Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    О, определено е така. То в примерчетата, от котио започнавсичко, има няколко такива след-средновековни случки. Т.е. това си ериск, който не засяга само първите една-сдве години на адаптация. Тогава опасността просто е по-голяма.

    Между другото, От един момент нататък ще е по-лесно да намериш и хора, за които няма да ти трябва легенда за иновациите. Но по-рано определено ще е нужна - дори тогавашните умни люде трудно биха приели искрените ти обяснения защо трябва да се прави така, а не инак.

    Comment


      Като оставим настрана дребното занаятчийство и кръчмарството, в ония времена няма голяма алтернатива освен да се работи за финансово обогатяване на църквата и военно дело. Ако се работи за църквата, рискът от инквизицията е малък.
      Разбира се остават "великите геогравски открития".
      Една Венеция или Генуа нямат интерес, защото разбиваш статуквото, но Франция или Испания може би. Там сценария сме го чели.

      Comment


        gollum написа Виж мнение
        О, определено е така. То в примерчетата, от котио започнавсичко, има няколко такива след-средновековни случки. Т.е. това си ериск, който не засяга само първите една-сдве години на адаптация. Тогава опасността просто е по-голяма.
        Мисълта ми беше, че тези проблеми са фундаментални, включително в наши дни. Ако днес човек има определени знания и способности, съвсем спокойно може да изгори по същия начин - конкуренция, "инквизиция", смърт по улиците и т.н. Затова не са интересни в контекста на темата.

        Comment


          Е, така е (винаги ще ги има), но пък си има специфика в зависимост от периода на пренасяне. Допълнителния елемент от "непознаване" също е забавен за читателя. Ти виж от какво започнахме - там кажи-речи всеки "изгаря" на този етап. То ако е за въпрос, има не малък шанс банално попаданецът да попадне сред пустош (населеността тогава не е като сегашната - впрочем, то и сега е възможно) и просто да не оцелее без храна и чиста вода, да не говорим за дивите животни. Опасността от същото не е малка и сега при "приозволно" преместване някъде.
          Last edited by gollum; 17-05-2014, 11:17.

          Comment


            Мдаа, намерих старата тема по въпроса - което е интересно и важно, според мен твърде много наблягате на разни механични или от сорта изобретения. Реално погледнато има много и революционни смени в начина на мислене на хората, които могат да са страшно полезни за една или друга цел. Например, ако има начин да се вземе нещо лъскавко и да се впечатли владетеля, после може да се действа по добре разработената и нискотехнологична схема на Амазон:

            Алтернативки и форумни игри и симулации на историческа и военноисторическа тематика


            Бих се върнал по времето на Симеон и бих го спрял от повечето изтощителни и безмислени войни които води. Крепости по Дунава и флот за защита от номадите. Никаква експанзия на север, за това има време. Сериозно военно усилие на запад и опердашване на српските и хърватските княжества и включването им в държавата. Никакъв васалитет, при еднакъв език ще станат "българи" след 2-3 поколения. Договори с Византия и никакви войни, дори това да значи Симеон да се ожени за някоя мустаката гръцка принцеса.
            От тук нататък идва интересното - никакви чудо оръжия, те са временно решение. Създаване на училища и нещо подобно на столичен "университет" за създаване на учители. Писменост, базова аритметика, християнски ценности и изопачена "история". Всеки няколко села с училище - по евтино и по-ефективно от войните. Който не си пуска децата на училище - камшици на площада. Което ми напомня - нещо като жандармерия трябва да има по места, свободни войници ще има достатъчно.
            Следваща стъпка - печатарство. Нещо напълно техническо постижимо в епохата. Олово, мастило и стърготини за хартия има. Издаване на кралски вестник и безплатно разпространение по селата, даскала може да го чете на седянката в неделя и/или попа след литургията. Във вестника - много пропаганда. Ние сме добрите, те са лошите, извън България е кочина. Маджарите ядът деца а византийците са хомо и говорят смешно - такива неща. Целта е да се зтвърди концепцията за "ние" и "те". Героични описания на битки и т.н. Полезна информация от рода на селскостопански съвети във вестника. Да речем принципа за триполието през 10 век, ще ни направи най-богатата държава в ранното средновековие. Съвети за хигиена, рецепти, хумор, разкази, предания и легенди на последната страница
            Металургия - много металургия! България няма традиции в това отношение, но може да "внесе" от Византия, Генуа и т.н.
            Метални рала през 10 век, представяте ли си! Ако трябва кралят според финансовите си възможности може да спонсорира "кралски манифактури" по подобие на Франция в късното средновековие. Мечове, рала, брадви и ножове на конвейр.
            Създаване на опълчение. Селяните от краят на есента до средата на пролетта нямато особено много работа, младежите могат да се обучават от местната жандармерия как да въртят меча и да спазват някакъв строй поне на базово ниво. Организиране на състезания по стрелба с лък подобно на Англия и по бой с мечове.
            Създаване на пътища поне в основните направления. Това е много скъпо, така че ако може ще се използва робски труд - престъпници, пленници, инакомислещи, отвлечени мъже от отатък северната граница, српски благородници, няма значение.
            За начало това стига. Ако се устиска 50-тина години така населението на държавата ще се утрои и ще се превърне в "народ". После разбира се лека-полека завладяваме влашко, територии на север от карпатите, евентуално в последствие Крим(той тогава е почти безлюден) и ги заселваме. Всичко това разбира се постепенно в период от 100 - 200 години, като следващото завоевание е след като предишното е усвоено, заселено, построени са крепости.
            После се кротваме за 200-300 години, правим бебета, орем, четем точим мечовете, ковем брони и чакаме турците. От време на време ошляпваме византийците и киевската рус, за да не се губи форма.
            Кога пътувам?
            „Аз, Драгомир, писах.
            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

