Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Майтапи ¹ 5

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кухулин написа Виж мнение
    History matters
    Ако вместо да/не, разгледаме скала с проценти, аз съм 75 и кусур процента на страната на девойката. Трябва да се учи история на мисленето (наука, техника, верски и социални движения), това matters и днес.
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      pnp5q написа Виж мнение
      Ако вместо да/не, разгледаме скала с проценти, аз съм 75 и кусур процента на страната на девойката. Трябва да се учи история на мисленето (наука, техника, верски и социални движения), това matters и днес.
      А останалото защо се учи, според теб? В смисъл - това са учебни часове, заплати, маса разходи. Защо ги дават тия кинти, ако можеше да не ги дават?

      Comment


        Дали тук е мястото за подобен разговор?

        Comment


          Кухулин написа Виж мнение
          А останалото защо се учи, според теб? В смисъл - това са учебни часове, заплати, маса разходи. Защо ги дават тия кинти, ако можеше да не ги дават?
          Решават социални и идеологически цели.
          Впрочем, моето мнение е силно обременено от един епичен преговор за "решаващо изпитване" - на историята на комунистическите партии... Час след час зубрих всичките до момента - това конгреси, ключови решения... с моя афинитет към осмисляне, нежели наизустяване - пък всеки път вземахме нова... И така 8-9 часа подред... И остатъка ми е, че Монголската КП е основана 1935 г. ...
          Та затуй и коментирам в "Майтапи" де.
          Но все таки - какъв е смисъла да се помнят тактики и дати на масови трепания - но почти не на открития, животи на учени и променящи мисленето тенденции? Смятам, че тия биха допринесли много за успеха на учениците по останалите предмети - чиято история вече ще поназнайват.
          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

          Comment


            pnp5q написа Виж мнение
            Решават социални и идеологически цели.
            Тоест, според теб тези задачи не трябва да се решават? Или как?

            Comment


              gollum написа Виж мнение
              Дали тук е мястото за подобен разговор?
              Има модератори - да местят, да трият, да пращат инфракшъни Ти нали вече не си мод, по-добре пиши какво мислиш за учебната програма

              Comment


                Кухулин написа Виж мнение
                Тоест, според теб тези задачи не трябва да се решават? Или как?
                Е, отчасти съм ти дала отговор още в края на предния ми постинг - мисля, че в обучението първи трябва да са обучителните задачи.
                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                Comment


                  Будилник, който трябва да уцелиш, за да спре / Не спя вече цяла седмица!
                  Click image for larger version

Name:	3_24.jpg
Views:	1
Size:	38.2 КБ
ID:	548956
                  Click image for larger version

Name:	5_20.jpg
Views:	1
Size:	64.4 КБ
ID:	548957
                  Ами бях млад... трябваха ми пари...
                  "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                  Comment


                    pnp5q написа Виж мнение
                    [ATTACH=CONFIG]29701[/ATTACH]
                    Ами бях млад... трябваха ми пари...
                    Хехехе - второто е много добро. За който не се сеща "младият Йода" е от Гремлини-2. Стара класика
                    Някъде в последните години на тоталитаризма съучениците в средното ме бяха избрали за "отговорник по културно масовата дейност".
                    И аз като културно масовик, да взема да подбера класа и в американското посолство(тогава беше до МВР) да гледаме Гремлини
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment




                      Перник: Интегрирани кукери, ура-патрЕотите ще изпаднат в гърч.

                      ...

                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment




                        карикатура на художника Димитър Стоилов.
                        Съжалявам, ако нечии чувства биват наранени, но за мен карикатурата е много добра.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          За тези, които следят войната в Сирия - изчетете го цялото. Правителството на Асад обявило растанския анклав за "културен и природен резерват".

                          Syrian government makes the Rastan pocket an officially protected reserve
                          DAMASCUS – The Assad government of Syria has given the Rastan pocket, a long time isolated area under rebel control, the official status of a protected cultural and wildlife reserve, state media has reported. This means that the pocket is now off limits in order to protect its cultural and natural heritage.
                          ...
                          ISIL said it has a surplus of homeless UNESCO statuses that it is willing to give to reserve-worthy places like Deir ez-Zor, in return for government concessions such as letting them cut the Damascus-Homs highway, re-besiege Kuweires airbase or kill everyone in Sadad.


                          Този сайт е нещо като "не-новините", но за Близкия Изток. Много добро.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            Има модератори - да местят, да трият, да пращат инфракшъни Ти нали вече не си мод, по-добре пиши какво мислиш за учебната програма
                            Не е тук мястото, не е въпрос на модераторство.
                            А за мнението ми, мисля че е ясно - от изучаването на история полза има, въпросът е как се изучава. И не мисля, че "история на идеите" има повече смисъл от историята на обществата - двете са свързани. Да, може би има смисъл за всеки предмет (течение в "идеите" да се изучава собствена историческа част -и ако е за въпрос, това се прави в някаква степен), но ако гледаме от страна на личната полза, полезно е да се научиш да учиш нещо, дори и когато не ти е интересно (това е полезно и практично умение); полезно е и да се научиш да мислиш. Първото е постижимо дори в кофти система като нашата, второто е доста по-сложно, но историята на идеите няма да е стъпка по този път повече, отколкото историята на обществата.
                            А що се отнася до обществено-културната функция, тук съм съгласен с теб - за обществото изучаването на общата съвместна история, т.е. на традицията си е много важна функция и, струва ми се, е основна причина да се учи история в училище. Това с изучаване на история на науката няма как да се постигне, поне докато не изчезнат националните държави.

                            Comment


                              gollum написа Виж мнение
                              историята на идеите няма да е стъпка по този път повече, отколкото историята на обществата
                              На тоя път има една-единствена табела: "Математика"

                              Comment


                                gollum написа Виж мнение
                                историята на идеите няма да е стъпка по този път повече, отколкото историята на обществата.
                                Тъкмо напротив, според мен. Освен това, не съм съгласна с подмяната на "история на войните" с "история на обществата" - това е съвсем друго нещо!
                                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                                Comment

                                Working...
                                X