Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Архонти и боляри в съвременна България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Архонти и боляри в съвременна България

    Наскоро попаднах на "нещо" за купуване/раздаване на благороднически титли в България. Първо помислих че е вид хумор, който не разбирам. Обаче си звучеше сериозно. То са "боляри" и "болярски съвет", то са "архонти". Разрових се, и видях, че си е съвсем сериозно, даже.
    Малко съм объркана - какви боляри в една Република?
    И каква тежест има в една купена титла? В смисъл - хората могат в един момент да свикнат да ти викат “Ваше Превъзходителство", ама това прави ли те Превъзходителство? Мога да разбера, ако за заслуги монархът те е дарил с титла. Откъде-накъде, обаче, църквата ще ги раздава тия титли? Аз доста съм позабравила от историята, но си мисля, че когато за последно България беше монархия, тя беше конституционна такава, а не абсолютна, нали? Т.е. държава и църква имаха отделни "глави". По тази причина уравнението не ми излиза - аз си мислех, че благороднически титли могат да се дават само от монарха, но не знаех църквата да се "занимава" с подобни "титлодарения". Много ми е странно, и доста неясно.
    Като капак, "Болярският съвет" или каквото там му беше името, е ЕДИНСТВЕНИЯ орган(!?), оторизиран да раздава болярски титли. Че и си вярват!
    Права пропорционална зависимост между "его" и "комплексарщина", или нещо съвсем друго?

    #2
    Продават шарени хартийки. Аз мога да си регистрирам върховен орден на доброто и да раздавам херцогски титли.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      И аз така си помислих - ако се спретне един алтернативен "Болярски съвет", колко смях има да падне... И колко пяна има да излиза от устата на т.нар. "истински боляри"...

      Comment


        #4
        pebble написа Виж мнение
        И аз така си помислих - ако се спретне един алтернативен "Болярски съвет", колко смях има да падне... И колко пяна има да излиза от устата на т.нар. "истински боляри"...
        ааа кой са истинските ? И кои алтернативните, самоооо да не набъркваме политиката, тук към нея отношението е строго и с право .

        Comment


          #5
          По-скоро се въртят в гроба.

          Преди време и една набезизвестна мутра се окичи с титлата "архонт", непосредствено преди да се пробва и на голямата политическа сцена... Получи я не от самозвани организации, а от Православната църква в лицето на старозагорския митрополит Галактион - да се смееш ли, да плачеш ли...
          Quae fuerant vitia, mores sunt.

          Comment


            #6
            Ами ако ние сме тези, които организират съвет някакъв, няма какво да питаш - ние ще сме ЕДИНСТВЕНИЯ легитимен съвет.
            Не е ли винаги така? Всеки заявява, че от неговата Витоша по-висока нема, и от неговата истина по-истина нема.

            Comment


              #7
              Юлиан Август написа Виж мнение
              По-скоро се въртят в гроба.

              Преди време и една набезизвестна мутра се окичи с титлата "архонт", непосредствено преди да се пробва и на голямата политическа сцена... Получи я не от самозвани организации, а от Православната църква в лицето на владиката Галактион - да се смееш ли, да плачеш ли...
              Въпреки, че не съм православен (и по тази причина не мога да коментирам де), но може би тук мога да споделя някои съображения . Като например: БПЦ яко изостава и защо? Няма подкрепа. Редовия ( с всичките условности на този..... термин) българин не я подкрепя. Аз разбира се имам обяснение, но не е за тази тема

              Comment


                #8
                pebble написа Виж мнение
                Ами ако ние сме тези, които организират съвет някакъв, няма какво да питаш - ние ще сме ЕДИНСТВЕНИЯ легитимен съвет.
                Не е ли винаги така? Всеки заявява, че от неговата Витоша по-висока нема, и от неговата истина по-истина нема.
                Ааааа, кои сме тез.... НИЕ? А може би кои те тез дето....... раздават титлите?

                Comment


                  #9
                  mitaca написа Виж мнение
                  Като например: БПЦ яко изостава и защо? Няма подкрепа. Редовия ( с всичките условности на този..... термин) българин не я подкрепя. Аз разбира се имам обяснение, но не е за тази тема
                  И ще го споделиш ли? Но, какво значи една Църква да изостава? При това "яко"...

                  Абе, доста странни теми напоследък във форума

                  Comment


                    #10
                    Mitaca, няма какво да питаш. "Ние" и "Те" са образни категории. "Ние" винаги сме прави, "те" - естествено , не са.
                    Така си е от веки веков.
                    Сега сериозно: Какво знаете за титлата "Архонт"? Сега чета "Balkans in the late 12th century" (by John Van Antwerp) , и там се споменава подобна - "Archon", но тази титла НЕ Е българска.

                    Comment


                      #11
                      Аз съм Болярин!
                      Всеки ден пия по няколко бири "Болярка"
                      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                      Comment


                        #12
                        pebble написа Виж мнение
                        Сега сериозно: Какво знаете за титлата "Архонт"? Сега чета "Balkans in the late 12th century" (by John Van Antwerp) , и там се споменава подобна - "Archon", но тази титла НЕ Е българска.
                        Ами имаше, някога, някъде едни печати намерени на които пише "Симеон Архонт на България".
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          #13
                          Коцето написа Виж мнение
                          И ще го споделиш ли? Но, какво значи една Църква да изостава? При това "яко"...

                          Абе, доста странни теми напоследък във форума
                          Абе да, ама по-добре на лична

                          Comment


                            #14
                            pebble написа Виж мнение
                            Сега сериозно: Какво знаете за титлата "Архонт"? Сега чета "Balkans in the late 12th century" (by John Van Antwerp) , и там се споменава подобна - "Archon", но тази титла НЕ Е българска.
                            Въпросното звание, с което се сдоби Слави Бинев няма нищо общо с титлата, позната ни от византийските хронисти и с която те обозначават владетелите на почти всички варварски племена, с които имат досег - включ. прабългари, славяни и т.н.
                            Тя е сравнително ново "изобретение" на някои предприемчиви духовници, с чиято помощ събират някои и друг лев. По принцип би следвало да се дава за заслуги към църквата. На практика - тук добре е обяснен конкретния случай.
                            Quae fuerant vitia, mores sunt.

                            Comment


                              #15
                              На практика - тук добре е обяснен конкретния случай.[/QUOTE]

                              Благодаря за линк-а, значително ме осветли по въпроса!

                              Comment

                              Working...
                              X