Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Клуб "Военна история"

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    albireo написа Виж мнение
    Поне този лектор ни най-малко няма усещането, че трудът му се изпарява или е отишъл нахалост. Напротив, изпитва приятно удовлетворение. Ако някой чувства, че без техническо осигуряване, всичко е напразно - моля да се заеме и да го осигури техниката. Ако това било сторено и оставало само организацията - ми моля да го организира.
    Това, което имах предвид и което НЕЕДНОКРАТНО се изтъква точно в тази тема е, че лекциите са крайно интересни и завладяващи и би било добре със съвместни усилия да се погрижим те да могат да бъдат достъпни за повече хора (най-малкото тези, които не са могли да дойдат)... Предложих идеята си и не виждам с какво съм обидил някого, не смятам, че идеята ми е глупава:



    Относно техниката - това, с което разполагам е предадено на когото трябва, камера нямам... Организацията очевидно зависи от лекторите. Ако на никой от тях не му се занимава - това вече е друг въпрос...
    "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
    И. В. Сталин

    Comment


      Аз да ти отговаря, щото въпросният автор на репликата до преди малко ми врънкаше същото на скайпа. Това, което иска да каже е, че се солидаризира с твоето мнение т.е. и той смята, че "толкова труд отивал на вятъра". Аз пък не смятам така и когато става въпрос за моя труд, щом аз нямам усещането, че е отишъл на вятъра не мисля, че има какво да говорим. Който е в състояние да осигури качествен запис (картина + ясен звук) моля да го направи. Аз съм в състояние да осигурявам от време на време и стига да има съгласие от организаторите на клуба по някоя, (качествена надявам се) лекция.

      Т.е. не смятам, че идеята е глупава. Но смятам, че не е особено редно да бъдем укорявани, за това че не сме осигурили и техника, при положение, че всичко това се прави с доброволен труд. Както се казва всеки прави каквото може - ако някой смята, че може да помогне с техниката, нека да поеме инициативата пред организаторите.


      P.S. А да, и също смята, че подписът ти не отговаря на правилника, т.е. не го кефи.
      Recalibrating my lack of faith in humanity...

      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

      Comment


        Моля ви, успокойте страстите.

        Мисля (доколкото го познавам), че забележката на ivan_kunchev е в шеговит тон, а не в критичен (евентуално подправен със съжалени, че този път не е успял да дойде).

        Piston, Империал има предвид, че това е вече нееднократно повтаряно - предимно от хора като него, които няма как да "присъстват" иначе, защото живеят в чужбина.
        Мисля че всички само ще бъдем щастливи, ако има начин лекциите (независимо от лектор и тема) се записват - било то само аудио или и двете, - и се качват някъде (няма такова значение дали е на сайта на клуба (най-добре) или някъде на услуга за безплатно споделяне). Колкото повече хора имат достъп до тях, толкова по-добре. Общо взето, "топката" е в полето на организаторите, но не мисля, че ако някои донесе камера или микрофони и диктофони ще му бъде забранено да запише сбирката.
        А пък ако се осъществи идеята на Грей за конферентно предаване, още по-добре. Обаче за това той ще си каже.

        Мисля че няма смисъл да се разгорещяват страстите по тези въпроси, по-добре енергията да се вложи в организация на нови лекции.

        Comment


          Прав си Голъме.
          Вижте нещата са много прости. За мен това, че няма камера не е проблем. Правилният подход не е някой да се опитва да ми каже - "ама трябва да ти стане проблем". Правилният подход е да каже "за мен това е проблем, нека да го разрешим", след което да отиде при организаторите и да каже: "това за мен е пробем как мога да помогна за решаването му, имам такива и такива идеи, възможности и т.н.". След което да отиде и говори с лекторите (защото лектор не винаги е равно на организатор, както в моя случай, в случая на Гегорианус, на Даниц и т.н.) и да подсигури, че нямат против да бъдат записвани ( в случая аз конкретно нямам, но това не бива да се приема по презумция), след което действа.
          Recalibrating my lack of faith in humanity...

