Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Няколко бързи алтернативки от И.Кошкин от ВИФ2НЕ:

    1. Младият маркетолог Вася попада в Киевска Рус по времето на Святослав. Дружинниците на княза го залавят и той се опитва да предупреди руския Ахилес за опасностите на похода в България и коварството на печенезите. За съжаление, дружинниците не му разбират нито думичка, макар че Вася вмъква дет може думата "понеже" и завършва глаголите на "-ша" и "-де". Воините набързо го продават на български търговец, който го закарва с кервана в Бухара. Там го правят евнух и той прекарва останалите четирсетина години от живота си в относително спокойствие.

    2. Валерий - млад студент по икономическа специалност в един от новите московски ВУЗ-ове попада в 1237 година. Преди даже да се опита да предупреждава някого, Валерий бива заловен от монголски заградителен отряд и разпределен за хашар (пехотинец). При щурма на Рязан, защитник на града отсича част от черепа на бъдещия икономист. Падайки от вала, Валерий известно време агонизира в страшни мъки, докато на него не пада някакъв дънер.

    3. Семьон - трийсетгодишен спедитор, бивш командос от ВДВ, попада в 1381 година. Семьон няма хабер от история, пък и първия срещнат се оказва малко нещо разбойник. Той забелязва на пръста на Семьон нещо като печат от жълт метал, затова решава, че непознатият в странни дрехи е изостанал от кервана фружки търговец и подсвирва да извика останалите от бандата. Докат Семьон да фърли един от негодяите през бедрото си, друг му разбива тила с кастет. Настъпва нощ и лежащият на пътя парализиран от удара Семьон изведнъж усеща на лицето си зловонен дъх - дошли са вълци.

    4. Дима - 25-годишен шофьор на маршрутка, попада в епохата на Иван Грозни и бързо бива разобличен като чуждоземен магьосник. Но понеже господарят Иван Василиевич е отпътувал в опричнината, Дима просто бива удавен в дупка в леда.

    5. Велеслав (по паспорт - Петър), ударник на рок-група, изпълняваща славянски паган-метъл, попада в Санкт-Питербурх в 1707 година. Заловен от войници от Преображенския полк, Велеслав се опитва да обясни, че знае много и може да бъде полезен на господаря Петър Алексеевич, още повече, че криво-ляво му разбират. За съжаление, като го развързват и му дават дъска с калем, Петър-Велеслав не успява да реши задачата колко пуда барут са нужни на батарея четирифунтови оръдия за 50 залпа. За грядущите събития Велеслав знае само, че някъде ще се случи Полтавската битка с шведите, но къде точно и кога не помни. След като младият музикант заявява на поручика, че кавалерът на ордена на Андрей Първозвани, водач на Запорожската Войска от двете страни на Днепър, хетман Мазепа е предател, извиканият в караулката майор Шереметиев нарежда да качат Петър на дибата и да го разпитат кой го е подучил да наклевети верния царски слуга. Едновременно майорът нарежда да пратят да доложат на баща му, но докато войниците тичат при графа, Петър умира от разрив на сърцето в грубите ръце на палача.

    6. Старши лейтенант от воено-морския флот Владимир попада на Черно море в епохата на майчица Екатерина. Храбрият офицер иска да разкаже на адмирал Ушаков, че линейната тактика е л-но, но в процеса на доказване, че той също е моряк, загива при неудачен опит да вдигне браса на бом-блинда-реята.

    7. Осип по прякор Хусаря - ветеран от различни конфликти - попада в 1812 година в Москва и веднага бива прибран от пристава като френски шпионин. Пробва да докаже колко е печен, но получава 40 шомпъла и умира от заразяване на кръвта.

    8. Php-програмистът Инокентий се оказва в края на юни 1941 година в Украина и незабавно бива арестуван от военен патрул. Като намира на Инокентий дрехи с етикети не на руски, комендантът звъни в НКВД, но в това време започва въздушно нападение и Инокентий успява да избяга. Той скита няколко дни с бежанците, но внезапно попада в плен у немците, които нямат време за дълги обяснения. И когато немският офицер вади пистолета, Инокентий в отчаянието си изстрелва характеристиките на танка Т-34. Офицерът, заинтересуван, му устройва разпит, на който програмистът преразказва характеристиките на съветската военна техника по книгите на издателство "Ексмо". За щастие, по време на разпита немската част попада под ударите на излизащи от обкръжение съветски танкове. Инокентий и офицера са прегазени от танк БТ-7.
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      Разтърсващо

      Comment


        Това беше като отговор на вълната от свърх-успешни "попаданци", заляла по онова време руския Нет (то май и сега се експлоатират успешно). Ама тук - суров реализъм .

