Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Майтапи ¹ 4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Dinain написа Виж мнение
    Анархизъм е да продаваш безалкохолно без да проверяваш паспорти?!
    Има си системи за контрол така или иначе и съм съгласен за някакъв по-сериозен контрол в обекти като училища; но да диктуваш на възрастни хора какво да ядат и пият минава границите на добрия вкус. Затова съдържанието е изписано на етикета.
    Не съм хвалил руският "челен опит" с паспортите, но като цяло идеята за някакъв контрол върху така наречените "junk food" не е моя и я одобрявам. И в ЕС и САЩ взимат някакви мерки в това отношение. Даже има спонсорирани от правителството анти-реклами.
    Аз съм против пълните забрани, но възрастови ограничения или акцизи не ми звучат като толкова драконови мерки. Пристрастен съм към Тоника. И той е химия като Колата, но вече нищо не мога да направя. Но не искам и децата ми да свикват с това. Хувабо е че в училище не им дават никакви химически напитки (ето една добра забрана).

    Dinain написа Виж мнение
    Ако ще контролираш колата, трябва да искаш паспорт за практически всичко в магазина за ХС и за всяка мазна баничка.
    Много добре знаеш че дявола е в детайлите. Горе долу знаем какво има в една "мазна баничка" и аз не съм някакъв ненормалник на тема здраве, бих си я ял с удоволствие.
    Не можем да сравняваме това с някаква напитка произведена в химически комбинат от "тайни съставки".

    Жена ми е химик и дори тя трудно се оправя със съставките на етикетите. Последно ми показа какъв трик правят производителите: Спират да пишат "Е"-тата, които плашат потребителите, а изписват популярното, или генеричното название, на пълнителите, консервантите, оцветителите и всякаквите химии.
    Last edited by Amazon; 07-05-2015, 18:19.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      Майтапа настрана, крайно време е да се мине на метрична система, сега чертая нещо дето ми е оразмерено с дроби...

      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        Angelmr написа Виж мнение
        Паспортната проверка е начин да се удостовери пълнолетие. До колкото знам така се продава алкохол в сащ.
        Не само алкохола но и цигарите. И се спазва на 100%. Докато не навършиш 21. Слагат си табелки, че дори да изглеждаш над 30 изискват да ти видят документите.
        Хората уважават законите, спазват ги и резултата го виждаме.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          Imperial написа Виж мнение
          Майтапа настрана, крайно време е да се мине на метрична система, сега чертая нещо дето ми е оразмерено с дроби...

          И трябва да имаш два вида инструменти, щото не знаеш това дето ще поправяш къде е произведено и дали не е в инчове. Луда работа.
          Ако не се въведе закон никога няма да се оправят нещата. Метричната вече се учи в училищата наравно с имперската, но никога няма да навлезе по естествен начин.
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            Ангелмр, "психостимулиращи" съставки има в безалкохолните, кафето, шоколада, хамбургерите и какво ли не. Алкохолът и цигарите са ограничени със закон до 18 г. Ако искаш със закон да ограничаваш всичко, проблемът явно е при теб. Има анти-утопични романи, описващи такова бъдеще.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              Amazon написа Виж мнение
              А искаш ли да ти дам линкове за политически форуми
              Добави доза искрящо фатмашко остроумие и кажи "моля". И ще си помисля.

              ----------------------------
              Приложна математика.

              Click image for larger version

Name:	1506360_original.jpg
Views:	1
Size:	59.0 КБ
ID:	547701

              Кратък смислов превод: Общият разход на девойката се състои от пет разходни пера - за жилището, за храна, облекло, развлечения и транспорт. За всяко от тях намалява харчовете с по 5% и в резултат икономията е 25%!

              Гениалното е просто! При това подходът има сериозен резерв за подобряване на резултата. Например, ако тя харчи не 5, а 25% по-малко по всеки параграф, то в края на месеца не само, че няма да е направила никакъв общ разход, но ще бъде и на печалба!

