Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Обсъждане бъдещето на форумите

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Къде е Ханс?
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #47
      Е, тук, Империал, уцели проблема. Но не знам дали има някакво разрешение срещу угасването на интереса.

      Comment


        #48
        Imperial,
        Предварително се извинявам за проявеното нахалство да пусна своето мнение, т. е. “мнение” в тази тема. То вероятно ще попадне в графата “не ме интересува”. Ако наистина е така, държа да го изтриеш след като го прочетеш или преди да го прочетеш, за да съм сигурен, че наистина не те интересува.
        Позволявам си да напиша следващите редове, защото за добро или за лошо, аз бях един от активните форумни потребители през 2007 г. и прекарах доста време пред компютъра, посвещавайки го на БС, пишейки смислени или безсмислени текстове с идеална цел.
        Опитвам се да си обясня защо поставяш този въпрос за обсъждане сред широките народни маси, след като мнението на плебса по принцип, не значи нищо за теб. Както и да е. Няма да те занимавам с това, какво мисля за форумите, дали изобщо мисля нещо за тях, в каква насока бих искал те да се променят, дали изобщо искам да се променят и т. н., защото това вероятно не те интересува.
        Само искам да ти обърна внимание на някои неща, повечето от които може би някъде задкулисно или открито са били обсъждани вече. Така, че те едва ли ще представляват нещо ново за теб. Но надявам се да намериш поне 0,01% смислен текст в поста ми:
        1. Видно е, че поне част от “форумното ядро” е на мнение, че форумите БС трябва да си останат общоисторически. Не зная защо си допуснал навремето те да се превърнат в такива, но това винаги може да се поправи. Но разбира се, ти вероятно ще се съобразиш с изказаните вече мнения (иначе защо ли ще ти е да го обсъждаш това нещо) и форумите ще си останат общоисторически, въпреки желанието ти те да се превърнат отново във военно-исторически.
        2. По мнението на част от “ядрото”, не е добра идея създаването на дъщерни форуми. По мое мнение, дъщерните форуми няма да решат съществуващите в момента проблеми. Те също ще изискват администриране, модериране и т. н. Или просто ще ги оставиш на произвола на съдбата? Не мисля, че ще допуснеш те да се превърнат в някакъв заден двор на БС или в някакво гето.
        3. Можеш да наложиш мораториум върху още теми. Дори можеш да закриеш цели раздели, които не представляват интерес за теб и “ядрото”. Това обаче мисля, че само ще осакати форумите. Ако те ще са общоисторически, то в тях трябва да се обсъжда всичко, свързано с историята, вкл. и темите за произход. Не съм съгласен, че обсъжданите в тези теми въпроси нямат нищо общо с историята и въобще с науката. Проблемът е, че в тях участват и доста хора, водени не от чисто научен интерес, а от някакви други мотиви. Ако смяташ, че “неинтересните” теми поглъщат енергията на модераторите (в което се съмнявам), можеш да назначиш още модератори, които имат интереси в областите, които за теб са безинтересни. Те ще си четат и модерират с удоволствие скучните за теб постинги, а ти и “ядрото” ще насочите усилията си към създаване и обсъждане на нови, интересни за вас теми. Но не мисля, че проблемът е само в това. Основният проблем е, че вече сте предъвкали многократно, до умопомрачение всички по-интересни за вас въпроси и сега, съвсем закономерно се отваря ниша за “безинтересни” въпроси. Освен това, част от “ядрото” участва активно в обсъждането на някои от “неинтересните” въпроси, което показва, че те не са напълно безинтересни за цялото “ядро”.
        4. Ако форумите останат широкодостъпни за четене и писане, няма как да се отървете от повечето съществуващи в момента проблеми. Засилването на модераторския произвол ще поразчисти форумите от нежеланите потребители. Това обаче ще доведе до отслабване на интереса към БС. Все пак, трудно се пише с белезници на ръцете, с нож, опрян в гърлото и с натрапчивата мисъл в главата - “Дали има смисъл да пиша това мнение? Дали то ще е интересно за Imperial, а за Sir Gray? Дали няма да бъде изтрито още преди изгрев слънце?”
        5. За да се пишат само интересни за теб неща, може да предприемеш и по-драстични мерки. Например, можеш да отнемеш правата за писане на всички потребители, които не представляват интерес за теб. Това ще доведе до капсулиране около старото “ядро” и ще секне притокът на нови потребители със свежи идеи. Но ако теб те интересуват мненията единствено на старото “ядро”, то този проблем всъщност, за теб няма да е проблем. Въпросът е дали старото ядро има достатъчно на брой идеи за нови, интересни за теб теми и дали може да отдели достатъчно време и желание за дискусии из форумите. Като страничен ефект, ще се надигне вой до небесата, но това ще стане по другите форуми, защото никой няма да може да го направи в БС. Пък и какво значение има това? В крайна сметка, форумът си е твой. Ако искаш, можеш и да го затвориш, или да го предоставиш на някой друг, но мисля, че намеренията ти не са такива... поне засега.
        6. Сещам се и за един, малко по-либерален вариант. Според него, не се отнема правото за писане на всички потребители, а само правото за пускане на нови теми. По този начин броят на “неинтересните” теми ще бъде драстично намален. Разбира се, няма да се отървеш напълно от такива теми, защото дори сред самото “ядро” има хора с разностранни интереси, които не винаги съвпадат с твоите. Този вариант обаче, ще доведе до някои странични ефекти. Съществуващите теми ще бъдат наводнявани с ОТ. В такъв случай ще следва триене, бан и т. н. и постепенно ще се отхвърлят нежеланите потребители. Това ще отблъсне доста хора от форумите, което обаче едва ли е толкова важно за теб, както и за Вселената като цяло.

