Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    кало написа Виж мнение
    Пълни глупости. Нито Ломброзо е баща на криминологията, нито в теорията му има и грам факт. Да се нарича този "баща на криминологията", при това съвременната, показва повече от елементарно непознаване на темата.
    До вчера силно се съмнявам да му беше чувал името на Ломброзо ама айде...Нали тряя се троли...Той и Грегор Мендел не е знаел какво е ДНК,но не пречи да бъде считан за баща на генетиката.Както и Нютон не е знаел какво е кварк.Всяка наука почва от някъде...

    А сега по същество за езиците.Културното влияние на англосаксонската цивилизация е такова каквото никоя друга цивилизация не е имала преди това.Самия факт както се отбеляза че китайците при бизнес комуникация си слагат английски имена,а не обратното-е показателен.
    Компютри,електроника,високи технологии,интернет-все повече навлизат в човешкия живот.И там езика е само един-английския.Китайския и кирилицата се опитват да пробият тая хегемония ама абсолютно безуспешно.
    Просто английския е много по-лесен за учене и близък и набиван от детство от цялата околна информационна среда в сравнение с всеки друг.
    Лесен за учене е и за испаноезичните и за немскоезичните и за френскоезичните и т.н.Това не може да се каже за кирилицата,арабския,мандарина и т.н.Най-малкото тези езици ползват друга графична система-сложна и непонятна за тръгналия да ги учи.
    Да не говорим че към настоящия момент 99,9% от научните нововъведения,рационализации и пробиви от всякакъв тип стават от англоезичната общност.Или в най-лошия случай от жълти или индийци в американските университети...Нормално е когато се открие нещо което помага да може да ровиш в интернет от англоговорящ човек-то да бъде кръстено "браузър",а не примерно "интренет-изровьовач" или "ванкльоу люлян ки"...И така малко по малко,дума по дума "прогнилото империалистическо влияние" си навлиза. )))
    Според мене до изчезване чак на локалните езици ще се стигне,но не много скоро.Тая религиозна тъпня национализма още дълги години има да вирее,защото е сравнително млада религия.
    Но неизбежно ще се случи,просто тренда към прогрес на човечеството е неизбежен,а е видно че унификацията до един език ще реши много проблеми от всякакво естество.
    Last edited by mechoka; 15-04-2016, 14:04.
    Няма как да изгрее слънце,ако преди това не е имало нощ.Голямата депресия ражда най-големия злодей на всички времена-Хитлер.Но ражда и гении като Айнщайн и Чаплин.Примерно без втория нямаше никога да разберем че Живота е също толкова неизбежен,колкото и Смъртта!И все още вярвам че гениите са повече от сатрапите...

    Comment


      Не навсякъде
      Французите например си имат собствени думи за тия неща
      Сънят е слаб заместител на кофеина!

      Comment


        Gaden Gogi написа Виж мнение
        Данданията тръгна от руската комплексарщина
        Данданията тръгна от очевидния лингвистичен факт, че английския език губи позиции. Динайн почна да обяснява колко велик език е английския, с което собствено никой и не спори. Просто има други езици, които растат по-бързо от него. Да, говорят ги цигани. Да, говорят глупости на тях. Но така или иначе тенденциите са ясни. Просто трябва да се включи една идея логика.

        А пък науки, интернети, фирми, китайски сайтове, това са други теми.

        ПП Ако толкова държите да копате в темата, кажете защо английския вече не може да асимилира конкурентите, както е правел едно време

        Comment


          Китайският не е един език. Води се, че има няколко диалекта, но това е условност. Те са много по-различни един от друг, отколкото родствените европейски езици и въобще не са взаиморазбираеми. В момента чрез образованието и медиите се опитват да наложата официалния пекински диалект, т. нар. мандарин, но са далеч от пълно обхващане, особено на многомилионните китайски общности извън самия Китай.

          Обаче и панегирикът за английския е пресилен. В момента той е официален език на много страни, които нямат кой знае каква връзка помежду си, както език за общуване на много хора, на които не им е роден и определено показва признаци на разпад, както и латинския след края на империята. Дори общуването с австралийците се превърнало в извор на безброй весели истории за езикови недоразумения (последно май за някакви командоси в Афганистан, на които никой нищо не им разбирал). Обаче представете си нигерийския английски (а Нигерия има населени колкото Великобритания) и индийския английски, английския на Кения и английския на Ямайка. Не мисля, че "единството" ще оцелее и 50 години. Едва ли през 2060 г. някой неполучил висше образование ямайски мулат ще се разбира леко с някой повърхностно образован жител на Мумбай и двамата ще имат проблеми с диалекта на някой, израсъл в предградията на Лагос. Определено разликите ще са повече, отколкото между испански и португалски.

