Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кухулин написа Виж мнение
    Имам предвид конкретния пример с червея, дет го влачат в четири редички, а другите бутат. Ти можеш ли да предложиш по-ефективна схема от механична гледна точка? Според мен тази е оптимална.
    Мисля, че от кибернетична гледна точка е представимо постъпково "напипване" на тази схема. Все пак това, че електроните заемат най-ефективните енергийно нива в "слоевете" на атома не ни е довело до мисълта за поголовен колективен разум на материята.
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      Разчетох се малко и това за кралицата-майка е фантастика. Изглежда всичко е инстинкт, мравките оставят следи от феромон, които в комбинации могат да образуват сложни команди. Чрез еволюция най-успешните мравуняци оцеляват и се размножават най-много...
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        Рояци. Не случайно сме ги обсъждали.

        Comment


          pnp5q написа Виж мнение
          Мисля, че от кибернетична гледна точка е представимо постъпково "напипване" на тази схема.
          Може, разбира се, но както писах по-горе - съмнява ме всеки път да я напипват "от нула" с помощта на химическа комуникация. Не е проста схемата, ще умрат от глад. А ако не е от нулата, пита се какъв е модела - инстинктивен или придобит (някакъв вид култура). Ако е придобит, къде и как се съхранява. Все пак мравки са това, не са косатки Както и да е, като ми дойде музата, ще потърся някое изследване, да видим какви експерименти са правени. Не може да няма.

          pnp5q написа Виж мнение
          Все пак това, че електроните заемат най-ефективните енергийно нива в "слоевете" на атома не ни е довело до мисълта за поголовен колективен разум на материята.
          Недей да нагазваш в тая локва, че е много смрадлива Мисълта се явява редовно, при това в главите на водещите теоретици. Какво кара електроните да заемат определени нива, как се синхронизира цялата цигания - никой не е наясно. Говори се за "вселенски разум" в най-абстрактен смисъл. Като цяло на това ниво почти отсъстват отговори на въпроса "как и защо се случва", почти цялото знание е свързано с въпроса "какво се случва".

          Comment


            Кухулин, ами ако заменим вселенския разум, а.к.а. Бог, с понятието 'баланс'. Знаем, че всичко се движи към точката с най-ниска съпротива, това е и емоционалното и социално понятие 'мир', някои го наричат и любов, но все става дума за състояние на синхронизиране с цялото и максимална ефективност на енергията. От тук следва, че системата е самобалансираща се, дори след периоди на необходим хаос, "редът" ще възтържествува. Понятието за хаос не е нищо повече от изобилие от възможности, а когато имаш разнообразие, се увеличава и шансът да се намери решение на даден проблем.

            Comment


              Mazzini написа Виж мнение
              ако заменим вселенския разум, а.к.а. Бог, с понятието 'баланс'
              Това противоречи на отдавна установените понятия "хаос" или "ентропия", които са централни в разбирането ни за вселената.
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment


                Е, примерно гравитацията е ефект от изкривяването на пространството, и си "натискан" надолу към Земята, именно заради състоянието на минимална съпротива. Разбира се, това с ентропията, е разбиране, за мен тя е необходима фаза от развитието на реалността. Вижда се и в човешките общества, винаги следва период на умиротворение. Не вярвам Вселената да е с толкова "широки пръсти", че да позволи ентропията като постоянна реалност.

                Comment


                  Mazzini написа Виж мнение
                  Не вярвам Вселената да е с толкова "широки пръсти", че да позволи ентропията като постоянна реалност.
                  Според учебниците по физика ентропията е реалност, при това с тенденция към нарастване.
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    Кухулин написа Виж мнение
                    Мисълта се явява редовно, при това в главите на водещите теоретици.
                    Хмм, нещо ме съмнява накъде те водят тез твойте теоретици... Имаше един лаф на Удхаус, нещо като: "Подобни създания са редки гости в моя социален кръг!" Това, което съм чела, има отговори на въпроса "защо" за редица случаи - и съществена част от тях се свеждат до намиране и прилагане на най-икономичното по някакъв показател решение. Пък и защо да не тръгват всеки път от нула, ако времето за организация е от една до няколко минути? Я какви алгоритми в компютъра тръгват всеки път от нула и успяват да отработят, преди да ни е писнало да чакаме обновяването на уеб-страницата. Но ще ми е интересно, ако намериш баш такова изследване.
                    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                    Comment


                      Nick написа Виж мнение
                      Според учебниците по физика ентропията е реалност, при това с тенденция към нарастване.
                      Много е важен времевия отрязък на наблюдение. Едно е да наблюдаваш един процес петдесет, сто или двеста години, съвсем друго е да говорим за милиардни величини. Разлика в мащаба. Може би, не е случайно, че в гръцката митология света възниква от хаоса.

                      Comment


                        Nick написа Виж мнение
                        Това противоречи на отдавна установените понятия "хаос" или "ентропия", които са централни в разбирането ни за вселената.
                        Да де, ама ако питаш Хокинг, ентропията леко-леко си намалява в черните дупки. Хаоса намалява по естествен път. Те затова мислят холограми, струни и нам кви още щуротии

                        Comment


                          pnp5q написа Виж мнение
                          Това, което съм чела, има отговори на въпроса "защо" за редица случаи - и съществена част от тях се свеждат до намиране и прилагане на най-икономичното по някакъв показател решение.
                          Въпроса е откъде се е взел този показател и защо е баш такъв. Например електроните могат да са си всичките на най-икономичното ниво, но не - принципа на Паули го забранява. Айде, в атома как да е, ама в металите сто чукуртилиона електрончета трябва да са всичките на различни нива. И става манджа с грозде. Формулите работят, естествено, обаче защо са именно такива формулите, защо работят - въпрос. Същата работа и със сдвоените частици. Едната тука, другата на майната си и двете заедно си въртят спина. Какъв е механизма - неясно.

                          Comment


                            Кухулин написа Виж мнение
                            Например електроните могат да са си всичките на най-икономичното ниво, но не - принципа на Паули го забранява
                            Ехм, аз доколкото знам, са си там, а принципа е за малко по-друго. Но дай да видим мравките какво правят.
                            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                            Comment


                              Сто години по-късно

                              Благодарение на страхотните цветни фотографии на Прокудин-Горский, днес може да се направи съпоставка на много местности и как те са се изменили за един период от 100-ина години.
                              Като например :




                              И много други. Благодатна почва за реставрация.
                              Quae fuerant vitia, mores sunt.

                              Comment


                                Смятай, без нито едно изключение, повече харесвам как са изглеждали местностите преди 100 години!

                                Comment

                                Working...
                                X