Кой бозайник на планетата има най-голяма обща биомаса?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Загадка
Collapse
X
-
За вид изобщо е ясно - мравките. Иначе като биомаса при бозайниците, ще е нещо развъждано от хората. Крави, или прасета. Вероятно кравите. При дребните гризачи нещата много варират. При топли зими избуяват много, но след тежка зима ги няма никакви.Last edited by Amazon; 24-01-2021, 08:26.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Thorn написа Виж мнениеТова би било очевидният отговор, но не са те.
В тази схема единствения биологичен вид са хората.
Comment
-
След малко разглеждане тук-там, трябва да са кравите (защото единствената категория бозайници, които надхвърлят човека поне по лесно достъпните схемички и таблички са едрите домашни животни, а сред тях първенци са кравите (под което обаче обединяват цял куп родове и видове)), хората се оценяват на около 350 милиарда тона, а едрия добитък - 1,4 милиарда бройки и 500 милиарда тона (а някъде ги оценяват чак до 650 милиарда тона). Обаче всичко това е на око и то на моменти много на око. А ако въпросът е за конкретен вид бозайник, тогава отговора е очевидния - хората.
ПП Амазоне, мравките не са един вид, даже и един род, става въпрос за цяло семейство. А според няколко оценки, които разгледах (първите статии, които излизат при бързо търсене, погледнати диагонално), бактериите (пак като съвкупност) надхвърлят мравките значително. Другаде пък имаше една интересна графика с разпределение на биомасата (пак предположение) за цялата биосфера и там на цялото царство животни бе отделено едно малко ъгълче в единия край (и ако разгледаш това ъгълче, рибите заемат най-голяма част от него). Мисля че графиката е показателна, та ще си позволя най-нагло да я прикача към поста (там ако гледаме царства, растенията имат най-голям дял и то с много):
Last edited by gollum; 24-01-2021, 12:57.
Comment
-
Голъм позна. Лошото е, е че в статията, която четох, кравите не бяха разпределени по видове, та нямам идея дали в бройката се включват биволи, зебу, якове и прочие говеда.
Та интересното е как един биологичен вид може да процъфтява от биологична гледна точка само защото отговаря на нуждите на друг. Това симбиоза ли е?
И реално защитниците на превета на животните, които призовават да не се яде месо, всъщност са против техните интереси като биологичен вид.
Comment
-
Thorn написа Виж мнениеТова симбиоза ли е?
Опитомяването на животни определено отговаря на определението за междувидова взимопомощ, както и развъждането на културни растения. В процеса се стига до там, че единия от видовете започва критично да зависи от другия - например културните сортове царевица не могат да се размножават сами.
Домашното куче е също типичен пример за мутуализъм - за кучето сътрудничеството с хората е отлична еволюционна стратегия и днес кучетата са над 400 млн, разпространени по целия свят, докато братовчедите им вълци, лисици, чакали са изчезнали на много места, а на други се борят за оцеляване.Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!
Comment
-
Там където гледах бяха на целя категория едър рогат добитък, т.е. не се включват само кравите. Но пък и разхвърлянето между различните статии беше бая стабилно (между 500 и 650 млрд. т.). От друга страна, с оглед на това колко повече биомаса дават растенията, интересно дали някъде има разпределение между културните видове (отглеждани от нас) и останалите.
За симбиозата - симбиоза трябва да си е.
Comment
Comment