Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Птичия грип

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Птичия грип

    Указания на Здравното министерство по повод на птичия грип
    10 Януари 2006


    Препоръките бяха одобрени вчера от Кризисния щаб за посрещане на евентуална грипна пандемия


    Министерството на здравеопазването изработи указания към населението за предпазване от заразяване в случай на разпространение у нас на силно патогенния птичи грипен вирус подтип А (Н5N1). Те бяха одобрени от Кризисния щаб за посрещане на евентуална грипна пандемия на заседанието му в понеделник, 9 януари.

    Указанията ще бъдат разпространени сред населението чрез регионалните инспекции за контрол и опазване на общественото здраве, личните лекари, кметовете, както и с помощта на медиите. Ще бъдат издадени и разпространени листовки с указанията за действие. През септември миналата година МЗ издаде такива указания за гражданите, пътуващи в страни с разпространение на птичи грип.

    Основна информация:

    1. Птичият грипен вирус А (Н5N1) причинява инфекция, която засяга най-често дивите птици, но може да се разпространи и сред домашните птици, напр. кокошки, патици и др.

    2. Заразените птици отделят вируси със слюнката, носния секрет и изпражненията си и те интензивно се разпространяват сред възприемчивите здрави птици.

    3. В редки засега случаи вирусът може да предизвика заболяване и при хора, имали директен контакт с болни птици.

    4. Източник на зараза за човека са птиците – домашни (кокошки, патици) и диви (главно водоплаващи – патици и гъски). Патиците могат да бъдат източник на инфекция дори и когато са напълно здрави.

    5. Инфекцията с вирус А (Н5N1) при хора може да причини тежко заболяване и смърт. Засега все още няма ваксина за предпазване на хората от този вирус.

    6. Хората се заразяват при:

    - директен контакт с инфектираните птици (болни или носители на вируса). Най-често това става при по-продължителни и интензивни контакти, напр. свързани с грижи за домашни птици;

    - при контакт със замърсени от птиците предмети и повърхности;

    - при контакт със секреции и птичи тор, където концентрацията на вируса е много висока.

    7. Заразяването на хора става най-често посредством замърсени ръце, по-рядко при директно попадане на пръски, съдържащи вирус, върху лигавиците или при вдишване на вируса. Счита се, че известен риск съществува и при консумиране на продукти от птичи произход, които не са обработени термично.

    8. Няма данни за възникване на заболявания при хора след консумация на обработени птиче месо и яйца, защото птичите грипни вируси загиват при термичната обработка на храната.

    Предпазни мерки при разпространение на грип А(Н5N1) при птиците и/или при възникване на заболявания при хора:

    1. Да се избягват директни контакти, когато това е възможно, с живи и видимо здрави, както и с болни, или умрели домашни птици.

    2. Да не се пипат предмети и повърхности, замърсени с птичи изпражнения или секреции.

    3. Да се избягват изобщо всякакви контакти с диви птици. Във връзка с риска от носителство на грипния вирус А (Н5N1) сред дивите водоплаващи птици стриктно да се спазва забраната за ловуването им.

    4. Да се спазва висока лична хигиена, най-вече често и внимателно измиване на ръцете със сапун и вода в продължение на 15-20 секунди. При липса на условия за миене може да се използват влажни хигиенни кърпички за ръце, както и дезинфектанти за ръце.

    5. Да не се консумират сурови или полусурови птиче месо или продукти от птичи произход.

    6. Много добре да се обработват термично (достатъчно висока температура, за достатъчно дълго време) всички продукти от птичи произход, включително и яйцата, при приготвяне на храната. Това гарантира унищожаване на вируса на птичия грип.

    7. Да се спазват определени хигиенни изисквания, когато се приготвя храна:

    - Суровото месо трябва да се съхранява отделно от сготвените и всички други храни.

    - Да не се използват едни и същи нож и дъска за рязане на суровото месо и другите храни (сготвени, или такива, които се консумират сурови).

