Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Списание "Военна История"

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Списание "Военна История"

    ЗДРАВЕЙТЕ!

    Обръщам се към вас от името на студентската инициатива Клуб "Военна История":

    Клуб „Военна История“ започва изготвянето на свое собствено електронно списание, което ще може да сваляте от страницата ни, да четете и да пращате отзивите си за вече написаните статии!

    Защо го правим? Проблемът на българската историография е, че липсва дебат! Някой пише нещо, но то оставя без реплики или коментари от останалите историци и увисва само в празното пространство. Целта на нашето електронно списание е да стимулира дебата между историците като даде максимална гласност на всеки, които има какво да каже и има желание да го заяви публично!

    По какви теми може да се пише? Позволяваме пълна свобода на темите, с единственото условие те по някакъв начин да имат отношение към военната история, бе значение от епохата, века и десетилетието. Ако се интересувате от икономическата, политическата, социалната, техническата или която и да е друга страна на военното изкуство и военната история, това е мястото за вас!

    Има ли ограничение в обема и оформлението? Не! Не ви ограничаваме по никакъв начин! По някога важни неща могат да се кажат с няколко думи, по някога са нужни повечко страници… единствената „норма“ ще е цялостното оформление на всеки брой, но то ще е грижа на редакторите – т.е. ние. Молим ви само текстовете да са на КИРИЛИЦА и да проверявате правописа си преди да ги пращате!

    Авторски права? Името на всеки един автор ще бъде прилежно и забележимо поставено преди всяка статия! Ако използвате приложения, които не са изготвени от вас (снимки, карти и т.н.) задължително давайте името на автора или поне източника, от където сте взели съответния обект!

    Необходимо е да направим още няколко уточнения за структурата на списанието:

    1) Списание „Военна История“ няма да е класическо научно списание, в което да се публикуват само статии, подчинени на мащабен литературен апарат и минимум бележки под линия. Такива статии, разбира се са повече от добре дошли, но няма да са единствените. За нас ще е важно да публикуваме мнения и актуални анализи на проблеми от съвременната история, както и коментари към книги, статии и дори филми, които са ни направили определено впечатление. В този смисъл, една статия за настоящата криза в Ормузкия проток е не по-малко ценна от развита теза, посветена на Френско-Пруската война от 1870-1871г.

    2) Освен научните секции, списанието ще има място за ревюта на филми, фикция и компютърни игри, посветени на военната тематика. Защо? Много просто – в развиващото се, модерно общество, в което живеем, филмите и игрите са тези, които най-лесно привличат вниманието на хората, които нямат професионално отношение към историята. В този смисъл, един качествен филм или една изпипана игра (а такива не липсват), могат да ви научат на повече от някоя монотонна и скучна лекция, или сухо изложена фактология в дадени научни трудове. Ние от Клуб „Военна История“ лично сме се убедили в това колко вдъхновяващи могат да бъдат качествените комерсиални продукти при стимулирането на интереса към даден исторически период.

    3) Освен статии, ще направим всичко възможно да публикуваме актуални интервюта в областта на историята, както и новини за предстоящи издания на книжния пазар, организиране на научни конференции и т.н. Ако имате желание да рекламирате подобна дейност и повече хора да разберат за вашият труд, пишете ни на нашия е-mail – klubvoennaistoria@gmail.com и ние ще се постараем да дадем максимална гласност на ваши проект!


    СТАТИИТЕ СИ, КАКТО И ВСЯКАКВИ ВЪПРОСИ ИЗПРАЩАЙТЕ НА НАШИЯ E-MAIL:
    klubvoennaistoria@gmail.com
    КРАЙНИ СРОКОВЕ НЯМА!!! АКО СТАТИЯТА ВИ НЕ ВЛЕЗЕ В ЕДИН БРОЙ, ЩЕ ВЛEЗЕ В СЛЕДВАЩИЯ!!!
    ОЧАКВАМЕ ВИ!!!
    КЛУБ "ВОЕННА ИСТОРИЯ"

    #2
    Един въпрос: имате ли ISBN?
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #3
      Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
      Един въпрос: имате ли ISBN?
      Не, нямаме дружество, каквото е изискването на Народна Библиотека за подобен тип издания.

