Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мнения за форума (т.е. книга за оплаквания и препоръки)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Sir Gray написа Виж мнение
    Ами след като за пореден път циклим същата тема, то нека и аз да изкажа моята гледна точка.

    Първо, за мен този или който и да е форум има смисъл ако предоставя място за дискусия. Дискусия, чиято цел е обмяна на мнения, с уважение на различната гледна точка и без кръстоносване в името на някаква предпоставена цел. Един вид просто място, където да научим нещо ново и интересно, да разкажем своя идея и да я предоставим на теста на чуждото мнение. Пространство за цивилизована и задълбочена комуникация, изискваща подготовка на тезата, която искаме да защитим, аргументация и готовност да приемем и отговорим на контрааргументите на чуждото мнение. А не поле за подхвърляне на ехидни заяжданици, "хитроумни" коментари и кръчмарско надвикване на опонента - според мен за това си има достатъчно други места из интернет, а и извън него.

    Съответно, винаги съм изхождал от идеята, че модерацията трябва първо и най-важно да осигури атмосфера и пространство за такива цивилизовани и спокойни дискусии.
    Но е ясно, че хора всякакви, възгледи също, желания и цел, с която се пише във форума най-различни. За мен оттам основният въпрос е като как, при това разнообразие, да осигурим тази атмосфера на конструктивна дискусия, след като може би има хора, които волно или най-често дори неволно, я рушат?

    И понеже далеч не съм толкова добър в описанията като Голъм, ще си позволя направо да го цитирам:

    Постоянната тенденция на темата за Сирия като нагледен пример (но иначе повечето или всички теми за Съвремието) да се хлъзга към откровено тролене и замеряне с пропаганда и непрекъснатото дразнене, което следва от това, е най-нагледния проблем как така да осигурим "спокойна дискусия"...

    Основната драма всъщност, и това винаги ще бъде източник на напрежение, неразбиране и търкане, е как определяме "конструктивна дискусия"? Няма как - това за един е едно (академични есета с 3 страници биография на източниците), за друг друго (сводки от звезда.ру), винаги е субективно. И нюансите преливат толкова плавно, че просто няма как да се тегли граница и да се дефинират критерии и толкоз. Затова и оплакванията, че няма обективни критерии - ми то няма как да има?! Предложете такива и ако наистина някой успее да дефинира нещо обективно, мисля всички ще се радваме да ги прилагаме с кеф.

    Какви са ни опциите? Обсъждахме ги надълго и широко, и практически (пренебрегвайки малките нюанси) се свеждат до това:
    - осигуряваме "равно поле" за изява, всякаква грижа за "конструктивността" (сиреч стремеж за смислено съдържание на темите) отпадат, и реално се модерират само обиди и тн (това, за което тук се настоява толкова горещо) - което ще доведе до моментално заглушаване на малкото смислени и обективни коментари под поток от безсъдържателен радиоточков спам и кръчмарско надвикване. Честно се замислете, вие ще искате ли да участвате в тема, където се спами с порой от линкове към всякакви безумни сайтове и тн?
    - изцяло затваряме проблемните теми, защото явно те са катализатор на ефекта фоби/фили и кръстоносване - и губим все пак един полезен ресурс за научаване на новостите и новините, който доста хора четат и разчитат

    Моята позиция е(беше) някъде по средата - Торн е привърженик на първата опция, но там според мен шумът толкова бързо ще ескалира, че ще откаже всеки разумен човек моментално (дори сега напрежението и спаменето са на достатъчно високо ниво, че доста хора просто да не искат да се намесват в клоаката). Голъм и вече не помня кои други са повече за втората опция, дори с големия риск според Торн "да убием форума". Аз реално все се надявах да се намери среден вариант, сиреч някак си, чрез модерация, да се изчистват откровения спам и пропаганда, както и бруталните кръчмарски дрязги, така че да се запази все пак темата (раздела) като източник на новини и информация, защото доста хора търсят това. Но как да стане тази модерация? Как да се преценява кое е спам, кое е "плоска пропаганда", дали даден пост е с користната цел "да натрием носовете на филите"? Няма как, освен субективно. Това е неизкореним проблем.
    Допълнителна драма е, че всъщност никой не модерира много активно, съответно неща се натрупват, надцакването набира скорост, пък после "Ама защо ми изчезнаха изведнъж постовете".