        Трудно се работи с хора и не можеш да угодиш на всеки. А за съжаление, форум се прави с хора, макар и скрити зад компютри и никове, което пък понякога прави работата с тях още по-трудна. Лесно можеш да отхвърлиш исканията на плебса с думите “гледай си работата”, но трудно е да постъпиш така и с желанията на патрициите. А техните желания не винаги съвпадат, макар и по принцип, да сте все съмишленици. Сталиновият принцип “Няма човек – няма проблем” работи безотказно за плебеите, но едва ли е приложим за патрициите.

        След като претеглиш всички “За” и “Против”, вероятно ще вземеш някакво решение. При всички случаи обаче, това решение няма да удовлетвори напълно нито теб, нито когото и да било, защото то ще представлява компромис. С други думи - ще е по-малкото за теб зло.

        С Уважение: I. C. A.

        "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
        It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

        Comment


          #49
          Imperial написа
          Къде е Ханс?
          Там, където и Грей.
          По-точно е няколко крачки пред него.

          Comment


            #50
            С този проблем сме се сблъсквали и ние на РПГ хорумите. Няколко стари кучета почнаха да викат - защо не се пише по рпг-темите, няма нови рпг-теми, само идиоти са се навъдилви и си тръгнаха. Страното че те бяха абсолютно сигурлни че няма рпг-теми по нечия чужда вина - например по вината на управата на форума.

            Това са проблеми които не се решават никак освен от само себе си. Нямало интересни теми - ами пусни интересна тема - веднага ще се намерят поне 2-3 с която да я обсъдиш. А ти самият нямаш интересна тема - това вече е проблем който едва ли друг може да реши вместо теб.

            преди имах въпроси които исках да облсъдя с другите да чуя разни мнения - сега подобни въпроси нямам, или просто не са в тематиката на този форум. Но пък следя форума и ако се падне интересна тема - се набутвам в нея. Така например беше с темата за прабългарите - тя беше чудовищно полезна лично за мен, защото покрай нея се разрових в инеча безинтересната на мен история на пред-дунавските българи и наистина има интересни неща и места за хипотези и теории (стига да не се стига до крайности) и мисля че с Голум доста неща поразнищихме ...