      Comment


        #4
        До края на месец юли предстои да излезе 7ми брой на списание "Военна История". Броя е окомплектован и готов от към съдържание, ето защо идва време за набиране на материали за следващия брой - 8ми, който живот и здраве ще излезе през септември.

        По този повод ще си позволя по-подробно да изложа тематиките, по които ще събираме материали, тъй като, както изглежда, хората в България са плахи и нерешителни и се стесняват да пращат материалите си, може би защото им липсват подробни критерии, за това, ето ги и тях:

        ЗА СТАТИИТЕ:

        - Теми-

        - История на конфликтите - история на войните през различните векове - причини, поводи и развитие на военните действия.

        - Личностите зад войните - биографии на крале, пълководци, политици и дипломати и обикновени хора чието дело и живот са свързани с воденето, разрешаването и предотвратяването на конфликтите.

        - Война и икономика - търговски, промишлени и стопански измерения на войните през вековете - колко струват войните? Как се изхранват армиите? Как се отразяват войните на икономиката на дадена страна?

        - Война и общество - какво е отражението на войните върху демографията и социалната структура на обществата. как се променят в хода или в резултат от войните.

        - Война и религия - отражението на религията във войната и на войната в религията - идеите за свещена война, Кръстоносните походи, монашеско-воински ордени, войнстващи секти, отношението на официалните религиозни структури към войната и мястото на духовенството във военните структури и на бойното поле.

        - Война и митология - за боговете на войната и тяхното място в древните вярвания и ролята, която играели в античните и средновековни общества.

        - Дипломация и международни отношения - политическото измерение на войната или продължението на войната с други средства. Ролята на дипломацията в създаването, решаването и предотвратяването на конфликти.

        - Стратегия и гео-политика - за "голямата картина" - позицията на отделните страни и военно-политически блокове, потенциалът им за налагане на политика и прилагане на сила.

        - Конфликтите днес - анализи, политологични оценки, предвиждания.

        - Високите технологии и войната - мястото на кибер-войните и високите технологии в сферата на военните действия и бъдещето на "петото" измерение във воденето на войните.

        - Военни технологии и развитието на военното дело - за иновациите и техническото развитие на средствата за водене на война- от лъка и стрелите до междуконтиненталните ракети.

        - Обем и оформление -

        - Желателно е обема на статиите, които ни изпращате да е поне 5 страници. Статии в обем от 20 страници и нагоре могат да бъдат разделяни на две части и публикувани в два последователни броя. Биографиите на личности са единствения тип статии, за който няма минимум страници.

        - Текстовете да са със шрифт Times New Roman 14, с единична разредка във формат на стандартна машинописна страница - с полета горе, долу и ляво – 2 см, и дясно – 3,5 см. Съдържа 1800 знака – 30 реда х 60 знака на ред (включително интервалите).

        - Моля проверявайте правописа си, преди да ни изпратите статиите!!!

        -Съдържание-

        Статиите трябва да отговарят на един прост принцип - ИМАТЕ ТЕЗА - ДОКАЖЕТЕ Я!!! За излагане на цифри, за даване на дати, различни от общоприетите, за предлагане на тълкувания, които се отличават от масовата представа - ПОЗОВАВАЙТЕ СЕ НА ИЗТОЧНИЦИ И ЦИТИРАЙТЕ КОРЕКТНО!!! Статиите ви няма да се отхвърлят заради несъответствие между нашите и вашите възгледи, но могат да бъдат отказвани, ако предлагате теза (например за извънземна намеса в Априлското въстание), която не може да бъде рационално доказана.

        ЕКИПЪТ НА СПИСАНИЕТО НЕ СЪКРАЩАВА И НЕ ИЗМЕНЯ СМИСЪЛА НА НАПИСАНОТО ОТ ВАС!!! ВСЕКИ АВТОР НА ТЕКСТ НОСИ ПЪЛНА ОТГОВОРНОСТ ЗА НЕГОВОТО СЪДЪРЖАНИЕ!!! ВСИЧКИ ПРАВА ВЪРХУ ТЕКСТА ПРИНАДЛЕЖАТ НА АВТОРА МУ!!!

