Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БЪЛГАРИТЕ В СВЕТОВНИТЕ ХРОНИКИ 1939-1943

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    ........................

    1943
    ЧЪРЧИЛ И РУЗВЕЛТ ОБЕЩАЛИ БЪЛГАРИЯ НА СЪВЕТИТЕ * АТЕНТАТИ В СОФИЯ * ЦАР БОРИС В ГЛАВНАТА КВАРТИРА НА ХИТЛЕР * ЩЕ ВОЙВА ЛИ БЪЛГАРИЯ С ТУРЦИЯ ЗА ИЗТОЧНА ТРАКИЯ * ПОЧИНА ВНЕЗАПНО ЦАРЯТ ОБЕДИНИТЕЛ * БЪЛГАРСКИЯТ НАРОД В ТЕЖКА СКРЪБ * НА ПРЕСТОЛА МАЛОЛЕТНИЯТ ЦАР СИМЕОН ВТОРИ * ИЗБРАНИ СА РЕГЕНТИ И НОВ МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ * МАКЕДОНИЯ - ЛЮЛКАТА НА БЪЛГАРСКИЯ НАЦИОНАЛИЗЪМ * САЩ И АНГЛИЯ ПРЕДУПРЕЖДАВАТ БЪЛГАРИТЕ ДА СЕ ОТТЕГЛЯТ ОТ МАКЕДОНИЯ И ЗАПАДНА ТРАКИЯ * ВЪЗДУШНИ БОМБАРДИРОВКИ НАД СОФИЯ БЪЛГАРИЯ ПРЕДЛАГА МИР НА БАЗАТА НА АТЛАНТИЧЕСКАТА ХАРТА ЗА ПРАВАТА НА НАРОДИТЕ СЪЮЗНИЦИТЕ ОТХВЪРЛЯТ БЪЛГАРСКОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ БЪЛГАРИТЕ ЩЕ БРАНЯТ СВОИТЕ ГРАНИЦИ БЪЛГАРСКИ ЖИВИ ТОРПИЛИ

    Началото на годината се отбелязва под знака на обрата в хода на световната война. За българите е ясно, че очертаващата се перспектива за победа на съюзниците, означава и лишаване на България от териториалните й придобивки и не изключва нови загуби. В доклада на Бекерле до държавния секретар на министерството на външните работи барон фон Вайцзекер в Берлин от 11 януари се говори за сериозна загриженост в българското правителство и в двореца поради възможността Германия да загуби войната, и че България "може би отново е заложила на губещата карта". Но Бекерле е спокоен, защото е убеден, че за правителството и царя вече "връщане назад няма". Те очакват Турция да влезе във войната или да започне английско нападение откъм Солун в района на Тракия. Посещението на Чърчил в Турция разбунтува допънително духовете в България. Българската преса отбелязва, че досега не е известно друг премиер на воюваща страна да прави посещение в неутрална държава, какъвто е този случай. Засилва се убеждението, че вторият фронт действително ще бъде открит на Балканите, както настояват англичаните, нещо, което предпочитат не само англофилските и американофилските среди в България, но и много от привържениците на буржоазните партии, надявайки се по този начин да бъде избягната съветската окупация на страната при загуба на Германия. СССР се противопоставя остро на всеки план, вторият фронт да се открие на Балканите. Хелзинкският кореспондент на вестник "Еко де Нанси" съобщава на 24 февруари, че Москва е изпратила нота до Лондон и Вашингтон, с която настоява да бъде открит втория фронт, но се противопоставя на плана за едно нахлуване в Югоизточна Европа. Съветските посланици Майнски и Литвинов изтъкват в Лондон и Вашингтон, че откриването на втори фронт на Балканите се смята от Москва за неприемливо. Освен това Москва претендира, че тази част на Европа трябва да се намира в зоната на нейното влияние. Съветското настояване е, вторият фронт да се открие в Средиземно море или в Западна Европа. Противоречията между англо-ямериканците и Москва се изострят и в Европа се говори за възможността от една трета световна война, ако между тях не се постигне задоволително споразумение. По същото време Ройтер разпространява и протест от Вашингтон, че съветският печат никъде не съобщава за получената помощ от САЩ.
    България се подготвя във всички сфери на живота, за да посрещне войната. В синхрон с пълното военизиране на страната през януари Народното събрание приема Закон за обганизиране на българската младеж, който създава младежката организация "Бранник", чиято цел съгласно чл. 2 е "да възпитава и обучава българската младеж за вярна служба на царя, родината, държавата и народностните стремежи". В нея членуват доброволно всички незадомени младежи българи от двата пола, на възраст от 10 до 21 години. Законът предвижда за членовете й предимства в постъпването в учебни заведения и на работа, безплатни медицински прегледи и безплатно лекуване на всички заболявания. Правителството се опитва да създаде и нова обществено-политическа организация "Български народен съюз", наречен по-късно "Обществена сила", който трябва да изгради връзката между властта и широките обществени слоеве. Въоръжаването и военновременните мерки изискват допълнително финансиране. Вътшни заеми са изключени, остава да се разчита само на вътрешните ресурси на страната и правителството прибягва до "народен заем", наречен така (както обяснява българската преса), защото ще засегне всички граждани с имотно състояние над сто хиляди лева. Германското разузнаване донася в Берлин, че български политици осъществяват неофициални контакти с американците и англичаните. Като разговаря с цар Борис на 1 април в двореца Фуше край Залцбург по еврейския въпрос, за исканата полоса южно от Одрин и за третирането на гърците в заетите от български войски Източна Македония и Западна Тракия, Рибентроп неочаквано запитва как стоят нещата с г-н Пулев, който неотдавна заминал за Турция с български дипломатически поспорт, за да се срещне с бившия пълномощен министър на САЩ в София Джордж Ърл. Българският цар отговаря съвсем лаконично, че на това не трябва да се отдава значение.
    В първите няколко месеца на годината са убити генерал Христо Луков, застрелян в квартирата си, полковник Атанас Пантев, бивш директор на полицията, застрелян на улицата и Сотир Янев, народен представител и председател на комисия по външната политика. Първите двама са силно прогермански ориентирани и често критикуват правителството и самия цар, че не провеждали достатъчно твърда и категорична политика. Тяхното убийство предизвиква раздразнение в Берлин, защото там има среди, които не крият желанието си да видят тъкмо тях в едно обновено българско правителство.
    През лятото се засилват и акциите на партизанското движение. Ръководството на комунистическата партия разработва амбициозен план за водене на партизанска война, при който България е разделена на 12 въстанически оперативни зони, а партизанските отряди са наречени с гръмкото название Народоосвободителна въстаническа армия, която има свой Главен щаб. Правителството засилва репресивните действия на полицията и другите силови структури на властта и продължава да търси форми за по-широка обществена подръжка, което проличава ясно в активността му при всички масови прояви и обиколки из страната. В навечерието на 1 май министър-председателят Богдан Филов произнася голяма реч "Значението на Празника на труда", която се предава по всички български радиостанции. Докато в недалечното минало 1 май е бил празнуван като символ на борбата между работници и копитал, днес той се отбелязва като ден на националния труд и символ на единението на всички стопански категории. "Трудът днес - заявяра министър-председателят - трябва да бъде не само право, но и национален дълг". На самия празник по централните улици на всички градове преминават тържествени колони - манифестации от празнично облечени чиновници и служители по ведомства, работници от фабрики и предприятия, търговци и занаятчии по браншове и отрасли. В приветствията и в словата на официалните лица се напомня, че правителството прокара разпоредби и предприе много мерки, внесли подобрение в живота на работничеството, каквито "няма в плутократичните държави", като например колективните трудови договори, защитата на работника, шестнадесетдневните отпуски, хигиена и безопасност на труда, грижи за духовното и материалното издигане на работниците. Три дни по-късно лично цар Борис изтъква пред Бекерле, че блестящото празнуване на 1 май в България е "признание на работничеството за политиката на правителството", което само по себе си би изненадало и Русия, и Англия, и Америка. Голямата изненада идва две-три седмици по-късно, когато се разнася новината за саморазтурянето на Коминтерна, за което Сталин бил наредил след разговори с американските си партньори. Първите коментари на тази стъпка, и отстъпка, която има за цел да спечели доверието на западните демокрации, са много въздържани. Европейският социалдемократичен печат нарича разтурянето на Коминтерна "една логична мярка от руска страна"; германската преса припомня епизоди от историята и делата на "световния совхоз", а агенция Ройтер посочва най-лаконичния и най-точния мотив: "условията на световната мойна". Този акт ясно говори, ако не за доверие, то поне за съгласуване на действията и интересите между СССР и съюзниците, което утежнява още повече положението на Германия. Той обезсърчава и онези среди, които разчитат на един бъдещ конфликт между Съветския съюз и англо-американските му съюзници.
    В първите дни на юни се провежда среща между Хитлер цар Борис, на която се обсъждат въпроси относно разширяването на заетите от българската войска зони в Сърбия и Гърция. Решава се подробностите да бъдат уточнени на специално съвещание в София, за което трябва да пристигне и един генералщабен офицер като пълномощен представител на Главното командване на Вермахта. С телеграма от 5 юни външният министър Рибентроп запознава пълномощния министър в София Бекерле за резултатите от проведения разговор и го уверява, че цар Борис и занапред ще насочва българската политика по линията на Оста. Съществува още един документ за потвърдената по това време лоялност на цар Борис към Хитлер. Адмиралът от Вермахта Канарис, началник на службата за задгранично разузнаване и контраразузнаване, уведомява генерал фелдмаршал Кайтел, началник щаба на Главното командване, че на 22 юли е имал аудиенция при цар Борис, от която се е убедил в лоялността на българския цар. По време на битката за Курската дъга Хитлер отново вика цар Борис на разговор в Главната квартира на Източния фронт. Срещата се провежда във "Волвищанце" край Растенбург в Източна Прусия на 14 август. И за тези разговори между Хитлер и цар Борис, проведени на четири очи, няма запазени или още не са разкрити никакви записи. Несъмнено основна тема на тях е била войната и взаимодействието между двете страни, съобразно подписания договор и поетите ангажименти. Не е много убедително предположението, че Хитлер отново е поискал от България да изпрати войски на Източния фронт. Една такава изискваща време опирация едва ли щеше да промени съществено обстановката на Източния фронт, а би предизвикала по-скоро опасно оголване на югозападния фланг. Самите Балкани създават по това време грижи на немското главно командване. Там всеки момент се очаква десант на съюзниците, който може да бъде подкрепен от турските въоръжени сили. Падането на Мусолини и развитието на събитията в Италия налагат допълнително подсилване на въоръжените сили в Южна и Югоизточна Европа, което неминуема поставя пред българската армия нови и тежки задачи на Балканския полуостров, включително и в района на Адриатическото крайбрежие. След привършването на разговорите на 15 август след обяд цар Борис отлита за България отново със специалния самолет на Хитлер, управляван от личния пилот на фюрера. Две седмици по-късно се разнася вестта за загадъчната и неочаквана смърт на цар Борис, настъпила според официалния акт, издаден от Министерството на правосъдието, в резултат на "запушване на лявата сърдечна артерия, двустранна пневмония, оток на белите дробове". В телеграма до Рибентроп Бекерле споделя, че немските лекари, с които е разговарял в София, изглеждали вътрешно убедени в наличието на насилствена смърт, въпреки ограничените научни доказателства. Смъртта на Борис ²²² поражда много слухове. Едни насочват подозренията си към Берлин, други към Лондон, трети - към Рим, четвърти по други краища на света. Този въпрос е коментиран и поучван много пъти, въпреки че и до днес той не е достатъчно убедително изяснен. За това ще спомена само становището на Хитлер, защото до скоро много автори най-лесно решаваха тази мистериозна задача с подозрение към него. При среща с румънски доктор Йоан Антонеску Хитлер изказва убеждението си, че цар Борис е отровен. Тримата немски лекари, изпратени да лекуват внезапно заболелия български цар били най-големите специалисти в своята област. Според мнението им, изразено при техния разпит, по всяка вероятност на лице било отравяне от змийска отрова, предизвикваща "балканска смърт" и по аналогичен начин били умрели гръцкият министър-председател Метаксас и египетският министър-председател Сабри паша. Хитлер много добре разбира, че без цар Борис България, на която той разчита и възлага отговорни военни задачи в Югоизточна Европа, лесно ще се дестабилизира. Това естествено разбират и противниците на България във вйната. Лично министър-председателят Богдан Филов е принуден да свика пресконференция, на която присъстват: директорът на печата, директорът на пропагандата Б.Коцев, директорите и главните редактори на столичните вестици, за да опровергае "разпространяваните слухове със злонамерени цели" във връзка със смъртта на цар Борис.
    Още на 28 август Министерският съвет издава прокламация към българския народ, подписана от министър-председателя и всички министри, че Н.Ц.Височество Престолонаследникът Симеон Княз Търновски, съгласно чл. 34 от Конституцията, стъпва на Престола на Българските царе под името Симеон ²² Цар на Българите. Министерският съвет обявява 40-дневен траур в цялата страна, а Дорецът - едногодишен дворцов траур. Траурът, преклонението пред тленните останки, заупокойните литургии и погребението на цар Борис ²²² добиват характер на общонародна скръб и загриженост за съдбата на България.
    При непънолетие на престолонаследника Конституцията предвижда избор на регентство от Велико народно събрание. Преценява се, че при военновременната обстановка трудно могат, а и едва ли е целесъобразно, да се провеждат избори за Велико народно събрание. Като единствено най-близко по дух на конституцията решение остава изборът на регентите да се извърши от действащото Обикновено народно събрание, а след края на войната да се избере Велико народно събрание, което да се произнесе. На 9 септември Народното събрание обсъжда проекторешение за избиране на регенти, подписано от голям брой народни представители. След станалите разисквания за членове на регентския съвет са избрани: Н.Ц.В. Кирил Княз Преславски, брат на починалия Цар Борис ²²², председателя на Министерския съвет проф. Богдан Филов и министъра на войната генерал-лейтенант Никола Михов. Избира се и комисия от по двама народни преставители от всяка област, която да уведоми официално регентите за решението на Народното събрание. На 11 септември Народното събрание провежда специално заседание за полагане на клетва от регентите. В царската ложа идва Царицата, придружена от Княгиня Евдокия, Херцогиня Надежда и Херцог Алберт Вюртенбергски. Точно в 11 часа рочетната рота на площада пред Народното събрание посреща с вдигнато бойно знаме Княза, ген. Михов и проф. Филов. След кратко богослужение от Митрополит Стефан регентите полагат изискваната от Конституцията клетва в тържествена тишина и пред станалите на крака народни представители. Прочита се и Прокламация на регентите до българския народ, в която те призовават всички българи "от всички краища на обединеното отечество да се сплотят здраво около трона на Симеон ²² Цар на Българите", за да може с общи усилия да изградят "благоденствието и напредъка на целокупния български народ". След полагането на клетвата и след прочитането на прокламацията Министерският съвет поднася на регентите своята оставка. Регентството приема оставката и му възлага той да продължава да изпълнява функциите си до съставянето на ново правителство, като натоварва досегашния министър на финансите Добри Божилов да предложи нов кабинет. На 15 септември регентският съвет подписва указите за съставяне на ново правителство в следния състав: министър-председател и министър на финансите Добри Божилов; министър на външните работи и на изповеданията Сава Киров; министър на вътрешните работи и народното здраве Дочо Христов; министър на народната просвета проф- д-р Борис Йоцов; министър на правосъдието д-р Константин Партов; министър на войната генерал-лейтенант Руси Русев; министър на търговията, промишлеността и труда д-р Иван Вазов; министър на земеделието и държавните имоти д-р Иван Бешков; министър на обществените сгради, пътищата и благоустройството инж. Димитър Василев; министър на железниците, пощите и телеграфа инж. Христо Петров.
    Изборът на новото правителство става тъкмо в момента, когато са се навършили четири пълни години от началото на световната война, която започна първоначално между Германия и Полската република и постепенно обхвана петте континента. Чуждите наблюдатели с интерес и напрегнатост очакват да чуят каква ще е политиката, най-вече - външната, на новото превителство. Ще продължи ли то следвания до сега курс на тясна обвързаност с Германия или ще прояви признаци на колебание. Мнозинството от българите в страната имат и друга тревога: ще се опази ли България и в бъдеще от прекия пожар на войната или той ще обхване и нея? На 18 септември министър-председателят Добри Божилов прочита по радио София декларация на правителството, която дава отговор на някои от тези въпроси. Новият кабинет ще се съобразява с правителствената програма от 12 април м.г. - ще продължава следваната досега външна политика, като се "вдъхновява от искреното сътрудничество с великия германски Райх и неговите съюзници", както и от "твърдото желание да поддържа и засилва съществуващите приятелски отношения с всички неутрални държави, особено със съседна Турция". Във вътрешната политика новото правителство заявява, че ще направи необходимото за "слотяването на всички национални сили в обединена България", като положи грижи за народното здраве, семейството, земеделието и осигури справедливи цени, подобряване на материалното състояние, благоустрояването на страната и създаде условия за производство с простор на личния почин. Правителствената декларация предупреждава, че смутителите на законноустановения ред ще бъдат преследвани с цялата строгост на закона. Предупреждението се отнася както за "ония, които проповядват насилие", така и за всички, "които търсят престъпна печалба в резултат на войната". Споменът от миналите войни е още жив в България. Изминалите две и половина десетилетия от края на Първата световна война не са изличили нито болката, нито мъката по стотиците хиляди убити и ранени българи. На 15 октомври отново се отбелязва Денят на пострадалите от войните. Малки ученици окачват на всеки срещнат по улиците лентичка с надпис "Всичко за България" и го молят да бъде по-щедър, защото неговата лепта ще стопли пострадал български войник или негови близки.
    Регентите Княз Кирил и проф. Филов посещават на 24 октомври главната квартира на Хитлер. Генерал Михов не е с тях, за да се спази изскването тримата регенти никога да не напускат едновременно страната.
    Във връзка с преговорите на Московската конференция вестник "Ню Йорк Таймс" изтъква, че СССР, оставайки твърдо на по-рано оповестените си териториални претенции, се застъпил особено енергично за искането да получи пряк излаз на Егейско море. Коментарите в Берлин след заключителното комюнике на конференцията са, че Сталин не е успял да се наложи напълно. Други твърдят, че комюникето не съдържа всичко, което е било разгледано и решено в Москва.
    Към средата на месец ноември българите вече имат доказателства, че "символичната война" с Англия и САЩ се превръща в реален пожар, който предизвиква разрушения и смърт. На 14 ноември бомбардировачи на англо-американската авиация извършват първото въздушно нападение над българската столица. При погребението на жертвите от бомбардировката, общо 56 загинали, се изтъква, че България никога не е предприемала действия, които да оправдаят подобна акция срещу цивилното й население. До края на годината София и някои други български градове са бомбардирани още три пъти: на 24 ноември, на 10 и 20 декември. Първите бомбардировки, чиито политически цели според авторите им били "да се засили опозицията", не са така мощни както тези от 10 януари на следващата година, но и те причиняват много жертви от мирното население и тежки разрушения на жилищни и други сгради.
    В началото на декември в съветското посолство на иранската столица започва продължилата четири дни Техеранска конференция между САЩ, СССР и Великобритания. Работата на конференцията се изчеслява във време на 110 часа, от които 100 били посветени на изготвяне на планове срещу Германия и само 10 - на въпроси за след войната. След завършване на преговорите президентът на САЩ, министър-председателят на Великобритания и менестър-председателят на СССР (Рузвелт, Чърчил и Сталин) подписват комюнике, в което се съобщава, че е постигнато пълно единство относно целите и определянето на времето за операциите, които ще бъдат извършвани от изток, запад и от юг. Тримата Големи заявяват с подписания документ, че няма сила на земята, която да им попречи да унищожат германската войска и добавят, че ще търсят сътрудничеството и активното участие на всички народи - малки и големи. "Ние ще ги поздравим - казва се в това комюнике - щом се решат да се присъединят към фронта на демократичните нации, обхващащ целия свят". Този призив насърчава англо-американски ориентираните опозиционни сили в България към по-голяма активност. Някои световни агенции съобщават в началото на декември, че разпространяваните слухове за предстоящо придвижване на германски войски към българо-турската граница, са създали такава нервност в България, че правителството било принудено да удовлетвори исканията на някои народни представители за свикване на закрито заседание на Народното събрание. Преди това заседание българският министър-председател имал продължителен разговор с германския посланик. Единственото, което е могло да се разбере след заседанието било, че опозицията в лицето на Мушанов е отправила остри критики към външната политика на правителството, заявявайки че ако то пропусне германски войски към Турция, това автоматически щи превърне България в боен театър. При третата бомбардировка на София официалното съобщение било съвсем сдържано, в смисъл, че неприятелски самолети са пуснали бомби на няколко места, в резултат на което са дадени жертви от цивилното население. На следващия ден, 11 декември, министър-председателят Добри Божилов прочита декларация в Народното събрание за почитане паметта на убитите невинни жени, деца и беззащитни старци с "Бог да ги прости" и за изказване на благодарност за проявения героизъм на летците, взели участие във въздушните битки. На 20 декември се извършва четвъртата бомбардировка над София, когато капитанът от град Добрич Димитър Светозаров Списаревски прави саможертва и се прославя като първата българска "жива торпила". При нападението над София капитан Списаревски, заедно с други изтребители, пресреща група неприятелски четиримоторни бомбардировача он т.нар. "летящи крепости", които летят на около 7 хилуди метра височина. Българските изтребители се издигат на 8 хиляди метра и атакуват отвисоко. Списаревски прострелва една летяща крепост и я събаря. Приближава се до друга и се забива върху нея, след което двете машини полетяват към земята. По същото време регентът Княз Кирил произнася слово при откриването на Скопския университет "Цар Обединител Борис ²²²", в което припомня заслугите на покойния цар за създаването на това висше учебно заведение в "старославния град Скопие край брега на легендарната Вардар" и пожелава на ректора, на преподавателите и студентите му "това ново светилище под Шар планина да продължи старите културни традиции, завещани от солунските Равноапостоли и нашите факленосци Светите Седмочисленици". На погребението на жертвите от четвъртото въздушно нападение над София Митрополит Стефан също произнася слово, но то е по-скоро молба за опрощаване и упрек, че се взимат жертви от един народ, който "не е помислил за нищо друго, освен за защитата на своето обединение, на своята свобода и независимост".
    Събитията се развиват много бързо и правителството притиска парламента за по-интензивна работа. При определянито на дневния ред на Народното събрание на 27 декември министър-председателят Божилов прочита указа на регентите, с който петата редовна сесия на Събранието, изтичаща на 28 декември, се слива с пролетната сесия, който трябва да започне на 28 януари следващата година. Вречта си на 31декември министър-председателятотбелязва с горчивина, че годината завършва под знака на всеобща скръб по ранната смърт на българския Цар Обединител и на невинните жертви на въздушните нападения. Той споделя опасението си, че идващата година, която ще постави българския народпред тежки изпитания, ще бъде може би година на върховно напрежение. Българите отдавна съзнават това и в българското общество все по-ясно се очертават противоречивите тенденции въввъншната политика на България. Все повече намаляват тези, които при новите обстоятелства, продължават да вярват в победата на Германия и още се надяват в съхраняването на статуквото. Нараства броят на ония, които виждат изхода от очертаващата се нова опасност за България в скъсване с Германия и преориентиране на българската външна политика. По въпроса за ориентацията последните също серазделят на две: едни са за преориентиране към западните демокрации, а други - комунистите - към Съветския съюз.




