Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрическите и безшофьорни коли

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Обикновен лаик написа Виж мнение
    Електрониката и сега е много надеждна - а тя е още в пионерна възраст и за в бъдеще ще става все по-сигурна.
    Това просто не е вярно.От обикновената микровълнова,през фурната за готвене,та до пералнята-винаги когато ме пита клиент за консултация какво да си купи съм го съветвал-минимум електроника,по възможност без хич.
    Всичките ми камиони като тегля чертата като разходи за ремонт са глътнали повече за ремонт на самата електроника,отколкото на всичко останало като детайли,което си го имат и автомобилите без електроника...Само една помпа-дюза можеш да погледнеш колко струва.И това при положение че говорим за човек,като мене който разбира и си ги ремонтира сам нещата.И ги ремонтира,а не купува нови части...Всеки нов камион който си купя първата ми работа е да обиколя по моргите в Германия да отскубна резервен компютър,дюзи и т.н..Щото електрониката в автомобила е много сигурна нали...

    Сладките приказки колко ще е здрав и надежден електромобила ги оставям настрана.Може и да се направи такъв,но няма да се направи.Просто сегашната икономическа система-капитализма,добра или лоша-има само един тренд в качеството-надолу-нещата да изкарат гаранцията и по възможност програмирано да се счупят за да може австралопитека да иде да закупи нов уред и да върви парната машина на капитализма...
    Времената на телевизорите,пералните и колите които работеха по 20години без сериозни ремонти(а когато се наложеше такъв се правеше с чорапогащник и тел)-отдавна отминаха...
    Двата основни детайла в един автомобил са мотора и батерията.Кое от тях днес е качествено???
    Батериите,хвани ги накуп всякакви технологии-като хванеш от най-малките гсм-ски,през лаптопските,та да стигнеш до най-големите акумулатори за професионалните UPS-и и автомобилните-масово карат 3 години и са за боклука...Производството им е вредно за околната среда,някои видове са и пожароопасни при експолатация и т.н. и т.н....
    Електромоторите-от най-малкото моторче дето ти върти перките на вентилаторите на компютъра от който пишеш,та до големия мотор в пералнята-колко от тях карат повече от 2-3години...Принудих се в момента понеже ми писна да сменям,смазвам,чистя-да сложа компютър на който и процесора и видеокартата са с пасивно охлаждане.Лаптопа,компютъра ти-колко ще изкарат без почистване???
    LG на новите им перални с инверторни мотори дадоха 10години гаранция за мотора...Които не се развалиха в гаранционния срок на самата пералня(2 или 3години)ги сменяме сега на четвъртата...Поголовно.100% съм сигурен че до края на десетата година ще са минали всички такива перални от района ми по два пъти за мотор...При това не говоря за някакви кучи марки уреди,а за перални по 800-1000лв.
    Днес през сервиза ми минава битов аспиратор,който е закупен точно преди година и това му е вече третото посещение в сервиз за проблеми с мотор.
    Дори и да може да се направи надеждно един електромотор,то нека да не си говорим глупости-няма да се направи...
    Някой поръчков модел за шейха на Оман може и да не се чупи...Но автомобила за простолюдието на 3тата година тамън ще е изкарал гаранцията и ще е за пункта за вторични...И по-лошото е че тая нова техника Грую не може и сам да си я прави пред блока.Всичко е компютризирано-кат нямаш документация-само седиш и го гледаш ако е проблема до някоя платка...
    И кварталния сервиз ако няма оторизация от производителя-и той седи и го гледа...
    Няма как да изгрее слънце,ако преди това не е имало нощ.Голямата депресия ражда най-големия злодей на всички времена-Хитлер.Но ражда и гении като Айнщайн и Чаплин.Примерно без втория нямаше никога да разберем че Живота е също толкова неизбежен,колкото и Смъртта!И все още вярвам че гениите са повече от сатрапите...