        ЗА РЕВЮТА И РЕЦЕНЗИИ:

        - Ревюта на филми - филмите да са с военна или анти-военна тематика, или да се занимават с проблеми от международната политика или дипломацията.

        - Ревюта на книги - книгите да са свързани с някоя от гореизброените теми, отнасящи се до статиите в списанието.

        - Ревюта на компютърни и настолни игри - игрите да са свързани с военната тематика - тактически, стратегически, "shooter"-и. Темата на игрите трябва да е насочена към реалният свят в който живеем, а не към фикцията. (Например: Medal of Honor, Age of Empires, Civilization IV - ДА!; Starcraft II, Wracraft III, Heroes VI - НЕ!)

        РЕКЛАМА НА ИНИЦИАТИВИ

        Имате инициатива, свързана с историята на България или световната история, за която искате да научат повече хора - пратете ни материал, който да описва и обяснява вашето дело и ние ще го публикуваме БЕЗПЛАТНО в рамките на списанието. В това число важи и обявяването на банкови сметки за набиране на дарения за реставрация на паметници на културата, музеи и т.н.



        ВСИЧКИ СТАТИИ, РЕВЮТА И ДРУГИ МАТЕРИАЛИ ЗА ПУБЛИКАЦИЯ ИЗПРАЩАЙТЕ НА АДРЕС KLUBVOENNAISTORIA@GMAIL.COM

        Comment


          #5
          Ако позволиш, няколко въпроса.

          (1) до кога е конкретния срок за следващия брой (септемврийския)?

          (2) някакво ограничение за броя илюстрации и размера (към един материал, евентуално, спрямо обема в страници А4 при дадените параметри), изисквания за резолюцията (списанието е онлайн, така че предполагам нещо около 120 dpi трябва да е ок) и формата (tif-ове или jpg-та с много ниска компресия).

          (3) за материалите - разгледах очертаните теми (това предполагам е по принцип за списанието, а не за конкретен брой/година) - дали би имало интерес към нещо от типа на представяне на определена доктрина? Да речем, на мен в сферата на интереси ми попадат немските и съветските доктрини между двете войни и ВСВ, материал за някоя от тях (не казвам, че ще е готов за следващия брой, питам по принцип) би ли представлявал интерес? Питам, защото е доста военно-специфично.

          (4) за "игровия раздел" - ревю за конкретна игра очевидно влиза в темата (да речем, аз мога да нахвърлям материалчета за няколко, които играя сравнително активно (като Field of Glory, Decisive Campaigns:Case Blue, Unity of Command, Panzer Corps, Battle Academy и други - т.е. все исторически военни игри). Във връзка с това - какво ви интересува: само новоизлезли игри (т.е. през текущата година или последните 2-3 години) или стават и стари неща? Под "стари" разбирам Steel Panthers, The Operational Art of War III и прочее от сорта?
          Допълнителен въпрос: дали има интерес към, да речем, AAR по някоя от тях (естествено, по конкретен "сценарий")? Втори въпрос: как гледате на идеята към някое списание да се включи "домашна" (т.е. самоделна - като правила и прочее) военна настолна игра от тип "направи си сам" (т.е. във формат А4 всичко - готово за разпечатване и изрязване, плюс правила)? Има ли интерес към подобно нещо от ваша страна? Защото може да се спретне нещо подобно. И ако отговора е положителен, каква ще е допустимата тематика, т.е. нещо реално-историческо като конкретна кампания, война или става и нещо по-скоро алтернативно или дори псевдо-историческо?

          Да допълня - това са си мои лични въпроси ориентирани по-общо, т.е. не питам за конкретния (септемврийски) брой, а по принцип.

          Comment


            #6
            gollum написа Виж мнение
            Ако позволиш, няколко въпроса.

