Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Pеформата в българското образование

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Малко анализ по въпроса
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      И аз, като автора на статията във в. "Сега", ще коментирам проблема от родителска гледна точка. Имам дете в 6-и клас. Снощи бях на родителска среща. Направи ми впечатление, че повечето учители изобщо не се интересуват от знанията на своите ученици. Единственото, което ги вълнува, е дисциплината и проблемните деца, които шумят в час. А това може да се промени и дисциплината да е желязна, стига учителят поне малко да се погрижи сам за своя авторитет. Има различни начини за това, като пример мога да дам учителката по английски, чиято слава се носи далеч извън школската сграда. Ученициците хем се страхуват от нея, хем си я обичат. Родителите са доволни. В нейните изказвания оплаквания от дисциплината ням. Но тя е успяла да наложи своя ред в своите часове и рядко някой гъква. Затова са рядкост и слабите оценки по английски. Това не означава, че крещи, гони от час или възпитава по макаренковски. Напротив. Но тя държи на авторитета си. Учителят по български и литература се оплаква от калпави учебници. Ами нали от няколко години преподавателите имат право да избират по кой учебник ще преподават? Какво им пречи да сигнализират в МОН и да изискат промяна? Колкото и да е отговорен един родител, колкото и да възпитава детето си у дома, попадне ли в училищната среда, това дете се променя. И това е неизбежно. В класа се проявяват други социални закони, които влизат в крещящо противоречие със семейното възпитание. И най-изнервени, най-натоварени психически се оказват децата, които се опитват да следват родителските съвети. А на учителите (с много малки изключения) просто не им пука.

      Comment


        Крайъгълният камък на образованието
        Ангел Грънчаров

        На какво се опира цялата ‛образователна система“? Най-важното е да се разбере това – и то по много причини. Първата може би е следната: у нас същностна, дълбока и цялостна реформа на ‛системата на образование и възпитание на… подрастващите“ изобщо не беше направена. Реформата, за която се изприказваха толкова приказки, просто не се състоя. Направени бяха много, но частични, безпринципни, взаимно противоречащи си и най-козметични промени, които с нищо не промениха критичната ситуация, от десетилетия съществуваща в нашето училище. Съвсем съзнателно казвам това и твърдо настоявам то да се осъзнае: така повече не може да продължава.
        Култура, Брой 6, 14 февруари 2008 г.
        Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

        Comment


          Ангел Грънчаров ми беше учител преди известно време

          Comment


            Българското образование е като българското здравеопазване - куца от всякъде, а управляващите събрани от кол и въже за нищо не стават. Да видите програмата на един седмокласник. Постоянно изпитвания, състезание, учи по много от всички предмети. В последствие в осми клас почти нищо не се прави, губи се натрупаната инерция от седми и всичко изучено се забравя. Следва девети клас, където нещата са като в седми, но се добавят разни науки като психология, логика, информатика, информационни технологии. Децата всичко са забравили, не се прави преговор и е такъв гърч за всички, че направо е безсмислица.


            Да не говорим, че учителите са толкова обезверени, че на тях по-малко им се занимава с учение даже от учениците. Ама ние понеже сме най-великата нация, нашето образование било най-доброто. То защото е толкова добро сме на това дередже, а онези оръфляци американците, французите, германците понеже за нищо не им става образователната система, са много изостанали. Наслушал съм се на много интересни изказвания по телевизията от управляващите и съм установил, че сградата на МОН може спокойно да се използва за полигон за тестване на различни експлозиви и бомби.
            I can't continue like this - surviving in the world of nothingness.

