Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Библиотека (оттук, оттам...)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    monte christo написа Виж мнение
    БНТ1 и История.бг най-накрая се сафирясали и ще правят предаване за българете по османлъка, разбра ли?
    Гледах заставката, веселяшка е. Зависи кого ще поканят. Достатъчно е един дебил като Божо или Овчарчето (нали, щото различни гледни точки), за да се опорочи цялото предаване. Ще поживеем, ще видим, аз лично чудеса не чакам, но като цяло идеята добра.

    Comment


      И аз се надявам, че Божо няма да го поканят. Хайде, Овчаров е далеч от тази област, но Божо е на всяко гърне мерудия и ще бъде срам и позор да бъде поканен човек да се изказва по материя, от която въобще не разбира. Специалисти трябват за това предаване, специалисти... Например Мария Калицин. Виж, един Христо Матанов също е добре дошъл. Макар и да се води медиевист, той е в час със ранният османлък по Балканите, което го прави отчасти и османист. Всъщност, покойната Грозданова много добре е описала състояието на османистиката в България до 2005 г. Нямам идея към днешна дата дали се люпят хора с интерес по проблематиката на османлъка. Икономическият аспект по българския ареал е сравнително добре застъпен сред някогашните и сегашни български османисти, но османската армия е терра-инкогнита за тях, та до ден днешен - перефразирам Грозданова.

      Да са живи и здрави Арута и неговата скан-група, задето ни запознаха с доста от трудовете на османистите в България. Аз все се каня да съставя един списък на книжки от българските османисти, които са сканирани и могат да бъдат открити в интернет (било тук в работилницата или по торентите).

      -------------------

      И какво стана с кесаря Stanimir2? Някой знае ли? И той ли пише дисертация, че спря да сканира?

      Comment


        monte christo написа Виж мнение
        Да са живи и здрави Арута и неговата скан-група, задето ни запознаха с доста от трудовете на османистите в България. Аз все се каня да съставя един списък на книжки от българските османисти, които са сканирани и могат да бъдат открити в интернет (било тук в работилницата или по торентите).
        И аз да благословя Арута, евала! А ти па вземи го направи тоя списък, ще направиш услуга на човечеството. Само с даване на акъл не става тая работа

        Comment


          Списък на сканираните към днешна дата професионални изследвания, хроники и пътеписи (вклюващ OCR и онлайн варианти) на български език, които се отнасят за Османската империя и животът на българите под османска власт. Списъкът не претендира за изчерпателност и включва само по-голямата част от публичните (достъпни за широката любознателна маса) сканирани книги:
          ---------------------------------------------------------------



          Алдерсън, Антъни Долфин. Османската династия. София, 2002

          Бойков, Григор. Татар Пазарджик от основаването на града до ХV²² век. София, 2008

          Брейлсфърд, Хенри Ноел. Македония. Нейните народи и тяхното бъдеще. София, 2013

          Гандев, Христо Николов. Българската народност през XV век. Демографско и етнографско изследване. София, 1989

          Гандев, Христо Николов. Фактори на българското възраждане 1600–1830. София, 1943

          Генчев, Николай. Българско възраждане. София, 1988

          Георгиева, Цветана Борисова. Еничарите в българските земи. София, 1988

          Георгиева, Цветана Борисова. Пространство и пространства на българите ХV–ХVII век. София, 1999

          Грозданова, Елена Александрова & Андреев, Стефан. Българите през XVI век. По документи от наши и чужди архиви. София, 1986

          Грозданова, Елена Александрова. Българската народност през ХVII в. Демографско изследване. София, 1989

          Евлия Челеби. Пътепис. Превод от османотурски, съставителство и редакция на Страшимир Димитров. София, 1972

          Имбър, Колин. Османската империя 1300-1481. София, 2000

          Иналджък, Халил. Епохата на султан Мехмед II Завоевателя (Изследвания и материали). София, 2000

          Иналджък, Халил. Османската империя. Класическият период 1300-1600. София, 2002

          История на българите. Том II. Късно средновековие и Възраждане. Под редакцията на Георги Марков. София, 2004

          История на България. Том 4. Българският народ под османско владичество (от XV до началото на XVIII век). Глав. ред. Димитър Косев. София, 1983

          История на България. Том 5. Българско възраждане. XVIII - средата на XIX век. Глав. ред. Димитър Косев. София, 1985