            (1) до кога е конкретния срок за следващия брой (септемврийския)?

            (2) някакво ограничение за броя илюстрации и размера (към един материал, евентуално, спрямо обема в страници А4 при дадените параметри), изисквания за резолюцията (списанието е онлайн, така че предполагам нещо около 120 dpi трябва да е ок) и формата (tif-ове или jpg-та с много ниска компресия).

            (3) за материалите - разгледах очертаните теми (това предполагам е по принцип за списанието, а не за конкретен брой/година) - дали би имало интерес към нещо от типа на представяне на определена доктрина? Да речем, на мен в сферата на интереси ми попадат немските и съветските доктрини между двете войни и ВСВ, материал за някоя от тях (не казвам, че ще е готов за следващия брой, питам по принцип) би ли представлявал интерес? Питам, защото е доста военно-специфично.

            (4) за "игровия раздел" - ревю за конкретна игра очевидно влиза в темата (да речем, аз мога да нахвърлям материалчета за няколко, които играя сравнително активно (като Field of Glory, Decisive Campaigns:Case Blue, Unity of Command, Panzer Corps, Battle Academy и други - т.е. все исторически военни игри). Във връзка с това - какво ви интересува: само новоизлезли игри (т.е. през текущата година или последните 2-3 години) или стават и стари неща? Под "стари" разбирам Steel Panthers, The Operational Art of War III и прочее от сорта?
            Допълнителен въпрос: дали има интерес към, да речем, AAR по някоя от тях (естествено, по конкретен "сценарий")? Втори въпрос: как гледате на идеята към някое списание да се включи "домашна" (т.е. самоделна - като правила и прочее) военна настолна игра от тип "направи си сам" (т.е. във формат А4 всичко - готово за разпечатване и изрязване, плюс правила)? Има ли интерес към подобно нещо от ваша страна? Защото може да се спретне нещо подобно. И ако отговора е положителен, каква ще е допустимата тематика, т.е. нещо реално-историческо като конкретна кампания, война или става и нещо по-скоро алтернативно или дори псевдо-историческо?

            Да допълня - това са си мои лични въпроси ориентирани по-общо, т.е. не питам за конкретния (септемврийски) брой, а по принцип.
            1. Срокът за септемврийския брой е 15ти август.

            2. Няма ограничение за броя илюстрации към статията, стига, разбира се, те да имат някаква функционалност спрямо текста. Таблици и графики също са добре дошли. Все пак е хубаво да има някаква пропорционалност. Някак би било несериозно на 10 страници текст да има 30 илюстрации. Иначе по отношение на графичните параметри - колкото по-висока резолюция и качество на образа - толкова по-добре. Колегата, който се занимава с дизайна е доста опитен и може да ги "пипне" така че да пасват на формата, но е по-добре да трябва да се намалява размера, от колкото да се увеличава.

            3. Така изложената схема важи за броевете по принцип. Колкото до доктрините - да те определено представляват интерес.

            4. Допустими са ревюта на всякакви исторически игри, не само най-новите. Колкото до настолните игри, с удоволствие ще помогнем за разпространяване на подобни проекти. Тематиката, стига да е включен и военен елемент, е без значение.

            Comment


              #7
              Благодаря за отговорите. Мисля че ще е полезно и за останалите колеги - има много хора, които могат да спретнат някоя статия. Аз ще гледам да спретна нещо за доктрините (Блицкриг, Дълбока операция), не знам дали ще успея за септемврийския или някъде по-натам, но когато стане.

              За това:
              Колегата, който се занимава с дизайна е доста опитен и може да ги "пипне" така че да пасват на формата, но е по-добре да трябва да се намалява размера, от колкото да се увеличава.
              защото самият аз с това си изкарвам хляба, ясно е, че е за предпочитане да се намалява, но най-добре е да не се прави нито едното, нито другото (особено за графики и таблици). Общо взето, ако е само он-лайн изданието, мисля че 300 dpi ще е идеално, защото е излишно много и позволява известно намаляване, за да се пасне според макета на страницата.

