци към вили в България (holiday homes, моля ви се) е истинска интеграция в Европа и е пример за това какво е всъщност влизането в ЕС - свободно движение на хора, стоки и капитали. И когато бъдещите градски деца ходят в къщата на село, там освен чист въздух, кърлежи и мирис на тор ще могат и да си разменят покемони с детето на съседите от Бирмингам. Cool, a?
Като споменахме влизането в Европейския съюз - тази година
Приключиха преговорите с ЕС
Окей, това е малко казионна новина, но е важна. България изпревари с няколко месеца Румъния и успя да си гарантира малко по-благоприятни условия. Брюксел наложи на двете страни клауза, според която тяхното членство може да бъде забавено с една година, ако не изпълняват поетите в хода на преговорите ангажименти. Присъединяването на София може да бъде отложено до януари 2008 г. само ако страните членки гласуват единодушно за това, докато в случая с Румъния това може да се случи и при гласуване с квалифицирано мнозинство.
Краят на преговорите е предпоследната крачка преди присъединяването на България в ЕС. През април догодина ще бъде подписан и договорът, според който ще станем пълноправен член на съюза най-вероятно от 1 януари 2007 г.
Членство в НАТО
На 2 април българското знаме се развя пред щаб-квартирата на НАТО в Брюксел, след като четири дни по-рано България стана официално член на Северноатлантическия пакт. Така след седемгодишна подготовка София се присъедини към пакта. НАТО е първият голям западноевропейски политически или икономически клуб, в който страната стана пълноправен член.
Може да е клише, но все пак - това са исторически събития. И са хубави за България по много проста причина. Членството в Европейския съюз е на практика смяна на целия модел на организация на държавата. Истинските реформи в България започнаха едновременно с преговорите за членство и продължиха благодарение на натиска от ЕС и НАТО. Ясната цел и предимствата, които ни дава членството в тези организации, мобилизираха политиците да извършат реформите, които им се казва, а не които те измислят. Така в България постепенно се налага ново, взето наготово и доста по-ефективно устройство на държавата. Да, то също има недостатъци, но много очевидно е по-добро от това, което се опитаха да измислят някакви като Виденов или пък Беров (бр-р-р, става студено и застойно само като се сетиш).
Ах, макроикономиката
Любима тема на правителствения икономически екип са макроикономическите показатели. Има защо - и през тази година те бяха добри. Запази се финансовата стабилност, очаква се икономическият растеж да стигне завидните 5.5%. Инфлацията е ниска. Безработицата намалява, а доходите, макар и с малко, се повишават. Увеличават се чуждестранните инвестиции.
През 2004 започна и публична дискусия за чувствително намаляване на данъците и опростяване на данъчната система. Правят се плахи опити за постепенно въвеждане на програмно бюджетиране, при което изразходваните държавни средства се обвързват с постигането на определен резултат.
Телекомуникациите - либерализация и конкуренция
Добрите новини за телекомуникациите от отиващата си година са дори три. Първо - БТК най-сетне беше продадена. Второ - либерализацията на пазара на фиксирани телекомуникационни услуги стартира реално, като няколко нови оператора получиха лицензи от секторния регулатор и започнаха взаимно свързване. И трето - още една компания (БТК) получи лиценз за GSM оператор. Макар и съдебните дела около този лиценз все още да не са приключили, очакванията са новият играч на пазара да стартира дейност през април и появата му да свали значително цените за потребителите на целия пазар. Всъщност конкуренцията вече започна да се усеща. М-тел и Глобул вече предлагат безплатни или намалени телефони при сключване на по-дългосрочни договори, цените на разговорите също тръгнаха надолу и въобще вижда се краят на мобилния олигопол.
Компенсаторките
Рекордно високи цени достигнаха компенсаторните книжа през тази година. Ако до есента собствениците на компенсаторни записи, компенсационни бонове и жилищни компенсаторни записи можеха да получат малко над 20% от номинала, в момента те могат да ги продадат срещу немислимите доскоро 90%. Почти четирикратното увеличение в цените дойде заради предстоящото пускане на акции от БТК срещу реституционни книжа и предколедното порастване на предлагания срещу компенсаторки пакет (от 20 на 35% от капитала на телекома). Годината беше успешна и за инвеститорите в акции. Макар че индикаторът на пазара - индексът SOFIX, не постигна рекорда си от 2003 г., ръстът му през тази година стигна около 80%.