    Мюнхен, 4 януари
    "МЮНХНЕР НОЙЕСТЕ НАХРИХТЕН":
    Ключовата позиция на България. Изтеклата 1942 г. премина под знака на две големи задачи, които се налагат по необходимост от крючовото положение на България на Балканския полуостров. Едната от тях беше интегрирането на присъединените към България области след похода срещу Гърчия и Югославия. Втората задача произтича от специалната роля на България, която я задължава да бъде европейски гарант на разположения напред сухоземен мост на Евразия...

    Рим, 12 януари
    "СТЕФАНИ":
    Открит е гробът на Петър Парчевич. Гробът на българския патриот, архиепископ Петър Парчевич, починал в 1674 г., бе открит в римската базилика Св. Андреа дела Фрате от българина Бакалски от ордена на Капуцинерите, който намери също в регистрите на базиликата смъртния акт на архиепископа. От този документ се вижда, че големият патриот, който бе посветил целия си живот на делото на българската независимост, е умрял в Рим на 23 юли 1674 г. и е бил погребан в базиликата Св. Андреа дела Фрате пред параклиса на патриарха Франциск, в гроба на някой си Валтроти.

    Берлин, 15 януари
    "ДОНАУЦАЙТУНГ":
    Селскостопанската политика на България. Българската стопанска сила, която се проявява преди всичко в селското население, далеч още не е изчерпана. Напротив, тя е в началото на своето разгръщане, което напредна твърде много в сравнение с това, което беше по-рано... Това личи и от новите мерки, които държавата прокарва за засилване на производството, доказва се и от многобройните земеделски училища, училища за земеделски машини, както и от други факти, които свидетелстват, че държавата не забравя покрай съзидателната основна работа и тъй необходимите подробности. Това виждаме и в последната мярка на българското правителство, чиято задача е да се запознае всяко село с модерните методи за обработване на земята. За тази цел ще се прожектират съответни филми по селата...
    ...От 1900 г. насам селското население се е увеличило с 59%, а градското - с 76%, което говори, че градовете са погълнали една част от селското население.

    Букурещ, 29 януари
    "КОРЕНТУЛ":
    Рожденият ден на Цар Борис ²²². Българският народ ще отпразнува утре по скромен начин 49-ия рожден ден на Н.В.Цар Борис ²²². Този ден дава на нашите южни съседи един великолепен повод да изразят дълбоките си монархически чувства, както и чувствата си на признателност. В продължение на 25 годишното си царуване цар Борис успя да дари на страната си мир, изпълнен с благоденствие...
    В Югоизточна Европа България представлява днес държава на труда, на дисциплината и на мирните връзки.

    Токио, 30 януари
    ГЕРМАНСКА ТЕЛЕГРАФНА АГЕНЦИЯ
    Японо-българско дружество. Днес, рожденият ден на Негово Величество Цар Борис ²²², в Токия се основа Японо-българско дружество. Министърът на вътшните работи , г-н Тани, произнесе реч, в който възхвали поведението на България, като съюзница на Оста от започването на войната в Европа и в източна Азия.







    Берлин, 3 февруари
    "БЕРЛИНЕР БЬОРЗЕН ЦАЙТУНГ":
    Задачата на България (дописка от Франц Ридл). Годината 1942 беше първата година на обединена Велика България. Тихата и неотклонна вярност беше възнаградена от силите на Оста, след като лекомислената политика на Гърция и Югославия предизвика и за двете държави една колкото кратка, толкова и съдбоносна за тях война...
    Уголемена България, коята заема територията между Дунава и Черно и Бяло море и лежи на най-важните съединителни линии към Югоизток и Юга, със своите 153 000 кв. км територия и 8,7 милиона жители, получи с увеличението си и по-големи отговорности.
    Заздравяването на вътрешното положение беше нейна първа голяма задача. Четирите области, които България спечели, се намираха под различни управления и разни влияния. Приспособяването на администрацията, правосъдието и др. по български образец не са маловажна задача... Друга важна задача е уреждането на взаимоотношенията със съседите. в днешните си граници България представлява център на Балканската област и достига с Беломорския си бряг до средиземноморския боен театър, с черноморския си бряг влиза в областта на съветските нападения, а със своята сухоземна граница стои в тясна връзка с турското малоазиатско пространство и с дунавските земи...
    България бди грижливо и следи подмолната дейност на Великобритания, Съветския съюз и Съединените щати в Югоизтока и Изтока...

