Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Дълго четиво за уикенда: Новите инквизитори - интервю с акад. Евгений Александров - председател на Комисията за борба с лъженауката при Президиума на РАН - част първа, част втора (рус.)
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      Мислите си, че знаете какво е задръстване?
      На входа на Пекин се образува огромно задръстване на скоростен път с 50 ленти за движение
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        Дизелгейт експлодира.

        Списъкът с автомобилните производители, чиито коли отделят повече вредни газове от позволеното, нарасна с още 4 фирми, показват тестове, извършени от Emissions Analytics. "Проблемът е систематичен", коментира изпълнителният директор Ник Молдън, цитиран от в. Guardian.

        Дизелови модели на "Мерцедес-Бенц", "Хонда", "Мазда" и "Мицубиши" замърсяват много повече в реални условия, отколкото по време на тестовете, гласят изследванията на Emissions Analytics. Миналата седмица в. Guardian съобщи, че това се отнася и за "Рено", "Нисан", "Хюндай", "Ситроен", "Фиат", "Волво" и "Джип".
        Списъкът с автомобилните производители, чиито коли отделят повече вредни газове от позволеното, нарасна с още 4 фирми, показват тестове, извършени от Emissions Analytics.
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          Dinain написа Виж мнение
          Дизелгейт експлодира.

          ....
          Забутано в текста на Guardian, остава неясно дали производителите са нарушавали правилата. По-скоро пише, че няма данни за целенасочена промяна на поведението на двигателя, както при "Фолксваген": "There is no evidence of illegal activity, such as the “defeat devices” used by Volkswagen.". Т.е. май текущите тестове за изпускани азотни оксиди са нереалистични поначало.

          Comment


            Има нещо гнило в цялата индустрия, тия тестове ще се окажат като ГТП в България - всички винаги ги минават.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              Не мога да го докажа, но силно подозирам че в момента Фолксваген изсипва десетки или стотици милиони за черен ПР на останалите производители и за подобни статии. Да се измеси фокуса от бруталната измама. Да не говорим че има разлика да си извън кормите с проценти като BMW и това да си извън нормата 40 пъти като фаувето.
              А за тестовете, като никой не може да достигне нормите, ами да не правят дизелови автомобили. Не е като да няма алтернативи.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                География на фондовите борси
                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                Comment


                  Да, така е, финансовата карта на света е доста по различна от географската. На нея Русия е незначително петно, Швейцария е по-голяма от Китай, а САЩ са по-големи от всички останали, взети заедно (над 50% от общата капитализация).
                  Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                  Comment


                    Обикновен лаик написа Виж мнение
                    Да, така е, финансовата карта на света е доста по различна от географската. На нея Русия е незначително петно, Швейцария е по-голяма от Китай, а САЩ са по-големи от всички останали, взети заедно (над 50% от общата капитализация).
                    Не съм сигурен какъв е точният контекст (РФ е петно а САЩ и Швейцария са гиганти?) , но, предполагам, е ясно на всички че размерът на финансовата икономика не е надежден индикатор нито за национална мощ, нито за индивидуално добруване (качество на живот). Финансовата икономика е просто (спекулативна) капитализация на акциите, които се търгуват в съответните фондови борси. Реалната икономика или, например, военната сила, са два много по-надеждни индикатора защото те не са спекулация, а съществуват в реалността. Иначе разнородни държави като РК (Тайван), Шпанска, КНР и Австралия стават съизмерими, което не би могло да бъде по-далеч от реалността - нито като качество на живот, нито като размер на икономиката, нито като световно влияние.
                    Аз не задължава никого със свое мнение.
                    По-добре късно, отколкото още по-късно.

                    Comment


                      Да, това определено е много интересна тема. Като по поръчка преди три дена е имало любопитно интервю по въпроса на "Эхо Москвы" - Прави ли армията икономика? А обратно? (рус.)
                      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                      Comment


                        pnp5q написа Виж мнение
                        Да, това определено е много интересна тема. Като по поръчка преди три дена е имало любопитно интервю по въпроса на "Эхо Москвы" - Прави ли армията икономика? А обратно? (рус.)
                        Зависи кой в какво специализира. Военно-промишленият комплекс може да играе немаловажна роля в икономиката на страната (повечето водещи страни имат сериозен такъв). Също така, военната мощ позволява да се преследват или защитават интереси, които, директно или индиректно, може да допринесат за благото на икономиката. Но не мисля че има страна, която разглежда отбранителния си сектор изключително и само като бизнес начинание. Понякога парите нямат никакво значение, но способността или неспособността да се отбраняваш има съдбоносно такова.
                        Аз не задължава никого със свое мнение.
                        По-добре късно, отколкото още по-късно.

                        Comment


                          Рамбо Амадеус написа Виж мнение
                          Не съм сигурен какъв е точният контекст (РФ е петно а САЩ и Швейцария са гиганти?)
                          Контекстът е пазарната капитализацията на фондовите борси. Т.е. фондовите борси в Русия са многократно по-малки от тези в САЩ и Швейцария. Това е всичко. Не знам защо го прие толкова навътре.
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            Рамбо Амадеус написа Виж мнение
                            Не съм сигурен какъв е точният контекст
                            Аз пък за твоя контекст съм сигурен , обаче това, дето си го написал е дрън-дрън.
                            Какво е това "размер на финансовата икономика"? Какво включва тоя "размер"? Тук в случая става дума за пазарна капитализация на активи на фирми от реалната икономика (която капитализация отгоре на всичко е free-float, т.е. не включва правителствени активи), а не за някакъв си размер.

                            Освен това винаги ми е било интересно дълбокомисленото разграничаване между "спекулативен" и "инвестиционен" капитал. Как ги различавате, бе, хора - те какво, да не би да миришат различно? Все едно да разделиш парите в портфейла си на такива "за храна" и "за мацки" и да се боиш, че ще умреш от глад, понеже "за храна" свършват, въпреки че тези "за мацки" направо преливат.
                            Last edited by Обикновен лаик; 11-10-2015, 18:47.
                            Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                            Comment


                              pnp5q написа Виж мнение
                              Дълго четиво за уикенда: Новите инквизитори - интервю с акад. Евгений Александров - председател на Комисията за борба с лъженауката при Президиума на РАН - част първа, част втора (рус.)
                              Това наистина е сериозен проблем. Но не вярвам административни мерки и държавни комисии да са решението.

                              Comment


                                Angelmr написа Виж мнение
                                Това наистина е сериозен проблем. Но не вярвам административни мерки и държавни комисии да са решението.
                                Принципно решение изобщо няма. Вярата в чудеса е неизтребима и винаги ще има хора, които да я експлоатират. Въпросът е как това да не става за сметка на държавни и общински средства и тук някакъв механизъм за експертиза на перпетуум мобилетата от истински учени може би не е съвсем излишен.

                                Изобщо не знам - има ли някакъв такъв в България?
                                Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                                Comment

                                Working...
                                X