          История на България. Том II. История на България XV-XIX век. Цветана Георгиева, Николай Генчев. София, 1999

          История на Османската империя. Под редакцията на Робер Мантран. София, 1999

          Иширков, Анастас Тодоров. Град София през XVII век. София, 1912

          Калицин, Мария. Корона на историите на Ходжа Саддедин. Превод от османотурски език и коментари. Велико Търново, 2000

          Каниц, Феликс. Дунавска България и Балканът. Томове I, II, III. София, 1995

          Кил, Махиел. Изкуство и общество в България през турския период. София, 2002

          Косев, Константин Димитров. Кратка история на Българското възраждане. София, 2001

          Критовул. Животът и управлението на Мехмед ²² ал-Фатих (Завоевателят). Превод от гръцки език Ирина Радевска. София, 2004

          Културно-историческо наследство на Странджа–Сакар. Съст. Валерия Фол. София, 1987

          Кънчов, Васил Иванов. Македония. Етнография и статистика. София, 1900

          Македония. Сборник от документи и материали. Отг. ред. Димитър Косев, Христо Христов, Николай Тодоров, Валентин Станков. София, 1978

          Макензи, Джорджина Мюр & Ърби, Аделина Паулина. Пътувания из славянските провинции на Европейска Турция. София, 1983

          Манолова-Николова, Надя Иванова. Чумавите времена (1700–1850). София, 2004

          Манчев, Кръстьо. История на балканските народи. Том I. 1352–1878. София, 2006

          Матанов, Христо Луков & Михнева, Румяна Ангелова. От Галиполи до Лепанто. Балканите, Европа и Османското нашествие 1354-1571 г. София, 1998

          Матанов, Христо Луков. Балкански хоризонти. История, общества, личности. Том I. София, 2004

          Матанов, Христо Луков. Възникване и облик на Кюстендилски санджак (XV—XVI век). София, 2000

          Матанов, Христо Луков. Средновековните Балкани. Исторически очерци. София, 2002

          Матанов, Христо Луков. Югозападните български земи през XIV век. София, 1986

          Мехмед Нешри. Огледало на света. История на османския двор. Съставителство и превод от османотурски език Мария Калицин. София, 1984

          Мутафчиева, Вера Петрова. Кърджалийско време. София, 1993

          Мутафчиева, Вера Петрова. Османска социално-икономическа история (изследвания). София, 1993

          Ортайлъ, Илбер. Преоткриване на Османската империя. Пловдив, 2007

          Османската империя. Учебно помагало. Под редакцията на Богдан Мурджеску и Халил Берктай. София, 2012

          Павлов, Пламен Христов & Тютюнджиев, Иван Асенов. Българите и Османското завоевание (краят на Х²²² — средата на ХV в.). Велико Търново, 1995

          Писание за верските битки на султан Мурад, син на Мехмед хан. Превод от османо-турски език, студия и коментар Мария Калицин. София, 1992

          Радушев, Евгений Радославов. Помаците: християнство и ислям в Западните Родопи с долината на р. Места, XV - 30-те години на XVIII век. Част I. София, 2005

          Руски пътеписи за българските земи XVII—XIX век. Съставителство, предговор, коментар и бележки Маргарита Кожухарова. София, 1986

          Рънсиман, Стивън. Падането на Константинопол. София, 1984

          Садулов, Ахмед. История на Османската империя (XIV - XX в.). Велико Търново, 2000

          Сборник от турските зверства. Кн. I-VI. София, 1902-1903

          Стайнова, Михаила Петкова. Османски изкуства на Балканите XV - XVII в. София, 1995

          Стенимахос – Станимака – Асеновград. Принос към изучаването на приемствеността и развитието на социално-икономическата и духовна история на града и региона. Съставили Григор Бойков, Дамян Борисов. Асеновград, 2014

          Стефан Герлах. Дневник на едно пътуване до Османската порта в Цариград. Подбор, превод, увод и коментар Мария Киселинчева. София, 1976

          Стоянов, Захарий. Съчинения. Томове I-IV. София, 2008-2010

          Тодоров, Николай Тодоров. Балканският град XV-XIX век. Социално-икономическо и демографско развитие. София, 1972

          Тодорова, Олга Тодорова. Православната църква и българите XV–XVIII в. София, 1997

