Съобщение

Collapse
No announcement yet.

След-освобожденска политическа картина

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Мда, господа, типичен случай на русофобия. Споко , не се лекува, но пък не е заразно и не е смъртоносно

    Аматьор, ника ти е достатъчно показателен , че да не приемам твоите политологически анализи на сериозно. В тях има прекалено много емоция. В политиката всичко е нечий интерес - понякога той съвпада с националния и това е добре, но най-често той е корренно различен.

    Стамболов не е светец, Русия не е спасила никого през цялата си история България не е имала и никога вече не ще има шанса да бъде напълно независима страна от Турско робство/иго/присъствие насам.

    Факт е обаче че руските офицери залагат основите на държавност в следосвободителната България, което никой друга велика сила не поиска да направи, Факт е че Стамболов е се издига върху руските финанси вкарани в страната (естествено в никакъв случай не и с благотворителни цели), които направиха тази страна икономически привлекателна за Запада - иначе щяхте да видите Стамболовата железница през крив макарон.

    Факт е че само благодарение на Русия България остана като отделна държава (макар и сателит) на картата на Европа след Втора световна война - и то поради партизаните - ако не беше навремения обрат в политическото управление на страната - щяхте въобще да станете губерня.

    Факт е че България можеше да прекрати краткото си съществуване и веднага след Берлинския конгрес, ако не бяха усилията на руските дипломати и генерален щаб (отново в никакъв случай не благотворителни). На практика тази лоша и користна Русия създаде от България онази държава, която Стамболов да поеме и да обърне към Запада (който също не е никак благотворително настроен).

    И какво сега? да виками "Всички са лоши и алчни! Само българия са добрите!" ?

    Наистина аматьорски подход към историята.

    ха ха ха това е доста смешно:

    Затова щедро раздава изконна българска земя и население в Сан-Стефано и Берлин...
    Господине виждали ли сте изобщо картата на българия по Сан Стефано и чели ли сте протоколите от Берлинския конгрес?

    какви изконни български земи когато до този момент България е престанала да съществува за 5 века (ПЕТ ВЕКА). на това мяста се създава напълно нова държава и според Сан-Стефано - доминиращата балканска държава, която имаше повече мъзможности да излезе от орбитата на великите сили и сама да стане фактор в международната политика.

    И потърсете също така за това чий проект е българия от Берлинския Договор
    Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

    请您死在地狱般的阵痛
    [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
    きさまはしんでくださいませんか
    [kisamawa shinde kudasaimasenka]

    Comment


      #17
      Абсолютен факт е че през 1878 г. за никаkво освобождение и дума не може да става...
      Хъм, това как следва да се разбира? Че в резултат на въпросната Руско-Турска война (и нейното приключване) не се създава нова държава на Балканския полуостров, която се осъзнава като наследник на двете средновековни български държави? Разбира се, може да се спори дали думата "освобождение" достатъчно добре описва случилото се, но в създаването на нова политическа структура ми се вижда доста трудно да се съмнява някой. И ако все пак се намира някой (а цитираното от мен твърдение предполага това), то той как би определил момента на възникване на новата държава? Или може би такава не е възниквала?

      Comment


        #18
        Естествено че не е - Голуме, ние още си живеем в турска провинция
        Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

        请您死在地狱般的阵痛
        [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
        きさまはしんでくださいませんか
        [kisamawa shinde kudasaimasenka]

        Comment


          #19
          Напълно съгласен с Крилов.

          ПП - Думата "Освобождение" е напълно подходяща за 1878. Защото Русия започва войната с целта не създаване на губерния, а създаване на нова, славянска, българска държава. Доказателства за това - бол. Нужна е елементарна грамотност - общо взето - да можеш да четеш, за да се намерят.

          Comment


            #20
            Amateur написа
            Следствие от вашето освобождение през 1944 г. от 8 по жизнен стандарт страна в Европа ( статистика за 1939 г. - вероятно сме били след Франция, Великобритания,Германия, Италия, любимата Ви Полша и коя още държава преди нас ??? ) сега в класацията сме само преди Албания, Moлдова Белрус и Украйна .....
            Айде, айде.
            През 1939 г. сме били бедна земеделска страна.
            А по данни за 2006 що се отнася до Human Development Index сме преди Румъния, Босна, Русия, Украйна, Беларус, Македония, Албания,Турция, Грузия, Азербайджан, Армения, Сърбия и Черна гора и пред много други неевропейски страни.
            Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

            Comment


              #21
              след запознаване с другите мнения....

              мдааааа княже Крилов .......