    - Да не се пипа нито сурова, нито готвена храна, преди да се измият ръцете.

    - Да не се поставя сготвеното месо в същия съд, в който е било преди термичната обработка.

    - Всички продукти от птичи произход трябва да бъдат добре обработени термично (висока температура, за достатъчно продължително време). Да не се консумират сурови и рохки яйца.

    - Яйцата да се измиват със сапун и вода непосредствено преди приготвянето им, след което внимателно да се измият и ръцете.

    - Да не се използват сурови или недоварени яйца при приготвяне на ястия, които не подлежат на термична обработка.

    8. След обработка на сурово птиче месо и яйца, които може да са замърсени с вируса на птичия грип (както и с други микроорганизми), ръцете, използваните съдове и повърхности трябва да се измиват веднага със сапун и вода.

    9. Самонаблюдение за поява на симптомите, типични за заболяването при човек – респираторни или инфекция на очите (повишена температура, силно неразположение, кашлица, затруднено дишане, хрема и/или конюнктивит), в рамките на 10 дни след евентуално заразяване (контакт с болни и съмнително болни птици, или с повърхности, които може да са били замърсени от болни и умрели птици).

    10. При възникване на заболяване с температура, кашлица, затруднено дишане, или при каквото и да е друго заболяване в този 10-дневен период консултацията с личния лекар или със специалист по инфекциозни болести е задължителна. Лекарят трябва да бъде информиран за симптомите и за възможността да се касае за заразяване с птичи грип във връзка с контакт с болни птици или с пребиваване в заразена зона преди началото на заболяването, за местата, които са посещавани, за директен контакт с птици или с болни и съмнително болни от птичи грип лица.

    11. Заболелите с предполагаема диагноза птичи грип трябва да бъдат изследвани лабораторно за потвърждаване на диагнозата.

    12. За предпазване на близките контактни лица болните трябва да спазват добра хигиена. По възможност да използват марлена маска, да използват еднократни носни кърпи, които могат да се изгарят.
    Last edited by byzantiner; 10-01-2006, 23:16.

    THE LABARUM


    sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
    ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
    ,sevogorob eht erew ysmim llA
    .ebargtuo shtar emom eht dnA

    Бе сгладне и честлинните комбурси
    тарляха се и сврецваха във плите;
    съвсем окласни бяха тук щурпите
    и отма равапсатваха прасурси.

    #2
    А има ли потвърдени случаи?
    Защото преди време четох някъде, че е имало пациенти с предположение за птичи грип (нищо такова не се оказало, разбира се).
    И има само един регистриран случай и то защото заболелият е пил
    кръв от патица (не искам да знам по каква причина)...
    "Нима, Създателю,
    съм искал от пръстта човек да ме изваеш,
    мигар аз самият съм те молил
    от мрака да ме извлечеш?"

    Comment


      #3
      VladDracul написа
      А има ли потвърдени случаи?
      Защото преди време четох някъде, че е имало пациенти с предположение за птичи грип (нищо такова не се оказало, разбира се).
      И има само един регистриран случай и то защото заболелият е пил
      кръв от патица (не искам да знам по каква причина)...
      Доколкото знам аз лично от медиите в България май не(което, разбира се, не е толкоз сигурно, според мен....но че няма да ни подмине, то е ясно, щото е на вратата в съседна Турция...като си помисля, че имам един приятел, който изкара Нова година в Анталия и ми каза, че сервирали само пилешки пържоли, немало свински...настръхвам за него :aaa: Ама Слава Богу добре си е човека- нищо му няма!

      А м/удругото как така не искаш да знаеш затова, как е пил кръвта тоя, дето разправяш, нали си VladDracul :twisted: :mhehe:

      THE LABARUM


      sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
      ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
      ,sevogorob eht erew ysmim llA
      .ebargtuo shtar emom eht dnA

      Бе сгладне и честлинните комбурси
      тарляха се и сврецваха във плите;
      съвсем окласни бяха тук щурпите
      и отма равапсатваха прасурси.

