Българите трябва да разберат искат ли да живеят заедно
Алек Попов, писател, пред Капитал
Какво се промени през 2004 г.?
- Като че ли има някакво съзряване, спокойствие у хората. Това установявам при разговорите си с тях. Възможно е обаче аз да си общувам с такива хора, а другаде те да са все така нервни и припрени.
Какво положително се случи тази година?
- Какво положително? По-скоро нищо лошо не се случи. А това вече не е добра новина.
Имайки предвид процесите, които в момента текат, и проследявайки тяхното логично развитие, какво би следвало да стане в България през 2005 г.?
- Не би следвало да се случи някакъв икономически катаклизъм. Между другото една година е твърде кратък период и погледнато исторически, нещата, които трябва да се случат, сигурно ще изпълнят доста повече време. Може да стане само някакво събитие. Но могат да започнат или да продължат важни процеси.
Кои важни процеси например?
- Съдебната система да се реформира и да стане ефективна. На първо място, понеже проблемът е изключително голям. Мисля, че ако това беше наред, всичко друго щеше да бъде наред. Тази реформа е останала последна, въпреки че трябваше да приключи първа. Извършването и е по-важно от всичко друго за страната.
Трябва също да се подпише договорът за присъединяване към Европейския съюз. Това обаче до голяма степен също е свързано с реформата на съдебната система. Въобще правителството не трябва да се отклонява от дневния си ред, свързан с ЕС.
Догодина идват избори. Каква е прогнозата ви?
- Това, което на мен лично не ми се ще да стане, е да потекат някакви консервативни процеси, които да върнат икономиката назад и да влошат обществения климат. Страхувам се да не спре модернизацията на страната.
От идването на власт на конкретна политическа сила ли се страхувате?
- Не се страхувам от това дадена политическа сила да вземе властта, а от присъствието на някакви антимодерни хора в нея. Защото във всяка партия има такива хора, те не са изсипани само в една от тях. Именно това прави повечето български политически сили доста аморфни като поведение и като идеология. Надявам се обаче тези консервативни елементи да не надделеят и модернизацията да продължи.
Кой ще спечели парламентарните избори?
- Според мен със сигурност ще има патова ситуация и ще настане як пазарлък.
Защо мислите, че Симеон Сакскобургготски може пак да стане премиер?
- В резултат на това, че никой няма да спечели категорично изборите. Ако не на друго, то поне на това сме се научили - че промяната невинаги е на хубаво. Колкото по-малко промени има, толкова повече се запазва усещането за стабилност. Царят е консенсусна фигура. И ако няма някакви особени причини да не е той, защо да не бъде? Би устройвал основните играчи.
Ще гласувате ли?
- Честно казано, в момента се колебая. Досега винаги съм ходил да гласувам, но все съм гласувал срещу нещо, а не за нещо. За да се съхрани някакъв процес. А сега опасността, ако има такава, е невидима. Общо взето, коловозът, в който се движи държавата, е доста стабилен и не би трябвало да се очакват изненади. Никой няма интерес да клати лодката, освен ако в международен план нещата не добият рязко апокалиптични измерения. За съжаление от няколко столетия насам в началото на всеки век се случват катаклизми, а през останалата част от века се работи за минимализиране на щетите. Лошото е, че такава малка страна като България не може да задава тона на събитията, а обикновено ги следва. Досега не в най-добрия контекст, както сме забелязали. Така че, ако има някаква много негативна тенденция в света, не е ясно дали именно след нея няма да тръгнем.
Ако говорите конкретно за кризата в Ирак, правилно ли е според вас поведението на България до този момент?
- Не виждам засега да са настъпили някакви суперкатаст*рофални последици за страната от поведението ни Това, което оттук насетне трябва да правим, е да се фокусираме предимно върху нашите интереси. Целта на държавата би трябвало да е да направи живота на хората по-добър. Повече не може да се очаква. В някакъв световен лидер няма да се превърнем. Трябва да изхождаме от това какво е добре за нас, без да причиняваме някакви нещастия и несправедливости на другите. Постигането на такъв баланс обаче е много трудно нещо.
Не давате категоричен отговор на въпроса как ще се чувстват хората в България в края на 2005 г. Защо?
- Според мен всичко е въпрос на лична гледна точка. Винаги е за предпочитане да живееш в страна, където хората се чувстват добре. Но в България да се чувствам по-добре обикновено се свързва предимно с някакви материални придобивки. Смятам, че хората трябва да престанат да се втренчват единствено в битовата страна на съществуването. Ние изпаднахме в едно голямо оскотяване, голямо приземяване, което дори най-практичните нации не си го позволяват. Разбира се, по-лесно е да се постигне положително светоусещане, когато човек има базов икономически минимум и стабилност. Но силно ми се иска да се надявам, че ние сме минали този праг, тази база.