    Comment


      абе някак си не си спомням "едно време" нещата да работеха по 20 години, особенно телевизори...а з аколи ми става смешно, кола на 100 К се броеше за гробница., иначе " и зимите бяха зими" и " летат абяха лета" и особенно "жените бяха по-готини и пускаха повече"

      Comment


        Ако говориш за съветските телевизори-да,донякъде.
        Масово Sony,Panasonic,Sharp,Nec караха по 30години без ремонт или с един такъв за това време.
        Един нов lcd или не дай си Боже led телевизор найш колко ще те изкара?Несериозно е да ги разправяш тия неща на човек,който хвърля в кофата на ден по 3-4светодиодни ленти от ремонт на телевизори на които при мене е гаранционната поддръжка,а собствения ми телевизор който вече е на 16години модел още не съм го отварял...
        Един амонячен хладилник или минибар напрактика е вечен-докато му изгният тенекиите...
        И коя кола на 100хил. беше трошка?Колегата има два спринтера-пътна помощ 2000та модел.Единия е на 750хил.км,другия е на 850хил.км.Тва нещо всеки месец прави поне 3 курса с коли от Германия до тук.Досега не им е правен основен ремонт.Вика-"кат мина милиона ще се замисля да им правя основен ремонт".И това говоря за сравнително новия CDI-мотор,който пак има помпи-дюзи,компютър и т.н.,та пак нещо го ремонтира от време на време.Ми ако беше стария вол-чистия дизел-до мене има един на хлебофурната-това нещо не знам да се е разваляло...За старите от 90те години да не говорим-вариотата,гюнтерите и варелите...Ако не бяха тъпите еколози-още щях да карам с такива...
        Просто надеждността на новата и на старата техника нямат нищо общо...И ти може да ми говориш общи приказки за бляблябля зимите и жените,но аз мога да ти говоря малко по-конкретно технически-в момента над 80-90% от новите телевизори на щанда в магазина са със умишлено съкратен живот защото светодиодите на подсветката им работят на 120-140% от тока който производителя им е дал като максимален по спецификация...Факт!!!
        Да не говорим че производителя е китайски и доколко спецификациите са меродавни,щото всички знаем че китайските ватове се делят на 10 и че особеностите на китайското електричество и законите му все още не са напълно изучени от човечеството...
        Та така...
        Няма как да изгрее слънце,ако преди това не е имало нощ.Голямата депресия ражда най-големия злодей на всички времена-Хитлер.Но ражда и гении като Айнщайн и Чаплин.Примерно без втория нямаше никога да разберем че Живота е също толкова неизбежен,колкото и Смъртта!И все още вярвам че гениите са повече от сатрапите...

        Comment


          Бусовете са отделна песен, някои карат много. Но и леки имаше по 500к, разни дизелови кроми и т.н.

          Comment


            когато плюеш капитализма и говориш за "едно време" логично е да предположим че с еговори за коминизма...а то не било так аамо просто било "по-правилният" капитализъм. Иначе ако сега се направи 6 литров двигател да дава 100 коня и да не го ебе никой за екология и разходна гориво = също ще трае вечно.

            Comment


              Е, така е. Един колега беше изфорсирал москвето 412 да дава 90 км/ч на втора. Изкара един сезон

              Comment


                Gaden Gogi написа Виж мнение
                абе някак си не си спомням "едно време" нещата да работеха по 20 години, особенно телевизори...а з аколи ми става смешно, кола на 100 К се броеше за гробница., иначе " и зимите бяха зими" и " летат абяха лета" и особенно "жените бяха по-готини и пускаха повече"
                Това за колата на 100 000, която се брои за гробница извини ме, но е много далеч от истината. Най-трошливи бяха москвичите. При тях на 100 000 километра се налагаше основен ремонт (имахме москвич, на който сами му правехме основния ремонт). Разни лади и жигули изкарваха далеч по-дълго. Едни роднини имаха жигула бивше такси, която я купиха на някъде към 700 000 километра и я караха още доста години след това (като служебна кола за зареждане на малко кафене, което държат от началото на промените насам). Не помня коя година точно я пенсионираха но я караха още около 15-20 години след като я купиха почти милионник.

                Кухулин написа Виж мнение
                Е, така е. Един колега беше изфорсирал москвето 412 да дава 90 км/ч на втора. Изкара един сезон
                Заминава им диференциала. Колата на баща ми имаше повреда в километража и всеки път, когато се наложеше да пътува по магистралата и се подлъжеше да вдигне по-висока скорост, след това правеше ремонт на диференциал. Иначе самия двигател е прекалено мощен за тази трансмисия (и окачване на камион). Но с такъв дванайсетак съм влизал по места, където съвременна кола не може да влезе. Не че това се дължи на някакво високо качество на конструкцията, просто тези поколения автомобилни окачвания са правени с мисълта да се ползват извън пътя от фермери (на запад) или колхозници и текезесари (на изток). Помня един мит за някакъв ситроен пак от 50-те или 60-те, на който теста му уж бил да прекара кошница с яйца през разорана нива без да я разсипе. Просто москвича не е луксозна градска лимузина, а е кола за село с всички произтичащи от това последици.