      Comment


        #4
        byzantiner написа

        А м/удругото как така не искаш да знаеш затова, как е пил кръвта тоя, дето разправяш, нали си VladDracul :twisted: :mhehe:
        Аз може да съм VladDracul, ама това си е патица
        "Нима, Създателю,
        съм искал от пръстта човек да ме изваеш,
        мигар аз самият съм те молил
        от мрака да ме извлечеш?"

        Comment


          #5
          VladDracul написа
          Аз може да съм VladDracul, ама това си е патица
          Нищо де, пак е кръв :nut: - не е човешка, ама айде, да приемеме, че си на диета....


          “Птичият грип” достигна популярните турски курорти


          Николай Атанасов - 10 Януари 2006


          По разпореждане на властите в провинция Айдин е започнало унищожаването на домашни птици в района на Кушадасъ


          Масови случаи на смърт на птици са регистрирани в турския курорт Кушадасъ на крайбрежието на Егейско море. По предварителни данни на здравни експерти, гибелта на гургулици, гълъби и домашни птици е причинена от “птичия грип”, посочва местната телевизия. По разпореждане на местните власти в град Айдин, административен център на едноименната провинция, от днес започва кампания за унищожаването на домашните птици в района на Кушадасъ. Ако заболяването на птици от вируса H5N1 в Кушадасъ се потвърди, това ще е първият случай на разпространение на смъртоносния щам на “птичия грип” в курортните райони на страната, където ежегодно почиват около 20 млн. чуждестранни туристи.



          По предварителни данни на здравни експерти, гибелта на гургулици, гълъби и домашни птици в района на егейския курорт е причинена от “птичия грип”.

          Късно снощи Световната здравна организация (СЗО) потвърди лабораторните резултати на 14 души, болни от “птичи грип” в Турция. Изследването на пробите в Женева е потвърдило наличието на смъртоносния щам H5N1, заяви прессекретарят на СЗО Кристин Макнаб. Аналогично изявление направи и турският министър на здравеопазването Реджеп Акдаг при посещението си в източния град Ван, където в първите дни от разпространението на вируса H5N1 починаха 3 деца. Случаи на заболяване на хора от "птичи грип", освен във Ван, са регистрирани и в провинциите Агри, Анкара, Кастамону, Корум и Самсун.

          СЗО уточнява, че до момента в Турция не са открити признаци за предаването на вируса на “птичия грип” от човек на човек. По данни на Министерството на селското стопанство, към момента случаи на болестта сред домашните птици са потвърдени в 16 провинции, основно в източна и югоизточна Турция. В списъка на засегнатите райони фигурират и Истанбул и Анкара. В специализираните лаборатории продължава тестването на кръвно проби от около 100 души, соито са потърсили помощ в лечебните заведения със симптоми за заразяване с H5N1. Само в Истанбул има над 60 такива случаи, уточнява здравното министерство.

          В 14-милионния Истанбул, по примера на Анкара, по заповед на губернатора бе забранена продажбата по пазарите на птиче месо е бе въведена частична карантина. В трите района на турският мегаполис, където у домашните птици бе открит вируса H5N1, е отцепена 3-километрова санитарна зона, в която е започнало унищожение на птиците. На територията на цялата страна за последните няколко дни са ликвидирани над 100 хил. домашни птици. Животните се унищожават във всички райони, от които постъпят сигнали за случаи на “птичи грип”.

          Във връзка с лавинообразното разпространение на болестта в Турция, множество държави забраниха вноса на птиче месо от страната и обмислят затварянето на границите си с Турция. На тази стъпка вече се реши Иран, Москва също обмисля затваряне на границата с Турция при нужда.