Може да се предполага, че българите винаги са си били такива, но във всеки случай това не им помогна по времето на промяната. Напротив, накара ги да се чувстват още по-зле.
Нашенецът е склонен да се фокусира върху нещастието си, да мърмори повече, отколкото трябва. В българската литература тази линия е особено силна. Било социално страдание, било национално, всякакъв вид обреченост. Може би исторически така са се сложили нещата. Тази настройка на съз*нанието е нещо, което не зависи толкова от политиката или от икономиката. Въпрос на вътрешно себеизживяване. В крайна сметка има много по-бедни народи, които се чувстват по-добре.
Ако има един въпрос, на който българите трябва да си отговорят през 2005 г., кой трябва да бъде той?
- Дали искат да живеят заедно. Защото аз не съм сигурен, че искат. Във всеки случай не са го доказали по убедителен начин. Това е труден въпрос, на който трябва да си отговарят не само през 2005, а през всички следващи години. Всъщност една от причините в България да няма функциониращо гражданско общество е именно тази - че българите не са си отговорили на въпроса искат или не да живеят заедно. Сега го правят по-скоро по задължение, защото няма друг начин. Ако отговорът е да - гражданското общество ще се появи. Още повече че ние имаме опит в тази материя. Дълго време българското общество е функционирало на местно ниво, когато е нямало държава. Има и всички предпоставки да съществува гражданско общество. Няма тоталитарен режим, има пълна свобода на сдружаването. Всичко зависи от хората. Все обвиняваме някакви други фактори, а всъщност всичко си е до нас. Това желание да живеем заедно трябва да се появи. Надявам се да стане, защото е важно - понеже, каквито и неща да се случват по света, ако едно общество е обединено, жизнеспособно, толерантно и силно, ще намери много по-лесно изход от тези ситуации.
И още нещо - хората трябва да пожелаят да работят заедно. За момента не искат. В раздробеното книгоразпространение съвсем ясно си личат тези неща. Там играчите предпочитат да работят един срещу друг вместо един с друг, още по-малко - един за друг. Именно този контекст пречи на развитието на бизнеса. На всеки един бизнес в България. Този контекст - на хора, които отказват да си помагат, е основната спирачка.
През тази година промени ли се нещо в сферата, в която работите?
- Определено. Тази година имаше доста награди за книги с все по-увеличаващо се финансово изражение, което беше радващо.
Ще се запази ли тази тенденция и през 2005 г.?
- Предполагам. Смятам, че това е нещо, което си струва, и се надявам все повече да се обръща внимание на интелектуалния продукт, който се създава в тази страна. Защото това все пак е бъдещето.
Има ли интерес към българските книги?
- Да, интерес към българските книги има. От друга страна обаче, в България тази индустрия не е развита достатъчно. За да има стабилно присъствие на български интелектуални продукти на пазара, трябва да бъде разработена цялата икономическа ниша. Надявам се именно през 2005 г. да се направи стъпка в тази посока.
Твърдите, че през 2005 г. ще просперират умните бизнеси. Кои са те?
- Онези, които се учат от грешките си, които разпознават потребностите на хората, които се стремят да създават оригинален продукт, които имат някаква мисия.
Книгоиздаването умен бизнес ли е?
- То е потенциален умен бизнес. За съжаление у нас по-скоро се върви по линията на най-малкото съпротивление. Не се създават продукти, които са обект на авторско право, а по-скоро се купуват такива, по възможност най-бързо ликвидни, и се внасят наготово. От една страна, това е логично пазарно поведение. От друга страна, наблюдаваме доста елементарно разбиране на този бизнес. Защото книгоиздаването би следвало да се асоциира с желанието да се постигне някакъв оригинален продукт на човешкия ум, въображение и креативност. А не с продаването на максимални количества клиширани или некачествени произведения.
С вървенето по линията на най-малкото съпротивление ли си обяснявате стряскащото количество антисемитска литература на площад Славейков ?
- Да. И не става дума само за антисемитската литература. Предлага се това, което най-лесно ще бъде смляно от читателската аудитория. И което изисква минимум усилия да бъде извадено на пазара. Защото, докато за промотирането на една добра нова българска книга трябва да употребиш доста енергия, рекламирането на такива продукти е лесно. Не е трудно да убедиш хората да си ги купят.
Добре, това ли им се чете на хората?
- Културата на четенето е нещо, което се култивира. Вкусът също се култивира. Оставени сами на себе си, тези неща винаги деградират. Читателите се плъзгат към най-ниското. Много от хората в книжния бизнес не считат за нужно да си губят времето и да култивират вкусове. Те се стремят се да обхванат по-големи групи, като опростяват и елементаризират нещата. Те искат да продават, без да хвърлят усилия в реклама или разяснения. Просто искат да продават лесно.