        Comment


          Според мен ще е далеч по-прозаично. Пърите година-две ще си болен постоянно, докато си изградиш имунитет срещу цял букет вируси, за които организмът ти не е и чувал. Те няма да те убият, защото имунната ти система е по-силна от на повечето хора тогава, но вероятно ще се гътнеш от глад, щото няма да можеш да работиш през това време(примерно ранното средновековие).
          Ако някак оцелееш първите две години мисля че ще си ок. Аз бих опитал да се цаня калфа при някой ковач.
          Вие каква професия бихте си избрали? Отново иде реч за средновековието.
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            Те няма да те убият, защото имунната ти система е по-силна от на повечето хора тогава
            Не е много сигурно това - най-вероятно ще ти е проблем пиенето на каквато и да е вода на първо време. А и вероятно ще се сблъскаш с инфекции, за които нямаш имунитет. Оставам настрана много по-тежките проблеми с културната адаптация (може би ще е невъзможна, като се замисля). За езика - да не говорим, макар че това е преодолимо.

            Обаче майтапа в случа е другаде - в тези популярни попаданчески истории попаданците, естествено, имат невероятен успех (то иначе кой ще седне да пише прозаична история, която свършва почти веднага или пък алтернативка, в която нищо не се променя). Но авторите не отчитат поне два фактора: повечето обикновени сегашни хора не притежават кой знае какви изключителни познания, които да имат значение в далечно минало. И, второ, скокът е твърде голям, т.е. липсват прекалено много стъпки, за да могат тези знания да се реализират на практика. В най-добрия случай ще имаме куриоз. В средно-статистическия - това, което иронично е написано в поста на pnp5q .

            Comment


              Може и да си прав, не съм лекар. Някъде бях срещал че сега заради естествената селекция имаме по-силна имунна система, но това е извадено от контекста.
              За езика мисля че ще е най-малкият проблем. Все пак в момента в една къща има 5000 редмета, тогава е имало 100. Демек ще трябва да учиш по-малко думи. Часта на езика за социална комуникация ще си е сложна като днес, но мисля че едно 1000 думи ще те оправят.
              Дори някой като мен с нулева дарба за езици, ще му трябва по-малко от година за да почне да шпреха старо славянски, или някой латински или германски език. Да не говорим че и повечето думи ще имат същият корен като сегашните.

              П.П: Освен това няма нужда да си грамотен. По-скоро даже ще е пречка
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                Amazon написа Виж мнение
                Ако някак оцелееш първите две години мисля че ще си ок. Аз бих опитал да се цаня калфа при някой ковач.
                Вие каква професия бихте си избрали? Отново иде реч за средновековието.
                Сетих се - преди две-три години подпалвах огън и късах листи от някакъв стар учебник от 10 или 11 клас с много схеми, разрези и чертежи на обукновенни (прости) механизми. И тогава си мислех, че преди стотици години щяха да са направо революционни, а днес са нещо нормално и навсякъде - даже не им обръщаме внимание.

                Че ако се върна назад с един учебник - изобретател , ако не - кръчмите винаги са вървяли...

                Comment


                  ч
                  Сун Дзъ написа Виж мнение
                  кръчмите винаги са вървяли...
                  Това е истината. Всеки нормален българин може да предизвика революция в средновековното кръчмарство. Стотици години по-късно историците ще ми изучават приноса

                  Comment


                    Сетих се - преди две-три години подпалвах огън и късах листи от някакъв стар учебник от 10 или 11 клас с много схеми, разрези и чертежи на обукновенни (прости) механизми. И тогава си мислех, че преди стотици години щяха да са направо революционни, а днес са нещо нормално и навсякъде - даже не им обръщаме внимание.

                    Че ако се върна назад с един учебник - изобретател , ако не - кръчмите винаги са вървяли...
                    Да, кръчма/страноприемница е добра опция, но изисква начален капитал. Виж като готвач на всякъде биха ме взели, но се съмнявам че повечето кръчми са имали длъжност готвач. По-скоро ханджията и семейството му са я вършили тая работа.

