Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Принципи на моите възгледи за миналото

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Принципи на моите възгледи за миналото

    gollum написа
    ..В този раздел могат да се пускат всякакви шеги и майтапи..
    Възгледите ми за миналото се основават на следните принципи:
    • Имперско-цивилизационен принцип
    • Принцип за първостепенната роля на религията
    • Бръсначът на Окам: Не бива да се привличат нови същности без крайна необходимост
    • Принцип за състоятелността на лингвистическата археология
    • Принципи на Еклесиаста
    • Принципът "ölmüşten haberi yok": На много вопроси от историята отговор няма и няма да има. От умрял хабер не чакай
    • Принцип за историческия континуум: ако нищо не знаем за дедите си, то за пра-дедите си знаем още по-малко
    • Всички принципи на логиката
    • Всички принципи на криминалистиката


    Имперско-цивилизационният принцип се явява традиционен. Опитите за преразглеждането му са несъстоятелни. Согласно с този принцип, Древните Египет и Месопотамия, древна Гърция и мимолетната империя на Александър Велики, Римската/Ромейската империя и империята на Карл Велики имат за историята по-голямо значение, отколкото всички останали събития от онези времена.

    Първостепенната роля на религията винаги трябва да се отчита. Религията може да бъде християнство или ислям, национализъм от 19-и век или национал-социализм и интернационал-социализм (комунизъм) от 20-и век. Във всички случаи ролята й е огромна, важна, актуална, главна, генерална, животрептяща, жизнена, злободневна, знаменателна, историческа, капитална, кардинална, командна, крайна, коренна, крайъгълна, крупномащабна, многозначителна, основна, принципиална, приоритетна, решаваща, решителна, съдбовна, съществена, възлова, фундаментальна, централна, епохална (написал съм това с помощта на синонимен речник).

    Принципът за състоятелността на лингвистическата археология се противопоставя на някои възгледи сред професионални историци за несъстоятелността на историческата лингвистика. Ако изводите на лингвистическата археология противоречат ня някои твърдения на традиционната история, то по-скоро е нужно последните да се преразгледат. Даже ако в някой древен документ има само лъжливи твърдения, то и в този случай заключенията на лингвистиката въз основа на този документ ще бъдат правдиви. Много добре знам, че например въз основа на днешната преса не мога да си създам правилна представа за настоящето, на което съм свидетел, а пък какво остава за миналото. Например, бъдещите поколения няма да могат да си създадат правилна представа за настоящето въз основа на писмените паметници, които ще им оставим.

    Принципите на Еклесиаста: {1:9}
    Код:
    Каквото е станало, това е, което ще стане,
    И каквото е било извършено,
    това е, което ще се извърши;
    И няма нищо ново под слънцето.
    Има ли нещо, за което може да се каже:
    Виж! Това е ново?
    То е вече станало във вековете,
    които са били преди нас. 
    Не се помнят предишните поколения;
    Нито ще се помнят послешните,
    грядущите, поколения,..
    Предците ни са били същите като нас - нито по-умни, нито по-тъпи.
    Last edited by Христо Тамарин; 10-04-2009, 10:30.

    #2
    Христо Тамарин написа Виж мнение
    Принципът за състоятелността на лингвистическата археология се противопоставя на някои възгледи сред професионални историци за несъстоятелността на историческата лингвистика.
    От скромните си впечатления бих заключил, че единствено някои археолози са на тази позиция. Може да има и историци, но не съм ги чел.

    Comment


      #3
      ölmüşte haberimiz yok

      Comment


        #4
        Хана написа Виж мнение
        ölmüşte haberimiz yok
        Gökten bize bakıyorlarsa?

        Comment


          #5
          Христо Тамарин написа Виж мнение
          Gökten bize bakıyorlarsa?
          Я да видим аз какво съм намерил в Нет-а
          Parieti loqueris.
          فكر ! أومن ! أحلم ! غامر!
          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
          Неизвестен руски адмирал

          Comment

          Working...
          X