    Женева, 5 февруари
    "ТРИБЮН ДЕ ЖЕНЕВ":
    Днешна България (дописка от Мюлер-Нордорф). Свикнал да превъзмогва без колебания трудностите, българинът е създаден повече за нападение, отколкото за защита. Офицерите казват, че на война по-лесно е да хвърлят войниците в атака, отколкото да им се попречи да атакуват. Неговата сила е именно в боя гърди срещу гърди, при който този малък и недабележим българин показва удивителна храброст. Българинът успя да се приспособи към модерните оръжия и бързо свикна с тях. Той възприема с кураж всяка новост. Български офицери първи в света предприеха въздушни полети над неприятелска територия и хвърлиха първите бомби. При тогаващното примитивно състояние на авиацията това бе едно героично дело, което удиви целия свят.
    Българската армия е една от най-младите... След създаване на офицерския кадър, последният бе изпратен в чужбина, за да завърши там своето образование. Тази млада армия, едва на 7 години след създаването й, доказа своята храброст и спечели първите лаври против Сърбия. След това избухнаха двете Балкански войни, веднага след тях дойде и Световната, а това означаваше седем години война за тази малка държава, която винаги побеждаваше, въпреки превъзходството на неприятеля, извършвайки военни подвизи и показвайки чудеса от храброст, но винаги биваше лишавана от плодовете на своите победи. След Световната война България трябваше да разпусне войската си и да се задоволи само с една доброволческа армия от 30 000 души, в които влиза и граничната жандармерия.
    България успя да извърши своето превъоръжаване много по-късно от другите балкански държави. Парадите и маневрите показаха, че тя е готова с въоръжаването и че новите оръжия са събудили стария военен български дух.
    Днес България, със своята силна и почти цялостно мобилизирана и пощадена от войната армия, е станала, благодарение и на териториалните си придобивки, една могъща и добре защитена държава... По този начин България доби,от чисто военна гледна точка, едно значение, което не трябва да се подценява от никого.

    Токио, 10 февруари
    ГЕРМАНСКА ТЕЛЕГРАФНА АГЕНЦИЯ
    Спогодба между Япония и България. Частният държавен съвет одобри вчера, в присъствието на Императора, спогодбата за приятелство и културни връзки между Япония и България.

    Берлин, 10 февруари
    "ДОНАУЦАЙТУНГ":
    Неутралните са предоставени на Москва. Новите споразумения на болшевиките и техните помощници разкриха, че Съветският съюз е получил обещание от Чърчил и Рузвелт за цяла Финландия, за части от Северна Швеция с познатите рудни находища и за Северна Норвегия, а освен това - на Балканите: България, Румъния и цяла Югославия.

    Букурещ, 16 февруари
    "КУРЕНТУЛ":
    Българските опасения (уводна статия от Памфил Шейкару - директор на вестника). И в българския печат проникват опасения от СССР. Вестник "Днес" пише: "Войната против СССР интересува цяла Европа, обаче за България болшевишката опасност е още по-голяма, отколкото за която и да е друга страна. Англо-ямериканците са обещали на Съветите големи териториални отстъпки, между които и българския черноморски бряг, т.е. една четвърт от цялата българска земя..." Не знаем какво са обещали англо-американците на СССР, но това има твърде малко значение, защото в случай на победа, Съветският съюз не ще има никаква нужда от позволение, за да завземе онези пространства, към което се стреми...
    Следователно българските грижи са напълно основателни...

    Братислава, 17 февруари
    "ГАРДИСТА":
    България бди (по повод убийството на генерал Луков). Но кой е този, който и сега не иска България да живее в спокойствие и желае отново да я хвърли във военна авантюра? Това бяха Англия, Съединените щати и Съветският съюз, които правеха всевъзможни усилия да спечелят България за своите планове. Но България познаваше добре своите доброжелатели и не се остави да бъде подведена от тях. Ако Англия и Съединените щати бяха истински приятели на България, те щяха отдавна да се погрижат за поправяне на неправдите, извършени спрямо нея, защото дълги години беше в тяхна власт... Вместо това, те се опитаха да спечелят България, нейната военна, стопанска и политическа сила в служба на своите империалистически интереси... Също така се отнесе към България и Съветският съюз. Българите днес знаят много добре, че Сталиновият Съветски съюз вече не е старата православна Русия, която помогна някога на България да се освободи от чуждо иго... В София знаят много добре исканията на Молотов пред Фюрера. В София знаят също така добре, че Съветският съюз има домогвания не само към турските морски теснини, но и към важния стратегически морски чряг. За да опстигнат целите си дирижираните от Москва болшевики винаги са се стремели да подкопават вътрешния живот на България, да подготвят почвата за преврат, който би им помогнал да вземат властта...
    Онзиденшното убийство на генерал Луков - убийство, което е чисто политическо, и инициаторите и изпълнителите му трябва да се търсят в споменатите кръгове... България не иска да се намесва в някаква авантюра и ще се брани срещу всяко вмешателство и срещу всеки, който би искал да я оплегте, независимо от това дали тази намеса идва отвън или отвътре...

    Берлин, 24 февруари
    "ФЬОЛКИШЕР БЕОБАХТЕР":
    И Рузвелт одобрява болшевизирането на Европа. Във връзка с годишнината на Червената армия се изказа, както се очакваше, и шефът на Коминтерна, Георги Димитров, който заяви: " Съзнавайки ташето задължение към Червената армия при освобождаването на европейските народи, ние обещаваме още по-голямо усилие." Лондонският вестник "Обзървър" констатира, че Сталин иска да завладее България, Унгария и Хърватско, а по този начин и целите Балкани... Лондонските осведомителни служби, както и по-рано, хвърлат прах в очите като твърдят, че "никога целта на Съветите не е била покоряването на чужди народи, нито пък ще бъде такава някога."

    Берлин, 25 февруари
    "ДОЙЧЕ АЛГЕМАЙНЕ ЦАЙТУНГ":
    Рузвелт дава пълномощия на Съветите. На пресконференция в Белия дом журналистът Годуин запитал Рузвелт дали последните думи на Сталин трябва да се тълкуват в смисъл, че болшевиките ще спрат своя поход, щом стигнат съветската граница, а Рузвелт отговорил: "Съмнявам се, че Сталин е казалнещо такова..." В Америка въобще не бе разисквано по първата сметка, която "Правда" представи с исканията си към балтийските държави и Бесарабия. Втората сметка бе представена от английския консервативен вестник "Обзървър" и тя засяга България, Унгария и Хърватско...

    Братислава, 26 февруари
    "СЛОВАК":
    Словашко-българското приятелство. Словашко-българското приятелство е с твърде стара дата. Интересно е, че то се е развивало и процъфтявало най-вече тогава, когато както словашкият, така и българският народи са живяли самостоятелен държавен живот. Първите словашко-български отношения датират от времето на Великоморавската държава, т.е. от Х век. Тогава тези отношения са били както стопански, така и културни и религиозни. Нашите словашки светци Кирил и Методий са дошли от българските земи. ..
    Трябваше да се роди отново независимата словашка държава, за да се подновят, задълбочат и затвърдят отново тези връзки. България беше между първите, които признаха независимата словашка държава и откриха своя легация в Братислава.





    Братислава, 2 март
    "ГАРДИСТА":
    България близо до нашето сърце. Да обича и да уважава българите е било винаги естествена потребност за словашкия народ, чиято съдба е толкова подобна на съдбата на българския народ. И двата народа сме имали преди столетия мощни и добре организирани държави. И двата народа при драматични обстоятелства и за дълго време са попадали под чужда власт. Всички си спомняме още с какъв ентусиазъм следяхме освободителната борба на българския народ през Балканската война и не по-малка беше радостта за нас, когато неотдавна се осъществи мечтата на много български поколения за Велика България.
    А и какви други велики исторически възпоменания ни свързват с България! Нека си спомним само имената на Св.Св. Кирил и Методий! Българският народ не ни забрави дори в тъмните дни на робството, а и ние сме следили винаги отблизо неговите упорити и тежки борби за политическа независимост. Ние винаги сме обичали неговата литература, учудвали сме се на неговата честна и храбра армия и веднага щом отхвърлихме ярема, с чувство на велика радост създадохме с него редовни дипломатически връзки, достойни за суверенни народи...
    Общата съдба прави двата народа не само естествени приятели върху основата на кръвното родство, но и естествени съюзници, нещо, което ще се прояви в още по-голям мащаб в следвоенна, коренно преустроена Европа, в която България ще играе извънредна роля, като заслужил член на обществото на европейските народи.

    Берлин, 6 март
    "ФЬОЛКИШЕР БЕОБАХТЕР":
    България бди. Не е лесно българският народ да бъде смутен. Той е един от най-здравите елементи на Балкана. Това се чувства особено ясно, когато човек дойде в България, след като е посетил някои от съседните й страни. Тук живеят хора здраво свързани със своята земя, които знаят ка да се противопоставят на всички удари на съдбата. Последните събития на източния фронт не разколебаха българския народ. Тук не се стигна нито до отчаяние, нито до страх...
    Като гръм от ясно небе дойде убийството на генерал Луков. Той бе считан от широките кръгове на българското общество като един от най-добрите борци за национално обединение на България и привърженик на политиката на сътрудничество с Райха. Дълги години генерал Луков работи за изграждането на българската армия. Особено голяма е неговата заслуга тук при отстраняването на всички политически леви елементи. Студен трепет обхвана хората при новината за неговото убийство. Отново изплуваха спомените за черното минало. Нима отново се появява опасността?... Отново изплува призракът на онези, които винаги са се противопоставяли на българския възход...
    България е трябвало винаги да устоява на опасности и да разбива вълните, които са идвали от източнотоСредиземно море и от Изтока...
    Тя е една опора срещу бушуващите сили от степите на Русия. Българското племе, което е дошло от далечна Азия, преминало Дунава и проникнало в днешните си земи, е поело задачата да брани тази част на Европа...
    Да припомним събитията от 1940 г., когато съветски комисари се опитаха с обещания и заплахи да направят от България опорна и изходна точка за своите балкански планове... Тогава външната политика на българия се намираше в най-голяма опасност - тогава все още съществуваше германо-съветският пакт за ненападение... В отказа, който България направи тогава на Съветите, се крие идно от най-важните политически решения на България. С този отказ е сложен край на съветската агитация.
    Отношението на българия към Англия е съвсем друго. Не съществува случай, при който Англия да е защитила български интерес. Англия винаги е желаела да отстрани България от морския бряг чрез създаване на една силна Гърция. Английската морска сила винаги се е стремяла да изтика България по-далеч от Дарданелите. Лондон, който виждаше някога в България средство на руската политика по отношение на Проливите, след Световната война гледа на нея като на инструмент на германската южноевропейска политика... Американската и английската агитация обещават на българите златни планини, но българите знаят, че тези обещания на Вашингтон и лондон не ще бъдат изпълнени...

    Будапеща, 15 март
    УНГАРСКА ТЕЛЕГРАФНА АГЕНЦИЯ
    Българо-унгарското куртурно сътрудничество. На 18 март ще бъде открит Българският институт в Будапеща. На 23 март ще бъде открита първата изложба на съвременното българско изкуство. Изложбата ще представи 86 картини, 18 скулптурни творби и 28 графики. Ще гостува и известният български художник Дечко Узунов.

    Краков, 18 март
    "КРАКАУЕР ЦАЙТУНГ":
    Яснота в София (статия от Фрайхер фон Зас). Англо-саксонската пропаганда около така наречената Анлантическа харта, която на времето беше оценена като "основа на бъдещия световен ред", събуди в България още в началото недоверие и скептицизъм, тъй като горчивият опит след Първата световна война научи българския народ да не вярва на подобни изявления. Днес, когато изпъкват открито различията между съюзниците във връзка с сонфликта между Съветския съюз и полското емигрантско правителство, българската общественост съзнава колко оправдано е било съмнението в англо-американските планове за световен ред...
    Сега съюзниците отново демострират намеренията си да поемат гаранции за целостта на малките народи, на които се признава пълна свобода при формирането на тяхната бъдеща съдба. От времето на Уилсоновите 14 точки е известно как изглежда в действителност това право на малките народи за самоопределяне. А това българският народ може най-добре да онсъди, защото в миналото повярва на думите на американския председател и беше заставен поради това да понесе безкрайни страдания. Тези изявления от българска страна свидетелстват още веднъж за ясния и трезв поглед на българите... Претенциите на Съветите върху балканските страни са известни в България не само от времето на посещението на Молотов в Берлин и Соболев в София. Смешно е да се твърди, че Англия и Съединените щати биха могли да поемат в такъв случай закрилата на Европа срещу устрема на Червената армия...
    Англия и Съединените щати твърдят, че Атлантическата харта гарантира на европейските народи тяхната неприкосновеност, но от друга страна те правят големи отстъпки на Съветския съюз още преди завършека на войната. С право в София се питат до къде ще се стигне с тези отстъпки в случай на съюзническа победа, щом англичаните още сега капитулират пред болшевизма и как в такъв случай ще се спазва правото на самопределение, което се обещава сега...
    Съветският съюз няма да се откаже от своите мтогократно исказани претенции върху Унгария, Румъния, България и Сърбия, независимо от това дали американската и английската страна ще се противопоставят или не...

    Берлин, 21 март
    "ДОНАУЦАЙТУНГ":
    България увеличава народната си сила (статия от Алберт Фризе). Между законите, които бяха приети тази година от Народното събрание, един от най-важните е Законът за многодетните семейства. Той представлява първа крачка към предвижданата система от законодателни актове, предназначени да решат правилно демографския проблем в България, а именно: да се осигури висок прираст и здравето на българската народна общност. С този закон се решават въпроси, които са свързани с насърчаване на браковете и с увеличение на раждаемостта, и преди всичко с една ефикасна социална помощ за многодетните семейства. Вниманието на законодателя се е насочило главно върху този социален въпрос. Този закон представлява само първа крачка към цялостното решаване на демографския проблем в България. Той ще бъде последван и от други закони.
    Законът за многодетните семейства включва следните насърчения:
    - насърчават се браковете между здрави граждани, които ще получават брачни заеми при най-изгодни условия;
    - насърчаване на раждаемостта с мерки за защита на майката, като се погасява отчасти брачния заем срещу всяко новородено дете, съответно опрощавания на данъци и пр.;
    - подкрепа на многодетните семейства чрез съществено облагоприятстване и помощ, както за майката, така и за бащата. Многодетно е всяко семейство, което има четири и повече деца;
    - предвиждат се облагодетелствания и за семейства с три деца;
    - облагодетелствания ще получават и самите деца на многодетните семейства.
    За постигане на предвидените от закона цели се създава един фонд със собствени източници. Предвижда се специална държавна организация, която ще следи за безпрепятственото провеждане на закона, а именно: особени отделения за многодетните семейства при Главна дирекция на народното здраве.








    Берлин, 3 април
    ГЕРМАНСКА ТЕЛЕГРАФНА АГЕНЦИЯ
    Цар Борис в Главната квартира на Фюрера. Днес във Вилхелмщрасе се отбелязва, че комюникето относно разговорите на Цар Борис в Главната квартира на Фюрера съдържа всички елементи, необходими за преценяване на германо-българските отношения, а именно: като се сравнят интересите на двете страни в развитието на положението в неговата цялост. Що се отнася до останалото, меродавните власти остават верни на практиката да не коментират по-отблизо комюникетата, обнародвани по случай официални посещения от тоя род.