          Турски извори за българската история (ТИБИ). Томове 1, 3, 4, 5, 6, 8. София, 1964-2001

          Тютюнджиев, Иван Асенов & Павлов, Пламен Христов. Българската държава и османската експанзия (1369-1422). Велико Търново, 1992

          Тютюнджиев, Иван Асенов. Българската анонимна хроника от XV век. Велико Търново, 1992

          Христов, Атанас. Военното дело в нашето отечество през време на турското владичество. София, 1938

          Христоматия по история на България. Том 3. Българският народ под османско владичество. Ранно българско Възраждане (XV — 20-те години на XIX век). Съст. Цветана Борисова Георгиева, Димитър Цветанов Цанев. София, 1982

          Цветкова, Бистра Андреева. Извънредни данъци и държавни повинности в българските земи под турска власт. София, 1958

          Цветкова, Бистра Андреева. Паметна битка на народите. Варна, 1979

          Цветкова, Бистра Андреева. Проучвания на градското стопанство през XV—XVI в. София, 1972

          Цветкова, Бистра Андреева. Хайдутството в българските земи през XV—XVIII век. Том I. София, 1971




          Чужди пътеписи за Балканите. Том 4. Френски пътеписи за Балканите, XIX в. Съставила и редактирала Бистра Андреева Цветкова. София, 1981

          Шишманов, Димитър. Зад Високата порта. София, 1994




          -------------------------------------------------------
          ГОЛЕМИ БЛАГОДАРНОСТИ на Aruta (Team), cesar Stanimir2, KIZIL DELI, Васил Карлуковски, istorianasveta, на всички знайни и незнайни ъплоудъри!
          Last edited by Guy de Mont Ferrand; 15-03-2016, 09:40.

          Comment


            Особени поздравления за автора на втората книга от списъка.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              monte christo написа Виж мнение
              [B][I]Списък на сканираните към днешна дата професионални изследвания, хроники и пътеписи (вклюващ OCR и онлайн варианти) на български език, които се отнасят за Османската империя и животът на българите под османска власт. Списъкът не претендира за изчерпателност и включва само по-голямата част от публичните (достъпни за широката любознателна маса) сканирани книги:
              Брат ми, много хубаво, че направи списъка, евала! Ама къде да търсим нещата? Нещо не сгрявам. Ето аз например видях няколко неща, които нямам и бих преточил с удоволствие, но къде да ги търся? Аз ли нещо не разбирам или?

              Comment


                Довечера ще спретна една папка и каквото имам налично ще го събера там

                Comment


                  KIZIL DELI написа Виж мнение
                  Брат ми, много хубаво, че направи списъка, евала! Ама къде да търсим нещата? Нещо не сгрявам. Ето аз например видях няколко неща, които нямам и бих преточил с удоволствие, но къде да ги търся? Аз ли нещо не разбирам или?
                  Дели ефенди, линкове не съм давал (става дълга и широка), защото смятах, че всеки знае откъде да смуче В случая да преглежда качваните преди неща от Aruta (в медиафайър) и Stanimir2 (по торентите). Сайтът на Карлуковски е ясен тоже.


                  Aruta написа Виж мнение
                  Довечера ще спретна една папка и каквото имам налично ще го събера там
                  Да, тъй ще е най-добре - направо една папка Османска империя.

                  Comment


                    И аз благодаря на Aruta, Kizil, и всички останали. А сега да се включа и аз с някои интересни неща по темата, които мисля не съм пускал.

                    П. Дорев - Документи за Българската история, т. 3. Документи из турските държавни архиви (1564-1908). София, 1940
                    http://http://www.mediafire.com/download/co9arvdnnc48xc6/%D0%9F._%D0%94%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B2_-_%D0%94%D0%91%D0%98%2C_%D1%82._III._%D0%94%D0%BE%D 0%BA._%D0%B8%D0%B7_%D1%82%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BA% D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B8%D0%B2%D 0%B8_%281564-1908%29.pdf

                    П. Дорев - Документи за Българската история, т. 4. Документи из турските държавни архиви (1863-1909). София, 1942
                    http://http://www.mediafire.com/download/bdwjij8afb7w3yb/%D0%9F._%D0%94%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B2_-_%D0%94%D0%91%D0%98%2C_%D1%82._IV._%D0%94%D0%BE%D0 %BA._%D0%B8%D0%B7_%D1%82%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BA%D 0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B8%D0%B2%D0 %B8_%281863-1909%29.pdf

                    Вл. Хиндалов - Народни движения и въстания от предосвободителната епоха според новоокрити турски офиц. докумени. София, 1929
                    http://www.mediafire.com/download/4g...0%B8%D1%8F.pdf

                    G. Agoston, B. Masters - Encyclopedia of the Ottoman Empire. New York, 2009
                    http://www.mediafire.com/download/q9...man_Empire.pdf

                    Ще прегледам какво още имам и ще направя и аз една папка по темата. Може да има неща, които не са споделяни от другите.