                    А ако занесеш там книжката си със схемите най-вроятно ще свършиш на кладата а книжката в подземията на Ватикана Да не говорим че без средства за производство, инструменти, измервателни мерки, енергия и опит, въпросните схеми ще стават само за тоалетна хартия.
                    Не винаги де. Ако ти тръгне бизнеса, имаш наистина подробни и схеми и пари, вероятно в рамките на живота си би могъл да направиш работеща и ефективна парна машина. Евентуално!
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      Кухулин написа Виж мнение
                      ч
                      Това е истината. Всеки нормален българин може да предизвика революция в средновековното кръчмарство. Стотици години по-късно историците ще ми изучават приноса
                      Ти дори само шкембе чорбата да "изобретиш" и вече си станал заможен само от това.
                      А ако искаш да завладееш света, слагаш в задното джобче схема на казан за варене на ракия. С помоща на няколко добри ковачи мисля че може да се направи. Леенето на желязо не е познато тогава, но може да си изготви от бронз в някоя работилница за камбани.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Шкембе, кюфтета, кебапчета, мариновани пържоли, мастика, ракия, коняк, салати, чудеса, стриптийз, компаньонки, сварка, абе ще ги направя хора

                        Comment


                          Amazon написа Виж мнение
                          Ти дори само шкембе чорбата да "изобретиш" и вече си станал заможен само от това.
                          А ако искаш да завладееш света, слагаш в задното джобче схема на казан за варене на ракия. С помоща на няколко добри ковачи мисля че може да се направи. Леенето на желязо не е познато тогава, но може да си изготви от бронз в някоя работилница за камбани.
                          В казана за ракия няма желязо, всичко си е чиста мед. Не ти трябва работилница за камбани, нито леене, най-обикновените медникари правещи домакинска посуда имат всичко нужно за такъв казан. Е аз малко бих се поозорил с тръбите при опитите си да им обясня какво да правят точно, но опита на същите тези медникари ще реши проблема.

                          Comment


                            Кухулин написа Виж мнение
                            сварка
                            това първоначално го прочетох погрешно

                            Иначе като забогатея, мисле че построяването на вагрянка не е технологичен проблем според бледните ми спомени от технология на материалите. Коксуването също не е проблем, практикува се в Китай от 4-ти век. А от там нататък качествена стомана на конвейр!
                            Ще стана първият промишлен магнат в Европа(ако не пукна от трипер или дезинтерия).
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Amazon написа
                              За езика мисля че ще е най-малкият проблем. Все пак в момента в една къща има 5000 редмета, тогава е имало 100. Демек ще трябва да учиш по-малко думи. Часта на езика за социална комуникация ще си е сложна като днес, но мисля че едно 1000 думи ще те оправят.
                              Ако си ходил на село, като малък примерно, където е имало наистина стари хора, ще си промениш мнението Първо - повечето райони имат свои думи за нещата (за миналото говорим, нали?), често - съвсем различни от съвременния език и много думи за неща, които ние сега наричаме с една дума. Особено - в селското стопанство и бита. И освен това културните разлики, за които говори Голъм, могат да доведат до много сериозни конфликти Миналото време, особено отдалеченото, е много различно като бит, култура и разбирания. За хигиената даже не ми се отваря дума Вярно, не във всичко, но разликите ще са много съществени.

                              А, да, да допълня за кулинарните умения. Ако сме в България - тука първо мъж да готви ще е особено, а колкото до професията - тя става такава чак през 20ти век по някое време, преди това не се смята за нещо, за което трябва да се плаща.
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment


                                Културните различия винаги могат да бъдат изгладени с помоща на тежка сопа и добър рефлекс
                                И да, съгласен съм, можеш да се спънеш по много начини. За това написах "ако оцелееш първите две години". Чисто функционално, в сравнение с хората от епохата ти ще си пълен дебил. Ще говориш лошо, няма да се справяш в елементарни ситуации, дет се вика навущата няма да можеш да си вържеш.
                                Разбира се и много зависи къде и кога ще попаднеш. Дали в сравнително богатите и негладуващи Византия и България, или в Западна Европа по време на глад. Чудя се дали имаш по-големи шансове за оцеляване в град(доколкото въобще ги има), или в по-малка общност. Аз бих заложил на второто. Особено ако в началото го играеш "селският идиот" и попаднеш на добри хора.
                                В противен случай, ако друго не те убие зимата ще го направи. Особено по времето на малката ледникова епоха.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X