    Будапеща, 3 април
    "ПЕСТЕР ЛОЙД":
    Възкресянате на Балканското споразумение. В германските среди се разглеждат намеренията на Англия да възкреси някогашния Балкански пакт. Този пакт, както е известно, обхващаше Югославия, Румъния, Гърция и Турция и беше, тъй да се каже, само едно продължение на Малкото Съглашение. Неговата цел беше поддържането на политиката на колективна сигурност, която бе провеждана тогава от тогавашното ОН. Както Малкото Съглашение, така и Балканското споразумение трябваше да се противопоставят на всякакъв ревизионизъм от страна на Унгария и България. Балканският пакт и Малкото Съглашение бяха инструменти за запазване на статуквото и се намираха под патронажа на западния свят... Сега англичаните отново предприемат действия за възкресяването на един Балкански съюз. Но обстоятелствата са се променили коренно... От английска страна се правят опити да се използва Турция за сондиране на общественото мнение в Румъния и България. Ние нямаме никакви сведения за това как са реагирали тези страни на турските сондажи, ако разбира се, е имало такива. Във всеки случай, заотгоор на такива опити може да послужи посещениета на Цар Борис при Адолф Хитлер.

    Мадрид - Алмерия, 15 април
    "ЮХО":
    Бърческа България (дописка от Букурещ). От няколко седмици редица атентати, извършени от една тайна терористична и комунистическа организация, предизвика енергична реакция от страна на българския народ против пратениците на Москва, които искат да смутят вътрешния ред и конспирират срещу сигурността на държавата...
    Какво може да очаква малкият, но велик български народ от даровете и великодушието на Съветите и техните съюзници? Всички познаваме домогванията на СССР да се настани на българските черноморски пристанища. На всички също така са известни задълженията, които англо-саксонците са поели пред емигриралите югославско и гръцко правителства за сметка на България и които ни напомнят няколкократните декларации на г-н Чърчил и г-н Идън, че на тия правителства ще бъдат отстъпени земите на Македония, Тракия и Моравско и "други още". Можем ли да си представим, до какво ще бъде сведена националната територия на България, вслучай на победа на СССР и неговите съюзници?

    Берлин, 30 април
    "ДОНАУЦАЙТУНГ":
    Песента за Миле Попйорданов (статия от Герхард Херман). Важното е, че безпристрастните изследвания не само на германски учени,а и географи, историци, филолози и пътешественици от всички европейски народи стигат всъщност до едни и същи резултати относно народностния състав на македонското население. Политически писатели са изляли реки от мастило, а политическите борци - реки от кръв, без да са стигнали до съгласие, но всички са знаели, че в своето мнозинство народът на тази страна е говорил български език. Прецизни германски изследователи на езика са установили, че македонците са взели своето ударение от езиците на съседните народи, че те понякога дори са вървели по свой път, но че формите (граматиката, СР) на езика, а това значи - неговият скелет, а именно изчезването на неопределеното наклонение, образуването на бъдеще време, и степенуването са български. В този факт езиковата памет на народа запазва една дълбока историческа истина.
    Всички алкански народи са владяли за кратко или за дълго Македония в епохи, когато техните империи са били силни. За гърци и албанци Македония е била силно желан земеделски хинтерланд на техните тесни крайбрежни ивици, за османците тя е била център и планинска крепост на тяхната европейска империя, за сърбите в имперските им планове - път към южното море. И така, Македония е била за едни хинтерланд, за втори - силова позиция, за трети - проход. Самостоятелно значение страната е имала само за българите. Те не са имали нужда от земеделски хинтерланд, понеже са имали такъв в долините от двете страни на Стара планина. Те не се нуждаят от силова позиция, защото имат такава по височините на самата Стара планина. Те не се нуждаят от Македония за излаз на Егейско море, защото пътят през Тракия е много по-кратък.
    Докато останалите държави са разпростирали само временно своята власт върху Македония, Второто Българско царство е било единственото, което е било създадено в Македония и изобщо - от Македония, и което е имало тук своя сторица на Преспанското езеро, а духовна столица - Охрид. В Охрид се е запазил българският патриарх даже тогава, когато византийският император Василий ²² е сложил кървав край на българското царство. Охридската епархия е просъществувала и през сръбската, и през турската епоха, въпреки че на края е била възглавявана от гръцки църковен служител. Тя загубва своята независимост през 1767 г.
    Говорещият български език славянин, който обработва македонска земя, се просвещавал от говорещия български език учител, и духовник, получили образование в първия български университет в Охрид - оня изненадващо рано основан и изненадващо рано стигнал до разцвет университет от европейски ранг, който си остава и досега единственият български университет. Той вече е преместен в София, но и до днес с гордост носи старото си име...
    Между македонските българи и българите от старите предели на страната съществуват взаимни живи връзки, произтичащи от националната общност. Българите смятаха добре да оползотворят силите на македонските бежанци. Те дадоха заслужено място в един обновен континент на самата Македония, която без вина стоеше в продължение на векове далеч от Европа. Македонецът, който поради своята вечно променяща се съдба, е станал недоверчив към смисъла и ценностите на творческата работа, осъществявана бавно и продължително, ще се научи от българите в старите предели на страната да се откаже от преклонението пред моментни действия. Българинът ще научи от македонеца положителното значение на националното дтрадание, отказването от склонността към черногледство и фантазиране, ще се научи от него да бъде радостен в света, който е станал светъл, ще се научи от кървавите жертви на миналото да вярва в българското бъдеще, също така, както българската младеж пее за македонския Попйорданов - не с тъга, нито апатично, нито мрачно, а като за герой - с любов.

    Comment


      #17
      Виена, 5 май
      "ВИНЕР НОЙЕСТЕ НАХРИХТЕН":
      България - опорен стълб на новия ред. Причината за недвусмисленото поведение на България трябва да се търси не в желанието за лесна печалба, а някъде другаде. Тази причина е в историческия опит на България... В Ньой тъкмо Англия се противопостави на достъпа на България до Средиземно море. Въпреки че геополитически, стопански и исторически факти говореха решително за правата на България над Западна Тракия, Англия сполучи да откъсне тази част от България и я даде на Гърция. Англия започна да въоръжава Гърция, която беше инструмент на нейната политика. В България не са забравили, че през 1878 г. Англия се противопостави на границите на България от Сан Стефано. Тук именно се крие причината за днешното поведение на България...
      За царска Русия, както и днес за Съветския съюз, България е била само удобна изходна база за заплаха към Дарданелите. Русия е била доволна от България само тогава, когато тя се е движела по нейната политическа линия. Когато тя е пожелавала да бъде самостоятелен фактор, винаги е предизвиквала руското недоволство. Такъв беше и случаят с Александър Батенберг.

      Берлин, 7 май
      "БЕРЛИН БЬОРЗЕН ЦАЙТУНГ":
      Убийствата като система. В българската столица напоследък бе извършено общо претърсване, при което са задържани много подозрителни лица. То бе наложено поради убийството на бившия директор на полицията Пантев... Тези убийства и саботажи стават в едно време, когато България брани своето единство с особена бдителност. Заслужава внимание статията във вестник "Таймс", която се цитира от румънския "Виаца". Точно в момента, когато в София се извършиха последните убийства, английският вестник отправя заплахи срещу политическите ръководители на България... Убиването на български патриоти, на египетските политици, на князете, на министрите на Ирак, на двадесетте хиляди полски офицери, независимо от това дали се извършва от английски или болшевишки куршум, от британски или американски бомби..., то е проява на една и съща система. Това е системата, която използва убийството като политическо средство.

      Кьолн, 18 май
      "КЬОЛНИШЕ ЦАЙТУНГ":
      Ръката на Москва върху България. Двудневната блокада на София бе наложена от третото убийство, извършено над мъж с тежест и име в цялата страна. Първият беше генерал Луков който се ползваше с привързаността на всички творчески кръгове в България. Вторият беше народният представител Сотир Янев - един от най-големите български политически мъже, чиито речи в парламента бяха винаги събитие и който минаваше за един от водачите на парламентарното мнозинство. Третият беше полковник Пантев, който като директор на полицията, си създаде почти легендарна известност като враг на смутителите на реда... Тези убийства, заяви коментаторът на радио София, са дело на ГПУ...
      Секретарят на Коминтерна, българският емигрант Георги Димитров, който заяви неотдавна, че ще открие втори фронт в гърба на германските войници, несъмнено е имал предвид България...

      Загреб, 30 май
      "НОЕ ОРДНУНГ":
      Панславянската пропаганда. Свикването на славянския конгрес в Москва не намире никакъв отзвук в балканските страни... По отношение на България, даже и социал-демократическият швейцарски печат призна за неотговарящо на фактите твърдението, че българският народ бил настроен болшевишки. Русофилството на мнозина българи поради народностни, исторически и религиозни причини няма нищо общо с болшевизма.








      Братислава, 10 юни
      СЛОВАШКО РАДИО:
      Българо-словашко тържество. Между присъстващите личаха ректорите на Техниката и на Университета, деканите, професорите, както и всички български студенти в Братислава. При небивало въодушевление и мощно "ура!" за величието на България и на българския Владетел, министър Йоцов предаде ордените, с които Негово Величество Цар Борис ²²² е благоволол да награди двамата ректори. Министърът предаде и дар - копие от иконата на Св. Климент Охридски, като символ за връзката между словашкия и българския университети и народи

      Будапеща, 12 юни
      УНГАРСКА ТЕЛЕГРАФНА АГЕНЦИЯ:
      Впечатления от България (изявление на Ласло Курански - член на горната камара). Ние имахме няколко пъти случай да наблюдаваме всекидневния живот на българския народ било в градовете, било по селата. Ние се завърнахме с дълбокото убеждение, че българският народ е с прям и открит характер, честен, с военен дух, много прилежен и изпълнен с голямо доверие в бъдещено си.

      Будапеща, 16 юни
      "ПЕЩ":
      София - духовен център. София понастоящем е духовният център на Балканите. България не е империалистическа страна, защото тя е искала само това, на което има право.

      "ПЕСТЕР ЛОЙД":
      Един работлив народ. Унгарските журналисти, които посетиха България, бяха посрещнати по един тържествен и сърдечен начин. Като символ може да послужи надписът над кметството на Шумен, който посрещна унгарските гости с думите: "Шумен безшумно твори." Смисълът на този надпис над герба на града, който даде първото убежище на Кошут по време на изгнаничеството му, може да се види навсякъде в България - и по малките железопътни гари, където навсякъде се строи, и по новите, неотдавна построени шосета, които са най-добрите, направени някога от български камък...
      Дългото чуждо владичество естествено е допринесло за мирогледа на българина, за неговата дълбока християнска вяра, която в непроходимите планини и в манастирите, далеч от турските военни пътища, се е превърнала почти в монашески аскетизъм и днес пак представлява една от основите на българския народ. Израз на това са и внушителните сгради на градските църкви и в старинните постройки на манастирските параклиси. Може би това даде на българина някои черти, които и днес, във времето на цивилизацията, са високо ценени... В противоречие с тове а днешното живо, приличащо на Запада, движение по улиците на София. Елегантността и движението в тази столица потвърждават схващането, че столиците винаги представляват свръхпостижението на хранещата ги страна, но не могат да се нарекат огледало на народния живот, или поне не го отразяват достатъчно точно... Един народ като българският, земята на който се обработва целесъобразно и както трябва, и интелигенцията на който е във връзка със селското население, той само печели...

      Букурещ, 17 юни
      РАДОР:
      Ние и България (беседа по радиото на Аурел Козма - министерски съветник). Българите и румънците са народи от трудолюбиви селяни, тясно свързани със земята на дедите си, за която те са готови да направят всякакви жертви... Всички слоеве на българския народ проявяват не само приятелство към румънския народ, но и възхищение и доверие спрямо румънския войник, жертвал се както за страната си, така и благото на Европа... Нашите два народа живеят в общо пространство и съдба, понеже са призовани да обединят силите си за своето добро и своето преуспяване, защото геополитическите закони на това пространство налагат тясното им сътрудничество, сега и в утрешна Европа.

      Букурещ, 19 юни
      "ВИАЦА":
      Българският народ. Най-голямо впечатление прави сериозността, с която българите се отнасят към работата си. Един народ, който е издегнал свободата и труда си в култ, трябва да бъде уважаван и на неговото бъдеще може да се гледа с доверие.

      Франкфурт, 26 юни
      "ФРАНКФУРТЕР ЦАЙТУНГ":
      Македония е част от България. Македония, до преди две години принадлежаща в по-голямата си част към югославска и гръцка територия, днес е българска. Тази смяна на суверинитета изисква да се хвърли светлина от настоящето към миналото. Първото българско царство, което възникна от смесване на тюркското племе българи и завареното тук славянско население, се е простирало още в ²Х век не само върху земите от двете страни на Стара планина, но и върху Македония. В много отношения Македония даже е била негов център. Оттогава произхожда общността на езика. Езикът на македонците и другите българи се различава по диалектични особености, които дадоха трудно защитими аргументи за претенциите на сърбите, започнали своя силен натиск към Македония в края на Х²Х столетие. В църковните борби между гърци и българи гръцкият патриарх се принуждава да даде църковна независимост на Северна България. Но той се противопоставя до края на включването на Южна България и особено на Македония в българската църква. Той се противопоставяше следователно тъкмо за тези области, които бяха особено близки до сърцето на гърците. След това националната борба се пренася от църковна към политическата област.
      След Берлинския конгрес България трябваше отново да се откаже от спечелената по време на църковната борба Македония. Когато България поиска тази страна след нейното извоюване от турците, тя се видя изправена пред един таен договор между тогавашните си съюзници и трябваше да допусне гърци и сърби да я поделят помежду си. Старата българска мечта си осъществи едва през 1041 г....
      Борбата за политическото освобождение се разви главно в стара България. Но духовната революция, която предхождаше политическата и без която политическото движение не би могло да възникне, излезе от Македония. За това има естествени причини. Македония беше запазила в по-голяма степен от останалата България писмеността, езика и независимостта на църквата. В повечето части на Македония до националното осъзнаване се стигна с помощта на националната литургия. Поне в някои от градовете и манастирите обучаването на родния език продължаваше. Поради своята изолираност манастирите се радваха на известна самостоятелност и те можеха да предават от поколения на поколения познания по радния език и литература. Обратно, отдалечеността на Македония от центровете на политическата революция (Букурещ, Цариград, Одеса) е до голяма степен причина, че Македония по това време не участва в нея така, както останалата България и трябваше да стои под турско владичество още четвърт век. За българите тази част от царството, присъединена най-после към него, която толкова дълго е била за Европа огнище на безпокойство, е особено скъпа, защото тя е била и е люлка на българския национализъм. За това сега се полагат всички усилия да се преодолеят в най-кратко време трудностите, неизбежно свързани с такъв преход в суверинитета.