          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

          Comment


            gollum написа Виж мнение
            хора като него, които няма как да "присъстват" иначе, защото живеят в чужбина
            Това е много лесно извинение, обаче нещата не са толкова прости. Оставам с впечатлението, че лекциите ви са с практически уникална стойност за Б-я, не само като чисто информационно съдържание, ами и като пример за това как се прави такова нещо и пример за правилно отношение към историята. Това според мен би имало неимоверно по-голям ефект, ако може да се направи широко достъпно (вчера ли беше като говорих с албирео предложих примерно видео, което представлява слайдовете от презентацията с насложена записана самата лекция - може да се качи в ютуб или подобен сайт).

            Разбира се, ако целта ви е просто да си доставите лично удоволствие, то няма смисъл да се дискутира повече.
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              Албирео днес е настроение да се заяжда /колко изненадващо, нали/. Всички го четкат за страхотната лекция, той си мисли, че нещо го критикуват.

              Колкото до камерата - аз не настоявам за качествено видео и звук. Каквото има - такова. Всеки фотоапарат или дори малко от малко приличен GSM би трябвало да свърши работа. И естествено, че никой за нищо не е длъжен. Но не съм единствения, който не може да присъства и това и би било все пак някаква възможност.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                Виж, Империал, напразно ме включваш във "вие" - аз лекция не съм правил (имаше някакви идеи, но най-вероятно няма да се получи, пък и сега нямам и време за подготовка, де, така че проблема си е и мой) - само слушам и след това оставям тук впечатленията си. Така че трябва да си кажат хората, които изнасят лекции. Но не мисля, че се прави само "за кеф" (иначе сбирките щяха да се провеждат в някоя бирария), всичко е доброволен труд с определена идея зад него, която се споделя (повече или по-малко) от всички: че военната история е интересна, не се преподава в "храмовете на знанието" и прочее. Така че едва ли някой има нещо против цялата тази работа - напротив, ще е прекрасно. Но трябват технически средства (сложно) и съгласие на поредния лектор (лесно).
                Аз (когато имам време) бих се хванал ако има аудиозапис да го снабдя с подходящи илюстрации за да стане "филмче". Често казано, ако намеря време (и помощници) можем и разшифровка в текст да направим. Така че - щ е хубаво.

                Торн, тая работа с телефон или фотоапарат няма да стане. Виж снимките, котио е качил Даниц от срещата и си помисли какво ще е визуалното качество, а още повече - говора. Трябва си сериозен микрофон за адуиопътечката и нещо малко по-сериозно за "киното". Честно казано, стандартна камера, която записва - било то на ДВД или на флаш-памет ще е достатъчна, но не разполагам с което и да е от тези средства (имам фотоапарат и следващия път дано не забравя да го взема). Който има такива сресва и е готов да помогне - да се обажда .

                Comment


                  Ако позволите да се намеса на чисто техническо ниво.

                  Фотоапарат ще ви свърши работа, дори да е от тип "сапунерка". Стига разбира се да е сравнително нов и не от най-ниския клас. Дори звука ще хваща сравнително прилично, ако не е много далеч (2 - 3 метра от говорещия, ако няма микрофони или нещо в тоя стил). Най-важното за това е да има статив, за да се нагласи кадъра предварително и да няма неприятните трептения, когато камерата се държи на ръка.
                  Новите сапунерки от среден и висок клас снимат в HD формат с всичките плюсове на това, а ако от някъде намерите нов огледално рефлексен фотоапарат, то спокойно може да снимате с качество за телевизия. Така, че не подценявайте фотоапаратите.
                  Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                  Comment