Газ до морето
След дългогодишни обещания, в края на 2004 г. правителството реши да даде автомагистрала Тракия (София - Бургас) на концесия. Така България най-сетне влезе в клуба на страните, които отдават публични активи за стопанисване и управление под формата на публично-частно партньорство. С решение от 16 декември Министерският съвет предостави аутобан Тракия на концесия за срок от 35 години на смесено дружество, в което участват три португалски компании и двете държавни фирми - Автомагистрали и Техноекспортстрой . От джойнт венчъра трябва да инвестират около 720 млн. евро в магистрала Тракия , като изградят оставащите 116 км между Стара Загора и Карнобат и рехабилитират съществуващото трасе, построят северната дъга на софийския околовръстен път и 50-километровата отсечка от София до Калотина. В замяна смесеното дружество получава правото да събира такси за платено преминаване по магистралата.
С пускането на първата пътна концесия правителството и в частност ресорното за сектора Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) действително направи решителна крачка за развитието на инфраструктурата в страната. Добрата новина и избистрянето на модела за концесионирането на аутобаните обаче бяха помрачени от факта, че концесионерите бяха определени, без да е проведен търг. А официалното оправдание на МРРБ, че не е имало други кандидати, прозвуча твърде фриволно, тъй като въп*росът за състезание на оферти дори не е повдиган.
Big Brother
Само бяхме чували за него. Май в Германия един от участниците беше българин. Малко е да се каже, че риалити шоуто Big Brother беше очаквано в България. Също така обаче е малко да се каже, че раздели хората на две - такива, които всяка вечер следят какво се случва в къщата, и такива, които презират първите. По отношение на въпроса положително или отрицателно явление е Big Brother също се наблюдава разделение. Негативи се сочат много - шоуто е пошло, тъпо, зомбира и т.н. все в този дух. Позитивите са разнопосочни. Така например безспорна заслуга на Big Brother е, че вкара в ефира нови лица. И не само това - даде на тълпата новите и герои, дос*тавяйки и точно това, от което тя имаше въпиеща нужда. Риалити. За няколко дни зрителската девственост по много въпроси беше отнета. Досега поради инерция, закостенялост или нежелание за поемане на риск явленията като хомосексуализъм и бисексуалност в български контекст липсваха на синия екран. Досега по телевизията никой не се разплакваше истински заради личната си драма, никой не си пееше чалга хитове с навлажнени от умиление очи, никой не говореше на миеко освен по онзи фалшив начин, зад който прозира петгодишното обучение в НАТФИЗ, не псуваше в ефир (само Стоичков, ама го пускат винаги без звук), не признаваше, че прави секс със собствения си пол... Всичко това вече е факт за ужас на хората, които все още не могат да свикнат, че телевизията започва по-рано от 17.30 ч. и на нея не са Анахид Тачева или чичко Филипов. Е, и за ужас на тези, които претендират, че драгият зрител би следвало да бъде занимаван с по-интелигентни телевизионни продукти. Но какво да го правиш. Риалити. В крайна сметка задачата на телевизията е да излъчва това, което се харесва на хората, а не това което трябва да им се харесва.
Шоуто Big Brother е по-скоро положително и заради това, че размести пластовете в телевизионния праймтайм. Че се оказа реална конкуренция на досега непобедимия Слави, а както знаем, в общия случай конкуренцията води до по-добро качество. Тепърва предстои това да се доказва.
И не на последно място - умело размивайки границата между публично и частно, Big Brother накара хората да си говорят не само за политика или футбол, а вкара важни обществени теми в публични дискусии. Като темата за агресията, сексуалността, човешките отношения, психичното здраве дори. В този смисъл изведнъж може да се окаже, че Big Brother е станал катализатор на така дългоочакваната социална промяна. Кой знае. Ще видим.