                Comment


                  Еееее жигула милионник Заключвайте темата, грехота е да се пише след тоя пост

                  Comment


                    Рамбо Амадеус написа Виж мнение
                    Хмм.. По-скоро твърдят обратното:
                    Извадил си някаква статия. За Тесла има хиляди статии, десетки са от Консумърс Репорт. Аз пиша за годишника за който всички говорят и е базиран на статистиките им, на много сериозни тестове в собствената им тестова база и писта и т.н. Него не можеш да го изровиш от нета, трябва да си абониран. Ако не ме домързи ще сакнирам, ама най-вероятно ще ме домързи.

                    Рамбо Амадеус написа Виж мнение
                    Но средният Йойо не може, защото освен че няма голям доход, той върти между 25K-30К км на година.
                    Кой е тоя среден "Йойо " дето не може да си позволи Лиф или новата Тесла на изплащане за 30-тина хилядарки? И точно щото върти много на година му е важно да ходи по-рядко в сервиза и на бензиностанцията. Както и да кара стабилна кола с ниско разположен център на тежестта.

                    Nick написа Виж мнение
                    "За втора година"... егати достоверната извадка. Цели две години, представи си, цяла вечност!
                    Нали! Егати постижението! На Порше му трябваха 50 години и десетки хиляди пречукани на пътя за да постигне същото.

                    mechoka написа Виж мнение
                    ...
                    Мечок, това се случва защото хората не заят какво да купуват. Всички кълват на рекламите по телевизията, като шарани на бастун. За това има неща като обсъжданият Consumer Reports. Аз си купих една GE за 300 лева, грамадна, от тия дето се пълнят отгоре и вътре можеш да скриеш труп Има десет копчета и не е мръднала от 6 години. И пере по-хубаво от Полара за 900 лева дето е в София и който както казваш вече глътна едно 300 - 400 лева за ремонти.
                    ЛСД Телевизор Сони - вече 9 години. Пенсионирахме го щото взехме по-голям.
                    Просто вече избора е огромен, ако човек си направи проучването, може да намери много здрави неща.
                    А някой от новите марки коли са направо вечни. Субаро, Хонда, Шеви - няма да видиш закъсали на пътя, независимо коко са дърти и на колко стотин хиляди мили са.
                    Скоро гледах клип с Форд F150. Надупчиха двигателя с тежък снайпер. Онова свали оборотите и продължи да работи. Пичовете отидоха да погеднат какво става, а на екрана на таблото голям надпис "The Engine is Running in Emergency Mode"
                    Last edited by Amazon; 05-04-2016, 16:30.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      Милионник, да... като си спомня, че разпределителните им валове не можеха да изкарат 80,000 км, а ангренажните им вериги се износваха ("разтягаха") на пак толкова километри.
                      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                      Comment


                        Nick написа Виж мнение
                        Оправдано на макроикономическо ниво.
                        ОТ Макроикономиката, хм, нека я оставим засега. Като ще прехвърляме въпроса в икономическото поле, от икономическа гледна точка става дума за пазари, тяхното структуриране, участници и т.н. - т.е. за микроикономика. Високите агрегирани пазари, с които се занимава макроикономиката, са по-друга бира. Не че има значение, просто като вметка.
                        Nick написа Виж мнение
                        Да речем, че знам нещо за производството на електричество - едно от образованията ми е електроенергетика.
                        Много добре. В такъв случай ти е понятно общото икономическо съображение, че между главните условия за налагането на нова технология е изобилието на ресурса - което в случая е изпълнено - и после неговата достъпност. Това съображение е и между основните китове, на които стои пазарната икономика - нейните субекти естествено се насочват към изобилния ресурс и, обратно, също по естествен път се стремят да пестят оскъдния. Затова там, където има пазарна икономика, технологията, ползваща изобилния ресурс, неизбежно ще се наложи в съревнованието с всяка друга, за която това условие не е изпълнено. Чисто техническите аспекти на това как по най-изгоден начин да се доберем до този ресурс са само въпрос на време. В този смисъл електромобилите може да са малко подранили с времето и затова го има това неприятно усещане за изкуственост - субсидии, преференции - при придвижването им напред. Аз също не харесвам тоя малко насилен стремеж "да се ускори историята", но пък от друга страна, изглежда, бъдещето е именно в тях.

