Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мнения за форума (т.е. книга за оплаквания и препоръки)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Sula написа Виж мнение

    А за Виталий ще кажа, че не ми пречи. Напротив, въпреки споровете ми с него и великоруските замашки ("уклони" за незапознатите с този русизъм) в писанията му, като гражданин на малък народ, не мога да не приветствам това, че чужденец се опитва да пише и чете на родния ми език. На моменти може да не му се отдава, но снисхождението към хората, които се опитват да правят нещо е привилегия на висшите духом, която за щастие не се раздава от никого.
    Това много точно се припокрива и с моята гледна точка
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      Това не присъщо специално за "соца", а за всяко развращаване с власт - от полковник Курц и Калигула до "старото куче" в казармата и деформирания държавен чиновник. Въпрос на самоанализ е да си поставяме диагноза и да се самосезираме
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        Не съм докачлив, просто виждам, че има неразбиране и полагам усилия то да бъде преодоляно. Затова и соча поста на Торн - той много добре изяснява нещата относно позицията на форумната управа.
        Сравненията със соца са просто не на място, става дума за различни неща. Кой и къде е твърдял, че всички са равни? И то - във форум в Интернет? Това е най-малкото странно. А за тук - съвсем. Няма как да стане, още повече, че периодично пристигат тука разни тролове-егалитаристи, да разясняват позициите си и колко сме неправи да кастрим разни кавгаджийски дискусии. Точно заради такива е създадена сегашната система, в която трябва първо да се докажеш и чак след това може мнението ти да има тежест. Пробвали сме и други варианти, но за съжаление водят само до хаос и безредие.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          messire Woland написа Виж мнение
          Не съм докачлив, просто виждам, че има неразбиране и полагам усилия то да бъде преодоляно. Затова и соча поста на Торн - той много добре изяснява нещата относно позицията на форумната управа.
          Сравненията със соца са просто не на място, става дума за различни неща. Кой и къде е твърдял, че всички са равни? И то - във форум в Интернет? Това е най-малкото странно. А за тук - съвсем. Няма как да стане, още повече, че периодично пристигат тука разни тролове-егалитаристи, да разясняват позициите си и колко сме неправи да кастрим разни кавгаджийски дискусии. Точно заради такива е създадена сегашната система, в която трябва първо да се докажеш и чак след това може мнението ти да има тежест. Пробвали сме и други варианти, но за съжаление водят само до хаос и безредие.
          А форумния правилник прочетохте ли?

          Ако не сте съгласни с него, го променете (Ваша привилегия е), а не се сърдете, че хората Ви питат защо не го спазвате.
          Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

          Гюстав Льо Бон

          Comment


            Чакайте малко да разграничим две неща. Че има привилегии и че те не са включени в правилника - няма съмнение. Това е един проблем.
            Имаме и втори проблем, който породи цялата тази размяна на мнения тук и сред форумния съвет. Това е въпросът нарушава ли Виталий правилника като пише на руски език (и понякога на неправилен български) извън международния раздел на форума? И отговорът е отрицателен, защото такова правило няма. Пиша това като човек, участвал твърде активно в писането на правилника (написал голяма част от него).
            Т.е. това не е проблем, поне докато не променим правилника, така че да е забранено да се пише на друг език, освен на български във всички раздели на форума освен в Международния. Такова правило в момента няма. Т.е. в този случай ФП се спазва.

            Що се отнася до привилегиите, то това е въпрос на лични познанства, както беше и някога (всъщност, както е и сега) в реалността. И не виждам, за съжаление, реален начин това да се избегне: модераторите са хора и са склонни да преценяват и въз основа на това кого и как познават. Така или иначе, правилникът е общо ръководство за това какво не трябва да се прави, но всеки модератор сам преценява във всеки конкретен случай дали има нарушение, какво е то и как следва да се санкционира. Няма кой да пази вардяните, образно казано и това няма как да се промени (поне не виждам как практически може да се осъществи, така че да има смисъл).
            Така е и така ще бъде: модераторите имат малко повече права, както и задължения; за определени хора се преценява, че са по-"ценни" (най-често защото с тях е по-интересно да се разговаря или пък заради съдържанието, което добавят към форума). Ясно е, че към тях подходът ще е различен, отколкото към някой новодошъл без нито един интересен или ценен пост (модераторите преценяват това кой пост е интересен и ценен).
            Да обобщя: форумът не е правов в юридическия смисъл на думата (т.е. законът да е всичко), по-скоро правилникът е общо ръководство за поведение, което ако се спазва, няма да доведе до проблеми. Нито е демократичен, т.е. всички потребители да имат равни права. Ясно е, че освен писането във форума, се виждаме и лично, разговаряме и прочее и се създават извън форумни контакти, които имат значение.
            Това е. Хубавото е, че все пак има някакъв канал за обратна връзка и възможност парвилата да се променят, ако се наложи. За останалото трябва да приемете преценката на модераторите или да се примирите с нея.