Десните партии
През 2004 десните започнаха да се опитват да се обединят. Процесът е труден - все пак пос*ледните няколко години те само се цепят и карат, но хубавото е, че поне полагат усилия да обърнат тренда.
Промените в конституцията
Към добрите новини от политиката могат да се прибавят и промените в конституцията. Заплашени от отлагане на влизането в Европейския съюз, партиите в парламента успяха да съберат мнозинство от три четвърти и да променят основния закон.
Здравеопазването
В здравеопазването имаше две хубави новини - едната очаквана, другата не. Очакваната новина беше, че заради предстоящите парламентарни избори увеличаването на здравните вноски от 6 на 8% през 2005 г. се отложи. Това може да се класифицира като добра новина, защото е по-добре да даваш минимален процент от заплатата си, ако няма никаква яснота за какво точно се харчат парите ти и при положение че размерът на корупционните плащания в здравния сектор се изравнява със средствата от БВП, отпуснати за него - по 1.7 млрд. лв. средства за здравеопазване и корупционни плащания в същия размер.
Неочаквано добрата новина беше, че държавата се опита да се погрижи за просещите родители на болни деца, като създаде специален фонд, който да отпуска средства, и му назначи обществен съвет, който да гарантира прозрачно управление на средствата. Създаването на подобен фонд безспорно е малка стъпка в правилна посока. Обявите по телевизии, вестници и сайтове за смъртно болни деца, които имат нужда от пари, за да живеят, са практически некролог на пълната управленска безпомощност да се реформира здравеопазването. Получава се следната абсурдна ситуация: плащаш здравните си вноски; ако се разболееш, плащаш втори път легално, трети път нелегално, а ако искаш да помогнеш на някое дете, плащаш и четвърти път. Доста по-нормална би била ситуацията, в която системата на здравното осигуряване е такава, че да спести поне третото и четвъртото плащане. Създаването на подобен фонд е частично решение на проблема, но все пак показва някакво желание да се намери решение различно от това родителите на децата да събират сами непосилно големи суми.
Булгар-турист
И през 2004 България продължи да привлича все повече чуждестранни туристи. Освен по морето и планинските курорти все по-често чужденците посещават и други, доскоро не толкова популярни места. Неочаквано бързо България става все по-модерна дестинация и конкурира успешно другите евтини места за масов туризъм.
Отмениха тестовете
Учебната година току-що беше започнала, когато министърът на образованието Игор Дамянов сподели своята идея тестове да заменят досегашните задължителни изпити по литература и математика за кандидатстване след седми клас. По-късно идеята се трансформира в решение, което трябваше да влезе в сила още от 2005 г. Предвиждаше се тестът да включва 89 теми от четири области и да обхваща учебното съдържание от последните три години. Независимо от повсеместните гневни възражения, че никой няма готовност за тази промяна, министърът и ведомството му останаха твърди. Те обаче до последно не можаха да изчистят някои от основните неясноти - в какво съотношение ще са въпросите, какви ще са критериите за оценяване и т.н. Партийното ръководство на НДСВ явно съзря надигащата глава заплаха - училищна истерия точно преди изборите, и зам.-шефът на партията Даниел Вълчев препоръча тестовете да бъдат отложени за 2006 г. В резултат Дамянов отстъпи, като по този начин предотврати реализирането на поредното просветно скудоумие. Е, не е като да е стартирала образователната реформа. Но пак е положително събитие.
По-малки осигурителни вноски
Бюджетът на държавното обществено осигуряване дава глътка въздух на работодателите догодина. Общата сума на осигурителните плащания за тяхна сметка се намалява с 1.55 до 2.25% в зависимост от вноската им за трудова злополука и професионална болест - от 2005 г. размерът на тази осигуровка ще бъде диференциран според сферата на дейност на фирмата и степента на риска от злополука и професионално заболяване в нея.
От следващата година отпада задължението на работодателите да плащат осигурителни вноски върху обезщетенията за болнични и бременност и раждане. Това ще остави във фирмите общ финансов ресурс в размер на 39.8 млн. лв.
