Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Библиотека (оттук, оттам...)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Българи и хазари през Ранното средновековие, 2003:
    MediaFire is a simple to use free service that lets you put all your photos, documents, music, and video in a single place so you can access them anywhere and share them everywhere.

    Comment


      Тръгнал съм на лов за pdf-монстери

      Драги ми Aruta, днес се позанимавах малко с твоя скан на Гюзелев и неговите Очерци за Североизтока и Черноморието. Методът, който използвам е... архаичен, но даде неочаквано добри резултати. При връткането в djvu не съм спазил изискването за минимална резолюция от 3508 х 2483 при 300 dpi (при която би се получило само два пъти намаляване на размера), а съм използвал 2048 х 1448 (с цел поне три пъти по-малък размер от pdf-монстера). Така Очерците на Гюзелев излязоха към 33 MB, като на djvu-четците ще си отметнете увеличаване на 200% или 250% Може да се чете гладко и при увеличение от 500%, т.е. ще се вижда дори от Луната Разминаването при страниците 72-73, 74-75 и 76-77 е редактирано

      Гюзелев, Васил Тодоров - Очерци върху историята на българския североизток и черноморието (края на XII началото на XV век). София 1995. http://www.mediafire.com/?04yzb8uta789345

      Сега ще се ръчкам с Робер дьо Клари и по някое време, ако не тази вечер, то поне утре смятам да го кача с намален размер и подобрено качество в djvu формат.

      Comment


        Благодаря за Очерците Въобще не съм забелязал разминаването в страниците и го оправих и в PDF. Иначе аз пуснах OCR през акробата и pfdте на Гюзелев и Клари станаха по около 30 мб. Скоро ще смаля и скана си на Вилардуен.

        В. Гюзелев. Очерци върху историята на българския североизток


        Робер дьо Клари. Завоюването на Константинопол.
        Last edited by Aruta; 20-04-2013, 22:30.

        Comment


          А защо не барна нещо по контраста и изострянето на тези pdf-файлчета? Ето ти сравнения:
          Attached Files

          Comment


            Aruta, ето какво забелязах при Робер дьо Клари, който, между другото, отдавна се каня да прочета:

            - повтарят се страници 36 и 37, като второто сканиране на съответните страници при pdf "оригинала" се е получило по-добре, та "титулярните" страници бяха екзекутирани

            - липсват 102 и 103 страници

            - повтарят се страници 104 и 105, като второто сканиране на съответните страници при pdf "оригинала" се е получило по-добре, та "титулярните" страници бяха екзекутирани


            Прави впечатление фактът, че при екстрактването на страниците от pdf файла в jpeg при 300 dpi, резолюцията на първите страници от книгата е по-ниска, отколкото при другите страници.
            Примери: страници 12 и 13 са извлечени при съотношение 5208 х 3904; страници 14 и 15 са извлечени при съотношение 5238 х 3996, т.е. тук нямаме проблем - при тези страници съотношението на резолюцията принципно се запазва и различията са недоловими за окото. Обаче при страници 26 и 27 резолюцията вече е 7333 х 5533, при странци 28 и 29 резолюцията е 10575 х 7888, след това резолюцията отново намалява при следващите страници на 52ХХ х 38ХХ, и чак от страници 36 и 37 нататък, резолюцията навлиза в рамките на 105ХХ х 77ХХ или 106ХХ х 78ХХ. Всичко това ни указва, че при сканирането (преди време) на Клари си допуснал най-честата (и досадна) грешка - смяната на dpi - което е съвсем видно при опции Fit width и Fit page.
            Стандартната резолюция при печатно разрешение от 300 dpi e 3508 х 2483 (за екстракт в jpeg) и е (или беше) напълно достатъчна при отсканирането на книги, стига, разбира се, те да са в добро качество. В края на краищата може да се наложи допълнителна обработка - да се побутне контраст и острота. Новите принтери сигурно праскат яки "Dots per inch" - навярно 600 dpi, или даже 1200 dpi? Не знам - от принтери не разбирам, а "познанията" ми са като на лаик. Напоследък си задобрял много и последните ти сканове (особено на Бродел, Хунгер, Момзен, пък и другите) определено са направени от факир в областта