                        Nick написа Виж мнение
                        дали това решение е икономически оправдано/ефективно
                        Предполагам, че имаш предвид цената? Цената не е маловажна, да, обаче всъщност основните икономически ползи от всяка технология се съдържат в нейния мултипликаторен ефект, сама по себе си тя рядко (даже всъщност изобщо не се сещам за такава) има кой знае какъв общ ефект върху икономиката. Например, (за да останем на позната за теб територия) доходът от производството и продажбата на електричество е несравнимо по-малък от съвкупният общ доход, който формират машините и устройствата потребяващи това електричество. И колкото по-голямо е положителното изменение в абсолютния размер на този общ доход, толкова по-голяма е икономическата ефективност на предизвикалата го технология. Понеже икономическата ефективност се заключава в резултата, а той далеч не винаги е функция на цената.
                        Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                        Comment


                          Моят първи москич изкара 75 000. Скъса клапан на магистралата. Докато спра, клапана беше пробил буталото - намерихме го в картера.
                          На следващият обаче не съм сменял нищо почти 60 000. Но беше 12-тица.
                          И двата съм има приключения с пробити платна на помпите, счупен педал на газта, блокирала скоростна кутия, включваше само втора, но на пътя не съм оставал.
                          Но миналата година ни караха с рапатрак, щото излезе съобщение - обадете се в сервиза и не може да вдигнеш повече от 60.
                          Някакъв скапан датчик се откачил...
                          Сънят е слаб заместител на кофеина!

                          Comment


                            mechoka написа Виж мнение
                            Един нов lcd или не дай си Боже led телевизор найш колко ще те изкара?
                            Хубаво, но пък колкото и да съветваш клиентите си, никой няма да си вземе кинескопен телевизор, даже и пари да му даваш, нали така?

                            Някога машините не са "изкарвали" никакъв що-годе приемлив от днешна гледна точка срок на експлоатация. Но въпреки това аргументи от рода на "мани ги тия машини, я виж - коня живее 25 години" не са успели никого да убедят. Та те така...
                            Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                            Comment


                              Обикновен лаик написа Виж мнение
                              Предполагам, че имаш предвид цената?
                              Не само цената, а още по-малко дохода. Имам предвид общия ефект върху икономиката. Новите продукти изместват и заменят по-старите и това също трябва да се отчита, особено, когато става дума за такъв масов продукт като автомобила.
                              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                              Comment


                                Amazon написа Виж мнение
                                От контакта отнема цяла нощ - около 8 часа. От бустер около 2 часа за 100% (май тесла ти инсталират бустера безплатно, на Нисан си плащаш). Обаче ако си на път не ти трябват 100%, то и не е пропорционално. Някъде 80% бяха ми казвали че от бустерите на паркингите отнема половн час(те вероятно са и по-мощни). Колкото да изядеш една супа и имаш още 250-300 км. заредени.
                                Ако пък си купиш високият модел на Тесла, доживот зареждаш безплатно от обществените бустери.

                                П.П: Миналото лято се разприказвахме с един пич на улицата - беше си паркирал Нисан Лифа. Питах го дали сменя масло и въобще как е подръжката. Той се разсмя с глас. Вика какво масло бе чеовек! Всичко е капсулирано в гумата - двигателите, сигурно графитни смазки, такива неща. Никога не научаваш къде е сервиза. Каза че по сегашните цени на тока му излизало че с един галон бензин минава 100 мили, или 165 километра. И то тук дето литъра бензин е сигурно 35 стотинки. В България сигурно за цената на литър ще минаваш 100 километра.
                                Половин час е супер. Това е една нормална почивка на магистралата. Имаше един стар принцип, че на 200 км. пътуване трябват 20 мин. почивка за водача... Което за съжаление малко се спазва и резултата са куп катастрофи от заспиване, преумора и т.н.

                                Виждам някои предимства, които досега май не са споменати в темата - нисък център на тежестта, възможност за "бавни" скорости за всеки автомобил, което ще даде големи предимства (а с малко доработки и щастие за офроуд почитателите), истинско 4х4 с интелигентно управление, сигурност и управляемост на пътя при всякакви климатични и пътни условия.

                                Обаче ремонтнопригодността ще е отвратителна. Направо ще е скок в друго измерение. Като знам колко е средното IQ в един нормален сервиз в България, пък бил той и оторизиран, не виждам как ще се приучат да правят свястна диагностика. А отделно читав електричар в София по сервизите няма. Не могат да заменят дори готов, отделен компонент като хората, камо ли да ремонтират.
                                Quae fuerant vitia, mores sunt.

                                Comment

                                Working...
                                X