Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Майтапи ¹ 4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Филма е Fed Up и интересен на първо гледане. До колко е верен и коректен- не знам.
    "Далеч съм от мисълта си"

    Comment


      Да, това е заглавието, мерси.
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        Динаин написа
        Противник съм на всякакво вмешателство в личния избор на хората - за това децата имат родители, а възрастните имат собствен мозък. Да ти искат паспорт, за да пиеш кола, е все едно да те третират като идиот.
        Съжалявам за въпроса, но имаш ли дете? Защото непосредственият личен опит добавя перспектива към тези неща. Нещата не опират просто до контрол от страна на родителите - щом децата тръгнат на училище. Пиша ти от личен непосредствен опит, сегашен. Нямаш си идея какви боклуци се продават в училищните лавки, а ако липсват там, то в капанчетата, разположени удобно около училищата. Няма как родителите да контролират това (дори и да не дават никакви джобни на отрочетата си, пак не е решение). Това, което могат да правят е да дават личен пример и да възпитават, но... и този път е не особено ефективен по куп причини.
        Тук, според мен, обърквате две различни теми - едно е Русия, "едно време" и противопоставянето свобода/ограничения - това е различна тема от темата за необходимостта от регулация. Както пише Angelmr, регулации при нас и в момента има, но те не работят - въобще. Страхувам се, че и да се въведе изискването за определен тип "контролирани" стоки да се показва документ за самоличност (пълнолетие), това няма много да промени нещата, защото или това изискване няма да се спазва, както не се спазват и сегашните изисквания или просто ще се ползват фалшиви лични карти (нещо, което се случва и сега с подобен род ограничения). Т.е. не съм сигурен, че реално има решение - всяко ограничение ражда "черен" пазар и куп начини за преодоляването му. Разбира се, може да се направят много неща, които да намалят вредите, но предполагам, че на повечето от тях ще се гледа като на "ограничаване на свободата на пазара".
        Въобще не става въпрос за ограничаване на свободата на пълнолетните - те решават сами за себе си.

        ПП не смятам, че темата е за "Майтапи".

        Comment


          Imperial написа Виж мнение
          Майтапа настрана, крайно време е да се мине на метрична система, сега чертая нещо дето ми е оразмерено с дроби...

          Хе хе, особено "забавно"е такава дивотия и да я правиш и в мащаб...гнЪс голяма

          Comment


            Mного се кефех на аборигените в UK по строежите-убеждаваха ме, че имперската система е по-добра, но ако трябваше нещо да се мери прецизно, минаваха веднага в милиметри вместо 3/8 инча.

            Comment


              Голъм, Нямам дете, но аз съм бил дете - и през 90те години по лафките се продаваха същите боклуци както сега, уверявам те. Това което казвам е, че ако ще се ограничават "вредните храни", трябва да се ограничава 90% от продаваното като ХС въобще. Хич не са само безалкохолните, затова пиша за " мода". Просто те са на прицел в момента.

              Просто няма да му излезе краят - като в антиутопичен филм, където са напълно забранени солта, захарта, червеното месо, пушенето и пиенето (разбира се) и т.н. Аз в такъв свят не искам да живея...
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                Просто няма да му излезе краят - като в антиутопичен филм, където са напълно забранени солта, захарта, червеното месо, пушенето и пиенето (разбира се) и т.н. Аз в такъв свят не искам да живея...
                Не мога да разбера (е, всъщност, мога, но за да не се отклоняваме, ще се престоря, че не го разбирам) защо смятате, че има две възможни състояния: или всичко е позволено, или всичко е забранено. С това се пренася ясно къде разговора.
                Става въпрос за нещо много по-просто, което повече или по-малко е в сила и в момента, но не се следи и спазва: на непълнолетни да е забранено да купуват цигари, алкохол, "енергийни" напитки и прочее боклуци от този сорт. Защото първите две са забранени, но реално се продават без ограничения, включително и на деца на по 10-12 години. Над определена възраст всеки сам си решава и си поема рисковете, но точно затова и имаме зададена гранична възраст.

                ПП А между опита като дете и този като родител има значителна разлика, твърдя го като човек, имащ достъп и до двете гледни точки. От подобен режим, който реално да се спазва, има нужда. Не че няма да има начин да се заобикаля (и сега ги има, както писах), но едва ли ще е толкова масово, колкото е в момента.