Подкрепа за предприемачите
За първи път от много години насам държавата в лицето на Министерството на икономиката отдели целево пари от бюд*жета в подкрепа на предприемачите. Финансирани бяха два важни проекта - така нареченият Проект 100 за насърчаване на стартиращи фирми, както и проект за въвеждане на системата НАССР в дружества от месопреработвателния бранш.
В края на годината заработи и изпълнителната Агенция за насърчаване на малките и средните предприятия към икономическото министерство. Тя трябва да осъществи новото виждане на правителството за политиката към малките и средните фирми. Агенцията се занимава само с проекти, носещи конкретна полза на бизнеса, а не с абстрактни политики и стратегии.
След като в началото на годината бизнес организациите пропищяха от негодувание, че нещата се случват без тях, през април към Министерството на икономиката бе създаден Съвместен консултативен съвет за информиране на бизнес средите за поетите задължения в хода на преговорите за присъединяване към Европейския съюз. После експерти на министерството воглаве с министър и зам.-министър тръгнаха из страната, за да обясняват на специално организирани семинари и кръгли маси за поетите ангажименти в определени сектори. Пак в името на по-добрата информационна среда за бизнеса в средата на септември в министерството започна да действа гореща телефонна линия, на която предприемачите могат да отправят питания, свързани с присъединяването към ЕС.
Разни
Има, разбира се, и още добри новини от годината. Някои общини започнаха експериментално да събират сами данъците си и да ги преразпределят, което е важно от чисто психологическа гледна точка - хората в малкия град и община вече не се молят на София, а вземат своето развитие в собствените си ръце и поемат сами отговорността за него.
Бяха приети закони, които ограничават от догодина пушенето на обществени места - за радост на всички непушачи и - колкото и да не го вярват - и на самите пушачи, защото е доказано емпирично, че забраните и надписите по цигарите имат ефект.
Това не е всичко, но май стига, за да стане ясно, че има от какво да сме доволни на края на годината. Вървим по правилния път, посоката е ясна. Е, от време на време правим безсмислени забежки встрани, но пък бързо се връщаме, където трябва. Така че спокойно - с държавата всичко е наред. Няма основания за песимизъм. Помислете малко за себе си и изкарайте хубави празници...
По темата работиха още: Николай СТАЙКОВ, Иван МИХАЛЕВ, Мара ГЕОРГИЕВА, Мария РАДМИЛОВА, Боряна КИРИЛОВА, Поли МИХАЙЛОВА, Йордан МАТЕЕВ, Екатерина ПОПОВА, Деси НИКОЛОВА
Алексей ЛАЗАРОВ, Яна БЮРЕР ТАВАНИЕ
вестник "Капитал"
Странно е, но когато мислят за държавата, повечето хора са песимисти. Скапана била, втора ръка, нищо не се случвало, нямало било шанс за развитие... Това (вече) са глупости. Наред с лошите събития и тенденции през миналата година имаше и много хубави новини - събития, които промениха живота ни и ще продължават да го променят. За добро.
Кредитите
Щедрото раздаване на кредити от банките, започнало през 2003, продължи и през изминалата година. Банките отвориха вратите си за обикновения клиент, което доведе до нарастване на кредитния им портфейл с 46.5% на годишна база. Най-голямо е нарастването на ипотечните кредити за покупка на жилища за граждани, които отчитат рекорден годишен ръст от 130% според данните към края на октомври. Въпреки опасенията на МВФ и централната банка отпушеното кредитиране на банките е безспорно една от добрите новини на 2004, тъй като стимулира икономическия растеж. Така икономиката получава реален шанс да се модернизира бързо и да се свие делът на сивата част от нея. За гражданина улесненият достъп до кредити има и голям дисциплиниращ ефект. Хората, които имат да изплащат кредити на банките, получават и стимул да работят повече и по-ефективно. Това води не само до повишаване на производителността на труда, но и до промяна в поведението на работника. Вместо да отбива номера, той има интерес да си запази работата и да подобрява своята квалификация, за да може по-бързо да върне кредита, което ще му позволи да изтегли нов. По този начин банките индиректно променят и манталитета на българина, като го превръщат в по-усърден и отговорен човек. Освен това процесът даде шанс на хора без много високи доходи да получат такива насъщни нужди като свястно жилище на кредит и нов автомобил на лизинг сега, а не след двайсет години, така както е по целия цивилизован свят.