            И все пак, аз реших да си поиграя и да тествам кухата си кратуна За да намаля Клари (pdf чудовище с размер 134 MB) и да му подобря качеството, се наложи да екстратна страниците в jpeg, след това да ги обработвам една по една с програмката IrfanView (намаляване на размер и обработка на контраст и изостряне), използвйки дори по-ниска резолюция от стандартната 3508 х 2483 (използвал съм 2048 х 1448), а след това съм им направил join с DjVu Solo 3.1 през опцията Photo. Получи се доста добър (за четене) djvu файл с рамер от порядъка на само 50 MB (което, пак си е голям размер). Няма да го качвам, защото няма смисъл (рано или късно ще се появи нов качествен скан, или пък ти ще барнеш нещо твоята pdf-ка). Освен, ако някой не пририта за моето djvu, само тогаз.
            Е, нямаше как да се намалят още мегабайтите (това ще бъде за сметка на резолюцията), защото все пак правя конвертиране на pdf файл, преминавайки през jpeg. Може би за младите подобен начин изглежда "супер-тъпашки" и "архаичен", но това е положението. Те, обаче пък, не четат никакви книги, та ми е чудно дали знаят за някое по-тарикатско конвертиране от pdf в djvu (без да се губи качество при намаляване на размера 2-3-4 пъти). Би трябвало да има програмки в нета, които да вършат (успешно) подобна работа, но кои са те?!?
            Attached Files

            Comment


              Ами Клари, Валансиен, Гюзелев и някои други са сканирани отдавна с прост стар скенер
              Последните книги трябва да уточня, че се сканират с отлична машина. Заслугата за тяхното сканиране е на мои приятели, а аз осигурявам книгите за скан и после ги разпространявам
              Старите сканове ще се пресканират в скоро време най-вероятно

              Comment


                Да, новата машина си е нова Поздрави приятелите си - вършат отлична работа! Твоята роля също е уникална - все пак разпространяваш материала, пък и ходиш да се ровиш по библиотеките, т.е. губиш немалко ценно време, докато ние чакаме наготово Старите сканове (засега) не са с приоритет. За тях, когато имате свободно време. Както каза, вземи си доизкусури първо дипломната работа, след това (понеже дадох нахална заявка ) имаш да свършиш някои и други задачи по византийските проблеми (обещал си ни Острогорски, докато кесарят Станимир спомена, че докопа ли по-нататък нещо от Ангелов, Бакалов или пък който и да е чужд византинист, преведен на български - веднага ще му види сметката).

                Comment


                  Острогорски скоро ще е готов, както и:
                  М. Москов. Именник на българските ханове;
                  Д. Ангелов. Богомилството;
                  Д. Оболенский. Богомилството (Византийската общност по-късно);
                  Г. Г. Литаврин. Как са живели византийците; България и Византия XI-XII в.;
                  С. Пириватрич. Самуиловата държава - обем и характер.
                  Б. Цветкова.Паметна битка на народите (изд. от 1979 г.);
                  Цв. Георгиева. Пространстово и пространства,
                  Х. Иналджък. Османсманската имерия.
                  Ходжа Садеддин. Корона на историята.
                  Божилов. Българите във Византийската империя;
                  Някой светъл ден ще сканират и българската военна история

                  Comment


                    Браво за книгите, които ще сканирате. Страшно бързо и качествено сканирате, явно сте повече хора.
                    Надявам се, че няма да прозвучи нахално, но забелязах, че страниците на скана на История на Нова Гърция са разбъркани.
                    Ако е възможно да ги оправите, по нататък като се натрупат повече книги, твои и мой сканове ще ги кача в поредицата торенти, които качвам в Мастърс-ТВ.
                    Поздрави.

                    Comment


                      Сега ще ги коригирам с adobe Само да ги намеря
                      Сега видях, като се върна от Сърбия и Босна ще се занимая с тях, че са доста
                      Last edited by Aruta; 21-04-2013, 13:19.

                      Comment


                        Петър Мутафчиев - Избрани произведения, т.1, 1973

                        MediaFire is a simple to use free service that lets you put all your photos, documents, music, and video in a single place so you can access them anywhere and share them everywhere.


                        Започвам Петър Мутафчиев - Избрани произведения, т.2, 1973.

                        Comment


                          Брат, давай венецианските доци, остави ги тия маловажни интерпретатори
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                            Брат, давай венецианските доци, остави ги тия маловажни интерпретатори
                            Прав си, обещах. Значи тогава започвам първо Венецианските извори, а след това ще сканирам Петър Мутафчиев.

                            Comment


                              Васил Гюзелев - Венециански документи за историята на България и българите от Х²²-ХV в., 2001

                              MediaFire is a simple to use free service that lets you put all your photos, documents, music, and video in a single place so you can access them anywhere and share them everywhere.


                              Започвам Христо Матанов - Югозападните български земи през Х²V век, 1986.

                              Comment


                                Драги ми кесарю, това означава ли, че изоставяш (засега) втория том от Избраните произведения на Мутафчиев?

                                (За стр. 271 от ГИБИ VIII съм ти драснал оттатък, но за всеки случай ето ми и тук мейла - mchristo@mail.ru)

                                Comment

                                Working...
                                X