            Модератор на раздел "Военна Авиация"

            Comment


              Печатарствато, финансова реформа и образованието - това са едни от достъпните неща, които могат да се направят по това време и да имат осезателен резултат.

              .
              ..И кажи ми ти страннико,
              чувал ли си звук,
              по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

              Comment


                Има едно единствено нещо, сравнително лесно изпълнимо, което може едновременно да донесе финансово благосъстояние и да тласне човечеството две - три столетия напред като развитие.

                Представете си галера, бавно плаваща на юг следвайки протежението на западният африкански бряг. След месец или два достига някъде около днешния Дакар. Раздават се няколко стотин железни гвоздея на местния вожд и докато екипажа ремонтира кораба от тежкия преход, вожда донася няколко стотин роби,изловени из горичките и готови за товарене... След още месец и малко, галерата застава на някой пристан в Испания. И разтоварва "черното злато" - тогава доходите от подобно нещо могат да се измерват с най-успешната търговия в голям размер.

                Вече всеки може да си представи какъв бум следва - строят се стотици кораби, а с това тръгва да се развива бурно дърводелство, металургия, кожарство, въжарство ... каквото се сетиш. Всичко това се е случило, но след стотици години. Нямало е пришълец от бъдещето, който да придума някой алчен търговец или капитан, да тръгне на юг.

                Малее станах търговец на роби, но такива са времената.

                Comment


                  gollum написа Виж мнение
                  Проблемът с индустриалните революции е, че се иска нещо много повече от човече с идеи.
                  Да речем, по-долу Амазон изяви желание да организира производство на качествена стомана и да го превърне в "масово производство". Допускам, че е смятал да организира тази работа някъде Х-ХIV век, нали? Е, дори и да е наясно с процеса, дори и да успее да обучи неколцина души и да организира нещо, ще се сблъска с няколко главни и непреодолими за тогава проблеми: постоянен приток на суровини (особено желязна руда), логистика в нужния обем и срок и, дори и да звучи странно, пазар / метод да реализира продукцията си. Не е случайно, че много от изобретенията, които в крайна сметка се сливат в едно мощно движение ХVIII-XIX век са изобретявани и по-рано, но без да се впишат за постоянно в средата. ОТ друга страна, има цял пласт от, ъъъ, културен тип изобретения (не технологични), които е трябвало да се развият, да действат в продължения на десетилетия и столетия, променяйки социално-културните реалности, за да създадат средата, в която има нужда от съответното увеличено и по-ефективно производство, база за обучение на хора, които да го задвижват и прочее. Попаданските алтернативки обикновено пропускат този елемент, защото ги прави крайно невероятни .
                  Всичко това са напълно решими проблеми. Вагрянката не е технологично чудо, а гениално проста и ефективна идея. Търговското разпространение не виждам как ще е ограничаващ фактор. Помисли си за "Пътят на Коприната". А тук става въпрос за нещо хиляди пъти по-ценно и живото спасяващо от коприна. Викингите са си правели труда да си внасят консистентна стомана(с равномерно разпределение на въглерода) чак от Персия. А в Персия са се използвали малки зазидани пещи, като пеща релно се разрушава в последствие и е изключително неефективна. За построяване на вагрянка ти трябва същото като за построяване на крепостна кула. Ни повече, ни по-малко(изключая скарата).
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    Не ми е ясно само едно - защо ви трябва да насилвате историческото развитие.
                    Ако бих попаднал в средновековиетор бих се придържал към съветите на умните хора от съответната епоха.
                    Бих нарамил мотика, бих се престорил на нещастен полуумен глухоням и бих се цанил за градинар в женски манастир.
                    Останалото, както казва поета, е литература.
                    Справка: Бокачо, Декамерон
                    Last edited by Изчезнал Безследно; 17-05-2014, 19:49.
                    "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                    FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                    Comment