    Та реално ситуацията е или/или. И понеже аз определено не мисля, че Бойна Слава трябва да стане поредната кръчма за изявите на всякакви фобии и филии, за мен първият вариант е неприемлив.


    ПС: @ZWQRA - Динайн от доста време насам не участва в модерирането по собствено желание. Решението за Сирия е мое - участието ти беше единствено репост на пропагандни сводки, граничещи с измислиците. Именно от това се опитвам да почиствам темата - няма никаква стойност в такъв спам, а само поражда веднага контрареакция.
    Що си позволяваш да даваш определения за смешни потребители, а после бягаш с гумата от въпроси?

    Comment


      Sir Gray написа Виж мнение
      което ще доведе до моментално заглушаване на малкото смислени и обективни коментари под поток от безсъдържателен радиоточков спам и кръчмарско надвикване. Честно се замислете, вие ще искате ли да участвате в тема, където се спами с порой от линкове към всякакви безумни сайтове и тн?
      Много читаво предвиждане. Превръщането на форума в Skype ще го убие далеч по-ефективно от всякакви дрязги, модерация или фобщини. Няма да е първият форум заминал си по-този начин.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Todor Pavlov написа Виж мнение
        И , ебати лицемерието , уж се тръшка , че се отказало от модерирането , , а взело , че правило списъци , майтапи ...
        Беше практически помолен за това, Торн (отказа да участва) - поправка, че така звучи екстремно - Торн смяташе, че идеята не е добра и участваше с нежелание. "Списъкът" всъщност беше просто активните потребители в раздела. И в интерес на истината, той предложи и включването на доста от идеологическите си опоненти, макар че явно май е набеден за Архизлодей от тях. Просто пояснявам фактите, да не се приема като оценка за участие в темите - това е отделна тема.

        ПС
        Що си позволяваш да даваш определения за смешни потребители, а после бягаш с гумата от въпроси?
        Не мисля, че е имало въпроси, освен някакви опити за заяждане, които не мисля, че трябва да им се връзвам
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          По принцип мразя бановете.Като админ съм банвал най много за два дена.Въпроса ми е защо след като може да се даде бан на 1000 човека, Динаин например не се банва?
          Пак ще кажа че с това мое мнение не искам банването на Динаин.Просто питам?
          Динаин ако не се толерира толкова много би могъл да бъде страшно полезен за форума!

          Comment


            Sir Gray написа Виж мнение
            Не мисля, че е имало въпроси, освен някакви опити за заяждане, които не мисля, че трябва да им се връзвам
            Начи мое си позволяваш модераторски произвол, щото имаш достъп до гумата. Бравус!

            Comment


              За пореден път се мести фокуса.
              Драги модератори, проблемът е, че не спазвате собственият си правилник и следствие на това всички останали спират да го правят.
              И всеки път като се повдигне темата за това, се почва едно обсъждане за бъдещето на форума с модераторски изказвания с менторски тон.
              Два дена иху, после пак по старому
              До следващото натрупано напрежение.
              И така вече 2-ра година
              Сънят е слаб заместител на кофеина!

              Comment


                Super_Hornet написа Виж мнение
                Начи мое си позволяваш модераторски произвол, щото имаш достъп до гумата. Бравус!
                Признавам си, дори не разбирам в какво ме обвиняваш?


                ПС @Валбо - ако смяташ, че е само 2ра година си непоправим оптимист Същите безумни теми се циклят поне от 10 години.
                Но предложи работещ правилник де, дай пример, кое трием, кое оставяме от темата за Сирия. Единственото работещо е просто да няма такава тема
                XV mile the sea brode is
                From Turkey to the Ile of Rodez...

                Comment


                  Sir Gray написа Виж мнение
                  Решението за Сирия е мое - участието ти беше единствено репост на пропагандни сводки, граничещи с измислиците. Именно от това се опитвам да почиствам темата - няма никаква стойност в такъв спам, а само поражда веднага контрареакция.
                  Слагах единствено статии в стремежа си избегна именно обвинения в пропаганда, Воланд ме накара да слагам и резюме което изпълних, всъщност не съм обиждал никого, никого не съм заяждал, държал съм се уважително с всички опоненти!
                  Това в което сте превърнали темата Сирия, всъщност е едностранно излагане на една единствена позиция и не търпите нищо друго! Това вашето е пропаганда, а който гъкне извън вашата "религия" - бой с тоягата ... много плуралистично Грей!