            Та форума не е сайт - тука ако няма интересна тема за теб или я правиш или наистина отиваш на друг форум .... Къде е Ханс? Ами или е отишъл на друг форум или просто му се е изчерпал интереса. Ако той оправдава напускането на форума с поведението на други хора на форума или управата (освен ако няма бан ) - то това си е чиста проба прехвърляне на собствената вина върху другите.
            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

            请您死在地狱般的阵痛
            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
            きさまはしんでくださいませんか
            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

            Comment


              #51
              А дали би имало смисъл определянето на отделен модератор специално за раздела "Българско Средновековие", след като той по всеобщо мнение се очертава като най-проблемен? Някой, който да се занимава само с това и да разтовари другите модератори от задължението да четат досадни им теми?

              Comment


                #52
                То това е една от по-меките мерки, които обмислям.



                Някой беше споменал "списък с линкове", някой изобщо цъкал ли е някога на "База Връзки" горе в ляво?

                Last edited by Imperial; 07-11-2007, 02:39.
                albireo написа
                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                Comment


                  #53
                  Imperial написа
                  Някой беше споменал "списък с линкове", някой изобщо цъкал ли е някога на "База Връзки" горе в ляво?

                  http://forum.boinaslava.net/local_links.php?
                  Аз Даже съм добавил някои
                  We don't see things as they are, we see them as we are
                  ---Anais Nin----

                  Comment


                    #54
                    Да, това е най-"меката" идея, която поне малко ще разреши нещата. Отделен модератор за "Българско Средновековие" и може би отделни такива за някои други подфоруми. Човек, който да има интерес от темата и съответните качества, за да поддържа нещата подредени. Мисля си, че не би било зле да се солжи отделен модератор на раздела за въоръженията - предполагам, че на никого от сегашните не му е особено приятно да чете и модерира там.

                    Comment


                      #55
                      Влизам във форума, чета темите - "прабългари", "славяни", 'прабългари и славяни", "славяни и прабългари", "славяни", "пак за славяните" и да не забравя и за една тема за славяните. и между всички тези теми за прабългари и ... славяни се крие една тема за ... нивото на форума. А някои твърдят, че не било като в доброто старо време.
                      Обещал съм и изчетох темата от мнение до мнение(без това на Историк - всичко си има граница). А като стигнах до шекспировия въпрос "Къде е Ханс?", станах от стола пред компютъра, където се намирах вече 3 часа и отидох да си сипя едно(хич не се шегувам). Та десетина минути по-късно, дочел темата, допил пиенето(и набрал смелост) даже седнах да се изкажа.
                      Съгласен съм с почти всичко дето го е написал Голъм, с повечето дето го е писал Импириъл, даже с част от това дето е писала Хана(смея ли да кажа друго).
                      Много съм съгласен с тази част от поста на ИЦА:
                      "държа да го изтриеш след като го прочетеш или преди да го прочетеш"
                      Док, тук се сещам за изразеното отношение на Док към Джони Ринго, дявол да го вземе, точно е.
                      Но да се върна на въпроса. От всичко прочетено струва ми се, че Крилов е попаднал "в десетката" с това мнение:
                      княз Крылов написа
                      С този проблем сме се сблъсквали и ние на РПГ хорумите. Няколко стари кучета почнаха да викат - защо не се пише по рпг-темите, няма нови рпг-теми, само идиоти са се навъдилви и си тръгнаха. Страното че те бяха абсолютно сигурлни че няма рпг-теми по нечия чужда вина - например по вината на управата на форума.

                      Това са проблеми които не се решават никак освен от само себе си. Нямало интересни теми - ами пусни интересна тема - веднага ще се намерят поне 2-3 с която да я обсъдиш. А ти самият нямаш интересна тема - това вече е проблем който едва ли друг може да реши вместо теб.

                      преди имах въпроси които исках да облсъдя с другите да чуя разни мнения - сега подобни въпроси нямам, или просто не са в тематиката на този форум. Но пък следя форума и ако се падне интересна тема - се набутвам в нея. Така например беше с темата за прабългарите - тя беше чудовищно полезна лично за мен, защото покрай нея се разрових в инеча безинтересната на мен история на пред-дунавските българи и наистина има интересни неща и места за хипотези и теории (стига да не се стига до крайности) и мисля че с Голум доста неща поразнищихме ...

