Hans Delbruck написа
Когато се налага забележка, арест, и пр., те се налагат на нарушител. Вината в случая по правило е налице, но при "мярката" командирът не е длъжен да я установява - това е въпрос на справедливо и умело ръководство, а не на негова отговорност за това, че е вкарал някого в ареста без вина.
Затова ти казвам пак, че в този устав "мярка" и наказание е едно и също.
Когато говорим за престъпление, тогава установяването на вината е задължително, без нея няма престъпление. Затова са и съдилищата, защото не всеки се ориентира добре що е то "вина", наказания, мярка и нарушение
Тъй като неизпълененито на заповед е престъпление, затова и за него командирът не може да НАКАЗВА с (всъщност с какво, какво е "употреба на оръжие" - вадене на пистолет пред строя? опиране на пистолет в челото? или разстрел?) мярката по т.6 от Устава.
А т.8 предвижда военен трибунал.
Бъркате пределите на правата на командира с възможността за широко тълкуване на т.6.
Камерер написа
Наказанията, или да ги наречем "санкциите", които той налага за констатирано неизпълнение не включват правото му да разстрелва.
Очевадно е, че правото му свършва с довършването на деянието на неизпълнилия заповедта. Това е смисълът на уставните текстове, които обсъждаме.
Comment