          Last edited by byzantiner; 11-01-2006, 00:07. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

          THE LABARUM


          sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
          ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
          ,sevogorob eht erew ysmim llA
          .ebargtuo shtar emom eht dnA

          Бе сгладне и честлинните комбурси
          тарляха се и сврецваха във плите;
          съвсем окласни бяха тук щурпите
          и отма равапсатваха прасурси.

          Comment


            #6
            Вестник 'Сега' се изказва по темата:

            "Заради усложнената обстановка с птичия грип в Турция министърът на земеделието Нихат Кабил поиска спешно да се свика кризисният щаб за противодействие на болестта. Най-вероятно обаче той ще заседава чак в понеделник. Същевременно коварната болест взе трета жертва в Турция.
            Предприети са всички мерки болестта да не се разпространи на територията на страната, заяви още Кабил. Продължава мониторингът върху дивите птици в най-застрашените райони - Русе, Силистра, Добрич, Варна, Бургас, съобщи шефът на Националната ветеринарномедицинска служба доц. Жеко Байчев. Има готовност и за посрещане на болестта. 4 регионални служби са снабдени с дезинфектанти, защитно облекло, техника. Всички 7200 изследвани досега проби са отрицателни, каза Байчев. Няма регистрирани случаи на повишена смъртност при птици в страната.
            На този етап няма опасност за страната ни от огнището в Турция до границата с Иран, защото дивите птици зимуват, обясни д-р Петър Янков от дружеството за защита на птиците. Такава опасност ще има след март, когато те се връщат от юг. Според Янков обаче е много по-вероятно заразата да проникне у нас от контрабанден внос на птици от Турция. Рисков район са Източните Родопи, където често се организират залагания с домашни гълъби, донесени от Турция, каза Янков.
            Вчера са проверени 51 птицевъдни обекта и лични дворове и 8 пазара за търговия с живи птици. Глобите при нарушения са от 20 до 50 лв., обясниха от ДВСК. Забранен е вносът на живи птици и птичи продукти, които не са претърпели термична обработка, от Турция, Румъния, Украйна, Русия, Монголия, Казахстан. Няма забрана за внос от Гърция и Македония, защото се установи, че съмнителните случаи там не са птичи грип. Вдигната бе и забраната за внос на птици от Хърватско.

            ОПАСНОСТ
            Трето дете почина от птичи грип в Турция вчера. 11-годишната Хюлия е от същото семейство, което вече загуби 2 деца заради болестта. Четвъртото дете в семейството - 5-годишно момченце, е в тежко състояние. Трите деца засега са единствените жертви на птичия грип извън Китай и Югоизточна Азия, където болестта отне живота на 70 души в края на 2003 г. Злополучното семейство е от Догубеязит, селище близо до границата с Иран и Армения. Там в момента цари паника. В болницата лежат 26 души със съмнение за птичи грип. Трима от тях са в тежко състояние. В гр. Ъгдър още 9 души са постъпили със същите симптоми."


            Спокойно, дивите птици зимуват.
            Но дойде ли март - никакви печени пилета от чичкото на ъгъла.
            ...
            извън шегите, ако продължава така бързо скоро и ние ще сме в червената зона...
            "Нима, Създателю,
            съм искал от пръстта човек да ме изваеш,
            мигар аз самият съм те молил
            от мрака да ме извлечеш?"