Кредитната експанзия направи от парите стока, която се купува лесно, бързо и стандартно, макар и на етапа да е скъпо. Лесният достъп до пари е добър както за предприемачи и хора с идеи, така и за личните финанси. Има едно фундаментално мнение, че умението да боравиш с пари се научава само тогава, когато наистина боравиш с пари, и бедността е не само състояние, но и начин на мислене. Затова колкото повече узрее българинът в управлението на личните си пари, толкова по-добре. Е, ще има и феномени като свърхзадлъжнялост, но това е етап от растежа.
Бумът на пазара на недвижими имоти
Съвсем логично кредитната експанзия заедно с други фактори доведе до сериозно оживление на пазара на недвижими имоти и огромен скок в цените. За хората без жилище, но с планове да купят, това едва ли е добра новина. От бума с недвижимостите обаче има положителни последствия за всички. Това е едно от най-добрите неща за държава, пълна с изоставени и полурухнали сгради, неизмазани грозни къщи и депресиращи панелни блокове и кооперации с последна дата на ремонта си някъде към рождената дата на сегашния премиер (16 юни 1937, да е жив и здрав; в този ден цяла България се оглася от звън на църковни камбани и залпове, които възвестяват раждането на бъдещия цар , пише апропо в официалното му CV на правителствения сайт). Бумът в селския туризъм и селските къщи дава шанс за ново развитие на иначе изоставени региони. В много доскоро нормални села (в смисъл пълни с потискащи порутини) може да се види как цели бригади ремонтират по няколко къщи едновременно. Интересът на чужденци към вили в България (holiday homes, моля ви се) е истинска интеграция в Европа и е пример за това какво е всъщност влизането в ЕС - свободно движение на хора, стоки и капитали. И когато бъдещите градски деца ходят в къщата на село, там освен чист въздух, кърлежи и мирис на тор ще могат и да си разменят покемони с детето на съседите от Бирмингам. Cool, a?
Като споменахме влизането в Европейския съюз - тази година
Приключиха преговорите с ЕС
Окей, това е малко казионна новина, но е важна. България изпревари с няколко месеца Румъния и успя да си гарантира малко по-благоприятни условия. Брюксел наложи на двете страни клауза, според която тяхното членство може да бъде забавено с една година, ако не изпълняват поетите в хода на преговорите ангажименти. Присъединяването на София може да бъде отложено до януари 2008 г. само ако страните членки гласуват единодушно за това, докато в случая с Румъния това може да се случи и при гласуване с квалифицирано мнозинство.
Краят на преговорите е предпоследната крачка преди присъединяването на България в ЕС. През април догодина ще бъде подписан и договорът, според който ще станем пълноправен член на съюза най-вероятно от 1 януари 2007 г.
Членство в НАТО
На 2 април българското знаме се развя пред щаб-квартирата на НАТО в Брюксел, след като четири дни по-рано България стана официално член на Северноатлантическия пакт. Така след седемгодишна подготовка София се присъедини към пакта. НАТО е първият голям западноевропейски политически или икономически клуб, в който страната стана пълноправен член.
Може да е клише, но все пак - това са исторически събития. И са хубави за България по много проста причина. Членството в Европейския съюз е на практика смяна на целия модел на организация на държавата. Истинските реформи в България започнаха едновременно с преговорите за членство и продължиха благодарение на натиска от ЕС и НАТО. Ясната цел и предимствата, които ни дава членството в тези организации, мобилизираха политиците да извършат реформите, които им се казва, а не които те измислят. Така в България постепенно се налага ново, взето наготово и доста по-ефективно устройство на държавата. Да, то също има недостатъци, но много очевидно е по-добро от това, което се опитаха да измислят някакви като Виденов или пък Беров (бр-р-р, става студено и застойно само като се сетиш).
Ах, макроикономиката
Любима тема на правителствения икономически екип са макроикономическите показатели. Има защо - и през тази година те бяха добри. Запази се финансовата стабилност, очаква се икономическият растеж да стигне завидните 5.5%. Инфлацията е ниска. Безработицата намалява, а доходите, макар и с малко, се повишават. Увеличават се чуждестранните инвестиции.