                      Та форума не е сайт - тука ако няма интересна тема за теб или я правиш или наистина отиваш на друг форум .... Къде е Ханс? Ами или е отишъл на друг форум или просто му се е изчерпал интереса. Ако той оправдава напускането на форума с поведението на други хора на форума или управата (освен ако няма бан ) - то това си е чиста проба прехвърляне на собствената вина върху другите.
                      Струва ми се, че ако вместо да се обсъжда ситуацията във форума, енергията се хвърли за писането по въпроси, които са интересни за автора(независимо дали общи или строго военни), то ползата би била несравнимо по-голяма. Най-безумното нещо е да се пише в тема, която човек смята за тъпа и безсмислена, даже повече - да се концетрира активността там, точно защото е тъпа и безсмислена.
                      И за да не съм съвсем голословен ще изкажа и няколко конкретни неща.
                      На първо място издигам идеята да се въведе филтър за думи като "ниво", "дискусия", "научност" и т.н. Това в рамките на шегата.
                      30 потребителя(15 умни начело с Голъм и 15 други, също умни, умни), не биха постигнали повече от една Немейска Хидра(с 3 умни глави и 3 дето ги няма) при разрешаването на един нерешим проблем.
                      Другото ми съвсем практично предложение е да назначите Ги за модератор на средновековията(или поне на българското).
                      Античност, Ново време, Най-ново време нямат нужда от специален модератор(аз имам нужда от още едно, а после и от едно-две).
                      Структурни промени ми се струват излишни, а ако се правят е по-добре да са в посока уголемяване, а не раздробяване.
                      Исках и още няколко неща да напиша, но стана твърде късно, забравих повечето, а за други се разколебах.
                      Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                      Comment


                        #56
                        Ханс не използвал ирония... Трябва да призная, че добре се справяш. Донякъде си прав за "прабългарите" и "славяните", но не мислиш ли, че леко пресилваш нещата?

                        И само още един въпрос имам. Това за мен ли се отнасяше:
                        Ханс написа
                        Док, тук се сещам за изразеното отношение на Док към Джони Ринго, дявол да го вземе, точно е.
                        Защото не става съвсем ясно. Пък и искам да знам дали трябва да се считам вече за мъртъв. Но слава богу, ти не си Док Холидей.

                        "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                        It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                        Comment


                          #57
                          Другото ми съвсем практично предложение е да назначите Ги за модератор на средновековията(или поне на българското).
                          М`да, напълно съм съгласен с това.

                          Най-безумното нещо е да се пише в тема, която човек смята за тъпа и безсмислена, даже повече - да се концетрира активността там, точно защото е тъпа и безсмислена.
                          Това е нещо, което ми се случва постоянно от поне година (а от време на време ми се случваше и преди). Но проблемът си е при мен. Попадението е точно.

                          ПП Между другото, Ханс, трябва ли ти подобен шекспиров въпрос, за да напишеш нещо във форума?

                          Comment


                            #58
                            Ханс написа
                            Другото ми съвсем практично предложение е да назначите Ги за модератор на средновековията(или поне на българското).
                            gollum написа
                            М`да, напълно съм съгласен с това.
                            Ми и аз да кажа, че по принцип нямам нищо против . Без друго ме е яд от спама и глупостите, които се пишат най-много там ( в българското имам предвид), като имам възможност да трия и да налагам санкции, на бърза ръка ще ги оправя .
                            A strong toun Rodez hit is,
                            The Castell is strong and fair I wis...


                            блог за средновековна балканска история

                            Comment


                              #59
                              Олеле, вече е наточил брадвата! :aaa:

                              Шегата си е шега, но аз също мисля, че Ги е достатъчно "вътре в нещата" и ще се справи съвсем добре.

                              Comment


                                #60
                                А не забелязвате ли, че и тази тема се превръща в безполезно бръщолевене?
                                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                                Неизвестен руски адмирал

                                Comment

                                Working...
                                X