              П.П. Оказва се, че има случай, в който нейното изчисление е вярно (моето - не). Напразно се смях на момичето, разкайвам се.
              Last edited by Обикновен лаик; 07-05-2015, 19:24.
              Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

              Comment


                Обикновен лаик написа Виж мнение
                П.П. Оказва се, че има случай, в който нейното изчисление е вярно (моето - не).
                Заинтригува ме - какъв е тоя случай?
                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                Comment


                  pnp5q написа Виж мнение
                  Заинтригува ме - какъв е тоя случай?
                  И на мен ми е интересно. Не се сещам и за един случай изчислението и да е вярно. Да се поучи така в възможно обаче чисто теоретично. Примерно на принципа на сложна лихва. Тя спестява 5% от едното перо, което увеличава остатъчната сума за другите пера. След това спестява 5% от следващото перо, което обаче вече е по-голяма сума и така до последното перо.

                  Да се опитам да дам пример, че така много не се разбира. Примерно имаш 5 пера с общо 100 лева бюджет и пестиш поредно по 5%:

                  100*(1+5/100)^5 = 127. Много приблизително 25% ако не съм оплескал формулата за сложна лихва.

                  Има разбира се и гранични случаи от пропуснати ползи, или живот на заем, при някакви фантастични лихвени проценти.
                  Last edited by Amazon; 07-05-2015, 20:01.
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    pnp5q написа Виж мнение
                    Заинтригува ме - какъв е тоя случай?
                    Amazon написа Виж мнение
                    И на мен ми е интересно.
                    Нека означим всяко разходно перо като А1, А2, А3, А4 и А5, а общият разход като Х.
                    Тогава А1 + А2 + А3 + А4 + А5 = Х
                    По условие
                    0.05 * А1 + 0.05 * А2 + 0.05 * А3 + 0.05 * А4 + 0.05 * А5 = 0.25 * Х
                    или
                    0.05 * (А1 + А2 + А3 + А4 + А5) = 0.25 * Х
                    Заместваме А1 + А2 + А3 + А4 + А5 със Х
                    и получаваме
                    0.05 * Х = 0.25 * Х
                    Очевидно при Х = 0 равенството е вярно, така че такъв случай има.

                    Примерно имаш 5 пера с общо 100 лева бюджет и пестиш поредно по 5%:
                    Мне, нарушаваш условието.
                    Last edited by Обикновен лаик; 07-05-2015, 22:02.
                    Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                    Comment


                      Това че ако всичките и разходи са нула е така. Аз имах предвид по-реален пример със на принципа на натрупването. Ще дам по-фрапиращ случай. Да речем по 20 лева на перо и 100 лева бюджет и 50% пестене на перо.
                      Спестява 50% от комунални. 20x0.5 = 10 пести 10 кинта. Сега вече мацката има останали 90 лева. Значи вече има по 22.5 на перо а не първоначалните 20 лева. Следващото перо ще е 22.5x0.5 = 11.25. От това перо вече спестява 11 лева и 25 стишки, вместо 10 лева. Сега има 81.25 лева за три пера, или по 27 лева на перо. От следващото перо пести 13.5 лева. И така нататък.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Dinain написа Виж мнение
                        Ангелмр, "психостимулиращи" съставки има в безалкохолните, кафето, шоколада, хамбургерите и какво ли не. Алкохолът и цигарите са ограничени със закон до 18 г. Ако искаш със закон да ограничаваш всичко, проблемът явно е при теб. Има анти-утопични романи, описващи такова бъдеще.

                        В хамбургерите няма. Освен ако много не разширим понятието и не включим някои подправки като натриевия глутамат. За кафето и шоколада съм съгласен. Създават пристрастяване и трябва да се внимава с тях, не може да се консумират в произволни количества и на произволна възраст. На детето си даваш ли му капучино вместо мляко? Не е въпроса да се забранят, а в училищата учениците да има достъп само до здравословни храни. Иначе съвременната хранителна индустрия си отглежда едни розови двукраки прасенца. Преди е имало естествени ограничения върху тези храни, след като естествените ограничения са отпаднали е наложително да създадем изкуствени. Не за друго, ами да оцелеем като раса. Гледал ли си предаванията на Джейми Оливър? Малко е краен по някога, но общо взето показва верни неща.
                        Но темата за здравословното хранене е огромна и не е точно за тук. Нямам никакви претенции да мога да покрия всички аспекти на хранителната наука, но общите положения са ясни. Има храни и напитки, чиято консумация просто е задължително да бъде ограничена сред подрастващите.
                        Last edited by Angelmr; 07-05-2015, 22:21.

