Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Любопитно
Collapse
X
-
Гост
-
Хана написа Виж мнениеИмаше теа за загадки и въпроси, но не я намерих, затова пускам тук.
Бях в Археологическия музей във Варна и там под табелката "Гимнастически уреди и принадлежности" (става дума за антични такива) беше поместено нещо подобно:
Прилича на малко сърпче с около 10-15 см в диаметър.
Това е стригила. Тогавашните атлети са се мазали със зехтин и после са се валяли в пясъка. Уредчето служи да остъргаш залепналия по тялото пясък. Вчера добре щеше да ми послужи след едно мачле на плажа в Шкорпиловци.
Comment
-
И за къпане са го ползвали.
http://en.wikipedia.org/wiki/Strigil
Не мога да се сетя в коя серия на Rome Джеймс Пюърфой се стържеше и как изглеждаше това, с което си махаше зехтина от тялото?Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 24-08-2008, 23:24.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
Гост
National Geographic прави 3D модел на Рилския манастир
По-рано спорихме за българските символи... От Рилският манастир даже и National Geographic се интересува!
Comment
-
Във Велики Преслав е открит печат на цар Симеон
Печатът е запазен в изключително добро състояние. Това е вторият открит печат на царя, но за разлика от първия, този е запазен непокътнат.
Comment
-
Да се сложи тази новина в "Любопитно" по принцип издава повърхностно виждане. Но тя дава доста поучителни връзки към няколко теми, както "прабългарски", така и други:
"При огледа в нея се виждат огромни иманярски разрушения, достигащи до 4 м дълбочина.
До този момент на тази крепост не са извършвани редовни археологически проучвания, а само теренно обхождане от покойния проф. Рашо Рашев". - "Девалвира ли българската археология" /Тук българската археология явно е жертва, и сигурно винаги е била такава/, и др.
Новината: "Откриха каменен часовник от Първото българско царство":
news.bg
Граждани са открили случайно два каменни блока край старобългарска крепост при с. Могила, Община Каспичан.
Крепостта е част от системата, изградена за защита на столицата Плиска. По своята планировка тя прилича на крепостта Мадара, но е значително по-малка от нея.
При огледа в нея се виждат огромни иманярски разрушения, достигащи до 4 м дълбочина.
До този момент на тази крепост не са извършвани редовни археологически проучвания, а само теренно обхождане от покойния проф. Рашо Рашев.
Върху единия от камъните са изобразени типични за прабългарите графити, показващи конници с тяхното въоръжение.
Ясно се забелязват няколко коня и една централна фигура на конник, носещ дълга пика.
Другият каменен блок изобразява "каменен часовник" или "каменен календар".
Този паметник представлява полукръг, разделен на 10 равни части, плюс още две по-малки, бележещи началото и края му.
Върху по-запазената част се виждат гръцките букви "алфа", "бета", "гама", "делта", "ета", които определят всяка една от равните части.
В центъра е врязан средновековен кръст, маркиращ централната ос на "часовника".
Подобен тип паметници са изключителна рядкост за ранното Средновековие, коментират експертите от НИМ.
Още по-интересен е фактът, че тези графити са намерени на територията на старобългарска крепост и доказват високото ниво на познание в сферата на астрономията на българите от Първото царство и потвърждават изворите, говорещи за прабългарския 12-цикличен лунен календар.
Тепърва предстоят обстойни анализи, за да се конкретизират произходът и датировката на паметника, защото на този етап може да се каже, че има поне три периода на допълване и конкретизиратне на "часовника".
-------------
За да видите снимките: http://news.ibox.bg/news/id_1476934258
Comment
-
Археолози откриха столицата на Хазарския каганат
Самосделският археологически комплекс край село Самосделка в Камизякски район на Астраханска област на Русия е мястото, където е била разположена столицата на Хазарския каганат Итил (Atil; Itil), обяви един от ръководителите на проучващата обекта археологическа експедиция на Астраханския държавен университет и Института по етнология на РАН, Дмитрий Василиев, цитиран от агенция “Новости”. Древната хазарска столица била разположена край делтата на р. Волга, край северозападните брегове на Каспийско море...
Comment
-
Гост
-
Гост
SRH па намират се малко...Ако питаш случайно дали ще да гръми светът(щото днеска някаква такава истерия е обхванала народонаселението)-няма да е.Пак ша ни се размине.
Comment
-
За тоя опит се говори още отдавна. И се спори активно също
Но са преувеличени нещата в пресата в повечето случаи - все пак сблъсъкът на субатомни частици няма да породи кой знае какво, за което да се говори извън тесните професионални кръгове на физиците. Тоест, за обикновените хора като нас това е просто още един опит, който някой ден ще донесе евентуално интересни практически резултати. Като другия, за новия вид електроцентрали, но там програмата ще даде реални резултати чак към 2035 г.
P.S. Сега видях (http://www.iter.org/a/index_use_3.htm) че всъщност проектът е изменен и първият такъв реактор би трябвало да заработи значително по-рано. Към 2017. Тестов разбира се, но все пак ...
Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
Comment