            Comment


              След написаното от Голъм, не виждам смисъл да продължаваме дискусията на тази тема или на която и да е от подобен род.
              Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

              Гюстав Льо Бон

              Comment


                Никога не е имало нужда от тази тема. Разбира се аз и аз "трябваше да бъда убеден" (да не се разбира погрешно, сам се убедих и не е имало каквито и да е мерки от ръководството, камо ли крути) и затова не малко съм словоблудствал тук. По казуса с Виталий, той не нарушава правилника, опитва се да превежда с програма за български, ма е добре, че после поста оригинала на руски. По отношение на "неписаните" правила - нищо (аз съм си егалитарист), освен това, че искаш не искаш трябва да се спазват. Е не, можеш и да не ги спазваш, ма изхода е ясен и е един (ясно е какъв). Няма да правя разбор на новите потребители (и колко са и колко се задържат), както и на новите теми открити от нови потребители (или пък нови открити от стари потребители). Наистина няма, пък и наистина нямам поглед върху нещата.

                Comment


                  mitaca написа Виж мнение
                  Никога не е имало нужда от тази тема. Разбира се аз и аз "трябваше да бъда убеден" (да не се разбира погрешно, сам се убедих и не е имало каквито и да е мерки от ръководството, камо ли крути) и затова не малко съм словоблудствал тук. По казуса с Виталий, той не нарушава правилника, опитва се да превежда с програма за български, ма е добре, че после поста оригинала на руски. По отношение на "неписаните" правила - нищо (аз съм си егалитарист), освен това, че искаш не искаш трябва да се спазват. Е не, можеш и да не ги спазваш, ма изхода е ясен и е един (ясно е какъв). Няма да правя разбор на новите потребители (и колко са и колко се задържат), както и на новите теми открити от нови потребители (или пък нови открити от стари потребители). Наистина няма, пък и наистина нямам поглед върху нещата.
                  Дойде ми на ум едно стихче:

                  Благословен да бъде този,
                  който няма какво да каже
                  и въпреки това мълчи.
                  Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                  Гюстав Льо Бон

                  Comment


                    Международният подфорум е за хора, които не разбират български, а не за такива, които не могат да пишат на български.
                    По стечение на обстоятелствата знам руски, така че писането на Виталий не ми пречи с това, че е на руски. Не знам френски и ако почне някой да пише на френски, няма да мога да разбирам какво пише. Но също няма да ми пречи особено. Просто няма да чета мненията му и толкова. Същото важи и за китайски.
                    Между другото, има една опция в настройките на форума за игнориране на потребители. Към нея може да се добавят потребителски имена и след това изобщо няма да виждате мненията на съответните потребители. Може да бъде много полезна.
                    А цялата разправия тръгна не от "аз нищо не разбирам от това, което този или онзи пише". А от това, че "руският не е втори официален език в България". Т.е. ако беше английски, немски или френски, вероятно изобщо нямаше да се повдигне въпросът. С подобно отношение изобщо не съм съгласен - макар и да няма особено значение с какво съм съгласен аз. Мога да приема някой да се оплаква, че не разбира. След подобни оплаквания по едно време се прие споменатото по-рано изискване за резюмиране на български на цитатите на чужди езици. Само че тук изобщо не се протестира относно това, че чуждият език не се разбира, а за това, че чуждият език е руски. Подобен протест обаче за мен е неприемлив.

                    Comment


                      Съгласен съм с Bsb, моето впечатление от проблема е същото, а и мнението ми по него. Никой не е задължен да чете постовете на другите - независимо на какъв език са написани. Когато нещо не мога да го разбера, просто не го коментирам (ако ми е много интересно, ще си потърся начин да разбера какво точно е написано).

                      Да се използва функцията за игнориране също е желателно в такива случаи - спестява време, нерви и караници.