            Comment


              Усърдно четох повачето постове, мисля да започна от подхвърлената идея, че един от основните проблеми, е че децата нямат авторитети.
              Нямам намерение да споря по този въпрос, но искам да изложа някой факти. Първо и да имаха авторитети на фона на българската реалност това щеше ли да има някакъв ефект? Второ, децата (тоест ние :p ) не са виновни, за това.Развивам теорията, че поради прекалено дисциплинираното общество (особено в училище) по соц. времето, в днешно време се наблюдава точно обратното. Родители, тормозени да се перфектни като деца, сега стигат до крайности да предпазят собстевените си деца от подобно отношение, по този начин, някой от децата се "разглезват". Аз нямам авторитети (можи би освен баща ми) и това е поради няколко причини: свидетел съм всекидневно на общото презрение на възрастните. Нагласата: "нас ни държаха здраво, вие какви сте боклуци", поваче или по-малко е в ума на всеки възрастен.А и в устата на всеки политик, да речем, че това отношение не възпитава точно уважение към възрастните. :argh: Не ми е ясно защо, децата са считани за идиоти, та няма да видят тези неща. Ето конкретни примери: в автобуса: не дай си боже да си седнал, веднага някой "възрастен" започва да се оплаква колко лошо си възпитан и как не се отстъпва място. Парадоксално е, че дори след като станеш и отстъпиш (аз още не съм виждал, някой да не стане) , се продължава в този дух. Като потърпевшия пенсионер, си намира някой (най-често пенсионера седнал до него ) , с който да обсъжда колко лошо е възпитано младото поколение. Това поражда единствено презрение в мен, а и в повачето младежи и въобще не помага за изграждане на авторитети. Интересното е, че всички над 30-35 години, а именно възпитаваните през соц. времето, когата всичко е било "в ред" са именно тези, които трябва да възпитават, а знаят само и единствено да критикуват.Това беше по повод, за статията, със случката на концерта на Риана, горните фактори са основоположни за разбиране на младежката психика.
              Другия основен момент, разбира се е хаоса в българското общество, няма човек, който да не знае, че независимо колко се трудиш, тук можеш да успееш само с пари и връзки. Всекидневните скандали, проблеми и уникалната корупция, която е не само неофициялна, а си е практика (ето господин Доган например, ни убеждаваше, че купуването на гласове е европейска практика :sm186: ) унищожава всякакви останки на респект.
              Толкова ми е писнало и на мен, от всичките безмерно нагли "възрастни", че вече при мен уважението се печели, а не се полага поначало.Смея да твърдя, че при повачето ми връстници, то направо се унищожава.
              Пак стой въпроса, че въпреки, че децата нямат никаква вина за полученото/неполученото образование и възпитание, то в крайна сметка, след като се извърши някоя простотия (а това е неизбежно) , пак децата са виновни :o .
              За образованието. Имам "радостта" да съм в езикова гимназия, тоест, ако не ред и дисциплина то поне ни се налага, да учим. За безмерните количества безмислена теория, постонното напрежение от несвърсващи домашни, изпитвания , контролни и олимпияди, няма да коментирам.Факта , че учим по 13-15 предмета, докато братовчед ми в англия учи 4-5, ще оставя сами да прецените коя система е по-добра. На нас ни се дават огромни количества сухи факти, представени по уникален начин и без никаква практическа връзка с живота. После четем статий от типа: "Студенти напълно неподготвени за живота след училище". Вярно е че имаме голямо теоритическо познание. Е??? Какъв смисал може да уча, формули по физика свързани с механиката, да зубря анатомията на човека по биология, да зная перфектно "Les chaines carbonee" по химия, да пиша умопомрачавищи съчинения за Хамлет и Дон кихот по БЕЛ и тн.
              Не само, че повачето от тези "знания" ще загният до половин година, но и е много по лесно, да се харесаш на въпросния учител.За какво са ти знания, ако знаеш кога да се усмихнеш, кога да мълчиш и кога да пуснеш някоя шега, оценката въпреки знанията постоянно ще "градира". Разбира се никога няма да нараниш гордия учител, като му кажеш това, той никога няма да признае, че ти пише по-високи оценки заради това. А някой даскали може и да не се усетят. Но това ли е основния проблем?
              Преподават ми завършени фиолози, педагози и философи. (предимно, защото гимназията ми си ги отглежда) За тези хора изведнъж решават, че не получават достатъчно пари. Е спор няма по този въпрос. Говорим за интелигенция все пак, впоследствие си залят от факти, цифри и примери колко е безценен учителя.Разбира се те са реални, смущаващото, е че исканията се свеждат до "дайте пари" , къде спаха тези виСшисти последните 15 години? Защо сега стачкуват и то за пари? Къде бяха исканията им за реформа на едно безнадежно образование? Не, защо да променят статуковото? Защо да се подобряват, като това ще ги изложи на риск? Бях свидетел на учителските искания, дребните сметки как обучавали за по 10-15 цента на час.(нали сме в Европа, та затова в центове - обяснението не е мое, а на мой учител) За последните три години в мойта гимнзия напуснаха 10-15 % от учителите, от по-добрите учители. На тяхно място идват пенсионери, които не се задържат поваче от срок, с средновековни представи за обучение. От 70-80 учителя, 1 е под 30 годишен. Мнозинството са между 40-50, а при нас са "по-младите"
              Имаме лоша система, учители които не искат да преподават (или не могат) и ученици, които нямат никаква мотивация да учат.В крайна сметка страдат учениците. А защо те да са виновни? Повачето родители са твърде заети, да изкарват пари, те нямат време, това е реалността, а вина имат ли? Защо никой, не понася отговорност за лошото образование? Кой е уволнен? (осъден, ми е поваче от ясно, че няма)
              Истината е, че за българската реалност, образованието е "добро" (поне за сега) , да за държава от третия свят е поваче от добро, проблема, е че никой не иска да си признае, че сме от третия свят, недай си боже да поеме отговорност. Настоящето се свежда до: "Ти си виновен, ти направи онова, да ама ти не направи това" . И в крайна сметка никой нищо не прави.(или просто краде, както предпочитате)
              Реформата в българското образование?! Някой може ли да ми каже каква е тази реформа, защото за пръв път, я чувам. Докато учители и правителство се надлъгват, а родителите стоят отстрани на принципа "Мен не ма засяга" , какво може да се очаква.
              Айде сега очаквам, да си събирам зъбите, след опустошителните отговори. :damnyou:
              Кръвта из нашите гърди
              не е съвсем изляна!
              Народе, цял стани! Иди!
              Че Македония въстана.