През 2004 започна и публична дискусия за чувствително намаляване на данъците и опростяване на данъчната система. Правят се плахи опити за постепенно въвеждане на програмно бюджетиране, при което изразходваните държавни средства се обвързват с постигането на определен резултат.
Телекомуникациите - либерализация и конкуренция
Добрите новини за телекомуникациите от отиващата си година са дори три. Първо - БТК най-сетне беше продадена. Второ - либерализацията на пазара на фиксирани телекомуникационни услуги стартира реално, като няколко нови оператора получиха лицензи от секторния регулатор и започнаха взаимно свързване. И трето - още една компания (БТК) получи лиценз за GSM оператор. Макар и съдебните дела около този лиценз все още да не са приключили, очакванията са новият играч на пазара да стартира дейност през април и появата му да свали значително цените за потребителите на целия пазар. Всъщност конкуренцията вече започна да се усеща. М-тел и Глобул вече предлагат безплатни или намалени телефони при сключване на по-дългосрочни договори, цените на разговорите също тръгнаха надолу и въобще вижда се краят на мобилния олигопол.
Компенсаторките
Рекордно високи цени достигнаха компенсаторните книжа през тази година. Ако до есента собствениците на компенсаторни записи, компенсационни бонове и жилищни компенсаторни записи можеха да получат малко над 20% от номинала, в момента те могат да ги продадат срещу немислимите доскоро 90%. Почти четирикратното увеличение в цените дойде заради предстоящото пускане на акции от БТК срещу реституционни книжа и предколедното порастване на предлагания срещу компенсаторки пакет (от 20 на 35% от капитала на телекома). Годината беше успешна и за инвеститорите в акции. Макар че индикаторът на пазара - индексът SOFIX, не постигна рекорда си от 2003 г., ръстът му през тази година стигна около 80%.
Газ до морето
След дългогодишни обещания, в края на 2004 г. правителството реши да даде автомагистрала Тракия (София - Бургас) на концесия. Така България най-сетне влезе в клуба на страните, които отдават публични активи за стопанисване и управление под формата на публично-частно партньорство. С решение от 16 декември Министерският съвет предостави аутобан Тракия на концесия за срок от 35 години на смесено дружество, в което участват три португалски компании и двете държавни фирми - Автомагистрали и Техноекспортстрой . От джойнт венчъра трябва да инвестират около 720 млн. евро в магистрала Тракия , като изградят оставащите 116 км между Стара Загора и Карнобат и рехабилитират съществуващото трасе, построят северната дъга на софийския околовръстен път и 50-километровата отсечка от София до Калотина. В замяна смесеното дружество получава правото да събира такси за платено преминаване по магистралата.
С пускането на първата пътна концесия правителството и в частност ресорното за сектора Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) действително направи решителна крачка за развитието на инфраструктурата в страната. Добрата новина и избистрянето на модела за концесионирането на аутобаните обаче бяха помрачени от факта, че концесионерите бяха определени, без да е проведен търг. А официалното оправдание на МРРБ, че не е имало други кандидати, прозвуча твърде фриволно, тъй като въп*росът за състезание на оферти дори не е повдиган.