                    1951 написа Виж мнение
                    Дори звука ще хваща сравнително прилично, ако не е много далеч (2 - 3 метра от говорещия, ако няма микрофони или нещо в тоя стил). Най-важното за това е да има статив, за да се нагласи кадъра предварително и да няма неприятните трептения, когато камерата се държи на ръка.
                    Това го обсъждахме вече с Imperial преди няколко седмици. Ако фотоапаратът не е много далеч (2-3 метра) няма гаранция, че приличното хващане на звука, ще е достатъчно прилично, така че след това да се е записало всичко. Освен това няма гаранция, че на 2-3 метра апарата ще обхване визуално дъската и лекторите. Освен ако лекторите не стоят неподвижно като дървета. Което не е много вариант. Човек става, сяда, движи се до дъската, рисува някакви неща по картата, слиза от подиума да си движи слайдовете или да пусне някоя друга интересна картина и т.н. въобще има шанс да излезе от кадър и със самото движение, местене насам натам и понякога обръщане с лице към дъската и гръб към аудиторията, да предизвика влошаване качеството на звука. Въобще да се записва на живо (с добро качество и за дълъг период от време - 2 часа) не е толкова фасулска работа. Има лекции, публикувани онлайн, които обаче се правят нарочно с такава цел. Те са си отделно представление така да се каже.
                    В нашия случай идеално би било микрофон закачен на всеки лектор и камера разположена малко по-назад, така че да хваща всичко + да записва и въпросите от публиката. Обаче за това си трябва някой поне малко по-технически светнат от мен и с повече възможности да набави въпросната техника.
                    Разберете не е като да не сме (или поне аз лично да не съм) обърнал внимание на въпросната опция, когато беше подхвърлена. Но както казах всеки прави каквото може, за каквото има ресурсите и талантите. Аз предпочитам да си хвърлям усилията по тези лекции в подготовка (ако ще участвам като лектор), отколкото да се занимавам със силно несвойствени за мен неща, като осигуряване на качествен запис на живо.
                    И още веднъж да повторя - лично за мен всяка помощ в техническо отношение ще е добре дошла. И пак лично за мен не са добе дошли реплики като "офлянквате се" .
                    Recalibrating my lack of faith in humanity...

                    https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                    Comment


                      Според мен тук имаме пак типичния за страната ни сблъсък на постмодерните нагласи с родната ни възрожденска традиция. Има два варианта – добро заснемане и недобро. Ще се обоснова.

                      Заниманията на клуба са си приятни, именно защото са на клубно ниво, неповторими като атмосфера. Правенето на запис от тях е на крачка от борба за последвал рейтинг в youtube. Двете неща просто нямат нищо общо. Запис на презентация – не на занятие на клуб, а именно на презентация, изисква:

                      1. Оператор и камера, който да снима освен самото представление, така и подробности
                      2. Осветление – поне 1000 вата - 2 броя, капаци-сенници
                      3. Озвучаване – брошка за презентатора, микрофон за аудиторията, я от там и човек който да се грижи за него, а най-вероятно и тон режисьор
                      4. Спиране и повтаряне /незадължително, но понякога, наложително/ по време на лекцията
                      5. Концентрация на водещия на занятието или презентацията – надхвърляща самата цел на самия нещастник(обръснат и сресан след работа) – дикция, липса на лапсуси, гледане в камерата, овладяна жестикулация и заставане в полуанфас към обектива, и то за час и половина.
                      6. Монтаж с пресечки и синхрони, плюс снимки и ефекти, в присъствието на самия автор, което за обем от час и половина ще изисква поне два дни, при опитен монтажист.
                      7. Хубаво е да има и режисьор, както и график, поне за надписите.

                      Мога да добавя и още. Сега, може да кажете, че не си го представяте така, но ако случайно не искате да гледате театър на сенките със звук главно от сумтящ оператор и неясни звуци откъм дъската на 83 аудитория, и съвсем малко от лекцията, както и монотонна картина, леко в зелено, без всякакъв обект, за който „окото да се хване” и без кадровка, и можете да го издържите на домашния си компютър час и нещо, вие сте за аналитичния отдел на разузнаването на Северна Корея, не си губете времето с интересите си към австро-пруската война, много е вехта.

