Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Я как може да изглеждат новите комикси - ако се не лъжа, липсва само последната страница. А на трета има звук, не се шашкайте.
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
      Да му ***** на тънкия занаят, да ходи шпакловчика да мине 100 изпита в университета и тогава да ми се прави на отворен! Хващам се на бас с който иска, че за една седмица ще стана толкова добър шпакловчик или зидаро-мазач, колкото всеки друг, но искам да видя някой такъв, който за половин година ще е усвоил "историята" дотолкова, че да може да напише свястна статия по който и да е проблем
      ще ме извиняваш много, ама голяма част от тези, при които си държал 100-те изпита, също трудно могат да напишат някоя свястна статия. Така че да не драматизираме.

      И съм напълно съгласен с Делията - висшето образование трябва да е платено, при това скъпо.

      Comment


        Stan написа Виж мнение

        И съм напълно съгласен с Делията - висшето образование трябва да е платено, при това скъпо.
        Нали и аз това казвам.
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          По-бедните живеят по-малко - вече и в Германия - Язък за горкото индианец, накрая кат останат само вождове и седнат най-сетне "да обсъдят проблема", даже няма да е там да им каже: "Видяхти ли ся?!!" Но от друга страна - няма да се чудят какво да правят с хората, кат наслагат роботи навсякъде...
          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

          Comment


            А бе можем! Моите почитания и възхищение пред проф. Мекенян.
            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

            Comment



              Робот е стигнал до някаква "секретна" камера в Хеопсовата пирамида (на руски). Интересен текст, поне за мен, като лаик.

              Накрая има и филмче, което позволява човек бързо да се ориентира в откритието и без да знае езика.

              И още нещо:


              Намерен бил чертеж на "Вавилноската кула" (реалната), също интересен материал.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                Изключително завладяващо поне за мен половин часово филмче на НАСА за финалното сглобяване и подготовката за изтрелване на СЪЮЗ-ТМА за МКС от космодрума в Байконур.

                http://www.youtube.com/watch?v=nWd3-oh2Dbo

                Обърнете внимание на климатичните условия -26 градуса целзий.
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  Проблемът със старата военна електроника и фалшивите електронни компоненти:
                  On Counterfeit Chips in US Military Hardware
                  Накратко, американците се опитват да предотвратят попадането на фалшиви компоненти във военната си електроника чрез огромни глоби и срокове затвор. На практика обаче е доста трудно да се постигне нещо по този начин заради особеностите при подправянето на компонентите, които са описани подробно в статията.

                  Comment





                    Surhuri

                    Surhuri (Chuvash: Сурхури) is the true Chuvash national heathenish holiday.

                    Surhuri celebrated in the middle of winter. The word Surhuri (Upper Chuvash people pronounce it as "Sorhori" ) means "a sheep leg".

                    In Ulhash Chuvash pagans celebrate Surhuri in January, 6. According to V.K. Magnitskiy, earlier Chuvash people celebrated it at the end of December, on the third Friday after Nikola Day (December, 6 ). Approximately it coinsides with Russian Christmas. Today Christmas is called Surhuri. South Chuvash people still differentiate Russian Christmas and Surhuri. The last one is celebrated according to the ancient custom. Chuvash people celebrate thanksgiving holiday with regular sacrifices and prayers corresponding to them. And this holiday consists of continuous festivities, pranks and jokes.Cheremis people know this holiday as "a sheep leg" (shorok yol), so as Chuvashs. So as North Chuvashs Cheremis people celebrate it on Friday before or after Russian Christmas.



                    Веднага човек да се сети за сурвакането...

                    Comment


                      големите надежди написа Виж мнение
                      Веднага човек да се сети за сурвакането
                      Думите сурхури и сурвакам нямат етимологична връзка, но някакъв етнографски паралел може и да се открие.

                      Comment


                        Думите сурхури и сурвакам нямат етимологична връзка, но някакъв етнографски паралел може и да се открие.
                        Според този речник думата сур е от славянски произход и означава:
                        сура, суро, мн. сури, прил. Диал.
                        1. Светлосив. Сури елени.
                        2. В който има бяло и сиво. Сури биволи.
                        Но в руската википедия пише друго.

                        Лично на мен ми се струва по-правдоподобно славянското обяснение.

                        Comment


                          Stan написа Виж мнение
                          И съм напълно съгласен с Делията - висшето образование трябва да е платено, при това скъпо.

                          В държавните университети още реват от високи такси - образование с по 300 лв. на семестър няма как вече да е качествено. И аз искам 20 лв. да ми стигат за дожобни седмично, както когато бях последните една-две години ученик (и когато университетските такси бяха почти същите, като днес), ама няма. После защо масово бягат от държавните и отиват към единствения добър и частен...?


                          големите надежди написа Виж мнение
                          Според този речник думата сур е от славянски произход и означава:Но в руската википедия пише друго.

                          Лично на мен ми се струва по-правдоподобно славянското обяснение.
                          Това е някаква близост просто между думите, но добре е отбелязано, че етимологична връзка нямат. Няма особено общо иначе между традициите на дръпнатите чуваши и нас, просто някои червени "учени" навремето са използвали този факт, че на една територия живеят два различни народа и да ни сродят точно с когото не трябва. А традиции, свързани с първия ден от новата година има при много народи, едва ли има нещо чудно в това.

                          По-скоро е интересен (на мен не ми е, наясно съм защо е така) фактът, че иранците имат точно същия обичай, със същото име.
                          Петият корен...

                          Comment


                            В Швеция признаха копизма за религия.
                            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                            Comment


                              големите надежди написа Виж мнение
                              Според този речник думата сур е от славянски произход и означава:


                              Но в руската википедия пише друго.

                              Лично на мен ми се струва по-правдоподобно славянското обяснение.
                              В чувашката дума сурхури първата гласна /у/ се закръгля късно, чак след X в. Преди това е била /а/, тоест думата е звучала примерно *сарх-ари. От друга страна, в българския език няма изменение на старата гласна /а/ в /у/. С други думи, в случая не може да има съответствие между чувашката гласна /у/ и българската гласна /у/, съответно думите сурхури и сурвакам не могат да са свързани етимологично. Сравни например чувашката дума шур "блато" и българската шавар "тръстика", които имат етимологична връзка и звукът /у/ съответства на бълг. /а/. Има и други причини да се отхвърли връзката, но дори само тази е достатъчна.

                              Comment


                                Аристотел (три века пр. Хр.) е твърдял, че мъжете имат повече зъби от жените. По-фрапиращо е, че това твърдение се е вярвало почти 1900 години (!), докато през 16-и век Весалий просто преброява зъбите при мъже и жени и установява, че броят е равен.
                                Петият корен...

                                Comment

                                Working...
                                X