      Загреб, 29 юни
      ЗАГРЕБСКО РАДИО:
      Истенско блатство (реч на министъра на правосъдието Думанджич). Хърватските националисти винаги са виждали в една свободна и силна България гаранция за реда и мира на Балканите.







      Букурещ, 1 юли
      "НОРУНКА ВРЕМИЙ":
      Мост на Дунав. Наскоро българските и румънски техници се занимаха в София с подробностите по строежа на мост на Дунава при Гюргево. За тия, които имат смелостта да се вгледат в бъдещето, без опекунството на съществуващите предразсъдъци, мостът на Дунав несъмнено е една голяма и важна задача... Отвъд Дунава старият начин на мислене се променя. Откриват се възможности за едно ново осветление на предопределението на съседството. Пред нас се извиква миналото, което ни е добре познато: приютяването на българските революционели в нашата страна, геройският принос на румънските войски при Рлевен и Гривица, правените от румъните дарения на българските манастири, готовността на румънските университети да приемат с най-топло внимание български студенти. Славянофилският романтизъм на българския народ започва да се забравя. Сантименталните спомени не са основен закон на политическото мислене в България.
      Българо-румънското приятелство намира винаги привърженици в София. И не е за чудене, че толкова много се настоява за постройката на мост на Дунав, на мястото на сега съществуващия временен ферибот. Мостът е необходим не само на българите, той е необходим и на румъните.

      Загреб, 11 юли
      "НОВА ХЪРВАТСКА":
      България и нейният път. По повод неотдавнашните изявления на Линвинин в българския печат се появиха интересни коментари. В тях отново бе подчертана решимостта на България дазапази своята самостоятелност и независимост...
      Стремежите на Москва да се установи на бреговете на Адриатическо и Егейско морета, намериха категоричен отговор. На политиката на Кремъл българското обществено мнение отговори с изблика на своето родолюбиво чувство: Българското море е само българско море!

      Берлин, 13 юли
      "ДОНАУЦАЙТУНГ":
      Беломорието пак е българско. Двеста хиляди българи бяха принудени да напуснат Беломорието... Новата власт си постави задачата да върне тези 200 хиляди българи в Беломорието, половината от които вече са се завърнали в старата си родина...
      Цялата Беломорска област, с изключение на полето при Зърнево, което принадлежи административно към Пловдив, представлява вече една област с главен град Ксанти и има 12 градски и 101 селски общини. Както при областните, така и при околийските управления са уредени санитарни, горски и агрономически служби. Основан е институт за подобряване на почвата, който се занимава главно с пресушаването на блатата за премахването на маларията. Голямо внимание заслужава построяването на жилища в Беломорската област. За новите жители се устройват редица селища. Държавата полага големи грижи и за постройката на пътища и ж.п. линии, главно за възстановяване на връзките между стара България и Беломорието, разделени от Родопите.

      Рим, 21 юли
      "ПОПОЛО Д'ИТАЛИЯ":
      Днешна България (дописка от Емилио Черети). България започна да се брани от комунизма още преди той да е съществувал. България създаде първите закони, които представляват предпазна ваксина срещу социалните епидемии. Законът от 1905 г. закриляше жените и децата на индустриалните работници и беше първото звено в основата на обхванато и пълно социално законодателство, което направи България една от най-напредналите страни в тази област. От много години България не помни стачка. Спокойната работническа класа от около 450 хиляди души, които работят в индустрията, не се увличат и не желаят да бъдат примамвани с лъжливи обещания.
      За да е ядна картината, трябва да отбележим, че 90% от трудещите се българи принадлежат към селската класа. Става въпрос за около 5 милиона души, които представляват гръбнака на нацията. Българският селянин е пословичен в своята издържливост и здраве. Както е известно, България има най-голям процент от столетници в света. От татистиката се вижда, че понастоящем в тази страна има около 15 хиляди старци над 90 години, 150 столетници, от които една дузина надминават 105 години.
      "Прусаците на Балканите", както някои наричат българите, са трудолюбиви, твърди, обичат реда и дисциплината.
      Най-характерни и типични представители на расата са, може би, софийските селяни, които българите наричат шопи. Те са войнствени, непоколебими консерватори и същевременно упорити до неимоверност. Помислете само: през време на петвековното отоманско господство тези шопи не са научили нито една турска дума и със своята непоколебимост са принудили туците да научат български език. Това е горд, чувствителен и странно подозрителен народ, чито морален живот се ръководи от семейното чувство и от гостоприемство. Семейството се управлява строго патриархално, а гостоприемството няма граници.
      За този народ държавата полага специални грижи. Характерни са пенсиите за земеделците. Вече са раздадени около 200 хиляди пенсии на селяни, с които се осигуряват спокойни старини на всички, които работят земята.








      Будапеща, 18 август
      "КИШ УЙШАГ":
      Днешна България (от д-р Дешевфи). Чрез усилията на българския народ и чрез балканския жизнен национален порив страната е достигнала равнището на Западна Европа в културно и стопанско отношение... Навсякъде се забелязва огромен технически напредък. Новите цели на българската държава са установяването на социално равенство, както и възпитанието на младото поколение.

      Берлин, 29 август
      "ДОЙЧЕ АЛГЕМАЙНЕ ЦАЙТУНГ":
      Смъртта на Цар Борис. Германският народ е в траур с приятелския български народ пред тленните останки на Царя, починал толкова рано.

      Будапеща, 29 август
      "ПЕСТЕР ЛОЙД":
      Цар Борис бе човек на труда. Ние желаем искрено доблестният братски български народ да преодолее това изпитание и да излезе от него по-силен. Нека Провидението изглади пътя на малкия Цар, за да може той да води народа си към големи успехи.

      Букурещ, 19 август
      Панахида за Царя Обединител. Българите в Румъния научиха с неизказана болка за смъртта на Цар-Обединител Борис ²²². Днес по обяд в легационната черква се бяха стекли стотици българи, за да присъстват на панахидата за блаженопочившия Цар Обединител и на молебена за Цар Симеон ²².

      Истанбул, 29 август
      "БЕЙОГЛУ":
      Смъртта на Цар Борис. Лесно е да се разбере дълбоката скръб на българския народ при новината за смъртта на неговия цар. Син на монарх от чужд произход, Борис е роден в България. Той беше възпитан в български обичаи, научил бе български език от детинство и този народ, така горд в своята политическа и културна индивидуалност, виждаше в негово лице своето въплъщение, своя символ.
      Самото име Борис, восено за трети път от български владетел, е свързано със славни традиции от далечното минало, за което българската интелигенция винаги говори пламенно. А и той самият трябваше през царуването си да въплъщава тези чувства на своя народ. Възкачването му на престола стана в един от най-тежките моменти, които можем да си представим в историята на един народ, когато от ръцете му пада оръжието, което той повече от четири години употребяваше с несъкрушим героизъм. Царят изживя трагедията на своя народ, като бе принуден временно да се откаже от осъществяването на националните си идеали и от земите, завладяни от чужденци и после разкъсани от победителите...

      Стокхолм, 29 август
      "СТОКХОЛМС ТИДНИНГЕН":
      Цар Борис. Ако Цар Борис беше доживял до 3 октомври, той можеше да празнува 25 годишния си юбилей като врадетел. На този именно ден през 1918 г. той се възкачи на българския престол при особено драматични обстоятелства. Наследството, което 24-годишният цар получи никак не беше завидно... Докато бившият цар Фердинанд започна безгрижен живот на състоятелно частно лице в Кобург, неговият син трябваше да преживее мрачни времена. Той обаче знаеше какво иска: да създаде едно по-добро бъдеще за страната си... От съдбовния ден, когато Цар Борис трябваше да приеме тежкия Ньойски договор, неговата цел бе да възвърне на народа загубеното... Цар Борис беше един тих и скромен човек. Той бе сериозен, естествен и никога не се стараеше да блести външно. Но, ако за личността му тогава не се пишеше много, делото му - нова България още говори за него.

      Цюрих, 29 август
      Цар Борис обичаше Швейцария. Обикновено той избираше Цюрих за "главна квартира". Царят е прекарал много време в Швейцария. След възкачването си той я посети инкогнито около 12 пъти, придружен от малка свита. Централното положение на този град му позволяваше да обикаля страната.
      Със своята кола, която караше сам, той правеше излети към Енгандин или Оберланд - това бе истинска почивка за владетеля. С раница на гърба той обичаше да се изкачва по върховете и имаше научна страст към ботаниката и зоологията. Той се беше запознал със специалиста Коревон и сам основа ботаническа градина в София, която е единствена на Балканите. При своите пътувания из Швейцария цар Борис правеше лични посещения на федералния съветник Мота, от когото той много се възхищаваше, като намираше у него голяма политическа мъдрост. Те двамата правеха преглед на положението в Европа. Тези разговори ще останат неизвестни за историята. Цар Борис посети за последен път Швейцария през 1939 г. и прекара една седмица в Ароза...
      Приятелството, което царят изпитваше към нашата страна, отговаряше на неговата скромност и любов към народностното. Владетелят често казваше на своите приятели швейцарци, че той има амбицията да превърне България в една балканска Швейцария...
      Ние не можем да проследим точно това, което стана след избухването на войната, но всичко в предишната му дейност показваше, че при своя космополитичен вид Царят беше преди всичко българин и че не водеше политика на чувства, а на разум. Той не се опираше на една буржоазна или интелектуална класа, а на народа. Той имаше швейцарски характер. Цар Борис познаваше отлично своята страна, защото непрекъснато я кръстосваше, като държеше да проникне и в най-бедната колиба и народът го обожаваше.

      Братислава, 30 август
      "ГАРДИСТА":
      Българският народ в тежка скръб. Братският български народ губи в един съдбоносен момент своя най-добър и най-благороден владетел, който в трудни времена със силна ръка води народ и държавата си до пълно възстановяване и стопански разцвет. Той осъществи Велика България - вечната мечто на всички велики български владетели...

      Загреб, 30 август
      "ХЪРВАТСКИ НАРОД":
      Десетдневен траур за Царя на българите. По случай смъртта на Н.В. Царя, Поглавникът заповяда да се обяви десетдневен траур. От днес до три дни се забраняват всички театрални представления, кинематографи, спортни игри, забави и пр., а за деня на погребението - пълен траур.
      Много народи страдаха в следвоенния период от последиците на избухналите лоши нагони, но българският народ при царуването на Цар Борис бе пощаден от пристъпите на корупцията в обществения живот и от най-тежките съкпушения на войната... Историята ще запише неговото царуване в най-хубавите страници на българското минало.

      Виена, 30 август
      "НОЕС ВИНЕР ТАГБЛАТ":
      Заветите на Цар Борис ²²². Цар Борис ²²² е мъртъв. Новиат владетел, 6-годишният престолонаследник, е провъзгласен за Цар под името Симеон ²². Българската армия положи клетва пред новия цар. При малолетство Българската конституция предвижда назначаването на регентство. Но кои ще бъдат регентите на България?
      Царят управляваше сам своя автомобил и издържа изпит за машинист с отличие. Той сам изпробваше някои локомотиви, които бяха доставяни в България от чужбина и се убеждаваше в техните качества... При един свой разговор той сравнил управлението на влака с управлението на държавата: "Локомотивът трябва да се управлява през мъгла и в тъмнина, с всичката скорост, която изисква разписанието. Никога не може да се предвиди какво има от другата страна на завоя, нито пък да се знае, че сто метра по-далеч ринията е разрушена. Скоростта трябва да се запази. Ако стане нещо, кой друг ще е виновен, ако не машинистът? По-късно ще се докаже, може би, че той не е бил виновен. Аз мисля, че и с водачът на една държава е същото. И неговата машена често пъти може да не е в ред."

      Мюнхен, 30 август
      "МЮНХНЕР НОЙЕСТЕ НАХРИХТЕН":
      Цар Борис ²²² - един европейски държавник. Откакто цар Фердинанд абдикира на 18 октомври 1918 г. в полза на своя син Борис и се оттегли в Кобург, се изменаха почти 25 години. На младия 24-годишен цар се удаде да затвърди авторитета на короната. Той бе спечелил голямо уважение като офицер на фронта, Хинденбург и Лудендорф описват в спомените си войнишкия характер на тогавашния престолонаследник, който получи при похода в Добруджа през 1916 г. от маршал фон Макензен ордена "Пур ле Мерит". Първата решителна стъпка на Цар Борис бе назначаването за министър-председател на републикански настроения Александър Стамболийски...
      Чрез постепенно съсредоточаване на властта в своята личност, той успя да се освободи от тези, които извършиха преврата, както и от влиянието на партиите, като се премина към здрава форма на управление... Новосъздаденото положение през втората световна война даде възможност на България да премине към активна външна полиника. През 1934 г. Цар Борис за първи път се срещна с Фюрера...
      С възвръщането на Добруджа през 1940 г. и на Македония и Тракия в 1941 г. бе осъществен великобългарският блян.

      Comment


        #18
        ........................

        Париж, 1 септември
        "ПТИ ЖУРНАЛ":
        В памет на Цар Борис. Във външно отношение той следваше политика, белязана от една страна с обмислено благоразумие, а от друга - с явното желание да не се отказва от идеала за народно обединение.

        Ница, 1 септември
        Молебен за Цар Симеон ²². Членовете на българската колония на Лазурния бряг отслужиха в Ница панихида за покойния Цар и молебен по случай Възшествието на престола на Цар Симеон ²².

        Анкара, 1 септември
        "РЕПЮБЛИК":
        България вчера и днес (статия от Емир Еркилер). Нашата съседка България е потопена в най-дълбока скръб със загубата на скъпия си цар Борис ²²², който нямаше още 50 години. Синът му, Симеон ²², се качи на трона едва 6-годишен, което означава, че българското правителство ще трябва да ръководи в бъдеще управлението на държавата без помощта на един влиятелен цар, който беше спечелил обичта и доверието на народа си, и институтът на който той ще трябва да се облегне, ще бъде регентски съвет...