              За игрите - попитах дали те интересуват само ревюта или и after action report, т.е. разказ за минаването на конкретен сценарий. Често двете заедно представят много по-добре и ясно дадена игра отколкото само първото. Както и да е само уточнявам.

              Comment


                #8
                За игрите - всеки автор сам избира в какъв формат да поднесе ревюто си.

                Comment


                  #9
                  Какво става със списанието, кога ще излиза следващия брой и трябват ли ви още материали?
                  (\_/)
                  (°_°)
                  (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                  Comment


                    #10
                    Warlord написа Виж мнение
                    Какво става със списанието, кога ще излиза следващия брой и трябват ли ви още материали?
                    Излиза тази седмица. Иначе, материали винаги трябват. Лично теб исках да те питам дали имаш нещо за реформата на япоснаката военна мощ в епохата Мейджи и включването им в играта на колониалните империи.

                    Comment


                      #11
                      Супер. Ами да - може да се помисли за Мейджи, евентуално за следващия.
                      (\_/)
                      (°_°)
                      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                      Comment


                        #12
                        С известно закъснение - Списанието вече има свой ISBN (от брой 11), в момента набираме статии за брой 16. Ако има желаещи - темите са описани по-горе

                        Comment


                          #13
                          22 000
                          Днес

                          Само в рамките на един месец, страницата ни привлече 1000 нови легионери в своите редици! Благодарим ви!
                          Благодарим на всички, които застанаха до нас, когато избрахме да пускаме и забавни неща редом със сериозните. Благодарим на всички, които останаха с нас, когато избрахме да наречем Шипкаджиите в Странджа с истинските им имена. Благодарим ви, когато отказахме са сме модерни като други военно-ориентирани страници и не избрахме страната на Русия. Благодарим ви, за всички онези пъти, в които не сме оставяли цвета на кожата, религията или сексуалната ориентация да ограничават сериозните теми, които показваме и дискутираме.
                          Благодаря специално и на онези хора, които често не са съгласни с нашите тези, но стоят, спорят грамотно и защитават позицията си по един нормален и провокативен начин, който кара нас, админите, да мислим повече, да внимаваме повече и да се стараем повече.
                          Благодаря и на всички онези над 1000 души, които през последната година избраха да напуснат нашата страница - доброволно или с наша помощ, заради това че си тръгнаха и отнесоха със себе си доста голяма доза негативизъм, която пречеше на страницата ни преди година и половина.

                          Обещаваме все така да правим нещата така, както на нас ( и надяваме се на вас) ни харесва. Да защитаваме своите идеи без да ни пука дали някой смята че нямаме правода го правим. Да комбинираме сериозното със забавното и възможното с вероятното, за да ви поднасяме историята такава, каквато е - жива, динамична и провокативна.

                          Благодаря на всички 22 000 които стоят редом до нас днес - без платени реклами, без медийни публикации, без пи ар и кампании, а просто, защото са ни припознали като нещо добро, ценно и забавно!
                          Клуб "Военна История"
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            #14
                            Бъркат брой на читателите с подкрепа за политическите виждания на авторите. А двете не са равнозначни. Обаче това е дребен проблем. А самата ФБ страница е забавно и лековато място с много интересни за четене материали, докато някой не избълва политика в нея. От което всички страдат. Но нищо не е идеално на този свят, а админите се стараят да балансират максимално нещата, което минимизира проблема.

                            Comment


                              #15
                              Като им разглеждам профилите на читателите, по-вероятно е обратното - че ти бъркаш подкрепа за политическите виждания на авторите с броя на читателите.
                              Ти си особено докачлив на тая тема, ама не всичко в тоя живот е политика и титаничен сблъсък на цивилизациите, да ге. Имам един познат досущ като теб - абсолютно всичко заобикалящо го в крайна сметка интерпретира като част от мега-планетарната битка за надмощие Запад vs. Изток, което в един момент определно писва и става клише. Доматът може да е червен, но ти не го ядеш, щото е червен, а щото е вкусен.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment

                              Working...
                              X