            Comment


              #7
              Като зооинженер бих искал да изразя своето мнение по въпроса.Несъмннено птичия грип е един сериозен проблем пред цялата световна обшност.Подобен на този с шапа в англия преди няколко години.Но..докато шапа имаше пагубен ефект само от своите икономически последствия/несмърноносен за хората но разоряващ ги икономически ако се занимават с говедовъдство/то птичия грип е заразен и за хората,и то с висок процент на смъртност което всъшност е обезпокоилтелното.Създаде се и истерия.Което е още по-страшно.Хората у нас започнаха да се отказват от пилешкото месо поради страх от евентуално заразяване.Което всъшност е малко вероятно по няколко причини:
              1.Повечето българи имаме сравнително добра хигиенна култура въпреки че все още има какво да се иска..И повечето от нас обработват месото преди неговата консумация.А вирусите са слабо термо устоичиви.
              2.Досега от болеста са се заразили хора работещи непосредствено с птици/мои колеги животновъди например/или такива консомирали необработени птичи продукти като кръв месо и тнт.И все в страни като Китай,Виетнам-характерни с ниската си на моменти хигиенна култура.
              3.Вируса не се предава от човек на човек.Поне за момента.Защото ако има способноста да мутира това рано или късно ще стане.А това зависи от самия вирус.А именно ако е РНк вирус то е въпрос на време да мутира-понеже е едноспирален,съдържа само РНКа тя е по нестабилна от ДНк което всъшност допринася за по честите мутации при РНК вирусите.
              Беше ми доста смешно като започнаха гражданите да носят умрели птици при ветеринарите.Чак сега ли им направиха впечатление?Мади маики обвиняваха държавата че не взимала мерки а ето виждате ли детските площадки са пълно с умрели птици...ето ви психоза.а ако същите тези загрижени маичета погледнат гълъбарниците на блоковете в които живеят ще им се изправвят косите направо.
              И дано не са прави учените че ни чака нова епидемия подобна на тази от 1918 година.е тогава наистина бихме имали проблем и то доста сериозен.
              Състраданието е слабост...

              Comment


                #8
                само едно искам да попитам, за размисъл.... колко са заразените от птичи грип /не умрелите, а заразените/ и колко човека загиват на денонощие само в България от катастрофи да кажем http://press.mvr.bg/RoadState/default.htm
                Ех тия сензации
                may the Force be with you

                Comment


                  #9
                  H5N1 може и да не е толкова опасен за човека

                  Световната здравна организация е обнадеждена – много турци са носители на вируса, но не боледуват от “птичи грип”

                  Двете братчета на 4 и 5 години от Анкара, чиито изследвания за опасния вирус на “птичия грип” тип А (H5N1) се оказаха положителни, не показват никакви симптоми за развитие на заболяването и са били подложени на нови детайли изследвания в болницата Кеджорен в Анкара. Лекарите още не знаят дали това е част от ранните стадии на развитието на човешката форма на “птичия грип” или вирусоносителите на H5N1 просто невинаги се разболяват, пише The New York Times.

                  Въпреки необичайно високата концентрация от 5 случая на заболяване на хора с “птичи грип” в турската столица през последните 3 дни, новата информация поставя под съмнение някои предположения на медиците за разпространението на вируса и неговата вирулентност (спосособност да предизвиква заболяване, в зависимост от тежестта му) при човека. Тъй като нито един от 5-те заболели не бележи влошаване и не е починал, медиците предполагат, че човешката форма на “птичия грип” може да не е толкова опасна, колкото се смяташе досега.

                  “Случаят с двамата братя е много интересен и за пръв път ни дава възможност да наблюдаваме реакцията на човешкия организъм срещу заболяването”, посочва специалният представител на СЗО в Турция д-р Гюнел Родие (Guénaël Rodier).

                  Разпространението на “птичия грип” в южната ни съседка и големият брой заразени сред хората, изправи научната общественост пред множество въпроси. Турция е първата държава извън Азия, в която от болестта бяха поразени и починаха хора и където бумът на “птичия грип” сред птиците тече паралелно с този при хората. Само за седмица в Турция бяха потвърдени 15 случая на заболяване от “птичи грип” A(H5N1) при човека, докато за 5 години в цяла Азия са регистрирани само около 140 случая. За 7 дни, Министерството на селското стопанство на Турция съобщи за огнища на болестта сред птиците в 16 провинции – от разположената на западното крайбрежие на Егейско море Айлин, до разположената в крайните източни райони провинция Ван.

                  “Засега не можем с увереност да говорим за механизма на разпространение на болестта”, посочи и Кийт Съмпшън (Keith Sumption), експерт на Организацията за храните и селското стопанство към ООН в Рим, който ще се присъедини към усилията на международните и турски експерти в борбата с “птичия грип” утре.