        Буенос Айрес, 9 септември
        Молитва за здравето на Н.В. Цар Симеон ²². По случай погребението на О'бозе почившия Цар Борис ²²² в руската православна църква бе отслужена панихида и бяха прочетени молитви за успокоение душата на покойния цар и за здравето на Н.В. Цар Симеон ²². На церемонията присъстваха аржентинският министър на външните работи, висши чиновници от различни министерства, шефовете на дипломатическите мисии на приятелски страни и голям брой българи, живеещи в Буенос Айрес.

        Мьобож (Белгия), 9 август
        "ЛА КРОА":
        Делото на цар Борис. При управлението на цар Борис държавата и българският народ отново намериха сила и доверие в себе си. България се издигна като нация, която успя да се наложи и да спечели почитта на всички. Въпреки че се противопостави на Балканското споразумение и без да се страхува от реакция от страна на нейните стари противници, тя успя да осъществи една ревизия на договора от 1919 г.

        Будапеща, 15 септември
        "ПЕСТЕР ЛОЙД":
        Избор на регентие. Образуването на новото българско правителство на г-н Божилов слага край на междуцарствието, което настъпи след неочакваната смърт на Цар Борис ²²². Поради обстоятелството, че покойният цар не е определил състав на регентския съвет, се създаде едно положение, което не бе предвидено в българската конституция. Според разпорежданията на основния закон в подобни случаи би трябвало Великото народно събрание да се събере, за да избере регентство или да потвърди състава на регентския съвет, определен приживе от покойния владетел. Правителството предложи на Народното събрание да бъде избран братът на покойния цар, Княз Кирил. Предложението беше прието с единодушно одобрение. Освен Княз Кирил, в регентския съвет влиза и досегашният министър-председател и министър на външните работи проф. Филов, както и досегашният министър на войната, ген. Михов.

        Букурещ, 15 септември
        "АРГУС":
        Именният ден на Симеон Втори - Цар на Българите. Малко дни изминаха от преждевременната смърт на българския цар Борис ²²². Току що изсъхват сълзите на един народ, който е привързан към династията и ето едно събитие, което накара българите пак да се усмихнат: Н.В. Цар Симеон ²² празнува имения си ден.
        В същия ден, 14 септември, българските земеделци празнуват деня на българската земя, като молят Бога да им даде богата реколта. Именият ден на човека, призван да ръководи един цял народ, през 1943 г. се празнува при изключителни обстоятелства. Убедени сме, че всички мъчнотии ще бъдат преодоляни, и че Царят Дете ще успее да изкара кораба до спасителния бряг,упътван до пълнолетието му от една любяща майка, един опитен чичо, от един учен професор със световна известност и от еди велик представител на армията...

        Мадрид, 18 септември
        "АРИБА":
        България (статия от Куан де ла Алда). Аз мога да уверя, че през време на пътуванията си в България некога не съм бил свидетел нито на манифестации по улиците, нито на викове пред двореца, нето на революционни афиши и позиви, за които говорят някои вестници. Напротив, аз съм наблюдавал винаги мир и пълен ред във вътрешността на страната, толкова здрава физически, колкото и морално.

        Будапеща, 18 септември
        "УЙ МАГЕРШАГ":
        Събитията в България. Неизвестни господа пропагандисти не пожелаха да пощадят паметта на покойния владетел и съобщиха за смъртта на Царя като пуснаха цяла лавина от лъжливи известия. Въпреки че министър-председателят г-н Филов няколко дни след смъртта на Цар Борис ²²² прие представители на печата и с най-голяма точност възпроиведе пред тях, като представители на общественото мнение, последните дни преди смъртта, неприятелската пропаганда не се задоволи с това...

        Берлин, 20 септември
        "БЕРЛИНЕР БЬОРЗЕН ЦАЙТУНГ":
        Безусловна преданост към завещанието на Царя Обединител. След смъртта на Цар Борис и менестърпредседателската замяна в неприятелския лагер си бяха направили илюзията, че България ще се намери в една фаза на несигурност и на липса на ръководство и ще стане по този начин лесна плячка на онези, които завиждат на голямото наследство на покойния владетел. Министър-председателят Божилов с декларацията си сложи края на тия надежди на неприятеля. Той провъзгласи безусловна преданост към завещанието на Царя Обединител.







        Берлин, 20 октомври
        "БЕРЛИНЕР БЬОРЗЕН ЦАЙТУНГ":
        Македонският българин. Не без основание българските вестници тези дни се занимават с издържливостта на онези македонски българи, които са запазили вярно своята индивидуалност, език, нрави и обичаи, въпреки чуждото господство. Като се констатира, че стопанското положение на Македония от преди две години и половина не се различава от това на България отпреди 65 години, се казва буквално: "Нашите македонски братя са изостанали с повече от половин век в областта на стопанството." Това се отнася особено за земеделието. Селските групи от Македония имаха възможност сами да се убедят в това при своите обиколки за запознаване със селското стопанство в стара България. Въпреки военните мерки българската държава взе още преди две години и половина необходимите мерки, за да се издигнат и тези земи в стопанско и културно отношение...
        Селското население в Македония е запазило напълно българския си език и народностното си съзнание. Българите не зовориха в македонците след 25 години чуждо управление повече училища от тези, които са съществували и през 1912 г. В тези села са запазени старите български народни песни за царе, герои, хайдути и борците за свобода. Запазил се е в селата и прастарият български език с цялата си свежест. Това здраво национално съзнание се разгаря днес при осъществяването на единството на българския народ и с дълбока любов към българската земя.

        Стокхолм, 21 октомври
        "СВЕНСКА ДАГБЛАДЕТ":
        Българо-съветските отношения и въздушните бомбардировки. От смъртта на цар Борис има много признаци, които показват известно подобрение в отношенията между Русия и България, според това, което дописникът на "Ню Йорк Таймс" е узнал от сигурен източник в Кайро. Според сведенията на този дописник, руското правителство щяло да уведоми българското правителство, че то не трябва да се опасява от въздушни нападения, докато в София има руска легация. Тия уверения обаче не трябва да се отнасят до действията на англо-американците. В съобщение от България се казва, че самолети от неивестна националност са прелетели няколко пъти над София, където не е била дадена тревога и отбраната не е влязла в действие.
        България е във война със Съединените щати, Англия, Югославия и Гърция, но не и със СССР. Някогашната обтегнатост между Русия и България вече не съществува.
        Съветският съюз изпрати в София един от най-ловките си дипломати г-н Деказанов.

        Базел, 23 октомври
        "БАЗЛЕР НАХРИХТЕН":
        Поглед върху Балканите. С изключение на България, балканските народи бяха достатъчно засегнати през втората световна война, повече по чужда, отколкото по своя вина. Но, ако хвърлим поглед върху разискванията на световния печат, тогава ще останем с впечатлението, че им предстоят още по-лоши неща. Големият въпрос е дали на Балканите има достатъчно сили, за да предотвратят това. Московската конференция направи актуален проблема за едно англо-американско нахлуване на Балканите... Носи се слух за едно важно лично послание на председателя Рузвелт, което завръщащият се в Анкара американски посланик Щайнхарт щял да предаде на председателя на Турската република Исмет Йоньоню. Русия отклонява всяко англо-саксонско нахлуване на Балканите толкова енергично, колкото настоятелно тя иска нахлуване в западна Европа. Тя смята Балканския полуостров за своя зона.
        Съобщеното от турското радио посещение на българския Княз Кирил, който стои начело на регентството, в главната квартира на Хитлер, се смята като подготовка за тази мисия на България, която ще сложи внезапен край на твърде полезната военна пасивност на страната. От друга страна, носи се слух също и за по-интензивни руски усилия за установяване на по-добри отношения с българското правителство.
        Турците, подкрепяни от известни румънски елементи, искат да създадат по-късно, но не когато е съвсем късно, един нова Балкански съюз, като участващите в него страни излязат от войната. В такъв случай англо-американците би трябвало да се откажат от осъществяването на своя проект за нахлувани, който е по-лесно изпълним от западния проект. Русия би загубила перспективите за едно скопошно доближаване през България до Дедеагач и Егейско море, което понастоящем се нарича Руско Средиземно море.

        Берлин, 25 октомври
        "ДОЙЧЕ АЛГЕМАЙНЕ ЦАЙТУНГ":
        Княз Кирил. Братът на покойния цар, княз Кирил Преславски, който бе избран заедно с министър-председателя проф. Филов и министъра на войната генерал Михов за член на регентския съвет, досега е излизал рядко пред обществото. Все пак, неговото избиране се смяташе за естествено, защото след смъртта на цар Борис всред българския народ господстваше мнението, че княз Кирил трябва да бъде повикан в държавното управление... Князът е известен като най-добър приятел и сътрудник на цар Борис. Той е осведомен за всички политически въпроси и неговите възгледи.

        Букурещ, 26 октомври
        "ТИМПУЛ":
        България - отечество на розите. При все че са с азиатски произход, българите, които се установиха в V²² век на Балканите, са сътавна част на славянските народи...
        София - столицата, основана от Траян, е разположена върху една висока равнина между две вериги от планини. Изпълнена с ориентализъм в началото на този век, тя запази малко остатъци от миналото. Повечето от старите квартали са изчезнали, за да сторят място на новите сгради със западен вид...
        Българските села със солидно изградените си къщи, с ниски тавани, по които висят върволици от червени пиперки, са много живописни... Една от най-старите семейни традиции е празнуването на Коледа. Още в навечерието се приготвя баница, в която се поставят някои стари монети, каквито всяко семейство пази внимателно и които се предават от поколение на поколение. Върху поставена в стаята бъчва се запалва свещ, а наоколо се кади с тамян...
        България е прочута със своите манастири и скитове. Един от най-величествените по своята архитектура и по дивната красота на местото, където е издигнат, е манастирът Св. Иван Рилски, където бе погребан наскоро починалия цар Борис ²²². За да се стигне до този манастир, трябва да се прекоси една планинска местност, в която според легендата, Орфей, като загубил Евридика, пее и сега своята песен, пригласяйки й с лирата си...

        Лозана, 29 октомври
        "ГАЗЕТ ДЕ ЛОЗАН":
        България и германските проекти за Балканска федерация (дописка от Будапеща). Българската телеграфна агенция опроверга сведенията на "Газет де Лозан" за някакви разговори относно балканска федерация. Това опровержение, обаче не се съгласува с берлинските сведения за плана на Нойбахер за нов балкански ред с официалните български сведения за военните разговори на фелдмаршал Вайкс. Ето защо политическите среди отдават твърде голямо значение на това опровержение, давайки му различно тълкувание.
        Българите наистина заявиха, че не жилаят да вземат специални мерки, но те не опровергават факта, че германците са поставили известни искания, както съобщава "Газет де Лозан". Това опровержение се тълкува като отказ от страна на България да приеме германските предложения, каквито и да са те. Сведенията от достоверен източник ни съобщават, че това комюнике е било обнародвано след една енергична интервенция на съветския пълномощен министър Деканозов. Много естествено е, че московското правителство ще е против всякакъв проект за Балкански съюз. Пълномощният министър бил заплашил българското правителство, че ще оттегли всякаква съветска помощ за разширение на България, ако тя подкрепи германските дипломатически усилия.








        Истанбул, 1 ноември
        "ТАСФИРИ ЕФКЯР":
        Не е достатъчно България да желае. В тронното слово пред Народното събрание княз Кирил също се спря върху външната политика на България и каза, че тази страна е решена за запази мира на Балканите. Ако действително княз Кирил бе искрен в своите твърдения, за нас не остава нищо друго, освен да се изненадаме... Българските регенти не трябва да заблавят, че със своето поведение в сегашната война България беше подготвила всичко, за да превърне Балканите във военен театър. Все още съществува един гръцки народ, който се реши на големи жертви; също така има един сръбски народ, който преживя тежки германски удари и днес се намира в плачевно положение. Никой не може да отрече, че тия народи чакат с нетърпение момента, за да уредят сметките си с България. Румъния също изпитва известни чувства по отношение на България поради случая с Добруджа...
        Статия във вестник "Дейли Мейл" изтъква, че след като са успели да стигнат до вратата на Рим, англо-американските сили нямат намерение да продължат похода си до Алпите и от там да минат за Германия. Ето защо не е изключено един ден българските войски да бъдат заставени да посрещнат съюзнически десант на Балканите. Като имаме предвид това, ние мислим, че България не ще може, както заяви княз Кирил, да изпълни своето решение да пази мира на Балканите...
        След като се уголеми благодарение на чужди войски, България не трябва да се изненадва, ако утре чужди войски нахлуят в нейна територия. Обявяването на война е нещо лесно, но възстановяването на мира е нещо много трудно...

        Истанбул, 4 ноември
        "СОН ТЕЛЕГРАФ":
        Предупреждение до България от Англия и Съединените щати (статия от Бенидже). Научихме, че българският министър-председател и министърът на външните работи са заминали за главната квартира на Фюрера. От друга страна, английското радио онази вечер е отправило предупреждение до България от името на Англия и Съединените щати. То предупреждава България, в случай, че последната предостави на Германия своите кораби, за да улесни евакуирането на германски войски от Кримския полуостров, Русия, която още не е във война с България, ще се види принудена да вземе изключително строги мерки срещу нея. Откакто германската войска започна да отстъпва на източния фронт, политическото и военното положение на България започна да се влошава. Това положение стана още по-трудно след конференцията в Москва. Ясно е, че днес България преживява най-критичния момент в своята нова история. Две са причините, които поставят България в това положение: 1. В България са загубили всяка надежда, че Германия може да победи и дори да устои. 2. Изчезнала е и възможността да се използва в последния момент помощта и подкрепата на Русия.
        България и ЦарБорис се намесиха в сегашната война, защото вярваха в германската победа. България помогна за разширяването на военната стихия на Балканите и по този начин успя, без да пролива кръв, да се уголеми за сметка на Югославия и Гърция. В случай на германско поражение тя се надяваше на спасение чрез руска подкрепа. За България започна период на мъки, защото гурманците заотстъпваха. Капитулацията на Италия засили тази мъка. До навечерието на московската конференция България се утешаваше с надеждата да се възползва някак от руска подкрепа. Но след приключването на конференцията тази надежда започна да изчезва, а предупрежденията, които тя получи от там, още повече я разтревожиха.
        Сега България се намира пред дилемата: ими да капитулира безусловно, или да продължава да бъде вярна на Германия и да преклони глава пред съдбата. Защото решението на трите велики сили е едно: Ако България продължава да участва във войната на страната на Германия, това ще ги накара да й наложат наказанието, което заслужава.
        Българският министър-председател пристига в главната квартира на Фюрера в един момент, когато положението е такова. Шефът на българското правителство ще поиска от Хитлер две неща:
        1. Да извини България и да я остави сама да се оттегли от тази работа.
        2. Или да я брани със всички сили. Особено от въздушни нападения.
        Впрочем никой не трябва да очаква Хитлер да освободи България от всички нейни задължения, освен ако той не е решил да напусне Балканите. От друга страна, за Германия е невъзможно да брани България, особено от въздушни нападения, защото тя самата не е в състояние да опази своята индустрия от съюзническите бомбардировки.
        За България е дошъл моментът да решава и да избира. Но решението и изборът са трудни...