                Comment


                  Няма две възможни състояния, а скала. Ограничавайки колата (затова ставаше въпрос), е много лесно да ограничиш и още един куп продукти след това. По същите критерии на "вредност" за "вредни" могат да минат много, много други неща. От шоколада до близалките.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    Dinain написа Виж мнение
                    Няма две възможни състояния, а скала. Ограничавайки колата (затова ставаше въпрос), е много лесно да ограничиш и още един куп продукти след това. По същите критерии на "вредност" за "вредни" могат да минат много, много други неща. От шоколада до близалките.
                    Точно за това става въпрос, че спектъра между пълната разпуснатост и тоталния контрол, се поместват огромен брой междинни състояние. Антиутопиите в които едно от двете състояния е представено сме ги гледали всички по няколко пъти и с различни имена. Реалността обаче е по-различна и по-пъстра. В реалността задължително има някакви ограничения и някакви свободи. Вече написах че според съществуващото законодателство на всички развити държави, съществуват ограничения върху продажбите и консумацията от подрастващи на определени храни и напитки. Какво точно е разрешено и забранено варира от държава на държава. Варират и начините по които се осъществява тази забрана, както и ефективността в прилагането им. Това което не варира е наличието на ограничения. Въпрос на вътрешна дискусия е какво точно ще бъде включено в ограничителния списък. Дали ще се включат шоколади и близалки е въпрос към експертни комисии. Най-голямата глупост която може да бъде направена е да се остави пазара да регулира този въпрос. Това не го правят и най-фанатично либералните правителства.

                    Comment


                      Съгласен съм с Angelmr по този въпрос. За мен е забавно мисленето във формат "ако въведем ограничителен режим за напитка/храна Х това означава, че можем да ограничим всичко (от свободата на словото до това да вкараме всеки в лагер)". Въпрос на обществена дискусия, експертни мнения и законодателство е какво ще бъде ограничено, а какво - не. Идиотското в настоящата ситуация е, че имаме действащи ограничения, на които се гледа не просто през пръсти - те не се спазват, а неспазването им не се санкционира. Това е лоша ситуация, защото хем се заблуждаваме, че нещо е ограничено (на практика не е), хем имаме ограничения и ясната идея, че никой не трябва да го спазва (т.е. поддържаме идеята, че законите са за да се заобикалят). Вредна ситуация.

                      Comment


                        gollum написа Виж мнение
                        Въпрос на обществена дискусия, експертни мнения и законодателство е какво ще бъде ограничено, а какво - не.
                        Отплеснахте се в теория (където също има какво да се възрази и аз повече скланям към мнението на Dinain - в смисъл, че опитът колективно посредством обществени регулации да се решават проблеми, касаещи индивидуалния морал, здравословни навици или сексуални предпочитания в най-добрият случай се израждат в скъпоструващи, но неефективни кампании), а казусът беше конкретен. Та за Angelmr разбрах - той одобрява продажбата на кока-кола с паспорт. При теб Gollum как стои въпросът? Просто ми е интересно.
                        Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                        Comment


                          Обикновен лаик написа
                          в смисъл, че опитът колективно посредством обществени регулации да се решават проблеми, касаещи индивидуалния морал, здравословни навици или сексуални предпочитания в най-добрият случай се израждат в скъпоструващи, но неефективни кампании
                          ъъъ, не знам откъде изскочиха тези "сексуални предпочитания" (подозирам), но да не групираме нещата - става въпрос за съвсем различни неща. Т.е. да разбирам ли, че според теб въпросът, дали едно 10 годишно дете (да речем) може легално да си купи бутилка водка или пакет цигари е въпрос на "индивидуален морал и здравословни навици"? За мен този въпрос има ясен отговор.

                          Обикновен лаик написа
                          а казусът беше конкретен. Та за Angelmr разбрах - той одобрява продажбата на кока-кола с паспорт. При теб Gollum как стои въпросът? Просто ми е интересно.
                          Аз самият пия кока-кола, и децата ми също пият понякога. Т.е. не одобрявам - не смятам за нужно да се ограничава. Но както отбелязах, какво ще е в този режим е въпрос на решение (обществен дебат, промяна в закон и прочее). За всеки конкретен случай. И става въпрос единствено за хора под определена възраст.

                          Comment


                            gollum написа Виж мнение
                            Въпрос на обществена дискусия, експертни мнения и законодателство е какво ще бъде ограничено, а какво - не. .
                            Малко силно утопично.Експертите са сравнително евтино нещо, особенно когато някой реши да ти реше от пазара.
                            малко в страни но се сетих за тъпата ситуация с цигарите -ядновремено висят банери и стикери как убива, в същот време здравна каса покрива лечението на "пострадалите" от тютютнопушене а държавата плаща субсидии за отглеждането му...на разни мургави електорати.

                            Comment


                              Гоги написа
                              Малко силно утопично.Експертите са сравнително евтино нещо, особенно когато някой реши да ти реше от пазара.
                              Прав си, но така погледнато всичко е утопично. Сещаш ли се за някакъв по-добър вариант.
                              За другото - да, това е една от причините да имам определено мнение по този въпрос, защото засяга всички ни.

                              Comment


                                gollum написа Виж мнение
                                Прав си, но така погледнато всичко е утопично. Сещаш ли се за някакъв по-добър вариант.
                                За другото - да, това е една от причините да имам определено мнение по този въпрос, защото засяга всички ни.
                                защо трябва да се сещам? всеки си има глава и си носи отговорноста, като иска да се трови- прав му път, стига да не пречи и вреди на останалите.
                                a izpyлнения в стил "дайде да пазим идиотите от самите тях" никога няма да проработят защото "идиотите са толкова изобретателни"

                                Comment

                                Working...
                                X