albireo написа
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Майтапи
Collapse
This topic is closed.
X
X
-
Днес е била изтеглена интересна тема за изпита по история в СУ. Което значи, че след не много време тук ще се появи поредната бисерна темаМодератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Камерер написаДнес е била изтеглена интересна тема за изпита по история в СУ. Което значи, че след не много време тук ще се появи поредната бисерна тема
bsb написаТези вероятно са от колегите на Парабелум - справка архивите.То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.
Comment
-
Parabellum написаИ коя е темата?Нищо не намерих в нета за нея?Какво се е паднало?"Създаване и укрепване на българската държава при хан Аспарух и хан Тервел" е темата на изпита по история в Софийския университет
Аспарух и Тервел отсяват кандидати за СУ
19.07.2006 09:37
"Създаване и укрепване на българската държава при хан Аспарух и хан Тервел" е темата на изпита по история в Софийския университет.
Тя бе изтеглена в 65-та аудитория в университета от Ива Георгиева от Русе. Кандидат-студентите посрещнаха с бурни овации този избор.
Бяха отворени контролно и пликовете на другите две теми, подготвени от изпитната комисия: "Управление на
Народно-либералната партия /1887-1894/" и "Кримската война и българите. Обществено-политическа дейност на Георги Раковски".
Темата е изключително добра и позволява кандидат-студентите да покажат уменията си и да анализират, и да подбират фактите, които разкриват процеса на създаването и укрепването на българската държава, коментира пред журналисти председателят на изпитната комисия доц. Миляна Каймакомова.
По думите й кандидат-студентите трябва да съумеят да покажат основните редултати от развитието на славяните и прабългарите, които те са достигали до края на 7-и век и след това да започнат да проследяват конкретната фактология при създаването на държавата.
Доц. Каймакамова отбеляза, че традиционно темите от Средновековието се харесват на кандидат-студентите и те ги приемат за лесни, но когато започнат да пишат по темата се оказва, че липсват подробностите, които показват задълбоченото познаване на материала. Много често сме чували възгласи в аудиторията, а след това се получават печални резултати, каза тя и изрази надежда тази година слабите оценки да са по-малко от предходни години.
Според доц. Каймакамова основните факти, които кандида-студентите трябва да отбележат, са отношенията на хан Аспарух със седемте славянски племена от района на река Дунав, развоят на войната с Константин Четвърти Погонат, конфликтът между българи и византийци през пролетта и лятото на 681 година, който довежда до официалното признаване на българската държава от Византийската империя, основните насоки в развитието на България до края на 7-ми век при управлението на Аспарух и началното укрепване на българската държава при хан Тервел.
За управлението на хан Тервел е необходимо да се обясни активната му международна политика, участието във византийските междуособици през 705 г. и получаването на титлата "кесар", договорът с Византия през 716 г., който потвърждава не само договора от 681 г., но включва и клауза за търговските взаимоотношения между двете държави. Третата важна международна проява е участието на българите при отблъскването на арабите при обсадата на Константинопол през периода 717 - 718 година, добави доц. Миляна Каймакамова.
На изпит днес се явяват 4586 кандидат-студенти. Утре 58 проверители започват оценяването на писмените им работи. С изпит по история се кандидатства в около 20 специалности.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
Comment