Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Произход на гръцката азбука и на част от потомството ѝ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Произход на гръцката азбука и на част от потомството ѝ

    Произход на гръцката азбука и на част от потомството ѝ

    В табличен вид.

    Освѣн самата гръцка азбука, има колони за коптската, и за готската азбука, и разбира се, за кирилицата.

    Вѫтрѣ в клѣткитѣ на таблицата може да има обяснения, и нѣ̋кои от тѣ̋х сѫ пространни.

    Обръща се внимание на голѣ̋мото значение, което в мина̨лото е имала милетската система за означаване на числата.

    Прѣпратка към началото

    Прѣпратка към таблицата

    Прѣпратка към таблицата в разгѫна̨т вид - всички обяснения сѫ показани.

    #2
    Освѣн в Китай и Япония, в цѣлия̌т остана̨л свѣ̋т днес се използват писмени традиции, които прѣ̋ко или косвено произхоат от създадената за ханаанския̌т език фонетична писменост
    Това твърдение е очевидно невярно, писмените системи в Индия, Бирма, Тайланд, Тибет и Камбоджа нямат нищо общо с ханаанската азбука, нито са фонетични писмености.
    За арабските букви не съм съвсем сигурен.

    Comment


      #3

      Comment


        #4
        Hatshepsut написа Виж мнение
        Това твърдение е очевидно невярно, писмените системи в Индия, Бирма, Тайланд, Тибет и Камбоджа нямат нищо общо с ханаанската азбука, нито са фонетични писмености.
        За арабските букви не съм съвсем сигурен.
        Hatshepsut написа Виж мнение
        Това твърдение е очевидно невярно, писмените системи в Индия, Бирма, Тайланд, Тибет и Камбоджа нямат нищо общо с ханаанската азбука, нито са фонетични писмености.
        За арабските букви не съм съвсем сигурен.
        Нѣ̋каква картинка от мрѣжата: The ABCD Family Tree.

        Впрочем, докато кирилската азбука е срѣд прѣ̋кото потомство на гръцката азбука, то глаголицата, както и много други азбуки, сѫ срѣд "идейнитѣ потомци" на гръцката азбука.

        Това означава, че глаголицата е все пак повлияна от гръцката азбука и със сигурност глаголицата нѣ̋маше да я̨ има, ако я̨ нѣ̋маше гръцката азбука.

        Comment

        Working...
        X