                      А попаданецът защо не попадне някъде по времето на Арабския халифат, където и когато науката и изкуството са се ценили и не е имало инквизиция, която да му души под опашката и евентуално да му резне главицата?

                      Comment


                        Изчезнал Безследно написа Виж мнение
                        Не ми е ясно само едно - защо ви трябва да насилвате историческото развитие.
                        Ако бих попаднал в средновековиетор бих се придържал към съветите на умните хора от съответната епоха.
                        Бих нарамил мотика, бих се престорил на нещастен полуумен глухоням и бих се цанил за градинар в женски манастир.
                        Останалото, както казва поета, е литература.
                        Справка: Бокачо, Декамерон
                        Тц,тц,тц! Тука хората бистрят как да изобретяват революционни неща из разни исторически периоди а ти искаш просто да се шмугнеш като пор в кокошарник в някой женски метох и да си правиш кефа с монахините?!?

                        Ако на мен ми се случи да попадна да кажем 1125 в Англия ще си нося само лаптоп пълен с най различни технологични схеми,книжно атласче на света(за всеки случай),соларно зарядно за лаптопа(пак за всеки случай) и един кинжал,богато окрасен(много важен елемент от стратегията ми).
                        След като прекарам година като обикновен английски селяк за да разуча езика,вярванията и суеверията на англичаните през този период(като през това време преписвам информацията от лаптопа за всеки случай)пристъпвам към действие,събирам дузина по-слабоумни и лесни за манипулация низши феодали
                        като се представям за митичен странстващ рицар пропътувал цяла Европа за да дойде в Англия.
                        На въпросните пионки казвам,че крал Хенри I,използвайки спора му с църквата, е обладан от демони тиранин и трябва да бъде убит,като за целта може да се използва само горепосоченият донесен от бъдещето кинжал,лъскавият дизайн на кинжала ще е достатъчен да ги убеди,след това подшушвам на Негово Величество,че група еретици благородници готви покушение срещу него и издавам датата на атентата,моите пионки са хванати на местопрестъплението и измъчвани,но не могат да кажат нищо освен,че някакъв мъж облечен в черен плащ с качулка им е дал кинжала и им е казал "истината" за краля,тогава аз се намесвам в прости селски дрехи и се представям на краля като верният му и смирен поданик който го е спасил.
                        Заговорниците са изгорени като еретици а като отплата за моята вярност към короната кралят ми дава владенията им.
                        Тук започвам да прилагам знанието от лаптопа въвеждам агро реформи за подобряване на продуктивността,копам канали ако е нужно,масово отглеждане на овце,свине,крави,кози и коне(много коне).След това изграждам манифактури които да преработват вълната и кожите(а ако има и руди още по-добре),които продавам извън владението си,гледам да съм популярен сред селяните и не ги притискам с високи данъци,организирам забави и панаири и най-важното образовам ги на базово ниво поне. Когато вече съм прилично богат и обичан феодал въвеждам задължителна служба във милицията си за всички мъже между 17 и 45 в малко натовареното време на годината ще се учат да въртят меч,да стрелят с лък и да спазват строй всяка ранна пролет и зима учение на полето за оперативно-тактическа подготовка,който се провали на изпитите извънреден данък за семейството му.
                        След като си изградя икономическа и известна военна мощ започвам да градя влияние сред другите по-големи лордове(славата ми на компетентен управник вече се е разнесла и няма да ми е трудно) избирам по-либерално настроените,амбициозните и тези мразещи краля и сформирам "Лига на прогреса" на която съм на чело,като за начало им помагам да развият владенията си по мой образец след тези събития лигата би била най-влиятелната икономически и военно организация в Англия.
                        След смъртта на Хенри Първи през 1135 използвайки междуособиците за английският трон като казус бели лордовете от "Лигата на прогреса" подтикнати от мен обявяват война на "самозваният крал" Етиен дьо Блоа която предвид военното си превъзходство печелят бързо.
                        Месец след войната аз съм коронясан за крал на Англия под името Александър I Ийстфилд,след като поема контрола над държавата се развихрям здраво с реформите за да облекча недоволството в първите месеци от управлението ми глашатаи разгласяват из цялата страна,че Мое Величество в безмерната си милост и безгранична загриженост за народа си свиква Парламент с цел обсъждане на реформи за подобряване на положението на обикновеният селянин.
                        Спечеля ли масите чрез някои популистки реформи ограничавам влиянието на аристокрацията и намалявам бъдещата и реактивна способност срещу по неприемливи за времето си реформи.
                        Прилагам опита от владението си из цялата страна и по този начин създавам ранна английска индустрия повсеместно се строят съдилища,училища,манифактури казарми и корабостроителници(флот се стори здраво той е голям приоритет). В един момент аристокрацията се превръща в прости дворяни без никаква власт кралската армия и флот са централизирани и дисциплинирани структури фанатично верни на краля и с способни висши офицери стигнали до постовете си заради таланта си а не заради синята си кръв(което се отнася и за останалата част от държавният апарат).
                        Към десетата година от управлението си ще скъсам отношенията с Римската църква,поданиците ще са идеологически образовани вече и няма да има големи религиозни бунтове а и папата няма какво толкова да направи пред мощта на армията и флота ми.
                        След като си подсигуря абсолютната власт опердашвам Шотландците и евентуално Ирландците и после по процедурата предложена от "Сун Дзъ" почвам да пращам кораби до Африка за "черно злато" а у дома производство на сол,стомана и въглища в огромни размери и износ за целият свят.
                        В личен план женитба с някоя френска принцеса(хубавичка по възможност)и като бонус съюзче с франсетата.

