Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любими неща от Соц времената

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Любими неща от Соц времената

    Здравейте,

    Имам за задача да подготвя списък с подаръци от соц. периода много ще съм благодарен ако споделите любимите ви неща от тогава, като шоколад Кума Лиса, обикновенна лимонада ала бала . Благодаря предварително

    #2


    Избирай си.

    Comment


      #3
      Хубав сайт, ще погледна. Но все пак ако някой иска да сподели ще е доста по-лесно

      Comment


        #4
        Soul_Hunter написа Виж мнение
        Хубав сайт, ще погледна. Но все пак ако някой иска да сподели ще е доста по-лесно
        Кричимска лютеница с момиченце на етикета.
        Софийски сладкиш "Плезир"
        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

        Comment


          #5
          Колело-балканче.
          sigpic

          Sword song and horn sound

          Comment


            #6
            - Списание "Дъга" Друг сигурно би казал списание "Космос". Най-добрите комикси евър. То изкара и няколко години след соца.
            - Филмите, бе. Повечето добри наши филми са от това време. Примерно аз се кефя на "Боншанс, инспекторе", няма такава комедия просто. Друг ще се сети за нещо друго, примерно старата версия на "Козият рог", който си е голям. И още много други.
            - Библиотека "Галактика" на варненското издателство "Георги Бакалов". Страхотна поредица за фантастика, започнала някъде по соц-времената.
            Библиотека за средновековна литература "Ариел" - и тя е почнала през соца.
            - Поредицата "Световна класика" на издателство "Народна култура". То там какво ли няма - има и тъпотии, разбира се, но по-известни останаха някои направо уникално добри издания. Изобщо издаването на чужди класики през 70-те и 80-те години е било невероятно, особено с качеството на преводите. Златни години за домашната библиотека.
            - Страхотни играчки - най-вече доста впечатляващи макети на бойни самолети и на танкове, при това метални. Не помня дали бяха наше или съветско производство, но си бяха голяма работа.
            - Бозата, дето се вкисваше на втория ден, също беше яка.
            - Обикновени вафли.
            - ² ЕСПУ "Димитър Благоев" - като Първо нема второ, ама като бях втори клас му смениха името на ² СОУ "Пенчо Славейков".
            - Самото име на страната. НРБ. Все едно "на ръба" (то хората са си правели и тогава тоя майтап).
            - Герба с двете дати - точно като некролог. Българското лъвче и отдолу надпис: "681-1944". Голям майтап.
            - Е, как. Бай Тошо. Звездата. Такъв неподправен селски чар, то си е жива забава да му слушаш речите сега. Хората даже чалгии пеят за него.
            - Списание "Славейче" (някакво детско соц-списание, кефеше ме. Баба ми ме беше абонирала и си го четях редовно).
            - Френските "Пиф"-ове. Идеални комикси.

            Уф, май ме хваща соц-носталгията, родата ще се отрече от мен
            Луд на шарено се радва - цивилен блог

            Comment


              #7
              Списание Дълга, разбира се!
              В съботния сутрешнен блок на Първа програма ("Добро утро") даваха Смърфовете и други западни филмчета - мечта!
              Милион и едно желания.
              Швепсът - беше много хубав на вкус.
              Съветските бомбони - бяха по-вкусни от родните.
              Една неопределена гадост между течен шоколад и халва (май се казваше крем Шоко), която ни мажеха върху филиите в детската градина.
              Списание Паралели и съветското списание За рулем.
              Пиратките видеокасети с ужасяващо качество и един монотонен мъжки глас, който дублираше всички персонажи.
              Календарчетата на БГА Балкан. Да отидеш на море със самолет (София - Варна 12 лева ).

              И още много
              Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

              Comment


                #8
                Ехее, че то едно ли е да се изброи...

                Шоколад "Хоризонт", желе-бонбони Пролет, сухи пасти "Анжела", картинките от дъвки Turbo, календарчетата с корабите на Ханзата, съветските марки и картички - тях просто не бива да ги пропускаме впредвид наближаващите празници.
                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                Comment


                  #9
                  Дъвките Турбо мисля че се появиха след 89-а. Тогава излезе и модата на всякакви лепенки, плакати, макетчета и играчки на тема спортни коли, нинджи, "Буревестниците" и т.н.

                  Аз си спомням стрелбищата. Не че сега ги няма, но са почти изчезнали. И наградите бяха гланцирани плакати на "Хищникът", "Командо", "Рамбо" и т.н. - вече не ги правят...
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    #10
                    Имаше календарчета с различни родове средновековни бойци
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      #11
                      Dinain написа Виж мнение
                      Дъвките Турбо мисля че се появиха след 89-а. Тогава излезе и модата на всякакви лепенки, плакати, макетчета и играчки на тема спортни коли, нинджи, "Буревестниците" и т.н.

                      Аз си спомням стрелбищата. Не че сега ги няма, но са почти изчезнали. И наградите бяха гланцирани плакати на "Хищникът", "Командо", "Рамбо" и т.н. - вече не ги правят...
                      Със сигурност са отпреди `89та, защото още бях в средното - първо имаше дъвки Turbo от Турция, после излязоха и дъвки "Идеал" с картинки - затова ги споменавам. А на стрелбищата по това време имаше черно-бели снимки на Kiss и Bruce Lee - с размер на джобни календарчета - но те не са соц-постижение.
                      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                      Comment


                        #12
                        Имаше "Турбо", но преди това бяха "Би-бип"
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          #13
                          Играта на фунийки. Събиране на вторични суровини, детски лагери на море и планина, ведрина, и оборка на училищния двор, събиране на картички, календарчета, салфетки, опаковки на шоколади, от стрелбищата - снимки на Междузвездни войни и разни певачки и гърли, Фукане с вносни торбички или такива на които пише на латиница и по възможност да рекламират цигари. А за мен детски стол - ужасни спомени.
                          Не ти минава и през ум да бягаш от час, инак за три неизвинени - намалено поведение и много проблеми. Детска педагогическа стая, кварталния, ДОТ, отрядни и други служители на реда.

                          Comment


                            #14
                            Пластмасовите войници, индианци, каубои, рицари...
                            Сега са заменени от разни чудовища и роботи, ама новите дивотии са грозни и неефективни, не се представям как си играя с тях.
                            Списанията "Дъга" и "Космос", поредиците романи за Винету и компания...

                            Виж и тази книга - "Аз живях социализма"
                            Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

                            Comment


                              #15
                              Вярно, да. Соц-войничетата от пластмаса бяха далеч по-хубави. Валери Петров даже ги беше вкарал в приказката "Меко казано" (шестимата пластмасови индианци на хлапето, което искаше още).

                              Количките "Мачбокс" също бяха голяма работа.

                              И диафилмчетата Имаше много добри.
                              Луд на шарено се радва - цивилен блог

                              Comment

                              Working...
                              X