              Следва за начало да Ви информирам ваше височество .... че не съм русофоб.... ( този ваш извод е грешен )
              и спрямо руския народ мога да храна само добри чувства...... тъй като преди 1989 съм бил няколко пъти в Империята...... а след 2000 година съм посещавал Украйна и Молдова.... и винаги съм се чувствал добре между руските хора..... ( аз немога да правя разлика между украинци и руснаци например ) .....
              Е окрадоха ме през 1989 в Киев...... но това да го забравим..... на всякъде има престъпници....

              СПРЯМО МАЛКАТА ДЪРЖАВА БЪЛГАРИЯ ВИНАГИ ВЛАСТА В ПЕТЕРБУРГ И КРЕМЪЛ Е ИЗВЪРШВАЛА САМО ПРЕСТЪПЛЕНИЯ И ГАВРА........
              в периода 1878 - 2007 г. следва да одбележа че само в няколко ситуации сме получили подкрепа или помощ от КРЕМЪЛ....

              Доста съм чел за Берлинския и Сан-стефанския договор ....
              Дори с руските проекти се запознавах преди време .....

              Всичко в момента го пиша само по памет....
              затова ще Ви цитирам ( пак по-памет ) какво казват двама известни българи през 1878 г.....
              единия е Екзарх Антим I - Той казва на княз Дондуков "Хубаво ни освобихте от турците, а кой ще ни освободи от Вас ? "
              за решенията на Берлинския конгрес Стефан Стамболов заявява "По-добре всички под шапката на султана, отколкото България разкъсана на пет"

              Това са формули отражение на действителността.....

              Защо "Империята на злото" по един начин се държа в Сан-Стефано и по-друг в Берлин ???????
              маааа много прост отговор - защото в Берлин постигна повече печалба в пъти повече от колкото в Сан-Стефано....
              В Берлин Всяка от заинтересованите велики сили взе по нещо - Великобритания взе Кипър,
              Австро-Унгария - Босна и Херцеговина....
              Русия - Бесарабия ( в Европа) и земи в Малаазия...
              Руските протекторати :
              Сърбия - НИШ и нишко ( КОГА СЪРБИ Е ИМАЛО В НИШ ?????? )
              Влашко и Молдова - СЕВЕРНА ДОБРУДЖА ( КОГА Е ИМАЛО ТАМ РУМЪНЦИ ИЛИ ДРУГИ НАРОДИ ОСВЕН БЪЛГАРИ И ТУРЦИ ????? )

              Интересен е факта, че никоя от великите сили не е взела нищо Българско.... т.е. нещо от България..... а единствено ИМЕРИЯТА НА ЗЛОТО и разбира се нейните сателити.....

              Забравихте ли как реагира ИМПЕРИЯТА на съединението и как реагира ВИСОКАТА ПОРТА......
              как реагира руския протекторат СЪРБИЯ на това събитие......

              НЕщАТА СА ЯСНИ..... ДА ВЛЕЗЕ УМРЕЛИЯ......Т.Е. БЪЛГАРИЯ......

              И КАТО СЕ ВЪРНЕМ ЗА КОМЕНТАР ЗА НОВОТО ОСВОБОЖДЕНИЕ ОТ 1944 Г. ми се иска да спомена само един факт :
              на конференцията на ООН, където кървавия бог СТАЛИН разполага с три гласа, т.е. на СССР, на Украйна и Русия СЪВЕТСКИТЕ ПРЕДСТАВИТЕЛИ ( Т.Е. ПРЕДСТАВЛЯВАщИТЕ СССР ) гласуват България да се смята за победена държава...... ТОВА Е ФАКТ..... верно, че представителите на Украйна и Русия гласуват обратно...... НО КРЕМЪЛ КАЗА СВОЯТА ТЕЖКА ДУМА.....

              и пак споменавам - не съм русофоб..... просто българин и то доста умерен.... може би в момента малко развеселен от прочетеното и саркастичен но реален...

              Comment


                #22
                Мда явно трябваше да си останете под шапката на Султана - тогава да видим какво Обединения щяхте да имате.

                Мда, друго нещо странно - значи руския народ е хубав, а Управниците му (сигурно гадни ..... /сложи по избор - евреи, немци, арменци, фашист и т.н./)

                От Кремъл и от Зимен Дворец, никога помощ не сте получавли, както и от Виена или от Лондон - всяка Велика сила си строи политиката спрямо своите интереси, ако случайно тя облагодетелства малки държави - чиста случайност

                що се отнася до Антим и Стамболов, то от хора които емоционално са обвързани със страната която е прецакана очевидно не очаквам обективна оценка.