Интервюто взе Яна БЮРЕР ТАВАНИЕ
Алек Попов, писател, пред Капитал
Какво се промени през 2004 г.?
- Като че ли има някакво съзряване, спокойствие у хората. Това установявам при разговорите си с тях. Възможно е обаче аз да си общувам с такива хора, а другаде те да са все така нервни и припрени.
Какво положително се случи тази година?
- Какво положително? По-скоро нищо лошо не се случи. А това вече не е добра новина.
Имайки предвид процесите, които в момента текат, и проследявайки тяхното логично развитие, какво би следвало да стане в България през 2005 г.?
- Не би следвало да се случи някакъв икономически катаклизъм. Между другото една година е твърде кратък период и погледнато исторически, нещата, които трябва да се случат, сигурно ще изпълнят доста повече време. Може да стане само някакво събитие. Но могат да започнат или да продължат важни процеси.
Кои важни процеси например?
- Съдебната система да се реформира и да стане ефективна. На първо място, понеже проблемът е изключително голям. Мисля, че ако това беше наред, всичко друго щеше да бъде наред. Тази реформа е останала последна, въпреки че трябваше да приключи първа. Извършването и е по-важно от всичко друго за страната.
Трябва също да се подпише договорът за присъединяване към Европейския съюз. Това обаче до голяма степен също е свързано с реформата на съдебната система. Въобще правителството не трябва да се отклонява от дневния си ред, свързан с ЕС.
Догодина идват избори. Каква е прогнозата ви?
- Това, което на мен лично не ми се ще да стане, е да потекат някакви консервативни процеси, които да върнат икономиката назад и да влошат обществения климат. Страхувам се да не спре модернизацията на страната.
От идването на власт на конкретна политическа сила ли се страхувате?
- Не се страхувам от това дадена политическа сила да вземе властта, а от присъствието на някакви антимодерни хора в нея. Защото във всяка партия има такива хора, те не са изсипани само в една от тях. Именно това прави повечето български политически сили доста аморфни като поведение и като идеология. Надявам се обаче тези консервативни елементи да не надделеят и модернизацията да продължи.
Кой ще спечели парламентарните избори?
- Според мен със сигурност ще има патова ситуация и ще настане як пазарлък.
Защо мислите, че Симеон Сакскобургготски може пак да стане премиер?
- В резултат на това, че никой няма да спечели категорично изборите. Ако не на друго, то поне на това сме се научили - че промяната невинаги е на хубаво. Колкото по-малко промени има, толкова повече се запазва усещането за стабилност. Царят е консенсусна фигура. И ако няма някакви особени причини да не е той, защо да не бъде? Би устройвал основните играчи.
Ще гласувате ли?
- Честно казано, в момента се колебая. Досега винаги съм ходил да гласувам, но все съм гласувал срещу нещо, а не за нещо. За да се съхрани някакъв процес. А сега опасността, ако има такава, е невидима. Общо взето, коловозът, в който се движи държавата, е доста стабилен и не би трябвало да се очакват изненади. Никой няма интерес да клати лодката, освен ако в международен план нещата не добият рязко апокалиптични измерения. За съжаление от няколко столетия насам в началото на всеки век се случват катаклизми, а през останалата част от века се работи за минимализиране на щетите. Лошото е, че такава малка страна като България не може да задава тона на събитията, а обикновено ги следва. Досега не в най-добрия контекст, както сме забелязали. Така че, ако има някаква много негативна тенденция в света, не е ясно дали именно след нея няма да тръгнем.
Ако говорите конкретно за кризата в Ирак, правилно ли е според вас поведението на България до този момент?
- Не виждам засега да са настъпили някакви суперкатаст*рофални последици за страната от поведението ни Това, което оттук насетне трябва да правим, е да се фокусираме предимно върху нашите интереси. Целта на държавата би трябвало да е да направи живота на хората по-добър. Повече не може да се очаква. В някакъв световен лидер няма да се превърнем. Трябва да изхождаме от това какво е добре за нас, без да причиняваме някакви нещастия и несправедливости на другите. Постигането на такъв баланс обаче е много трудно нещо.
Не давате категоричен отговор на въпроса как ще се чувстват хората в България в края на 2005 г. Защо?
- Според мен всичко е въпрос на лична гледна точка. Винаги е за предпочитане да живееш в страна, където хората се чувстват добре. Но в България да се чувствам по-добре обикновено се свързва предимно с някакви материални придобивки. Смятам, че хората трябва да престанат да се втренчват единствено в битовата страна на съществуването. Ние изпаднахме в едно голямо оскотяване, голямо приземяване, което дори най-практичните нации не си го позволяват. Разбира се, по-лесно е да се постигне положително светоусещане, когато човек има базов икономически минимум и стабилност. Но силно ми се иска да се надявам, че ние сме минали този праг, тази база.