              Comment


                Айде сега очаквам, да си събирам зъбите, след опустошителните отговори.
                Надявам се очакването ти да е напразно. Ти излагаш своята гледна точка по темата в качеството си на страна по проблема, а темата определено има нужда от подобни включвания. Едва ли може да се "напада" или "опровергава" нещо, което по същество е личен поглед. Единственото в тази връзка, което може да се направи е да се обсъжда откровеността на изложението (но това, очевидно, е безсмислено). Най-много да прочетеш други мнения, на хора, които са други страни по проблема, които ще виждат нещата различно (да речем, моите впечатления като родител (на когото предстои да се сблъска в това му качество с училището наесен); като човек, пътуващ в градския транспорт и въобще свидетел на поведението на "младите" и като страничен свидетел на случващото се, доста се различават от твоите, но това е нормално), но няма да има място за спор. Ако нещо може да се обсъжда наистина, то това са идеи или предложения за това къде е корена на проблема и какво може да се направи, за да се разреши. Не че реално имаме влияние върху нещата, но това може да е единственото предназначение на тази тема.

                Comment


                  Така ще е след като в миналото правителство официално се заяви, че образованието не е приоритет. Проблемът не е толкова паричен, защото сега при 65 % събираемост на данъци пак има бюджетни излишъци (на теория има и Еврофондове), а проблем на липсата на визия какво трябва да е образованието, на липсата на цели, поставени пред него и на поголовната липса на морал у много хора, пораждаща тази корупция в БГ. Друг е проблемът на социалния разпад у нас, пораждащ това, че всеки се оправя сам, няма уважение и доверие между хората. Безобразното каране по улиците е типичен пример за хора, живеещи в собствен свят. Понякога имам чувството, че съм заобиколен от социопати

                  А за образованието - не учителите, а родителите трябва изискат реформата, ако наистина ги е грижа за децата им. Защо родителите не бяха на митингите да подкрепят учителите? Там имаше съгласие за реформи. Освен това за реформата трябва и мотив от страна на отговорните за това политици - повишаването на заплатите ще даде такъв мотив най - малкото защото хората ще се грижат за него, само ако им струва пари.
                  Не 7, а 77 пъти по 7...

                  http://www.mathematicalanthropology.org/

                  Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

                  Comment


                    Шадоусонг, ако ти си дете, евала. Щото си от немногото, които могат да си изложат мисълта ясно. Аз, понеже не съм нито дете, нито пенсионер-критикар, а нещо по средата, също си имам гледна точка. И тя е, че колкото си по-възрастен, толкова повече мърмориш. Сегашните старци мрънкат, просто защото не са млади. По-малките мрънкат, защото пък си е гадно да те критикуват непрестанно. Само че често старите са се доказали навремето поне в един аспект, а хлапетата още не са. На това отгоре повечето деца, тийнейджъри, пубери (както щеш ги наречи) са чалгаджии. Нямат обща култура, амбициите им са адски странни за по-старите и вкусовете им изглеждат отблъскващи. Преди месец научих от момиче само с пет години по-младо от мен, че в училището, от което е излязло, е имало всичко двама метъли на фона на випуск от хиляда и нещо чалгаджии. Собствената ми реакция ме учуди - отвратих се съвсем като закостеняла баба (друг е въпросът, че баба ми се отвращаваше и от метълите). Та така. Докато има млади и стари, ще има и мрънкане по трамваите. Конкретно в нашия български случай всяко следващо поколение наистина е по-неуко от предишните. Със съответните персонални изключения, разбира се.
                    Луд на шарено се радва - цивилен блог