                  Щом една сводка от инакомислещите неможе да преживеете, представям си изобщо как ще реагирате не противоположно мнение.

                  Между другото нали в лични ти казах какво мисля за теб, да не слагам картинката с мистър Бийн и тук ....

                  Comment


                    Sir Gray написа Виж мнение
                    Признавам си, дори не разбирам в какво ме обвиняваш?
                    пост 15815 от Сирийската тема, за който НЕ те обвинявам, а те питам.

                    Comment


                      ZWQRA написа Виж мнение
                      Това в което сте превърнали темата Сирия, всъщност е едностранно излагане на една единствена позиция и не търпите нищо друго! Това вашето е пропаганда, а който гъкне извън вашата "религия" - бой с тоягата ... много плуралистично Грей!

                      Щом една сводка от инакомислещите неможе да преживеете, представям си изобщо как ще реагирате не противоположно мнение.
                      Предполагаш умисъл там, където го няма. Аз лично не ме интересува ничия религия, още пък по-малко да защитавам нечия. Сводките ти бяха абсурдни (стари, измислени и тн), като беше изтъкнато и в няколко от отговорите в темата, затова реших, че целта е да се спами. Напълно е възможно да съм сгрешил за мотивите ти да участваш в темата, но с тези си постове създаде такова впечатление.
                      Лично от теб не съм получавал, сега проверих.

                      пост 15815 от Сирийската тема
                      Да, Валбо и Кало бяха започнали пак да се държат като в детската градина. Съжалявам, ако някой се е обидил, но си е смешничко като започнете да се дърпате за косите (тази тема е пример)
                      XV mile the sea brode is
                      From Turkey to the Ile of Rodez...

                      Comment


                        Аз си спомням само, че се шегувахме с ръководството...
                        Сънят е слаб заместител на кофеина!

                        Comment


                          Е, другарката ви се скара да стоите в ъгъла... Апокалипсис сега?
                          XV mile the sea brode is
                          From Turkey to the Ile of Rodez...

                          Comment


                            Sir Gray написа Виж мнение


                            Но предложи работещ правилник де, дай пример, кое трием, кое оставяме от темата за Сирия. Единственото работещо е просто да няма такава тема
                            Защо не разделите темата на две, като изолирате едната група от другата. В смисъл тези които са в едната група да немогат да пиша в другата, а само да четат и тн.
                            Така подразнените от мнението на опонентите, ако желаят да не четат това което ги дразни, а да плуват само в розовите си облачета!

                            И после престанете с двойните стандарти, без нападки и обиди (нещо което го позволявате на Danain) /за справка само в тази тема виж, какво си позволява/

                            И на последно място сложете ясни критерий, какво може и какво не, снижете субективизма при вземане на решенията /ама от типа той използва забранената пропаганда , ама ние ще си хвалим джихата/ за да нямате брожения.

                            Comment


                              Няма никаква "официална позиция" - хиляда пъти съм го повтарял това (докато още бях модератор), ама не се разбира: ние сме (бяхме) няколко души и почти всичките имаме различни позиции разбирания по почти всеки въпрос. Не се "поддържа" някаква пропаганда колективно/общо. Най-малкото основният модератор до скоро там беше Торн, а за него мисля е очевидно каква позиция поддържа (но не мисля, че това му се отразява на модерирането особено).

                              За другото съм съгласен, да, засега и аз, и Динаин сме се отказали от модериране, но все още имаме съответните права поради начинът, по който са организирани нещата, т.е. "правата" са въпрос на ниво на потребителски достъп. Сигурен съм, че може да се смени (виждал съм откъде става, но не можеш сам за себе си да го смениш - това е достъпно само за администраторския акаунт, пробвал съм). Вероятно ще е най-добре да ни се махнат тези права, т.е. да се прехвърлим към нормалната група потребители (повече от веднъж съм искал това да стане, засега без ефект).

                              Comment


                                Sir Gray написа Виж мнение
                                Е, другарката ви се скара да стоите в ъгъла... Апокалипсис сега?
                                ААА не, аз от няколко часа се искрено се забавлявам :-)
                                Сънят е слаб заместител на кофеина!

                                Comment

                                Working...
                                X