Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    През 1988г., а също и през 1989г. в България е имало повече убийства, отколкото за съпоставим период от време в наши дни.
    Голяма ли е разликата? Защото все пак говорим за 7 милиона към 9 милиона население. Това са си 30% разлика. Като включим и младо(основната група определяща криминалните статистики) срещу застаряващо население, разликата би била и по-голяма. Ако от тези 7 милиона извадим и населението не живеещо целогодишно на територията на България, статистиката съвсем отива по дяволите.

    През същата 1989 година, в по-малко от 15 % от жилищата в България е имало инсталирано парно отопление.
    Това само за градското население предполагам? Щото иначе не мисля че някой ще копа тръби на топлофикация до Бели Извор, Тетевенско.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      Амазоне, според МВР през 2009г. в България са регистрирани 144 умишлени убийства, през 2010г. - 137, през 2011г. - 122, а през 2012г. 138. Тоест дори да се отчете, че населението на България в сравнение с 1989 г. е намаляло, то на 100 000 души от населението в наши дни, имаме по-малко умишлени убийства (и по-малко убийства изобщо) за период от една година сравнено с 1988 и 1989г.. Тоест броят на убийствата в България в наши дни сравнено с 1989г. е намалял с по-голям процент, отколкото е процента на намаляване на населението в България от 1989г. до сега. През 1989г. е отчетено, че в България за период от 1 година за 235 умишлени убийства е имало осъдителна присъда през 1989г. (това в НСИ се нарича регистрация на престъпленията по изход от делата). Данните за броя на топлофицираните жилища са данни за цялата страна, включително и селата. Естествено в София този процент беше доста по-висок, а пък в много села и градове през 1989г. нямаше изобщо жилища с парно отопление.
      Last edited by ; 04-04-2013, 23:10.

      Comment


        Това, че през 1989 година е имало 235 присъди не означава, че всички убийства са станали през тази година. Просто съдиите са се разработили и са приключили повече дела преди да дойде датата 10.11.1989г.

        Comment


          Полицейски досиета от преди 1944

          Архив на Политбюро
          sigpic

          Sword song and horn sound

          Comment


            Can nuclear fusion get us to Mars?
            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
            Проект 22.06.1941 г.
            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

            Comment


              Точно четох тази статия на обяд и щях да ти я пращам
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                Двата най-известни постсъветски бренда - руският Путин и украинският Фемен - най-после се срещнаха, но не на погранична река, а в Хановер.



                Comment


                  Много интересно, но си мисля - дали за "космическите новини" не е по-добре да си имаме отделна тема или дори под-форумче? А иначе около новината, на мен ми е интересно как ще се снабдяват с тези литиеви пръстени в космоса, особено ако им трябват по три на всяка "пулсация" на двигателя (т.е. на всеки няколко минути или дори всяка минута)?

                  Comment


                    gollum написа Виж мнение
                    Много интересно, но си мисля - дали за "космическите новини" не е по-добре да си имаме отделна тема или дори под-форумче? А иначе около новината, на мен ми е интересно как ще се снабдяват с тези литиеви пръстени в космоса, особено ако им трябват по три на всяка "пулсация" на двигателя (т.е. на всеки няколко минути или дори всяка минута)?
                    Добра идея. И добър въпрос. Мен пък ме озадачава "собственото магнитно поле" на плазмата. Плазмата е проводник. Трябва й външно магнито поле, на което да реагира. А тя стои "на едно място" и чака да й пуснеш полето, точно колкото струя вода ще стои и ще чака. Все едно да хванеш вятъра в шепа.
                    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                    Comment


                      За отделната тема - и според мен моментът е назрял.

                      За плазмата: и защо да няма магнитно поле? В смисъл, каква пречка има? Много вещества имат такова. А плазмата, предвид това, какво представлява, е естествено да има силно магнитно поле. На това е и надеждата един ден да може да има енергоцентрала - ако няма магнитно поле няма как да я удържат - понеже няма вещество, което да издържи на тези температури, които се поддържат в един такъв реактор като ITER примерно.
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment




                        Американските ВМС разкриха последното си оръжие - лазерно оръдие, което е способно да сваля безпилотни самолети и да изважда от строя плавателни съдове, съобщи „Скай Нюз".

                        Прототипът ( Лазерна оръжейна система) е изпробван на разрушителя USS Dewey(US Navy John F. Williams) и се смята, че струва повече от 32 милиона долара да се направи.

                        Оръдието работи с електрозахранване и според ВМФ на САЩ един "изстрел" струва само 1 долар.

                        „Бъдещето пристигна", каза Питър Морисън от специалната програма за лазерни устройства на ВМФ, допълвайки, че „лазерът е голяма крачка към революционизиране на съвременното водене на война с директна енергия, както барутът измести ерата на ножовете и мечовете".

                        ВМС пуснаха видео на което се показва лазерът, който е бил използван за сваляне на безпилотен самолет край крайбрежието на Сан Диего, Калифорния.

                        Очаква се системата да бъде разположена за постоянно ползване на USS Ponce, ползва се като плаваща база в Близкия Изток, от следващата бюджетна година.

                        Системата има отклонения и не работи добре при мъгла и дъжд.
                        edit:



                        И аз помня, че гледах филм за наземната, с която унищожиха артирелийски снаряд в полет.
                        Last edited by StrEagle; 09-04-2013, 15:01.
                        War, war never changes..

                        Comment


                          По-малки варианти на лазерни оръжия има даже и за наземни превозни средства. Добри са, но имат доста ограничения - от атмосферни условия, влажност и т.н. А и има значение по каква цел стрелят.
                          Но е вярно и това за цената на изстрела - по-ниска е, макар самата система да се скъпа. Не мога да се сетя в момента как се казваше наземната система, имаше даже цял филм за нея и възможностите й.
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            messire Woland написа Виж мнение
                            За отделната тема - и според мен моментът е назрял.

                            За плазмата: и защо да няма магнитно поле? В смисъл, каква пречка има? Много вещества имат такова. А плазмата, предвид това, какво представлява, е естествено да има силно магнитно поле. На това е и надеждата един ден да може да има енергоцентрала - ако няма магнитно поле няма как да я удържат - понеже няма вещество, което да издържи на тези температури, които се поддържат в един такъв реактор като ITER примерно.
                            Медният проводник има магнитно поле само, докато по него тече ток. И плазмата така. Баш собствено магнитно поле имат само природните магнити (магнетит) и сплавите с висока остатъчна индуктивност (те могат да бъдат "намагнитени", след което дълго време проявяват свойства на магнит, като с времето се отчита "стареене"). Управляемите промишлени са на ток - затова например магнитен кран може "да изтърве" стоката, ако му сецнат напрежението в неподходящ момент - просто полето изчезва заедно с тока. Затова пък не може да "залепи" сам каквото не трябва, само защото е лежало наблизо.
                            Прочее, струва ми се, че на това място в статията журналистите яко са "опростили" нещо - но от по-нататъшния текст не става ясно какво. Пък сигурно и учените не бързат да го обявят в подробности.
                            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                            Comment


                              Плазмата представлява газ от йони и електрони, който може да се управлява с магнитно поле. Йоните и електроните (разделени заради високата температура) естествено имат заряд. Така че плазмата не е точно като проводник.
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment


                                Както е посочено, материалът се базира на това. Аз от тези неща не разбирам, така е не мога да коментирам. Доколкото схванах от текста, магнитните полета са необходими за свиването на литиевите (алуминиеви при експеримента) пръстени върху плазмата), вероятно и за задържане на самата плазма.

                                Comment

                                Working...
                                X