                    Comment


                      Целта на така наречената реформа е само една - да се стовари цялата отговорност на гърба на учителите, кото ще бъдат натоварени с какво ли не и в същото време държавата е вдигнала ръце.. . Така наречените делегирани бюджети са измиване на ръцете и начин училищата да се закрият от само себе си. За учебното съдържание няма да говоря- сякаш децата са вундеркинди и ги товарят с безумно много информация

                      Comment


                        Държавата, това сме ние, хората... а ние отдавна сме вдигнали ръце. Виж Макгахан какво пише за общинските училища по време на Априлското възстание и сравни ситуацията със сегашната - върнали сме се повече от 2 века назад, мисля
                        Не 7, а 77 пъти по 7...

                        http://www.mathematicalanthropology.org/

                        Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

                        Comment


                          gregorianus написа
                          Нямат обща култура, амбициите им са адски странни за по-старите и вкусовете им изглеждат отблъскващи.
                          Колко добре казано! :nworthy: То и навремето ги имаше чалгарите и чалгарките (в София главно по някои от крайните квартали и спортните училища :twisted: ), но сега вече са абсолютно мнозинство и лично аз съм изпадал в абсолютен потрес по разни купони в Студентски град. При това става въпрос за студенти т.е. за хора, за които се предполага, че трябва да притежават по-голям умствен багаж от останалите :mhehe: .
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            gregorianus написа
                            Конкретно в нашия български случай всяко следващо поколение наистина е по-неуко от предишните. Със съответните персонални изключения, разбира се.
                            Категорично не. Всяко следващо поколение е статистически по-уко от предишното със съответните изключения, разбира се. За човек, интересуващ се от история, това е особено добре разбираемо.

                            Comment


                              Хана написа
                              Категорично не. Всяко следващо поколение е статистически по-уко от предишното със съответните изключения, разбира се. За човек, интересуващ се от история, това е особено добре разбираемо.
                              Може да е така в световен мащаб. Българите, както обикновено, вървим срещу течението. Моето не е статистика обаче, а улично наблюдение, признавам.
                              Луд на шарено се радва - цивилен блог

                              Comment


                                Наистина, сегашното поколение е много по-уко от предишните. В ученическите си години баба ми например е била много по-неука от всяко днешно хлапе. Тогава тя не е знаела какво е това компютър, не е чувала за ВСВ. Да не говорим, че не е знаела какво е това атомна енергия, I-net, мобилен телефон и пр. Впрочем, тя и досега хич не се оправя с компютрите. Освен това не може да кара автомобил.
                                А днес едно хлапе на 7 г. знае да ползва google, skype, ICQ, може да играе на компютърни игри, да ровичка из I-net, да пише глупости по форумите. Ни6т0, 4е кът цяло правописа малк0 куца, ну пък пи6е перфектно на 4ат-език. А баба ми така и не можа да се научи да ползва Yahoo Mesenger и сигурно още не знае кой е Азис. А него го познава всяко дете в детската градина.
                                За сметка на това, доста от младите не знаят кой е Чарлз Дарвин, какво представлява числото "π". Всъщност, това не беше ли буква от гръцката азбука? Какво число, какви пет лева? Абе май беше буква от английската азбука.:sm186: Но тези неща може би просто ги няма вече в учебните програми. По всяка вероятност, вместо Еволюция, в училище сега се преподава Креационизъм.:sm186: Но пък за Дарвин сигурно пише в някоя дебела стара книга. Но кой ли чете вече книги, при положение, че има Уикипедия.
                                И за да не съм съвсем голословен, ето един линк, където се съдържат повече подробности за нивото на обща култура сред тийнейджърите: http://www.mediapool.bg/show/?storyid=131593&srcpos=1.
                                А в тема Любопитно вече стана дума за това (вж мнения от #8 нататък).
                                Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 17-02-2008, 23:09.

                                "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                                It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                                Comment

                                Working...
                                X