                  Що се касае за 5-те случая на H5N1 в Анкара, те определено показват различия от клиничната картина на човешката форма на болестта в другите региони на Азия. В 4 от 5-те случая симптомите на заболяването са много слаби или изобщо липсват. Въпреки че и петимата пациенти са имали някакъв контакт с птици, всички те са живели в предградията и не са фермери или селски жители, отглеждащи птици.

                  В публикувана вчера в специализираното издание Archives of Internal Medicine статия, се изказва предположение, че вирусът тип A (H5N1) всъщност предизвиква широк спектър от заболявания, но лекарите в останалите райони на Азия са регистрирали само най-тежките случаи, когато пациентите се нуждаят от сериозна медицинска помощ и попадат в болниците. В Анкара, където властите са пуснали по улиците на града автомобили с високоговорители, които приканват жителите да съобщават за всякакви симптоми на “птичи грип” и да избягват всякакъв контакт с пернати, се проверяват и хората с по-слаби симптоми, което увеличава вероятността за откриването и на по-леките случаи на заболяването, за разлика от другите азиатски държави. “Вярвам, че големият брой заболели в Турция се дължи отчасти на по-високото качество на наблюдение за болестта”, посочва прессекретарят на СЗО в Женева, Мария Ченг.

                  THE LABARUM


                  sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                  ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                  ,sevogorob eht erew ysmim llA
                  .ebargtuo shtar emom eht dnA

                  Бе сгладне и честлинните комбурси
                  тарляха се и сврецваха във плите;
                  съвсем окласни бяха тук щурпите
                  и отма равапсатваха прасурси.

                  Comment


                    #10
                    Ако грипша прескочи бариерата и започне да се предава от човек на човек...ще ни се иска да е сензация.Като гледам смъртноста е доста висока,някаде около 65 процента/може и да бъркам цифрата..../Чака ни една пандемия подобна на тази от 1918 та година.А може и да не е толко фатално положението...но...нека не се предоверяваме на късмета си.
                    Има не един или два случая с нови вируси които са ни изправяли косите-мачупо,Марбург,ебола,ласса,енцяфалита по свинете в азия преди няколко години,лудата крава...Не е нужно да продължавам.
                    Самия факт чер се появяват като от никаде и ни смазват е показателен факт колко сме уязвими от подобна заплаха.....
                    Състраданието е слабост...

                    Comment


                      #11
                      Едно от най - често срещаните заболявания е в пневмонията.
                      Смъртността при него е мисля близо процент годишно.
                      От населението.
                      Защото болните от туберкулоза, рак на белия дроб, дори и СПИН най - често си отиват от този сват следствие на усложненията на пневмония.
                      А тя съществува и сама по себе си като заболяване.
                      По - често срещаната и то обикновено свързана именно с други инфекции, е атипичната пневмония.
                      Тя имаше три основни щама. Не ми се дирят.
                      Най - разпространеният щам от тях излезна преди някоя година като "епидемия".
                      От тази "епидемия" в рамките на няколко месеца умряха - забележете - няколко души в Китай
                      Според мен хиляди умират от нея всяка година. Сигурно и според медицината.
                      Това не попречи да се обяви епидемия, човешка трагедия и какво ли още не Военни охраняваха болници в Пекин и с автомати пазеха опънатите оградни мрежи. Да не избяга някой "заразен". И така.
                      Преди години, в зората на демокрацията, медиите гръмнаха и с друго. Ужясяващите стрептококови бактерии. Те влизат в кръвта на човека и жив му изяждат месото в рамките на един - два дена. Има епидемия, бягайте. В гората. Публикуваха снимки на скелети със спаружена кожа, както и помътнели снимки - почти като на извънземни - на умрели от тази боест, пренасяни с носилка. Ужас.
                      Всъщност се касаеше за отдавна, много отдавна известен род стрептококи, които предизвикват така наречената "газова гангрена". Типично състояние на много тежко болен, обикновенно дълго в безсъзнание, непоемал нормална храна и с невероятно отслабена имунна защита, който получи тежка инфекция в следствие на оперативна интервенция. ТОгава той получава бързотечна гангрена.
                      Известен в медицината, но рядко срещан случай.
                      Искате ли аналог? Ами преди време викаше "Му" една луда крава.
                      Луда колкото си щеш и ако и да не беше ясно дали лудата крава заразява мозъците на хората, определено им ходеше по мозъците и всичко беше изпотъпкала.
                      Епидемия тя обаче не ознаменува. Даже към ден днешен е силно затихнала. Също толкова затихнал е, обаче, датския монопол върху говеждото месо и производните му трайни колбаси.
                      Защото първата крава полудя в района на Дания
                      Възможно е - смятам - турците да са почнали да изнасят твърде много птиче месо насам - натам. Така де. Ама ха! Къде се бутат? Турчаля!
                      Dic, hospes, Spartae, nos te hic vidisse iacentes dum sanctis patriae legibus obsequimur !