Big Brother
Само бяхме чували за него. Май в Германия един от участниците беше българин. Малко е да се каже, че риалити шоуто Big Brother беше очаквано в България. Също така обаче е малко да се каже, че раздели хората на две - такива, които всяка вечер следят какво се случва в къщата, и такива, които презират първите. По отношение на въпроса положително или отрицателно явление е Big Brother също се наблюдава разделение. Негативи се сочат много - шоуто е пошло, тъпо, зомбира и т.н. все в този дух. Позитивите са разнопосочни. Така например безспорна заслуга на Big Brother е, че вкара в ефира нови лица. И не само това - даде на тълпата новите и герои, дос*тавяйки и точно това, от което тя имаше въпиеща нужда. Риалити. За няколко дни зрителската девственост по много въпроси беше отнета. Досега поради инерция, закостенялост или нежелание за поемане на риск явленията като хомосексуализъм и бисексуалност в български контекст липсваха на синия екран. Досега по телевизията никой не се разплакваше истински заради личната си драма, никой не си пееше чалга хитове с навлажнени от умиление очи, никой не говореше на миеко освен по онзи фалшив начин, зад който прозира петгодишното обучение в НАТФИЗ, не псуваше в ефир (само Стоичков, ама го пускат винаги без звук), не признаваше, че прави секс със собствения си пол... Всичко това вече е факт за ужас на хората, които все още не могат да свикнат, че телевизията започва по-рано от 17.30 ч. и на нея не са Анахид Тачева или чичко Филипов. Е, и за ужас на тези, които претендират, че драгият зрител би следвало да бъде занимаван с по-интелигентни телевизионни продукти. Но какво да го правиш. Риалити. В крайна сметка задачата на телевизията е да излъчва това, което се харесва на хората, а не това което трябва да им се харесва.
Шоуто Big Brother е по-скоро положително и заради това, че размести пластовете в телевизионния праймтайм. Че се оказа реална конкуренция на досега непобедимия Слави, а както знаем, в общия случай конкуренцията води до по-добро качество. Тепърва предстои това да се доказва.
И не на последно място - умело размивайки границата между публично и частно, Big Brother накара хората да си говорят не само за политика или футбол, а вкара важни обществени теми в публични дискусии. Като темата за агресията, сексуалността, човешките отношения, психичното здраве дори. В този смисъл изведнъж може да се окаже, че Big Brother е станал катализатор на така дългоочакваната социална промяна. Кой знае. Ще видим.
Десните партии
През 2004 десните започнаха да се опитват да се обединят. Процесът е труден - все пак пос*ледните няколко години те само се цепят и карат, но хубавото е, че поне полагат усилия да обърнат тренда.
Промените в конституцията
Към добрите новини от политиката могат да се прибавят и промените в конституцията. Заплашени от отлагане на влизането в Европейския съюз, партиите в парламента успяха да съберат мнозинство от три четвърти и да променят основния закон.
Здравеопазването
В здравеопазването имаше две хубави новини - едната очаквана, другата не. Очакваната новина беше, че заради предстоящите парламентарни избори увеличаването на здравните вноски от 6 на 8% през 2005 г. се отложи. Това може да се класифицира като добра новина, защото е по-добре да даваш минимален процент от заплатата си, ако няма никаква яснота за какво точно се харчат парите ти и при положение че размерът на корупционните плащания в здравния сектор се изравнява със средствата от БВП, отпуснати за него - по 1.7 млрд. лв. средства за здравеопазване и корупционни плащания в същия размер.
Неочаквано добрата новина беше, че държавата се опита да се погрижи за просещите родители на болни деца, като създаде специален фонд, който да отпуска средства, и му назначи обществен съвет, който да гарантира прозрачно управление на средствата. Създаването на подобен фонд безспорно е малка стъпка в правилна посока. Обявите по телевизии, вестници и сайтове за смъртно болни деца, които имат нужда от пари, за да живеят, са практически некролог на пълната управленска безпомощност да се реформира здравеопазването. Получава се следната абсурдна ситуация: плащаш здравните си вноски; ако се разболееш, плащаш втори път легално, трети път нелегално, а ако искаш да помогнеш на някое дете, плащаш и четвърти път. Доста по-нормална би била ситуацията, в която системата на здравното осигуряване е такава, че да спести поне третото и четвъртото плащане. Създаването на подобен фонд е частично решение на проблема, но все пак показва някакво желание да се намери решение различно от това родителите на децата да събират сами непосилно големи суми.
Булгар-турист
И през 2004 България продължи да привлича все повече чуждестранни туристи. Освен по морето и планинските курорти все по-често чужденците посещават и други, доскоро не толкова популярни места. Неочаквано бързо България става все по-модерна дестинация и конкурира успешно другите евтини места за масов туризъм.
