Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Познай битката по снимка! ¹2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    nikd2 написа Виж мнение
    Обсадата на Гроенло през 1606 година,по време на 80-годишната война.
    Не, не е в Холандия, и е по-рано. Картината е от същия век като битката и напрактика съдържа портрет на един от аристократите, замесени в нея (картината е поръчана от сина на този аристократ).
    sigpic

    Sword song and horn sound

    Comment


      Хич не съм силен в този период, затова се извинявам, ако греша, но ми се струва, че трябва да се търси в Италия (малко се чудя за знамената със златен ключ - единственото, за което се сещам е Папската държава, ама нейния флаг не е точно такъв (но поне има ключове)). Т.е. на картината вероятно е изобразен сина на някой кондотиер (сред тях се намират аристократи ).
      Но не съм сигурен за конкретната обсада. Може би е обсадата на Сиена (1555, ако не се лъжа или някъде там). Макар че през тези италиански войни обсадите не са малко, така че нищо чудно да е някоя друга (на Флоренция?).

      ПП Във всеки случай, картината е много интересна, макар че не се сещам за автора й. Във всеки случай, късния ренесанс.

      Comment


        gollum написа Виж мнение
        Хич не съм силен в този период, затова се извинявам, ако греша, но ми се струва, че трябва да се търси в Италия (малко се чудя за знамената със златен ключ - единственото, за което се сещам е Папската държава, ама нейния флаг не е точно такъв (но поне има ключове)). Т.е. на картината вероятно е изобразен сина на някой кондотиер (сред тях се намират аристократи ).
        Но не съм сигурен за конкретната обсада. Може би е обсадата на Сиена (1555, ако не се лъжа или някъде там). Макар че през тези италиански войни обсадите не са малко, така че нищо чудно да е някоя друга (на Флоренция?).

        ПП Във всеки случай, картината е много интересна, макар че не се сещам за автора й. Във всеки случай, късния ренесанс.
        Горещо-горещо, но все още не е точната обсада. Тъй като за знамето Голъм се сети
        [вярно даден е само отделен хералдически знак, но той е доста емблематичен (ключа), а и това хералдическо съчетание не е по нормите - не се комбинира метал с метал (жълтото и бялото са съотв. злато и сребро) - и, доколкото знам, изключение e само гербът на йерусалимското кралство, ясно защо. По същата причина трябва да е така и за папския банер],
        пускам и друга подсказка - гледайте лицето на конника вдясно; има картина на друг италиански художник, която е портрет на въпросния от 4-5 години след обсадата, по време на която същият аристократ е гонфалониер на светата римска църква (не съм сигурен, че така трябва да е на бг).
        Ако до утре не падне загатката ще кача портрета и такъв на папата, по чието време е обсадата.
        Last edited by sewast; 23-01-2011, 20:42.
        sigpic

        Sword song and horn sound

        Comment


          Може би разграбването на Рим (1527 г.) и в този случай благородникът на картината е Пиер Луиджи Фарнезе. Макар че ако гледам прилика в лицата, по-скоро офицерът от картината ми прилича на Федерико ²² Гонзага.

          Comment


            С още малко помощ се оказа Парма, 1521 г., а младежът е Федерико Гонзага. Картината е на Тинторето. Загадката се оказа много трудна за мен, въпреки подсказките. Но пък и полезна, научих нещичко за този период, за който не знаех почти нищо. А е бурен и интересен .

            Comment


              gollum написа Виж мнение
              С още малко помощ се оказа Парма, 1521 г., а младежът е Федерико Гонзага. Картината е на Тинторето.
              Точно така! Картината е от около 1580.

              Голъм е на ход.
              sigpic

              Sword song and horn sound

              Comment


                Добре, ще се възползвам с една съвсем лесна загадка, пълна с подсказки. Отново предпочитам картина, защото... предпочитам картините (макар че снимките си имат своите несъмнени достойнства).
                Кое сражение е изобразено на тази картина - героично-романтична, но в определена степен достоверна?
                Attached Files

                Comment


                  Епизод от сражението при остров Лиса, 20 юли 1866 между Австрийския
                  и Италианския флоти, първото сражение между броненосци. Австрийците под командването на адмирал Тегетхоф разбиват Италианците.

                  Comment


                    И само като си помисля, че първата известна битка, спечелена поради таранна тактика е била през 535 пр. н. е.


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      Браво, bisko, позна . Картината (озаглавена просто "адмирал фон Тегетхоф в морското сражение край Лиса", рисувана е 1878-80 г.) е на Антон Ромако, адмиралът в центъра на картината, безстрашно управляващ флотилията си от открития мостик (за разлика от Персано) е самият Тегетхоф. Прикачам още една картинка от сражението и портрет на адмирала.
                      Сега е твой ред, bisko.

                      ПП Торн, все пак "Лиса" е залезът на таранната тактика. Вярно, отделят й много място, особено италианците, пробват я неведнъж и в самото сражение, но като цяло се оказва слабо ефективна. Така че вероятно това не е последната битка, спечелена с тази тактика (впрочем, не едори последната, в която се прилага таран)Нещо, което вече е било очевидно малко по-рано по време на гражданската война в САЩ. НО пък какво да правят, като на пръв поглед е изглеждало, че броненосните кораби са неуязвими за оръдията.
                      Attached Files
                      Last edited by gollum; 25-01-2011, 10:51.

                      Comment


                        Е щом аз съм на ход, ето я и моята картинка макар да мисля че не би ви затруднила.
                        Attached Files

                        Comment


                          Японско-руската война от 1904-1905, Порт Артур?
                          "Далеч съм от мисълта си"

                          Comment


                            Обсадата на Севастопол през Кримската война.

                            Comment


                              Kramer написа Виж мнение
                              Обсадата на Севастопол през Кримската война.
                              Колегата kramer e прав, е сега е негов ред да ни затрудни

                              Comment


                                Comment

                                Working...
                                X