                Защо Русия отстъпва при Берлинския конгрес? Защото на практика е претърпяла поражение в Оснободителната война - за Русия тази война е един вид началото на Края (на Царска Русия имам пред вид). Но наистина за да го разбереш трябва да си се поровил и из руската гледна точка. Скъпоструваща война на два фронта, която първоначално е предвидена срещу един слаб и зле въоръжен противник изведнъж се превръща в продължителен кошмар в който руските войници се бият с не толкова изненадания противник въоръжен с английски и френско оръжие. Като политически и стратегически цели : Русия постига едва 20-25% от очакваните териториални придобивки, не успява да поеме контрола над протоците, проваля се в създаването на силна балканска държава-сателит, понася огромни загуби и почти влиза във война с Англия.

                Какви ти земи в Мала Азия? къв ти протекторат на Сърбия, при положение че няма с нея обща граница? Единствените стабилни придобивки от тази война са Молдова и бесарабия - бедни райони-хрантутници, които при решенията на берлинския конгрес губят и единственото което имат - стратегическото си значение на един сухопътен мост между Русия и ппланувано зависима България.

                Съединението не е изгодно за Русия поради прост факт - на Русия и трябва силен Сателит, а не силна държава зависима от Запада. Но това е политика утвърдена след провала на Русия в Берлинския конгрес и е глупаво да се твърди че при Берлинският конгрес Русия се е стремяла да отслаби Русия за сметка на някакви измислени по това веме държави, просто защото тогава все още основната надежда е била да се запази сан Стефанска България - за съжаление и на Русия и Ваше, позициите и на този конгрес бяха толкова слаби, че просто е могла само да приема диктовките на Лондон.

                И последно което ми стана интересно: какво значи "умерен българин"?

                А от реален, за съжаление сте доста далеч, освен ако нямате пред вид чисто физическото си съществуване
                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                请您死在地狱般的阵痛
                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                きさまはしんでくださいませんか
                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                Comment


                  #23
                  Аз сериозно се чудя дали трябва да се хабят сили да се обяснява нещо на хора, които просто си измислят, или не са чели.
                  Такова припкане по историята пада, такова едно романизиране, сюжетизиране и т.н, че вие, господа, със сериозни аргументи мъчно ще го спрете – то просто ги заобикаля…По-добре, аматьоре, напиши роман, мога да ти подхвърля и заглавие: „Русийо, защо го направи!” – така съвсем ще навлезеш в модерното разбиране сред мнозина от българите – поп-фолк, който си е от нашия регион…

                  Comment


                    #24
                    gollum написа
                    Хъм, това твърдение много пъти съм го срещал, но никога не съм виждал на какво се опира. Може ли да ме осведомите, Amateur, какво е това изследване от 1939 г., по какви критерии е проведено, какви данни е обхващало, как е направено и откъде черпите данни за резултатите от него?
                    Ами най-вероятно защото никъде не се опира, освен във вътрешните усещания на Аматьор.
                    Това което съм учил по Стопанска История и то при много кадърен преподавател е следното:
                    1939 промишлена продукция на България е значително по-голяма от сумарната такава, на всичките ни съседи взети заедно. Обаче 8-и в Европа...силно се съмнявам. Още повече че тогава Сърбия е колко? Два-два и половина милиона човека? Останалите ни съседи пък са доста бедни тогава.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      #25
                      Amateur написа
                      Не се косете княже ...... нали ни освободихте през 1944 г..... :kill_myse

                      Следствие от вашето освобождение през 1944 г. от 8 по жизнен стандарт страна в Европа ( статистика за 1939 г. - вероятно сме били след Франция, Великобритания,Германия, Италия, любимата Ви Полша и коя още държава преди нас ??? ) сега в класацията сме само преди Албания, Белрус и Украйна .....

                      Доста щастливо по Руски развитие .......

                      Далеч зад нас били и югославия и гърция и турция .....
                      а сега може да се мерим само с остатъците на любимата Ви сърбия....

                      За мен не е утеха че вашата империя следствие от вашите хипер мозъци се разпадна ...... на незнам си какво......