                      Comment


                        #12
                        А сперед тебе Дзвер не трябва ли да се вземат мерки?Защото учените в повечето пъти успяват да овладеят епидемията или причинителя.А ако не успеят?Ако този път тревогата се окаже истинска?Глупаво е да игнорираш такъв проблем само защото преди това ти се е разминало....
                        Състраданието е слабост...

                        Comment


                          #13
                          Мерки от какъв характер?
                          Всеобщо изтребление на пилетата?
                          Хайде да си купим гранати и картечници тогава...
                          Ако тревогата се окаже истинска, братлета, ще сте първите, установили какво трябва да се прави срещу вирус. Всички мерки са от пасивен характер. Мийте си ръцете, бършете си ги в панталоните. Ами ако утре некое пиле те нацвъка на улицата? Ужас... Ще е все едно да е яло напалм.
                          Прасетата в кочината квичат в ужас всеки път, като дават за птичия грип. Притесняват се да не ги лепне и тях, те и без това имат близки гени до човека...
                          Мерките са две.
                          Всеобщо изтребление на пилетата и:
                          Идете да живеете някъде далеч от хората.
                          А като избиете пилетата, ще трябва да ядете свинско...
                          Горките прасета, даже и не подозират какво ги чака.
                          Dic, hospes, Spartae, nos te hic vidisse iacentes dum sanctis patriae legibus obsequimur !

                          Comment


                            #14
                            Защото учените в повечето пъти успяват да овладеят епидемията или причинителя.А ако не успеят?
                            Дядо професор смело ще може да зачертне поне 1 нула и за 21 век.

                            Comment


                              #15
                              Дзвер,явно не си съгласен с мерките които се взимат.Но до колко е така?Но повярваи ми от тях има смисъл.Защо според тебе се налага например да се ликвидират толко много птици?За да се ограничи разпространението на болеста поне между питомните и отглеждани от хората птици.Именно и по тази причина се ограничава и движението на хора и други животни в засегнатите райони.Защото дори и едно заболяване да не е фатално за нас хората,то би могло да има фатални ИКОНОМИЧЕСКИ ПОСЛЕДИЦИ.Колкото до идеята за миенето на рацете-е тука си много прав,защото тази болест не се предава по въздушно капков път а по-скоро през храносмилателната система/иначе щеше да се разпространява още по-бързо..../Да не трябва да се поддаваме на психозата ама не трябва и да се отнасяме нехаино към случващото се.Никак даже.Колкото до прасетата-ми че те покрай коледа малко ли мрат?А и ако вируса прескочи бариерата и започне да поразява други животни прасетата са първи в списака,после сме ние/странно защо имаме такава анатомична прилика с тях..../
                              Състраданието е слабост...

                              Comment

                              Working...
                              X