        Лозана, 4 ноември
        "ГАЗЕТ ДЕ ЛОЗАН":
        България и СССР. Когато се започна германо-съветската война, България изпадна в парадоксално положение, в което се намира и да сега: тя е славянска монархия, но е съюзница на Германия. Макар да е подписала Противокомунистическия пакт, тя не участва в противоболшевишкия поход и не е прекъснала дипломатическите си отношения с Москва...
        Мнозина в София, дори и тези, които се страхуват от революция, смятат че тя е неизбежна и че болшевизирането би позволило на България да запази поне част от окупираните преди две години области. Статията на Георги Димитров в "Правда", която приканва страго "братският български народ да подгони от земята си историческия враг на всички славяни", без съмнение е засилила това мнение.

        Будапеща, 10 ноември
        УНГАРСКА ТЕЛЕГРАФНА АГЕНЦИЯ
        Унгарци и българи. Министерският съветник Иван Наги държа реч пред дружеството за национална политика една беседа, озаглавена "Велика България и унгарците". Лекторът говори за историческите отношения между двата братски народи в продължение на хиляда години...

        Истанбул, 11 ноември
        "ИСТАНБУЛ":
        Политиката на България (коментар от Сириус). Посещенията на регентите княз Кирил и проф.Филов и на министър-председателя и министъра на външните работи в Германия са напълно естествени, като се знаят тесните връзки на политиката и действията на двете страни. В определен момент се помисли, че тази дипломатическа дейност е може би във връзка с проектите за федерално устройство на югоизточна Европа, които се приписват на г-н Нойбахер, германския министър в Белград. Обаче едно опровержение, публикувано в София, изясни, че България не е била център на предполагаемите преговори за федерация. От друга страна, г-н Нойбахерсе погрижи в изявления пред пачата да ограничи мащаба на мисията, с която бе натоварен. В София смятат, че само една централна и силна балканска държава, може да бъде здрава основа за някакво политическо устройство в полуострова. Добавя се веднага (и с право), че ако България смята да изпълни тази международна задача, тя трябва да достигне до максимална здравина и сплотеност във вътрешното си устройство. Затова се полагат усилия да се засили вътрешният фронт в България. Щом пое властта, г-н Д. Христов, даде определени обещания за опрощаване. И наистина, много осъдени за нелегална политическа дейност бяха пуснати на свобода под лични гаранции. Останаха само най-непримиримите, чийто брой е малък и тези, които са в планините... Властите са решили да унищожат тези огнища на латентно въстание. Това е целта на полицейските дествия, които се развиват в известни области. Те не са предизвикани от засилване на четническата дейност, а от обмислена акция, предприета от правителството, за да сложи край на едно положение. Изглежда впрочем, че българските васти ще могат скоро да отбележат конкретни резултати в това отношение. Наред с това българските власти се стремят да насърчат стопанския подем на страната между друго като свързват по-тясно българското стопанство с възвърнатата Македония. Така продължават да се прилагат в стопанството и политиката плодоносните традиции, останали от големия владетел, когото България загуби така рано и жестоко.

        Истанбул, 12 ноември
        "ХАБЕР":
        Български министри при Фюрера. Съобщенията от будапешенския кореспондент на Анадолската телеграфна агенция новина за разговорите между българския министър-председател и министъра на външните работи с Фюрера в Германия, излезе вярна. След тези разговори се носи упорито слух, че маршал Анонеску щял също да бъде повикан в Германия... От военно, а също така и от политическо гредище, привързаността на германските съюзници към Германия е намаляла чувствително. Вмомента България е единственият съюзник, на който Германия изглежда все още разчита...

        Истанбул, 16 ноември
        "СОН ТЕЛЕГРАФ":
        Бомбардировка над София. Бомбардировката над София изглежда по-страшна, отколкото се е предполагало. Двеста самолета нападнаха града в продължение на повече от два часа и изсипаха своите товари върху българската столица.
        Правителството е взело мерки да помогне на пострадалите, но това е първото посещение на съюзническите самолети над българската столица...
        "Ще издържат ли българите докрай?" Ако съюзниците смятат, че чрез въздушните нападения над България те ще могат да сломят българския дух и да постигнат това, което постигнаха в Италия, тогава нападенията ще продължат. Бомбардировката над София може да се приеме и като знак за наближаващи действия на Балканите... Възможно е българите да са искали чрез своето въздържание да избегнат съюзнически нападения, но нападението на София дойде да покаже, че тия български надежди са били напразни. И по всичко личи, че сега България, ще-не ще, ще трябва да вземе участие във войната. Погледнато така, това може да се окаже полезно за германците в крайна сметка. Защото българското обществено мнение може да се отврати от съюзниците и да настоява за по-дейна намеса във войната. Във всеки случай може да се каже, че това не е очаквания от съюзниците резултат.
        Ако съюзниците бомбардират българските градове, те правят това, за да предизвикат разпадането на България. Това, което е положително, е, че нашете съседи българи се намират в затруднено положение. В този момент е много мъчно една страна да стане другар по оръжие на германците, на също така е много мъчно за българите да направят това, което стори Бадолио. Ние наистина съжаляваме, че войната обхвана и Балканите и най-после стигна до България. България може да се озове пред една много по-голяма катастрофа от онази през миналата война...

        Цюрих, 16 ноумври
        "БРУГЕР ТАГБЛАТ":
        Балканите - врата за нахлуване. От сто години насам Балканите са един врящ котел. Религиозните, наионалните, социалните и политическите конфликти не престават. Балканската политика от последните две десетилетия се определят от два други фактора: комунистическата пропаганда и сегашната световна война. Комунистическата пропаганда в общ план се води от известния българин Димитров, който до разтурянето на Коминтерна беше негов председател и който от един мисиц насам ръководи в Кайро съветската радиопропаганда за Балканите... Привързаното към Оста правителство на България среща все по-големи трудности в борбата с тайните русофилски организации. Смъртта на Цар Борис продължава да изглежда на мнозина загадъчна. Лесно е да се досетим, че ще бъде предприет един евентуален десант на руски войски в България откъм Черно море.

        Лозана, 17 ноември
        "ГАЗЕТ ДЕ ЛОЗАН":
        България във война. Според точни сведения, изглежда Цар Борис не е бил свързан с Германия толкова много, както се твърди. Цар Борис е намерил за разумно да върви редом с нея при нахлуването й на Балканите, но той е успял да постави свои условия: да не изпраща помощни корпуси в Русия. Впоследствие България се възползва от германските победи. Тя зае територии за сметка на Гърция и Югославия, и тези територии отговарят точно на нейните аспирации. За нещастие в политиката всичко се плаща. Германия, неприятно изненадана от съюзниците си, които доколкото им е възможно, оттеглят воските си от фронтовете, е поискала от България едно по-голямо военно усилие. Цар Борис преговаряше. И скоро след срещата си с Хитлер той почина... Дали берлинското правителство, което изглежда е господар на положението в София, не поиска военна подкрепа срещу нападенията на Червената армия, която разполага с неизчерпаеми резерви? Досега не е станало дума за това. По всичко изглежда, че германското правителство се страхува от една турска намеса на страната на съюзниците, затова то настоява за пълна мобилизация на българските сили, които да подкрепят германската окупация на Балканите и при нужда да защитават Проливите... Точно, когато германският хоризонт се затъмнява, българското правителство се свързва още по-тясно с Германия. Трудно е да се допусне, че то се ръководи от едно рицарско чувство, като иска да потвърди в трудни дни своята вярност спрямо ония, с които то се свърза в по-щастливи времена: подобни жестове не са за нашето време. То трябва да се ръководи от практически подбуди. Дали България би запазила напълно своята независимост в увеличените си граници в случай на една гурманска победа? Безполезно е да се разисква този въпрос. Тези граници тя не може да запази непокътнати, ако изведнъж скъса със своята силна партньорка. Независимо от германското проникване, тя би могла да скъса по-лесно, отколкото някоя друга държава, спътница на Райха. Обаче, ако войната завърши с един разгром на Райха, тя ще загуби всичко и ще претърпи още веднъж съдбата на победена страна. Следователно българското правителство трябва да е запазило доверието си в германската победа. Кое го кара да вярва в тази победа? На разпадане в противниковия лагер ли разчита?...
        Има обаче и друг факт, а именно, че всички пресмятания, които почиваха на едно изтегляне на България, са унищожени. Днес България е считана като неприятелка на съюзническите сили. Бомбардировката над София, която ще бъде последвана от други, доказва това.

        Истанбул, 26 ноември
        "БЕЙОГЛУ":
        Примерът на Берлин и София. Германската столица преживя през последните дни три последователни въздуини нападения, които надминават всичко, което е претърпял Берлин досега. В същото време българската столица претърпя от съюзническите самолети нападения, не тъй силни, както в Берлин, но които все пак са твърде чувствителни за българските условия. Получените сведения от пострадалите градове рисува една тъжна картина за цивилното население, което страда и на разрушения, за които този път дори и нападателят не казва, че са "военни обекти"... Последните въздушни нападения над Берлин и София са били продиктувани от политически съображения...
        В съюзническия лагер се смята, че европейският континент е узрал за една революция. Това, което бе ефикасно в 1918 г. срещу отделни народи, би трябвало днес да бъде изпитано ърху цели континенти. Целият свят знае, че никаква социална революция не би могла да избухне в днешна Германия. Обаче това, което не е напълно явно, е степента на съпротива на европейската система, заради която в края на краищата се води тази война. Ето защо, нападенията срещу Берлин и София, които може би ще последват и над други европейски градове, са от голямо значение. Не се касае само за едно механично повтаряне на политическата тактика от 1918г., приложена с модерни средства, а за една европейска руволюция, която се стремят да предизвикат в континентални размери. Нападенията над Берлин и София дават важни указания в това отношение. Всички признаци потвърждават турското убеждение, че въздушните нападения не са средство, което би могло да повлияе на политически решения.

        Брюксел, 27-28 ноември
        "ЛЬО СОАР":
        Втора бомбардировка над София. Поведението на Турция има пряко отношение върху главната политическа линия на Балканите и по-специално, върху политиката на България, чиято столица София, претърпя на 24 ноември втората си бомбардировка. Тази страна, която отвори на 1 март 1941 г. границите си за германските войски, не участва във военни действия, макар че е в състояние да се бори срещу съюзниците, още поддържа дипломатически отношения със СССР...
        Втората бомбардировка, извършена от 60 самолета, не е изненада и трябва да се очяква ново нападение върху други части от територията. В София бяха запознати с коментарите, направени по радиото в края на месец октомври от английския маршал на въздухоплаването сър Филип Джуберт, в които той твърдеше, че една част от балканските и дунавските страни ще излезе занапред в района на действие на англо-американската авиация. Българското правителство беше посъветвано още в началото на месец август дипломатическото тяло в София да се установи в Чамкория...





        |


        Букурещ, 3 декември
        "ВИАЦА":
        Споразумение между гръцката и българската комунистически партии. На 13 юли 1943 г. между гръцката и българската комунистически партии се е сключило споразумение за образуването на Съюз на съветските социалистически републики на Балканите. Това споразумение, сключено в , е подписано от българския комунист Даскалов и от гръцкия комунистически лидер Йоханидес. Този факт стана известен благодарение на позива, разпространяван от гръцките партизани от групата ЕДЕС (Гръцки национален демократически съюз), насочен срещу организацията и съмишлениците на комунистите ЕЛАС (Гръцки легион за народно освобождение). Кървавата разправа между групата ЕЛАС и ЕДЕС се проявява и чрез война с позиви. ЕДЕС обнародва и подробности от споразумението в . От тях се вижда, че следва да се създаде един Съюз на съветските социалистически републики на Балканите, в който ще участват следните републики: Гърция, България, Македония, Сърбия, Хърватска. Гърция, Сърбия и България ще трябва да отстъпят владените от тях македонски области, от които ще се образува Македонска съветска република, като равноправен член на балканската федерация. Във връзка с това се напомня, че на панславянския конгрес в Москва македонците са били смятани за отделен народ. Според споразумението в Париж, България ще получи излаз на Егейско море. Цариград и Дарданелите ще образуват независима република под върховенството на СССР. Тази република нямало да бъде присъединена към Съюза на съветските социалистически републики на Балканите. Организацията ЕДЕС окачествява споразумението в Петрич като "акт на предателство" заради гръцка Македония. Това е причина последните дни множество партизански организации да се присъединят към националната организация ЕДЕС.

        Истанбул, 3 декември
        "СОН ТЕЛЕГРАФ":
        Външната политика на България (коментар на разискванията по тронното слово). Никак не е изключено господата Рузвелт, Сталин и Чърчил, събрани някъде на брега на Каспийско море, да обсъждат и да разглеждат въпроса за балканския фронт, за бъдещата география на Балканите, за положението на България на Балканския полуостров. Изявленията на министър-председателя и министъра на външните работи на нашата съседка са много точни и ясни. Те заявиха, че България няма да опразни Македония, нито Западна Тракия, че тия земи са чисто ългарски. Ако се зачитат тия нейни права, България е готова да сътрудничи с великите сили, като накрая се заявява: "Въпреки че всичко е против нас, ние ще защитим тия земи и нашите права над тях..."
        Сега България се намира на бойната арена и е решена да посрещне съдбата, която си е начертала. Тя или ще остане Велика България, или ще приеме съдбата на Германия в случай на поражение. Възможно е съюзниците да решат да отложат откриването на втори фронт в Западна Европа за по-късно и да започнат уреждането на сметките си с България. При това положение България е принудена да бъде постоянно нащрек и да бди непрекъснато. От къдеу ще се появи опасността на нашата съседка? По този въпрос за сега нищо не може да се каже. Нито на сегашната конференция по него ще се вземат окончателни решения. Възможно е съюзниците да предприемат постоянни въздушни действия срещу българските ж.п. и съобщителни линии и срещу други военни обекти като подготвителна фаза.

