Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Византия срещу арабите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    И в допълнение към мнението на I.C.A. - ромеите винаги са се оправяли в такива тежки моменти с помощта на дипломацията . Най близкият "наемник" е Тервел - що да не похарчат някоя златна парица, и той да остане доволен. Прочее, уговорката ще да е била - по-силничък удар в гърба на арабчетата, "пък ние с останалите ще се оправим".

    На въпросът що Тервел не е превзел Константинопол ще отговоря - защото не го е атакувал! А защо не го е атакувал точно в тоя момент (е това е въпросът) ще се опитам да приведа разумни аргументи:

    1. Арабите са разбити в Европейската част, но не са изчезнали - флотът им е цял, азиатските корпуси са налице - е може и малко поизтощени, но ги има. Те са сметнали за целесъобразно да се оттеглят, нещо което ние (с гърците де) като цяло го пишем Велик разгром. А че не е така го показва по нататъшната дълга и превратна история на отношенията Византия - Арабия/Персия/или там каквото е.

    2.За възможността да бъде превзет Константинопол с внезапна атака от техническа гледна точка в момента - тя е никаква.
    Как да стане това без обсадни машини, само с кавалерия? Ами ако успеят да превземат някоя порта, да я задържат достатъчно дълго и да вкарат вътре пресни сили за превземането на града?
    Да, ама не! Защото тези порти поради дългата обсада са така добре охранявани и задънени, че дори обсадените да искат да ги отворят доброволно отвътре биха били необходими много усилия и време!

    3.С арабите зад гърба си само глупак би седнал да се бие с Византия - а Тервел не е глупак и вижда много по-голяма изгода в своето положение на спасител на богатата империя, отколкото поредния разбойник, полакомил се за плячка и изгубил хората си, държавата си и накрая положително и главата си от една такава авантюра!

    А това че Тервел "спасява" Европа от арабите си има две страни - в Пиринейският полуостров именно арабската култура дава началният тласък към развитието на европейската такава!
    Затова пък това отслабването на арабските сили дава възможност в последствие на селджуците да се стабилизират и реализират! Което води до ...
    От трън - та на глог!
    "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

    Comment


      #32
      Да, Ресавски, това разбирах под "естествено" развитие на нещата, а не внимателно обмисляна стратегия.

      Comment


        #33
        Thorn написа
        Точно арабите са яздели кобили, за разлика от европейците. Монголцине също /спомени от Рубрук/
        Може ли линк. Признавам си - не съм чел този автор. Когато готвех изложението за средновековната кавалерия прочетох това-онова. Но освен за арабските жребци (така се наричаха конете от породата в някои книги) четох и за порода отглеждана в Йемен. Също жребци, които се славели с лютия си нрав и хапели така, че късали месо от противника. Та дай някакъв линк или библиография. Ще ми е интересно да го прочета. За монголците не си спомням да съм срещал, че са яздели кобилите си. Именно за степните народи обаче бях чел, че кобилите са основно за мляко и разплод. А жребците са ездитните коне.
        Но може и да бъркам.
        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
        Неизвестен руски адмирал

        Comment


          #34
          Last roman написа
          Арабите нямат реален шанс да превземат добре укрепеният Константинопол. С измисления по-рано от Калиник 'гръцки огън' ромейската флота е непобедима, а пък и зимата на 718 г. е необичайно сурова и доста от арабската войска измира от студ и глад. Заслугата на Тервел е, че разкарва остатъците от арабската армия от Европа. Едва ли българският владетел би се осмелил да атакува една силна и въодушевена армия.
          В тожва се състои стратегическия талант на Тервел - изчаква най-удобния момент за генерална атака срещу една вече изтощена от студ, глад и болести, партизанска война на българите.... деморализирана по същество армия! Той си е давал сметка за потенциала на арабите и си подготвя почвата за решителното стълкновение! Не съм съгласен, че арабите не биха се задържали в Константинопол и на Балканите. Ако погледнем тогавашната политическа картае на Европа ще видим, че в началото на V²²²в. в Югоизточна и Централна Европа няма сериозен противник който да спре арабската инвазия! Ако Тервел беше гледал безучастно гибелта на Византия вероятно днес исляма а не християнството щеше да е религията на мнозинството европейци с всички произтичащи от това последствия! Най-малко сега с вас щяхме да комуникираме на друг език...познайте кой!