Отмениха тестовете
Учебната година току-що беше започнала, когато министърът на образованието Игор Дамянов сподели своята идея тестове да заменят досегашните задължителни изпити по литература и математика за кандидатстване след седми клас. По-късно идеята се трансформира в решение, което трябваше да влезе в сила още от 2005 г. Предвиждаше се тестът да включва 89 теми от четири области и да обхваща учебното съдържание от последните три години. Независимо от повсеместните гневни възражения, че никой няма готовност за тази промяна, министърът и ведомството му останаха твърди. Те обаче до последно не можаха да изчистят някои от основните неясноти - в какво съотношение ще са въпросите, какви ще са критериите за оценяване и т.н. Партийното ръководство на НДСВ явно съзря надигащата глава заплаха - училищна истерия точно преди изборите, и зам.-шефът на партията Даниел Вълчев препоръча тестовете да бъдат отложени за 2006 г. В резултат Дамянов отстъпи, като по този начин предотврати реализирането на поредното просветно скудоумие. Е, не е като да е стартирала образователната реформа. Но пак е положително събитие.
По-малки осигурителни вноски
Бюджетът на държавното обществено осигуряване дава глътка въздух на работодателите догодина. Общата сума на осигурителните плащания за тяхна сметка се намалява с 1.55 до 2.25% в зависимост от вноската им за трудова злополука и професионална болест - от 2005 г. размерът на тази осигуровка ще бъде диференциран според сферата на дейност на фирмата и степента на риска от злополука и професионално заболяване в нея.
От следващата година отпада задължението на работодателите да плащат осигурителни вноски върху обезщетенията за болнични и бременност и раждане. Това ще остави във фирмите общ финансов ресурс в размер на 39.8 млн. лв.
Подкрепа за предприемачите
За първи път от много години насам държавата в лицето на Министерството на икономиката отдели целево пари от бюд*жета в подкрепа на предприемачите. Финансирани бяха два важни проекта - така нареченият Проект 100 за насърчаване на стартиращи фирми, както и проект за въвеждане на системата НАССР в дружества от месопреработвателния бранш.
В края на годината заработи и изпълнителната Агенция за насърчаване на малките и средните предприятия към икономическото министерство. Тя трябва да осъществи новото виждане на правителството за политиката към малките и средните фирми. Агенцията се занимава само с проекти, носещи конкретна полза на бизнеса, а не с абстрактни политики и стратегии.
След като в началото на годината бизнес организациите пропищяха от негодувание, че нещата се случват без тях, през април към Министерството на икономиката бе създаден Съвместен консултативен съвет за информиране на бизнес средите за поетите задължения в хода на преговорите за присъединяване към Европейския съюз. После експерти на министерството воглаве с министър и зам.-министър тръгнаха из страната, за да обясняват на специално организирани семинари и кръгли маси за поетите ангажименти в определени сектори. Пак в името на по-добрата информационна среда за бизнеса в средата на септември в министерството започна да действа гореща телефонна линия, на която предприемачите могат да отправят питания, свързани с присъединяването към ЕС.
Разни
Има, разбира се, и още добри новини от годината. Някои общини започнаха експериментално да събират сами данъците си и да ги преразпределят, което е важно от чисто психологическа гледна точка - хората в малкия град и община вече не се молят на София, а вземат своето развитие в собствените си ръце и поемат сами отговорността за него.
Бяха приети закони, които ограничават от догодина пушенето на обществени места - за радост на всички непушачи и - колкото и да не го вярват - и на самите пушачи, защото е доказано емпирично, че забраните и надписите по цигарите имат ефект.
Това не е всичко, но май стига, за да стане ясно, че има от какво да сме доволни на края на годината. Вървим по правилния път, посоката е ясна. Е, от време на време правим безсмислени забежки встрани, но пък бързо се връщаме, където трябва. Така че спокойно - с държавата всичко е наред. Няма основания за песимизъм. Помислете малко за себе си и изкарайте хубави празници...
По темата работиха още: Николай СТАЙКОВ, Иван МИХАЛЕВ, Мара ГЕОРГИЕВА, Мария РАДМИЛОВА, Боряна КИРИЛОВА, Поли МИХАЙЛОВА, Йордан МАТЕЕВ, Екатерина ПОПОВА, Деси НИКОЛОВА
Comment