                      Comment


                        bsb написа Виж мнение
                        Международният подфорум е за хора, които не разбират български, а не за такива, които не могат да пишат на български.
                        По стечение на обстоятелствата знам руски, така че писането на Виталий не ми пречи с това, че е на руски. Не знам френски и ако почне някой да пише на френски, няма да мога да разбирам какво пише. Но също няма да ми пречи особено. Просто няма да чета мненията му и толкова. Същото важи и за китайски.
                        Между другото, има една опция в настройките на форума за игнориране на потребители. Към нея може да се добавят потребителски имена и след това изобщо няма да виждате мненията на съответните потребители. Може да бъде много полезна.
                        А цялата разправия тръгна не от "аз нищо не разбирам от това, което този или онзи пише". А от това, че "руският не е втори официален език в България". Т.е. ако беше английски, немски или френски, вероятно изобщо нямаше да се повдигне въпросът. С подобно отношение изобщо не съм съгласен - макар и да няма особено значение с какво съм съгласен аз. Мога да приема някой да се оплаква, че не разбира. След подобни оплаквания по едно време се прие споменатото по-рано изискване за резюмиране на български на цитатите на чужди езици. Само че тук изобщо не се протестира относно това, че чуждият език не се разбира, а за това, че чуждият език е руски. Подобен протест обаче за мен е неприемлив.
                        О.к, колко потребителя, пишат на английски, френски или китайски? Не в регулярните форуми, а даже в тези за чужденци? Май няма много, май няма ни един? Щоооо?

                        Comment


                          gollum написа Виж мнение
                          Съгласен съм с Bsb, моето впечатление от проблема е същото, а и мнението ми по него. Никой не е задължен да чете постовете на другите - независимо на какъв език са написани. Когато нещо не мога да го разбера, просто не го коментирам (ако ми е много интересно, ще си потърся начин да разбера какво точно е написано).

                          Да се използва функцията за игнориране също е желателно в такива случаи - спестява време, нерви и караници.
                          Не доколкото съм разбрал, за да пишеш в дадена тема трябва да си прочел мненията поне (това съм го правил винаги и в БС и сега в БГН). Нещо има противоречие. Сега ако с появя с нов ник и пиша примерно.... за Резун ... абе Картрии, тука нещо не разбират, Сталин и Хитлерчо са си спарки, ама нашич Чърчил що ни прати там (нема да пресъздам атмосферата на Ало Ало). Как ще се приеме? Или това е отпаднало (да пишеш по темата едва когато си прочел всичко)?

                          Comment


                            mitaca написа Виж мнение
                            О.к, колко потребителя, пишат на английски, френски или китайски? Не в регулярните форуми, а даже в тези за чужденци? Май няма много, май няма ни един? Щоооо?
                            Има достатъчно, даже всъщност някои от тях по мое мнение са доста по-продуктивни от гледна точка на качеството на форума от повечето потребители пишещи на чист български
                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment


                              Също подкрепям Bsb и приветствам това мнение. В общи линии, целият проблем, с който отново се оживи темата е малко изсмукан от пръстите, спокойно би могло и да минем без него, но ... и цялото това вълнение напоследък е нагледен пример по темата "какво е това трол и какво може да постигне въпросното създание в интернет-форумите". Жалко, че се изписа толкова заради една провокация на някакъв с нацистки ник ...

                              mitaca написа
                              Сега ако с появя с нов ник и пиша примерно.... за Резун ... абе Картрии, тука нещо не разбират, Сталин и Хитлерчо са си спарки, ама нашич Чърчил що ни прати там (нема да пресъздам атмосферата на Ало Ало). Как ще се приеме? Или това е отпаднало (да пишеш по темата едва когато си прочел всичко)?
                              Да се пишат глупости не е добре за пишещия ги. Особено по темите, които са знакови за форума. По другите - зависи, често си остават без отговор, нормално.
                              Last edited by messire Woland; 09-02-2010, 13:28. Причина: сливане
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment


                                messire Woland написа Виж мнение
                                Също подкрепям Bsb и приветствам това мнение. В общи линии, целият проблем, с който отново се оживи темата е малко изсмукан от пръстите, спокойно би могло и да минем без него, но ... и цялото това вълнение напоследък е нагледен пример по темата "какво е това трол и какво може да постигне въпросното създание в интернет-форумите". Жалко, че се изписа толкова заради една провокация на някакъв с нацистки ник ...
                                Спокойно можете да минете и без теми нали? Всичко е ясно, има ли смисъл да се спори?

                                Да се пишат глупости не е добре за пишещия ги. Особено по темите, които са знакови за форума. По другите - зависи, често си остават без отговор, нормално.
                                Да се пишат глупости не е добре а никой да не пише! Да не се пише нищо обаче е добре . По-точно по-добре.

                                Comment

                                Working...
                                X