          Hannibal Barka написа
          Обсадата и зимата на 717г. са били много тежки наистина. При атаката на българите много от арабите се хвърлят в морето и се удавят, но аз се питам защо след това Тервел просто не е похлопал по вратата с дръжката на меча си и не е превзел Константинопол, който е бил на края на силите си. Както сочат хрониките, отвън арабите са измирали от глад и са ядяли всякакви мръсотии, а какво е ставало зад стените не ми се и мисли. Стефан Цанев задава същия въпрос в книгата си "Български Хроники" и добавя: "...от този момент се заражда мечтата за Константинопол , която прелита през вековете и като черен гарван кълве мозъците на българските владетели..."
          Защото е бил реалист! Какъв е потенциала на България тогава тя е трудно дори да се нарече държава! Нека не забравяме, до къде се простира южната граница... Околните славинии са несигурен тил, крепостите византийски, на запад е Аварския хаганат, на изток - хазарите! На България е бил нужен мир за да си стъпи на краката, да хване корен на това ветровито място. Рано е било за мащабните планове на Крум, за имперския блян на Симеон...всичко с времето си.

          resavsky написа
          Може да се зададе друг въпрос - дали арабите са избрали най-прамилната стратегия на война с Византия.Вместо да предприемат сложни обсади на най-силната крепост в света не е ли било по правилно да предприемат трайно овладяване на хинтерланда в Тракия и Мала Азия и постепенно изолиране на Констатинопол.Ако не се лъжа през 716 г.дори Одрин не е превзет и най-малкото тила на арабите не е осигурен.
          А после от къде войски за обсада? Нали тези територии трябва да се контролират. А и едва ли са разполагали с ткакива ресурси за да планират широкомащабва инвазия. Имали са правилна стратегическа цел-Константинопол-столицата на света. Разбирали ся, че този град е ключ към бъдещото завоюване на околните територи и са се концентрирали около него.

          Stormbringer написа
          По подобие на турската стратегия. Е там е дала резултати, макар и след доста време...
          Не забравяйте, че турците овладяват Мала Азия първо демографски от Х² до Х²Vв., а после и политически. На кого да се опрат арабите в Мала Азия и на Балканите? Не на последно място - Византия далеч не е единствения им противник в началото на V²²²век.
          Last edited by багатур; 09-04-2008, 18:35. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

          Comment


            #35
            Eхе, много задълбахте в стратегизми и политическа далновидност, които няма защо да търсите от един владетел тогава. Много по-вероятно е в случая да се касае за едни обикновени договорни отношения. Имало ги е между С.В.България и ИРИ и преди Тервел, има ги и по-късно. Неговите действия най-вероятно не ги надхвърлят- защото иначе няма начин да е бил толкова запознат относно геостратегическото положение в тази част на света, че да прави и предвиждания за напред във времето.
            Quae fuerant vitia, mores sunt.

            Comment


              #36
              Браво Odzava много точно обесни защо българската флота я е фанало липсата,а знаеш кога България се сдобива със свой флот? :sm186:
              ,,...Във всяка жена има по една императрица-диктаторка"
              :imprulz:

              Comment


                #37
                Флот има Добротица (а може би и Балик преди това). Спомням си, че някога съм чел, че българския и френския флотове се зараждат по едно и също време (френски източници, но ще трябва да се потрудя доста, за да ги намеря - не беше в нета), но нашият умира скоропостижно по ред обективни причини, докато френския се развива и съперничи даже на британския до революцията.

                Comment


                  #38
                  В една тема вече разисквахме въпроса / сега не ми се търси/.България на три морета е мит.Посочете кои беломорски и адриатически пристанища и кога България ги е владяла.А Черно море поне през V²² - Х²² век си е едно византийско езеро.За да се изгради флот равностоен на византийския са нужни страшно много средства и подготвени кадри.Да не говорим за липсата на морска традиция у българите.
                  Last edited by resavsky; 09-04-2008, 23:33.

                  Comment


                    #39
                    България на три морета не е никакъв мит а реалност .A това че сме нямали регулярен флот е било една голяма грешка .

                    Comment


                      #40
                      България на три морета:
                      Черно Море - Варна
                      Адриатика - Драч
                      Бяло Море - зависи през кой период, и Солун сме владели за кратко, иначе второстепенни пристанища...
                      Кръвта из нашите гърди
                      не е съвсем изляна!
                      Народе, цял стани! Иди!
                      Че Македония въстана.

                      Comment


                        #41
                        и Солун сме владели за кратко
                        Сензация. Кога ?
                        Quae fuerant vitia, mores sunt.

                        Comment


                          #42
                          Той Солун наистина е включен в аватара му.

                          "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                          It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                          Comment


                            #43
                            Ами Драч кога сме владели?

                            Comment


                              #44
                              При Самуил?

                              "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                              It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                              Comment


                                #45
                                Това е военно временно завоевание - владението на Драч от България никога не е било санкционирано с мирен договор.Като при това по всичко изглежда че Драч се е ползвал с широка доза автономия и не е бил директно управляван от българския цар / между другото с Византия въпроса стои по същия начин/.

                                Comment

                                Working...
                                X