Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Възможно ли е да науча истината някога?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Възможно ли е да науча истината някога?

    Приятели преди време семейството ми поиска всички архиви и преразглеждане или както там се казва на делото срещу дядо ми. В смъртната присъда пише, че неговите подчинени са заловили 35 партизана в еди коя си планина ги закарали и ги разстреляли.

    Но пък негови колеги разказват, че той е забранявал дори да ги бият...и сега не знам кое е истината. Може би някой запознат може да каже имало ли е практика да се организират такива разстрели от командир и неговите подчинени по този начин.

    #2
    Доколкото знам - не. Всички пехотни части са носили такова дежурство, да го наречем, - 2 месеца от всяка година - лов на шумкари. Включително ротата на покойния ми дядо, също е давала такова "дежурство" поне 3 години подред. Не обичаше да говори за това и подробности не знам, но не мисля че са ги разстрелвали - по-скоро практиката е била да ги предават на полицията. Разбира се, можеш да се разровиш в конкретния казус на твоя роднина, има форумци, които със сигурност могат да те насочат къде.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      #3
      Много народ е убит в дните веднага след 9 септември. Много често след това тези убийства са "узаконявани" с присъди от Народния съд постфактум.
      35 човека са много и това би бил много голям партизански отряд. Ако такъв акт е бил истина, то случая щеше да се глорифицира и да е добре известен. Аз лично бих предположил, че по някаква причина дядо ти е бил убит непосредствено след 9 септември, а след това има скалъпено дело по темата. Даже не бих се почудил ако даже има измислена дата на разстрел.
      Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

      Comment


        #4
        С оглед историята в Ястребино, незаконни разстрели е имало, но чак 35 накуп - съмнявам се. Макар че - по нашите земи, всичко е възможно. Разбира се, последвалото контра-насилие е не по-малко драстично.
        Last edited by кало; 16-02-2013, 22:01.

        Comment


          #5
          Благодаря, надявам се още хора да се включат. В едно съм сигурен - биели са ги, но не вярвам да са ги разстрелвали. За това и дядо ми, който е бил командир, в последствие и назначен за председател на комисия за залавяне на нелегални (мисля че така се наричаше) ИЗРИЧНО е забранил и е смъмрял всеки който наруши заповедта ДА НЕ СЕ БИЯТ арестуваните партизани. Но в тази акция се твърди, че е убит и председателя на Р.М.С известен като Сашо. Ето какво пише в Уикипедия:

          Поверения му отряд, на който е бил командир участва в акции съвместно с полицията за залавянето на нелегални. При една от акциите през м. Май 1944 г. са заловени 35 партизани в град Пловдив, с. Стряма, Падарско, Борец. Мъжете са отведени по шосето край Бела черква в Родопите, където са били разстреляни. Също така, като добър кадър е местен из цялата страна, където е бил командир на различни орляци, като този в авио-база Божурище под името „I-ви Армейски Орляк“

          Преди време поискахме и се ровехме, но получихме отговор от типа не намираме основание за преразглеждане, човека си е бил виновен. А пък 2000г. доколкото си спомням тия "присъди" от "народния съд" бяха обявени за незаконни. За това се възхищавам на военните...истински мъже - служи, изпълнява си задълженията, пък накрая...може ид а бъде убит заради това. Какво остава освен да капнеш малко на земята и да отпиеш тежко.
          1951 написа Виж мнение
          Много народ е убит в дните веднага след 9 септември. Много често след това тези убийства са "узаконявани" с присъди от Народния съд постфактум.
          35 човека са много и това би бил много голям партизански отряд. Ако такъв акт е бил истина, то случая щеше да се глорифицира и да е добре известен. Аз лично бих предположил, че по някаква причина дядо ти е бил убит непосредствено след 9 септември, а след това има скалъпено дело по темата. Даже не бих се почудил ако даже има измислена дата на разстрел.
          Ами, не - чинно си е екзекутиран след процес. Първо е лежал около половин година, за да не се налага семейството да плаща пари - 5мил. лева тогавашни и е лежал срока, който заменя глобата на строг тъмничен затвор, след това е бил разстрелян.

          Comment


            #6
            NocturaL написа Виж мнение
            Благодаря, надявам се още хора да се включат. В едно съм сигурен - биели са ги, но не вярвам да са ги разстрелвали. За това и дядо ми, който е бил командир, в последствие и назначен за председател на комисия за залавяне на нелегални (мисля че така се наричаше) ИЗРИЧНО е забранил и е смъмрял всеки който наруши заповедта ДА НЕ СЕ БИЯТ арестуваните партизани. Но в тази акция се твърди, че е убит и председателя на Р.М.С известен като Сашо. Ето какво пише в Уикипедия:

            Поверения му отряд, на който е бил командир участва в акции съвместно с полицията за залавянето на нелегални. При една от акциите през м. Май 1944 г. са заловени 35 партизани в град Пловдив, с. Стряма, Падарско, Борец. Мъжете са отведени по шосето край Бела черква в Родопите, където са били разстреляни. Също така, като добър кадър е местен из цялата страна, където е бил командир на различни орляци, като този в авио-база Божурище под името „I-ви Армейски Орляк“

            Преди време поискахме и се ровехме, но получихме отговор от типа не намираме основание за преразглеждане, човека си е бил виновен. А пък 2000г. доколкото си спомням тия "присъди" от "народния съд" бяха обявени за незаконни. За това се възхищавам на военните...истински мъже - служи, изпълнява си задълженията, пък накрая...може ид а бъде убит заради това. Какво остава освен да капнеш малко на земята и да отпиеш тежко.

            Ами, не - чинно си е екзекутиран след процес. Първо е лежал около половин година, за да не се налага семейството да плаща пари - 5мил. лева тогавашни и е лежал срока, който заменя глобата на строг тъмничен затвор, след това е бил разстрелян.
            Какви са в крайна сметка,партизани или нелегални?Понеже във втория случай,да разстрелваш невъоръжени цивилни,си военно престъпление в повечето страни по светът.

            Comment


              #7
              Не знам какво ще рече "нелегални", досега мислех, че означава партизани. Ако са ги разоръжили преди това и приемем, че реално е имало такъв разстрел...
              Той даже е имал възможност да ибяга, но е бил спокоен - явно съвестта му е била чиста и не си е тръгнал от лазарета, където е лежал с някаква травма. Именно оттам го изкарват от леглото и го арестуват.

              Comment


                #8
                Само искам да подчертая, че съм социалист по душа, но съм от новото поколение. Ето днес дори и БСП казват "ние гузно мълчим за разстрелите и тн." затова не искам да намесваме политика в темата.

                Comment


                  #9
                  1951 написа Виж мнение
                  Много народ е убит в дните веднага след 9 септември. Много често след това тези убийства са "узаконявани" с присъди от Народния съд постфактум.
                  35 човека са много и това би бил много голям партизански отряд. Ако такъв акт е бил истина, то случая щеше да се глорифицира и да е добре известен. Аз лично бих предположил, че по някаква причина дядо ти е бил убит непосредствено след 9 септември, а след това има скалъпено дело по темата. Даже не бих се почудил ако даже има измислена дата на разстрел.
                  Това е най-вероятният сценарии. 35 души би имал много, много голям пропаганден отзвук след 9ти.
                  Recalibrating my lack of faith in humanity...

                  https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                  Comment


                    #10
                    Както казах имало е процес първо. Даже и някакви свидетели са призовавани.

                    Comment


                      #11
                      Процес? След 9ти? хайде по-сериозно.
                      Recalibrating my lack of faith in humanity...

                      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                      Comment


                        #12
                        NocturaL написа Виж мнение
                        Само искам да подчертая...не искам да намесваме политика в темата.
                        И между другото, ако не искаш да намесваш политиката в темата, не ни занимавай с политическите си възгледи. Нито с примери от съвременноста. Така най-сигурно ще запазиш темата чиста от към политика.
                        Recalibrating my lack of faith in humanity...

                        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                        Comment


                          #13
                          albireo написа Виж мнение
                          Процес? След 9ти? хайде по-сериозно.
                          ???
                          Мисля, че пределно ясно съм се изказал. Бил е подсъдим в съдебен процес, който го обявява за виновен и осъжда на смърт, след което е лежал 6 месеца в затвор, заради несъстоятелност да плати и наложената глоба от съда. Председател на съдебното жури: Исак Каталан.

                          Comment


                            #14
                            Албирео написа
                            Процес? След 9ти? хайде по-сериозно.
                            Е, хайде сега, разбира се, че е имало процеси след Девети. Някои хора са преследвани и убити без каквито и ад е формалности непосредствено след това, после има множество съвсем реални процеси (и аз да кажа - хайде по-сериозно, не се оставяй на емоциите да те заслепят). Има присъди, хора лежат по затвори, има и смъртни присъди и прочее. Тук не става въпрос за "мнение", а за история, за документи (по една случайност имам роднина историк, който се е занимавал донякъде и с този въпрос). Но се съмнявам, че във форума да може да стане нормална дискусия по този въпрос, затова предпочитам да не се започва въобще.

                            Въобще, по въпроса за политиката имаме достатъчно изрични правила във форума. Те не са случайни.

                            Comment


                              #15
                              Те, смъртните присъди тогава са били издавани с лека ръка.
                              Преди 9-ти е можело и даже да се не издават - пример Ястребино.
                              След 9 септември 1944 г. пък хептен с лека ръка - байчото имал зъб на съсед - полицай, агент или жандармерист, давай го на новата власт, за отстрелване.
                              Отврат...отврат от всякъде, Българска Историйо!

                              Comment

                              Working...
                              X