                        ОООООХООО бая се поовлякох в тая моя историческа фантастика... надявам се на прочелите тази стена от текст тя да е била ако не интересна то поне забавна!

                        Comment


                          Масово ще измрете от непознати за организма ви болести. Как никой не се сети да си вземе поне атибиотици?

                          БТВ: те монахините ще да са небръснати, смрадливи и неопитни...
                          "Далеч съм от мисълта си"

                          Comment


                            То, ако ще взимаме, на колко кила ръчен багаж имаме право? Щото, ако такова... няма какво да ковем казан, направо да си го взимам

                            Comment


                              Освен медицината, която бе спомената по-горе, лесни и ефективни ще са и реформите в земеделието.
                              Въвеждането на някои прости принципи ще повиши производителността в пъти. Например, половината земя е била оставяна за угар, но още в 18 век въвеждат далеч по-ефективни системи, като тази, че 1/4 от земята е за угар, а на останалите 3/4 се редуват различни култури. Още повече, че всеки средно инженерно кадърен човек ще оптимизира средновековните плугове, което е огромен скок. За принципите на наторяването, да не говорим.
                              Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                              Comment


                                1951 написа Виж мнение
                                За принципите на наторяването, да не говорим.
                                Напротив. Това е тема за сериозен разговор. Тор е нямало, защото едрият рогат добитък е бил малко. Ако пък изкуствено е бил увеличаван, резултата е сриването на естествената екосистема човек-обработваема зема. Добър пример е гладомора в Ирландия който избива 1/3 от населението и в последствие 1/2 бягат в САЩ. Истинската му причина е че англичаните са искали да ядат повече пържоли, и не им е пукало особено за ирландците.
                                Друг добър източник на тор са зайците, но по незнайни причини те не са били особено разпространени(поне аз не съм срещал такова нещо, така че тук малко спекулирам). Вероятно изискването за метални клетки е причината.
                                Остава човешката тор. Това са ползвали в ранното средновековие. Разредено разбира се, защото тя е много силна. Проблема е че доклкото съм чел "уханието" e оставало в зеленчуците. Една от причините всичко да се прави на яхния и много да се вари.

                                Така че древните за знаели за наторяването и са ползвали каквото е достъпно. Това което не са знаели е как да циркулират културите, така че на парчето земя оставено да "почива" да е нужна една година а не доста повече.
                                Last edited by Amazon; 18-05-2014, 01:27.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X