                      Comment


                        Даниц, ти си наясно с тези неща професионално, така че едва ли има какво да се добави.
                        Оттук може би има два варианта, които да са все пак осъществими на любителско ниво (но ти ще кажеш доколко):

                        1) да се направи отделна презентация на лекцията, т.е. да се спретне текст по записките на лектора, подкрепен със схеми под формата на "нещо като филмче". Пак ще е времеотнемащо, но е принципно възможно. Въпросът е дали има смисъл, след като същата работа може да се свърши и като статия (но е времеотнемащо, де).

                        2) да се направи само аудиозапис (не знам доколко е възможно само с микрофон плюс нещо - диктофон ли ще е или нещо подобно), след това или да се качи така, или след доста време (защото пак е времеотнемащо) да се разчете и предостави под формата на текст (вероятно леко коригиран заради междуметия и подобно).

                        И в двата случая ще има само сух запис на казаното, нищо от атмосферата. А дали си струва така, не знам. Прав си, че живото участие си е живо участие. Онези конферентни неща, за които мисли Грей може би са единственият смислен вариант, обаче ми се виждат невероятно сложни в техническо отношение.

                        1951, аз имам един апарат, който може да записва и клипчета, обаче има ограничение - няма памет за повече от 15-тина минути и не ми се вярва качеството ад е кой знае какво, по споменатите от Албирео причини.

                        Comment


                          Даниц добре го е написал. Само допълнително - аз каквото си мисля за конферентно предаване - то качествотото ще е същото като при севернокорейското разузнаване, просто ще се излъчва на живо.
                          Иначе като успея да дойда на някоя от следващите лекции, ще взема и огледално-рефлексен апарат, с широкоъгълен обектив (албирео, с такъв ще обхванеш почти цялата стая), и има едни 'екшън' камерки ХДПро. Но и при двете не знам как ще се справят със звука. Ако са фокусирани върху лекторите (2-3м от тях), те ще се чуват добре, но от залата нищо няма да се чува. И обратното. И естествено, картината ще е досадно статична, макар поне да се надявам ДСЛРа да се справи и без зеления оттенък, дори при никаквото осветление в залата
                          XV mile the sea brode is
                          From Turkey to the Ile of Rodez...

                          Comment


                            gollum написа Виж мнение
                            ................
                            2) да се направи само аудиозапис (не знам доколко е възможно само с микрофон плюс нещо - диктофон ли ще е или нещо подобно), след това или да се качи така, или след доста време (защото пак е времеотнемащо) да се разчете и предостави под формата на текст (вероятно леко коригиран заради междуметия и подобно).

                            И в двата случая ще има само сух запис на казаното, нищо от атмосферата. А дали си струва така, не знам. Прав си, че живото участие си е живо участие. Онези конферентни неща, за които мисли Грей може би са единственият смислен вариант, обаче ми се виждат невероятно сложни в техническо отношение.
                            Запис на диктофон, след което материалите от лекцията се монтират като слайдове(+ допълнителни такива, ако изскочат) - мисля това е добър опит за начало... Може също аудио+ видео от хубав фотоапарат например...

                            А атмосферата - тя няма как да бъде уловена на сто процента....
                            "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                            И. В. Сталин

                            Comment


                              Ако някой успее да направи адуио-запис, аз мога да се хвана да осигуря картинки, схеми и снимки към него. Но ще отнеме време, т.е. да не се чака бърза реакция (нямам почти никакво свободно време). А след време може и да се помисли за обръщане в текст. Разбира се, ако сме повече хора ще е по-лесно.

                              Comment


                                Клубът нали е под някаква (макар и неформална) форма към университета? Ако е така, въпросите със запис на звук могат да отпаднат автоматично, ако просто провежда сбирките си в т.нар. нова конферентна зала. Там си има всичко и проектори и микрофони и може да се записва звука, слушал съм резултати - качествотото е прекрасно. Видеото е вече наистина по-сложна работа, но аз слушал поне няколко лекции (само звук) и ако човек се интересува от темата и лекторът е добър си е ок (поне за мен) и може да е действително много увлекателно, ако се подпре със слайдове.

                                Comment

                                Working...
                                X