                      Като гледам новините от Москва и Петербург невиждам промяна в поведението на вашите господари......... каквито са били през 18-ти век, такива са и пред 19-ти, а през 20-ти са още по-алчни и брутални...... и промяна дори към 2007 няма .......
                      Не мога да не се сдържа да спомена статистиката за 1985г.
                      По жизнен стандарт сме 6 в Европа. Имахме 2 най-силна армия във Вършавския Договор.
                      Пък нали руската система май беше нещо копирана от ПБЦ. Да не излезе, че и нашите "господари" са били все така "алчни и брутални"?
                      Пък за 19 век сякаш ние сме били по-добре?
                      Ами периода от 1939 до 44? Нали именно Хитлер ни определи като част от съветската зона за влияние или и за това забрави?
                      Да не би сега "господарите" в България да са по-добри от тези в Русия? Или не са така двойнствени? Как така се оказа, че Кинтекс продава оръжие на албанците и бошняците още от 70-те години на 20 век. Американците никога пък и Запада ама съвсем никага не са ни вредили. Особено на София през 1943.
                      И как така беше толкова силно развита икономически България през 1939 ми е любопитно да знам. По кои показатели?
                      Я кажи на как така Сърбия пък точно се извъди любимка на Русия като Сталин и Чърчил разпрделиха Европа и Югославия беше разпределена 50 на 50.
                      В априлкото въстание Руската Империя вижда идеален повод за възтановяване на нейните позиции на Балканите след Кримската война...
                      Ми то май руснаците малко го по спонсорираха това мероприятие чрез славянските комитети. Ми то и Раковски е работел за руското военно разузнаване. По скоро в задачата трябва да се пита кой не е работел?
                      "... Проговаря сам цар Иван Шишман:
                      - Боже силни, боже създателю,
                      помогни ни с сила и юнашество!
                      Бой ще да ся бием на Софийско поле,
                      кръв ще леем за Христово име,
                      ще прославим християнска вяра."

                      Comment


                        #26
                        selqndur написа
                        По жизнен стандарт сме 6 в Европа.
                        Бе което си е верно си е верно. В югоизточна Европа си бехме на 6-то място по жизнен стандарт...

                        Comment


                          #27
                          Aйде, скочихме в другата крайност!

                          selqndur написа
                          Не мога да не се сдържа да спомена статистиката за 1985г.
                          По жизнен стандарт сме 6 в Европа.
                          Мисля, че повечето хора тук доста добре си спомнят 1985 г.
                          Цветен телевизор - това бе невиждан лукс, чак като пуснаха масовите Велико Търново (тия с японските кинескопи) към края на 80-те хората почнаха да гледат цветно. Като си говорим за цветно - първите мои цветни снимки са около 1991 г. До тогава имаше само черно-бяло ORWO, а цветните филми или бяха западен лукс или съветски боклук.
                          Тук можем да пропусне как хората брояха една заплата за чифт дънки.
                          Ами опашките? Как така ставаше, че все нещо нямаше - спомням си имаше криза за сол, криза за олио, криза за какво ли не. Банани и портокали - лукс само по Нова година. Трагико-комична история.
                          За средностатистическия западно европеец по това време даже ГДР (дето бяха винтрина на социализЪма) изглеждаха като бедна държава. То всъщност добре се видя като падна Стената. В Германия все още си личи разликата между запад и изток.

                          selqndur написа
                          Имахме 2 най-силна армия във Вършавския Договор.
                          А това ми е много интересно как го сметна?!
                          Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                          Comment


                            #28
                            Така като чета мненията се убеждавам, че бях прав като преместих темата в Общи приказки. Такова количество глупости събрани на едно място отдавна не бях чел.....
                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment


                              #29
                              1951 написа
                              Aйде, скочихме в другата крайност!
                              Трябва да има малко пропаганда и от наша страна все пак.
                              Това съм го чел в наръчник за екскурзоводството издаден през 1986.
                              В Германия все още си личи разликата между запад и изток.
                              Освен Берлин, Лайпциг и Дрезден, иначе за останалите положението е горе долу като при нас.(В източна Германия)
                              А това ми е много интересно как го сметна?!
                              Ми като сметнеш брой на въоръжените сили спрямо населението- армия, строителни войски, вътрешни войски общо към 350 000 човека. Като прибавим броя и на техниката и годините през, които е произведена и доставена, подготовката на войнижите и специалистите за дадените видове техника си ги вадя тези изводи.
                              Пък и за това кой е бил военен лидер на Балканите според мене спор няма.
                              "... Проговаря сам цар Иван Шишман:
                              - Боже силни, боже създателю,
                              помогни ни с сила и юнашество!
                              Бой ще да ся бием на Софийско поле,
                              кръв ще леем за Христово име,
                              ще прославим християнска вяра."

                              Comment


                                #30
                                dibo написа
                                Така като чета мненията се убеждавам, че бях прав като преместих темата в Общи приказки. Такова количество глупости събрани на едно място отдавна не бях чел.....
                                и аз.... :mhehe:

                                Comment

                                Working...
                                X