          Да не говорим, че това, което сега се нарича "английски" все повача губи връзка с езика на средноголемия европейски остров. Когато примерно иранец и испанец си говорят на "глобиш", някой нейтив може само да подскача покрай тях от възмущение като Цицерон, слушащ разговора на гал и испанец от свитата на Цезар, воден на "латински". Иначе определено някакъв пиджин ще се ползва като лингва франка.


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            осем от десет, ама за два от отговорите общо-взето отгатвах.

            Click image for larger version

Name:	test8.jpg
Views:	1
Size:	391.1 КБ
ID:	553124

            Comment


              Да Торн е прав за китайският, но при "индийският" положението е още по-южно. Накратко: само в Индия (да оставим настрана пакистанци, пощуни и бенгали) се говорят около 50 езика. Точно "езика" а не диалиекта. Между някой от тях дори писмеността е много различна, да не говорим за лексиката. Правителството се проваля в налагането на Хинди, главно защото южно-индийцте мразят северно-индийците, а последните считат първите за цигани Отделно културните различия между някой идийски щати са далеч по-големи отколкото между България и Германия примерно.
              Това че по обективни причини не знаем нищо за Индия, е причината да си я представяме като единна държава, с общ език, култура и 1.5 милиарда джапанки. Реално няма такова нещо.
              Там разделянето е жестоко. Хоризонтално, по географски признак и вертикално по кастов. Няма изгледи скоро да се променят нещата.


              Колкото до английският. Едва ли са много хората които колкото мен да искат всички хора да учат и развиват само един език. Ако зависиеше от мен, бих забранил регионалните езици и наказвал с каторга нарушителите. Майната му на тъпото и вредно лингвистично многообразие(с извинение към Кухулин.)

              Обаче виждам два проблема, които трудно ще се разрешат:

              1. Английският е лесен, само ако го научиш до ниво "да си изкараш боя". Нагоре, за постигане на ниво и лексикален обем нужен за пълноценна комуникация и обмяна на информация се изисква много труд.

              2. Хората са мързеливи. Тия статистики как в западна европа за разлика от България, едва ли не всички говорели английски са димяща купчина оборска тор. Като изключим Холандия, в останалата част не е розово положението. Дори за образовани италианци и испанци английският е тера инкогнита. Много немци си мислят че говорят английски, ама реално плещят немски с английски акцент. Нещо като бъларин дето е учил малко руски в училище и твори неща от рода на "Мъй садилис на диванЕ".
              Last edited by Amazon; 15-04-2016, 16:15.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                Кухулин написа Виж мнение
                Данданията тръгна от очевидния лингвистичен факт, че английския език губи позиции. Динайн почна да обяснява колко велик език е английския, с което собствено никой и не спори. Просто има други езици, които растат по-бързо от него. Да, говорят ги цигани. Да, говорят глупости на тях. Но така или иначе тенденциите са ясни. Просто трябва да се включи една идея логика.
                А пък науки, интернети, фирми, китайски сайтове, това са други теми.
                Не са други теми, мисля че не се разбираме. Не виждам нищо очевидно в това, че английският губел позиции, според мен е точно обратното. Ти изхождаш от естествения прираст - че испанско-говорящите, мандарино-говорящите и т.н. общности се размножават по-бързо от английско-говорящите общности. Това е така. Но английският е най-изучавания език на света. Т.е. от раждане+изучаване според мен повече хора проговарят английски в сравнение с всеки друг език.
                Също така, раждаемостта е крива и населението няма да нараства до безкрайност. Китайците например са съвсем близо вече до върха на нарастването си.

                С теорията на Торн за разпадането също не съм съгласен, защото отново изключва глобализацията, която е факт от стотина години. Светът върви към постепенна унификация, а не към постепенна различност и разпадане.
                Вземете едновремешните мерни системи, който платноходците на форума знаят много добре - един път се хванах да ги разучавам и ме заболя главата от разни "испански фунтове", "холандски футове" и пр. А тези дето псуват глобализацията да вземат да пробват да се разберат с някого, когато дори мерните им единици не съвпадат. Ами светът е минал вече към една система (е, същестува упорито и една друга изчанчена) и както сега никой няма да тръгне да си измисля "кенийски метър" или "ямайски фут" (ще изглежда като пълен идиот и ще е пълен провал), така и няма да си измисля "кенийски английски" и прочие. Диалекти на място могат да си плякат каквито искат, но на глобално ниво ще се налагат все повече стандартни езици - от интернет, медии, международните корпорации-работодатели (то почти вече няма други) и т.н.