                    Comment


                      Едно голямо браво и благодаря за споделеното, ако някой случайно има и останалите томове на БАН - 5,6,7 и 1 случайно би било страхотно

                      Comment


                        Към всички ловци на глави! Тук има жертвици, които засега се измъкват:

                        — Деспотова, Красимира. Владетели на Османската империя. София, 2003

                        — Радушев, Евгений. Аграрните институции в Османската империя през XVII-XVIII век. София, 1995

                        — Шугър, Питър. Югоизточна Европа под Османско владичество 1354-1804. София, 2003

                        Колко са грозни тези минуси пред тях...

                        Comment


                          За Византия един списък няма ли да направиш?


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            Thorn написа Виж мнение
                            За Византия един списък няма ли да направиш?
                            Няма да направя, защото си зъл модератор (национал-болшевик)

                            Да четат Острогорски на български, това им стига. Преди три години Арута им го сервира. Плюс това, собствено за Източния Рим публичните сканове са много малко (т.е. любознателните да си ги издирят - има ги тук), макар българската и преводната литература да е доста обемиста. Например, аз от две години се чудя къде да сканирам Димитър Ангелов, сиреч - да набутам някой да го сканира.

                            Ей го на - тук, в работилницата, Иван Божилов с неговите българи по Римското царство тъй и си увисна, защото едни абдикираха, пък други не намериха време

                            Comment


                              monte christo написа Виж мнение
                              Няма да направя, защото си зъл модератор (национал-болшевик)

                              Да четат Острогорски на български, това им стига. Преди три години Арута им го сервира. Плюс това, собствено за Източния Рим публичните сканове са много малко (т.е. любознателните да си ги издирят - има ги тук), макар българската и преводната литература да е доста обемиста. Например, аз от две години се чудя къде да сканирам Димитър Ангелов, сиреч - да набутам някой да го сканира.

                              Ей го на - тук, в работилницата, Иван Божилов с неговите българи по Римското царство тъй и си увисна, защото едни абдикираха, пък други не намериха време
                              Божилов най-накрая стигна до сканиране в четвъртъка

                              Comment


                                Графе, направо си остави ръцете с тоя списък. Само приказките ти големи. Значи гледам там примерно 2 книги на Матанов, които искам да сваля, кво ми казваш - ми бродят из нета, поразходи се, намери ги. Точно като кучето на нивата я свърши. Ако ще правиш хаир, направи го както трябва, ако не хич не се захващай. Мен например ме мързи за много работи, но не се и рекламирам за тях.

                                Иначе извън твоя списък се сещам за две скорошни публикации на Дамян Борисов, които могат да бъдат свалени от неговия профил в Academia.edu. Заради онези, които нямат профил там, пък и за архив на форума ги слагам и тук.

                                Едната е великолепен справочник на част от селищата в Тракия. Много работа в услуга на човечеството. Препоръчвам на всеки, който се интересува от района.
                                Дамян Борисов, Справочник за селища в Северна Тракия през XVI в. Част I (казите Филибе и Татар пазаръ), Асеновград, 2015
                                линк - http://www.mediafire.com/download/pq..._D._Trakia.pdf

                                Другата е сборник, свързан с историята на Асеновград, където има поне няколко интересни статии: Стенимахос– Станимака–Асеновград: Принос към изучаването на приемствеността и развитието на социално-икономическата и духовна история на града и региона (Асеновград, 2014). Горещо препоръчвам статията на Христо Христозов за османската Станимака. Определено най-доброто писание за града през османския период, а и залага стандарт за работа, от който би могла да се поучи поне част от османистика в България.
                                линк - http://www.mediafire.com/download/d7...-Stanimaka.pdf

                                Comment

                                Working...
                                X