        Базел, 10 декември
        "БАЗЛЕР НАХРИХТЕН":
        Положението в България. През послединет дни американски самолети са хвърлили отново позиви над България. В един от тия хвърчащи листове българските войници се подканят да опразнят Македония, тъй като тази област не била българска. Освен това българските войници се предупреждават да не учасват в наказателни акции срещу сърби и гърци. В други позиви се казвало, че досегашните бомбардировки над София представлявали само предупреждение и че те щели да бъдат последвани от много по-тежки нападения.

        Цюрих, 11 декември
        "НОЕ ЦЮРИХ ЦАЙТУНГ":
        Англия и България (дописка от Лондон). От България през последните дни пристигат противоречиви съобщения, които се поставят във връзка с решенията от Техеран и пътуването на Иньоню за Кайро. Известни наблюдатели смятат, че България се опитва да излезе от войната. Технически това не е невъзможно, тъй като ядрото на българската армия (11 дивизии се намират в България, 6 дивизии действат като акупационни в Източна Югославия, и 3 дивизии в Северна Гърция), София би могла да изтегли, без за това да е необходимо съгласието на друга сила. Онова, което се говори против едно такова решение, според английски познавачи на положението в България, е германофилството на висшето офицерско тяло. В полза на това оттегляне, обаче говори русофилското настроение на войската и на селяните, както и западно-ориентираната буржоазия. В Лондон с внимание се следи преди всичко обстоятелството, че през последните седмици особено се е засилила дипломатическата дейност между София и Москва.

        Стокхолм, 11 декември
        "ДАГЕНС НЮХЕТЕР":
        Война на нерви срещу България. Напрежението всред обществото и политическите среди в България нараства с всеки изминал ден. Причините за безпокойството на българския народ са много. В България се питат преди всичко, какво становище ще вземе Турция в близко бъдеще и кога ще бъде предприето нахлуването на Балканите. Англо-американската война на нерви започна постепенно да оказва влияние върху българите. Хвърлените позиви се оказаха отлично пропагандно средство в това отношение. Съюзническите самолети всеки ден хвърлят позиви и то не само над София, но и над всички по-големи градове в страната. Тези позиви падканят българските войници да не защитават Македония, защото тази новопридобита област в никакъв случай нямало да остане българска. Софийските жители се заплашват с това, че последното въздушно нападение било детска игра в сравнение с нападенията, които трябва да се очакват, ако България не промени напълно своя политически курс. Населението се подканя към саботяжни действия под предлог, че тази патриотична дейност щяла да подобри положението на страната след войната.
        Всички съобщения за масови демонстрации и безредици са очевидно преувеличени, но няма съмнение, че настроението сред народа става по-възбудено. Опозиционните политически среди едва ли биха се задоволили само с едно преустройство на каинета. Те желаят съвсем ново правителство на базата на чисто демократичната конституция. Общото политическо положение в България се влошава от това, че видният политически емигрант и бивш пълномощен министър в Лондон, момчилов, според непотвърдени досега сведения, образувал правителство, което (както той заявявал) било единственото, представляващо народната воля в България.

        Нойшатал, 11 декември
        "ФЬОЙ Д'АВИ":
        Ще сключи ли България спогодба с Кремъл? България стана изведнъж прицелна точка на политическа дейност. Дипломатическият сътрудник на "Дейли телеграф" пише следното по този въпрос: "Интересът на Германия от военно гледище е да нападне Турция с българска помощ, щом Райхът се убеди, че Турция има намерение да играе ролята на воюваща страна в лагера на съюзниците. Нападайки първа, Германия би могла да нахлуе в турска Тракия и да настъпи ъм Цариград. Правителството в София, поставено между заплахите на Германия и съюзниците, се двоуми. В София предвиждат опасност от съюзническо нападение на Балканите, за това се предполага, че българският министър-председател ще се стреми да установи най-добри отношения с Турция. За тази цел в Анкара бе изпратена една българска мисия. Докладът на тази мисия убеди българските управници, че Турция не ще остане дълго неутрална. София сега знае, че не й остава нищо друго, освен да потърси подкрепата на Москва срещу германските планове. Сведенията, според които Москва е започнала тази игра, не са лишуни от основание. Не трябва да се забравя, че Кремъл е официално представен в София и че неотдавна той изпрати нов военен аташе в легацията си в България."

        Женева, 11-12 декември
        "ТРИБЮН ДЕ ЖЕНЕВ":
        Часът на България (съобщение от Лондон). Нервното напрежение в българската столица, предизвикано от втората конференция в Кайро, дава повод на британския печат да предвижда сензационни събития. Винаги жадният за новини "Дейли Мирър" смята, че е намерил в лицето на Божилов един втори Бадолио и съобщава за твърдото намерение на българския министър-председател да следва примера на италианския маршал. Но , който гледа реалистично на нещата, смята, че подобни очаквания са твърде оптимистични. "Съюзниците на Хитлер не биха могли да си позволят - пише вестникът - да влязат в явен конфликт с него, защото примерът на Италия, която пострада толкова много след германските противомерки, поражда колебание."
        В Лондон смятат завчерашното въздушно нападение над София като последно предупреждение към България и демонстрация за ужаса, който тя ще трябва да преживее, ако нейната територия бъде използвана от германците за база за нападения срещу Турция. Вестник "Дейли телеграф" е сигурен, че България ще изиграе своята роля в изненадваща акция срещу турска Тракия и Цариград. Вестникът смята, че в София се страхуват повече от една германска инициатива, отколкото от тякоя съюзническа акция. Не е изключена и възможността за една руска намеса по искане на България, която и до днес поддържа нормални дипломатически отношения със СССР.

        Женева, 13 декември
        "ТРИБЮН ДЕ ЖЕНЕВ":
        Вътрешната криза и заплаха от война. Често повтарят думите на цар Борис, казани в 1938 г. пред английски дипломати: "Искате да знаете какво мисля за България? То е много просто. Аз съм убеден демократ. Жена ми е италианка и държи на Италия, войската ми държе на Германия, а народът ми - за Русия." Състоянието на нещата, констатирано от покойния цар под една малко парадоксална форма, не се е изменило оттогава.
        Бомбардировките над София нямат друга цел, освен да засилят опозицията. Те са били предхождани от хвърляне на позиви, които подканят българите да опразнят Югославска Македония и да не участват в наказателни походи срещу сърби и гйрци. Ако тези предупреждения останат без последствия, в близко време ще последват още по-жестоки бомбардировки. Потвърждавайки тези предупреждения г-н Хъл току-що уведоми софийското правителство, както и правителствата на Румъния и Унгария, че ще трябва да понесат "последиците от ужасното поражение, което съюзниците ще нанесат на Гепмания".
        Според съобщение от Анкара, българското правителство, чувствайки нарастващия бунт, било склонно да отстъпи мястото си на една военна диктатура. Говори се също, че правителството било в преговори с Москва и че българският пълномощен министър бил пристигнал в София с предложения, които ще бъдат предмет на обстойно обсъждане. За разлика от Унгария и Румъния, България успя да увеличи територията си с най.малко жертви, но както се казва, всичко си има край. Последният четвърт час изглежда ще настъпи скоро.

        Стокхолм, 14 декември
        "ДАГЕНС НЮХЕТЕР":
        Балканите след предупреждението на Хъл (дописка от Цюрих). Сериозното предупреждение на Кордел Хъл към България, Румъния и Унгария предизвика много силна реакция в поменатите страни. Българските опозиционни партии изпратиха днес една делегация до регентския съвет с искане за възможна най-скорошна промяна в положението, съобразена с интересите на страната. Опозицията смята, че е крайно време страната да се извади от войната и да се постави на пътя, който води към строг неутралитет. След въздушното нападение над София и след предупреждението на Хъл, българският народ изгуби съвсем доверието си в правителството и не вярва вече, че сегашният режим може да извърши желаната промяна в политиката на страната. Като шеф на новото правителство се сочи полковник Дамян Велчев, който се смята за приятел на съюзниците, и който вече два пъти се опитва да свали днешното правителство.

        Мадрид, 14 декември
        "МУНДО":
        Днешна България (статия от Андрес Ревес). Днешна България отговаря повече или по-малко на Сан-Стефанска България, осуетена от Англия поради страх от установяване тъй близо до Проливите влияние на Русия. Не всички български области са включени в състава на нова България, чиято повърхност днес отговаря на една трета от Испания, с около 9 милиона жители. Вън от България остават например Костурско и Леринско, а нова Албания се удължава прекалено много на изток до Скопие и Охрид. Във всеки случай обединението на българския народ бе осъществено с подкрепата на Гермония. България, наистина не влезе във война с Русия, но що се отнася до българо-руските отношения, те представляват особен случай, който германските управници разбират и одобряват. И ако България не влезе пряко в сегашната война, не може да се каже, че тя е получила даром своите нови, всъщност - стари области. Преди 1939 г. тя даде ограмни жертви за тържеството на своите национални идеали. Толкова кръв тогава не е била пролята напразно. България получи почти всички територии и е решена да брани новите си граници с оръжие в ръка...

        Женева, 15 декември
        "ЖУРНАЛ ДЕ ЖЕНЕВ":
        Съюзниците отхвърлили българските предложения за мир (съобщение на Ройтер от Ню Йорк). Едно съобщение на "Ню Йорк Таймс" от Кайро известява, че България е представила официално на съюзниците условията за един мир. Условията са били представени поотделно на Англия и Америка с посредничеството на Русия, но били отхвърлени. Г-н Божилов, българският министър-председател, предложил споразумение на базата на Атлантическата харта, в замяна на гаранции, че България ще може да запази отнетите от Югославия и Гърция територии под предлог, че тези територии са народностно български.

        "ЖУРНАЛ ДЕ ЖЕНЕВ":
        Руско-чехословашкият договор и Балканите (съобщение от Лондон). В Лондон всички се поздравяват единодушно със сключването на руско-чехословашкия договор, който има общи черти с англо-съветския договор от 1942 г. и съдържа една ясна подкана към другите съседни държави, и най-вече към Полша, да сключат подобно споразумение със Съветите. Докато Румъния и Унгария се намират в очакване, България е твърде неспокойна. Всички големи лондонски вестници отбелязват, че днес България е жертва на три опасности: страх от съюзническа офанзива на Балканите; страх от германска намеса, която ще принуди България да нападне Турция; страх да не би Русия да й обяви война. Знае се, че московското правителство е твърде нетърпеливо по отношение на събитията в София.
        От друга страна анкарският кореспондент на "Таймс" потвърждава в една дълга и добре аргументирана телеграма, че Турция, която до скоро не скриваше големите си симпатии към Унгария, Румъния и даже към България, днес се държи студено. Българите, които до миналата година биха започнали на драго сърце война срещу турците с надежда да спечелят Източна Тракия и даже Цариград, днес изглежда се намират в твърде мрачно настроение и от известно време се мъчат твърде много да докажат голямото си приятелство с Турция.

        Лозана, 15 декември
        "ГАЗЕТ ДЕ ЛОЗАН":
        В навечерието ли сме на нови събития на Балканите? (съобщение от Лондон). Позовавайки се на загатванията, които г-н Идън направи в речта си по повод на близки съюзнически действия в голям мащаб, а също и сведенията, че германските гарнизони в Лемнос, Хиос и Самос са били засилени с български войски, лондонските вестници се питат дали последните съюзнически въздушни действия не означават началото на една голяма офанзива, която ще се развие на Балканите.

        "ГАЗЕТ ДЕ ЛОЗАН":
        Българската опозиция не желае българската войска да се намесва в случай на конфликт (съобщение от Анкара). Българската столица е още сериозно разтревожена от последната бомбардировка, чиито следи се виждат навсякъде в града... Българското обществено мнение е твърде раздвоено по въпроса за поведението, което би трябвало да възприеме в случай на усложнения на турската граница. Демократичната опозиция би желала българската войска да остане неутрална и да предостави на гурманците грижата да се противопоставят на един евентуален нападател, докато правителствените кръгове, поддържани от висшите офицери, са привърженици на една дейна защита от българската напълно мобилизирана войска, но в задните редици на фронта.

        Букурещ, 18 декември
        "ВИАЦА":
        Сведения за България. След обнародването на заплашителната декларация на Хъл цялото внимание на английската и американска пропаганда е насочено най-вече към балканските страни и особено към България. От централите в Лондон и Вашингтон се разпространяват все по-фантастични сведения за вътрешната политика на България, а някои гласове даже оповестиха промяна в българската външна политика. Така, например, "Ню Йорк Таймс" твърди в телеграма от Кайро, че българското правителство било запитало съветското, английското и американското правителства за условията, при които България би могла да излезе от войната, на което съответните отговорни фактори били отговорили, че "единственото условие, поставено на България, е безусловна капитулация". Това не учудва никого, защото съюзниците вярват, че България ще може лесно да се отметне, поради факта, че българската войска не е ангажирана на източния фронт и България не е във война със СССР.

        Загреб, 18 декември
        "ХЪРВАТСКИ НАРОД":
        Българският отговор на "съветодавците" (дописка от София Балетович). В неотдавнашните заседания на Народното събрание бяха проведени интересни разисквания, които показаха, че критиката на правителствената линия засегна само някои второстепенни въпроси. Почти нито един от говорителите на опозицията нито с една дума не изтъкна необходимостта да се задоволят исканията на неприятелските сили, които канят България да напусне своите присъединени области Тракия и Македония.

        Истанбул, 23 декември
        "ЖУРНАЛ Д'ОРИАН":
        България (статия от Алберт Карасу). Тази страна е подложена от известно време на много коментари, които биват категорично опровергавани от София. Българите могат да опровергаят маса неща, верни и лъжливи, но това, което се знае за тях, остава - а именно, че те не желаят да се бият и че са се качили на чужд кораб, който искат да напуснат, но не могат без да останат излъгани герои от една лоша комедия. Освен това, те заявяват, че ще запазят това, което владеят и че ще победят. Те очакват някакъв щастлив случай, който може би ще ги спаси.

        Comment

        Working...
        X