Може да се предполага, че българите винаги са си били такива, но във всеки случай това не им помогна по времето на промяната. Напротив, накара ги да се чувстват още по-зле.
Нашенецът е склонен да се фокусира върху нещастието си, да мърмори повече, отколкото трябва. В българската литература тази линия е особено силна. Било социално страдание, било национално, всякакъв вид обреченост. Може би исторически така са се сложили нещата. Тази настройка на съз*нанието е нещо, което не зависи толкова от политиката или от икономиката. Въпрос на вътрешно себеизживяване. В крайна сметка има много по-бедни народи, които се чувстват по-добре.
Ако има един въпрос, на който българите трябва да си отговорят през 2005 г., кой трябва да бъде той?
- Дали искат да живеят заедно. Защото аз не съм сигурен, че искат. Във всеки случай не са го доказали по убедителен начин. Това е труден въпрос, на който трябва да си отговарят не само през 2005, а през всички следващи години. Всъщност една от причините в България да няма функциониращо гражданско общество е именно тази - че българите не са си отговорили на въпроса искат или не да живеят заедно. Сега го правят по-скоро по задължение, защото няма друг начин. Ако отговорът е да - гражданското общество ще се появи. Още повече че ние имаме опит в тази материя. Дълго време българското общество е функционирало на местно ниво, когато е нямало държава. Има и всички предпоставки да съществува гражданско общество. Няма тоталитарен режим, има пълна свобода на сдружаването. Всичко зависи от хората. Все обвиняваме някакви други фактори, а всъщност всичко си е до нас. Това желание да живеем заедно трябва да се появи. Надявам се да стане, защото е важно - понеже, каквито и неща да се случват по света, ако едно общество е обединено, жизнеспособно, толерантно и силно, ще намери много по-лесно изход от тези ситуации.
И още нещо - хората трябва да пожелаят да работят заедно. За момента не искат. В раздробеното книгоразпространение съвсем ясно си личат тези неща. Там играчите предпочитат да работят един срещу друг вместо един с друг, още по-малко - един за друг. Именно този контекст пречи на развитието на бизнеса. На всеки един бизнес в България. Този контекст - на хора, които отказват да си помагат, е основната спирачка.
През тази година промени ли се нещо в сферата, в която работите?
- Определено. Тази година имаше доста награди за книги с все по-увеличаващо се финансово изражение, което беше радващо.
Ще се запази ли тази тенденция и през 2005 г.?
- Предполагам. Смятам, че това е нещо, което си струва, и се надявам все повече да се обръща внимание на интелектуалния продукт, който се създава в тази страна. Защото това все пак е бъдещето.
Има ли интерес към българските книги?
- Да, интерес към българските книги има. От друга страна обаче, в България тази индустрия не е развита достатъчно. За да има стабилно присъствие на български интелектуални продукти на пазара, трябва да бъде разработена цялата икономическа ниша. Надявам се именно през 2005 г. да се направи стъпка в тази посока.
Твърдите, че през 2005 г. ще просперират умните бизнеси. Кои са те?
- Онези, които се учат от грешките си, които разпознават потребностите на хората, които се стремят да създават оригинален продукт, които имат някаква мисия.
Книгоиздаването умен бизнес ли е?
- То е потенциален умен бизнес. За съжаление у нас по-скоро се върви по линията на най-малкото съпротивление. Не се създават продукти, които са обект на авторско право, а по-скоро се купуват такива, по възможност най-бързо ликвидни, и се внасят наготово. От една страна, това е логично пазарно поведение. От друга страна, наблюдаваме доста елементарно разбиране на този бизнес. Защото книгоиздаването би следвало да се асоциира с желанието да се постигне някакъв оригинален продукт на човешкия ум, въображение и креативност. А не с продаването на максимални количества клиширани или некачествени произведения.
С вървенето по линията на най-малкото съпротивление ли си обяснявате стряскащото количество антисемитска литература на площад Славейков ?
- Да. И не става дума само за антисемитската литература. Предлага се това, което най-лесно ще бъде смляно от читателската аудитория. И което изисква минимум усилия да бъде извадено на пазара. Защото, докато за промотирането на една добра нова българска книга трябва да употребиш доста енергия, рекламирането на такива продукти е лесно. Не е трудно да убедиш хората да си ги купят.
Добре, това ли им се чете на хората?
- Културата на четенето е нещо, което се култивира. Вкусът също се култивира. Оставени сами на себе си, тези неща винаги деградират. Читателите се плъзгат към най-ниското. Много от хората в книжния бизнес не считат за нужно да си губят времето и да култивират вкусове. Те се стремят се да обхванат по-големи групи, като опростяват и елементаризират нещата. Те искат да продават, без да хвърлят усилия в реклама или разяснения. Просто искат да продават лесно.
Интервюто взе Яна БЮРЕР ТАВАНИЕ
Comment