                        Comment


                          Amazon написа Виж мнение
                          Аз имах предвид по-реален пример със на принципа на натрупването. Ще дам по-фрапиращ случай. Да речем по 20 лева на перо и 100 лева бюджет и 50% пестене на перо.
                          Спестява 50% от комунални. 20x0.5 = 10 пести 10 кинта. Сега вече мацката има останали 90 лева. Значи вече има по 22.5 на перо а не първоначалните 20 лева. Следващото перо ще е 22.5x0.5 = 11.25. От това перо вече спестява 11 лева и 25 стишки, вместо 10 лева. Сега има 81.25 лева за три пера, или по 27 лева на перо. От следващото перо пести 13.5 лева. И така нататък.
                          Добре, че сме в темата Майтапи. От бюджет 100 лв. спестила 10 лв., но и останали 90.
                          Амазоне, почвам да се тревожа за тебе. Честно.
                          Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                          Comment


                            Обикновен лаик написа Виж мнение
                            Добре, че сме в темата Майтапи. От бюджет 100 лв. спестила 10 лв., но и останали 90.
                            Амазоне, почвам да се тревожа за тебе. Честно.
                            Похарчила е 10 и е спестила 10. Преди е харчела по 20.
                            Как да го напиша по-просто? Пести 50% от 20 лева за разход едно. Значи изхарчва 10. Сега ясно ли е? Останалите 10 увеличават с по 2.5 лева бюджета за останалите 4 разхода.

                            Още по-прост пример. Оставяш на влог 100 лева на 1% месечна лихва за 5 месеца. Накрая на периода колко пари ще имаш? 105 лева или малко повече?

                            Представи си петте разхода като пет периода от сложната лихва.

                            Умарям се от такива елементарни обяснения
                            Last edited by Amazon; 07-05-2015, 23:23.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              И в хамбургерите има, ако си спомням правилно филма Supersize me. Онзи подпухнал алкохолик не го следя, но наскоро гледах един хубав документален филм за хранителната индустрия (за съжаление не мога да си спомня как се казва). Много е поучителен за "триковете" на хранителната индустрия, която е под ударите на някакви моди всеки няколко години от около половин век; пазарът постоянно иска все по-евтина и по-евтина храна, по-здравословна, по-ненадебеляваща, по-дълготрайна, по-лесна за приготвяне и т.н. Накратко, първо идва модата да се бяга от всичко мазно - индустрията изважда мазнината и измисля разните "диетични", "лайт" и пр. варианти. Само че храна без мазнина е безвкусна и за да оправят вкуса, започват да блъскат всичко със захар. За не стане прекалено сладко, балансират и с блъскане със сол! А излишната мазнина (за да не се похабява) се правят огромни количества кашкавал и се създава модата на всичко да се ръси кашкавал отгоре (за да се пласира). После идва модата да се бяга от захарта - сега заместват захарта с изкуствени подсладители, страхотно... наричам ги "моди", защото в края на краищата няма как да стане "и агнето цяло, и вълкът сит". Всяка забрана или регулация решава един проблем и създава друг, това е което се получава на практика.

                              Аз не се занимавам с наука, но се занимавам с хранителната индустрия - пазарът иска нещото хем да е евтино, хем да е вкусно, хем да има трайност 180 дни. Ама и да е здравословно на всичкото отгоре? Е, нЕма такъв филм. (това за Амазон) А ако някой си мисли, че мазните баници и бюреци от едно време са били здравословни, да помисли пак. Противник съм на всякакво вмешателство в личния избор на хората - за това децата имат родители, а възрастните имат собствен мозък. Да ти искат паспорт, за да пиеш кола, е все едно да те третират като идиот.

                              И не вярвам, че човешката раса ще умре от преяждане. Технически невъзможно ми се вижда.

                              ПП Тука и семейния бюджет почнаха да кърпят...
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Да се върнем към темата.

                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X