                За сравнението с едновремешния френски и чуждиците - да, навремето по същия начин за нововъведенията са влизали чуждици (трен/влак например), но по никакъв начин на българинът от 19-и век не му е трябвало да знае френски, за да си изработва хляба. Докато днес това се превръща в същинска реалност и ще става все повече. Възможностите за някаква сносна работа без английски все повече намаляват, а без никакъв чужд език да не говорим.

                Емблематични са онези комедии още от 80-те, за първите кол-центрове в Индия, когато звъниш от Щатите, вдигат ти на английски с тежък индийски акцент и се представят за "Джон от Аризона".

                ПП Анекдоти могат да се разказват много. Отскоро изучавам английския на бразилците и латиносите, много е забавен. Но важното е, че всички плямпат/дращят на някакъв английски и се разбираме. По съвпадение просто съм в такава фирма сега - обслужваме няколко хиляди служители на фирми от Европа, Близкия Изток, Африка, Русия, Канада и Южна Америка.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment




                  My favorite "ленгоге"
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    Dinain написа Виж мнение
                    Не са други теми, мисля че не се разбираме. Не виждам нищо очевидно в това, че английският губел позиции, според мен е точно обратното. Ти изхождаш от естествения прираст - че испанско-говорящите, мандарино-говорящите и т.н. общности се размножават по-бързо от английско-говорящите общности. Това е така. Но английският е най-изучавания език на света. Т.е. от раждане+изучаване според мен повече хора проговарят английски в сравнение с всеки друг език.
                    Изучават го, но не се асимилират в езиковата общност. Остават извън нея.

                    Comment


                      ValBo написа Виж мнение
                      В южните райони на Щатите, някъде се говори и английски.
                      В Чикаго процентът на англоговорящите е може би по-нисък. Подозирам, че е така и в Нови Йорк.

                      В любимите ми полски колбасарници ме приветстват с "Дзень добрий", след което, разбирайки грешката си, викат някой говорещ (едва-едва) английски да ме обслужи.
                      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                      Comment


                        Със сигурност ще се разберете по-лесно на руски, но това са поляци!


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          Те къде го обичат тоя език руския не знам...Убедил съм се обаче че сръбския е универсален отсекъде за нашите ширини.
                          В момента се опитвам да го уча на някакво елементарно ниво.Хърватите и словенците виждат че не го говориш добре и очевидно не си сърбин и не те мразят и се разбирате на него отлично.
                          Но най-големия пробив е при румънците и най-вече унгарците.Тия два езика са кошмарът на човешката лингвистика.Ако зависеше от мене-със закон бих ги забранил и бих разстрелвал за практикуването им.Няма разбиране това нещо-егеш,мегеш,ещи,миещи....
                          Но е факт-и с румънец и с маджар на сръбски криво-ляво се разбираш.За руски не искат и да чуят...
                          Между другото за Румъния наблюденията са ми че нивото на знаене на английски като процент от населението е доста високо...
                          А иначе подкрепям напълно казаното от Динаин.На 40години съм и тепърва на дрът гъз освен сръбския в момента уча и немски,щото ми е силно нужен за работата ми.
                          През последните няколко години съм се замислял и пак заради работа дали да не захвана да усвоя на някакво елементарно ниво мандарин и турски...
                          Няма как да изгрее слънце,ако преди това не е имало нощ.Голямата депресия ражда най-големия злодей на всички времена-Хитлер.Но ражда и гении като Айнщайн и Чаплин.Примерно без втория нямаше никога да разберем че Живота е също толкова неизбежен,колкото и Смъртта!И все още вярвам че гениите са повече от сатрапите...

                          Comment


                            Разваления английски със счупената азбука няма как да измести майчиния език, като гледам тенденцията разваления английски е просто стандартизиран делови език. (За работа)

                            За да стане английския език наистина глобален майчин език, на хората мислите трябва да са им на развален английски.

                            Comment


                              Не мисля, че румънският е труден. Има около 30% славянски думи, останалите са близки до латинския.

                              Унгарският е съвсем друга работа, както и финландският. Имам отлична финландска книга за оръжията им в три тома и не вдявам нито една дума. Добре, че има английско резюме към всяка глава, както и английски текст към илюстрациите. От унгарските книжа имам едно наставление за "35.M ismetlopuska", от което освен думата 'puska' не разбирам нищо, само гледам чертежите.
                              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                              Comment


                                STROSS написа Виж мнение
                                За да стане английския език наистина глобален майчин език, на хората мислите трябва да са им на развален английски.
                                Или да е единственият език на който се преподава в училище още от предучилищната подготовка. Майчиният език по няколко часа на седмица като ЗИП. Системата сработва и в Запдните Покрайнини и в Западна Украйна. Обаче това няма как да стане без полу-тоталитарна глобална държава. Точно за това ЕС никога няма да стане СЕЩ. Зарди езика.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X