Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Да си военен в България?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Да си военен в България?

    Здравейте,
    чудех се дали да пусна тази тема , извинете ме , ако има такава , но търсих в търсачката и не попаднах точно на това , което търся...И реших да се престраша и да пусна темата

    Та аз съм едно момче , на 15 години , от дълбоката провинция , което е изправено пред въпроса - какво да работя след като завърша???Много съм мислил по тази тема - има три професии , които бих работил с удоволствие - футболист,политик и военен Направих си равносметка и изводите бяха следните (поне от моя гледна точка) :
    - футболист , доста голяма конкуренция , а аз не съм някакъв , който да изпъква с нещо много добро... играя на средно ниво , плюсовете са ми , че мога да бягам и съм ''сръчен'' в краката , така да се каже ... но нямам голям шанс , защото съм се учил по поляните..един вид самоук селски футболист..освен да играя за собствения си град , друго не мога да правя , така че това остава един доста резервен вариант , защото освен да играя за градския отбор , ще трябва да си намеря и някаква друга работа , понеже тук футболното заплащане не е толкова добро ;д
    - политик , нямам голяма представа за тази професия , но това е мръсна работа , ако имам голяма власт постоянно ще се притеснявам да не ми я вземат , може тази власт да ме поквари и да стана като сегашните ни управляващи , които само се сменят , а положението в държавата ни остава едно и също....тва не ми е чак толкова голяма мечта , но може би понеже харесвам историята , това да е един шанс да остана в нея , стига да съм достатъчно талантлив за политик (а пък ако се окажа бездарник , може да остана с лошо )

    - ВОЕНЕН- тва вече е главната причина да отворя тази тема Може би от тези три професии , това е ''занаята'' , който ме влече още от малък.Тъжно ми е , че съм изтървал задължителната военна служба . За кво не се родих 20 години по рано Сега като гледам разни статистики , ми става много тъпо...Мисля че , Росен Петров беше казал в операция Слава , че Албания има по-голяма армия от нас???wtf???Тва вярно ли е???
    Та , да не се отклонявам много от главната тема...Въпросът е - Струва ли си да си военен в България?Как мога да стана военен и имам ли шанс да започна от 15годишна възраст да тренирам за да покривам нормативите...Правя по 35-40 лицеви опори като смъквам гърдите си до земята , бягам по 4-5 километра на ден в рамките на 20-30 минути , правя по 100-150 коремни ( в зависимост от настроението), като се стопли ще започна да ходя на лостове...Горе-долу това мога , но , ако трябва и още ще се опитам още...Предполагам , че имам около 3-4 години да си подобря нормативите и ще се пробвам Ако някой знае колко трябва да правя и ми го каже , ще съм му благодарен Не пуша , не вземам наркотици , само дето пия , но само по купони ... Ако трябва ще откажа алкохола или поне ще го намаля ( не пия всеки ден , на 2-3 месеца, даже и 4 )

    Освен това да попитам , вярно ли е , че в България не се търсят нови военни ,а дори се уволняват и стари?В смисъл казах на баща ми , че това ми е детската мечта , въпреки че сега вече имам и някой съмнения за нея...Той ми каза , че щом ми е мечта , трябва да я гоня , но освен това каза , че армията ни била в окаяно състояние и доста военни се съкращават...

    А , ако вляза в армията , има ли опасност никога да не вляза в битка???В смисъл , аз искам да вляза в армията за да ме пратят някъде на мисия , да се каля в битките , а и дори да умра , по ще съм щастлив , ако умирам за родината , както нашите национални герои са измирали за нас

    Надявам се да се намерят добри хорица , които да ми отговорят Ооо и имам един малък проблем - имам късогледство , -0,75 диоптер , но ми казаха , че може да се оправи и да стане отново нормално...Ще спра интернета , ако трябва Иначе други проблеми нямам

    ПП:Освен това сега ни вкараха някакво военно обучение , отначало се зарадвах - ще сглобяваме калашници , ще учим за армиите на различните страни или нещо от този род.Па то излезе , че идват някакви военни , които ни говорят , че българската армия не е това , което е била ;д И ни демотивират още повече
    Last edited by Marwar; 10-02-2014, 16:49.

    #2
    Marwar, тук вече има подобна тема: http://forum.boinaslava.net/showthre...E7%E0%F0%EC%E0

    Иначе, аз бих те посъветвал, каквото съм написал и там - не си губи времето с глупости. От една страна, може би това е реална перспектива за малките населени места, не знам. Имам един колега, който е бил охранител в Афганистан - 2 тура по 6 месеца, командири от западни страни, кашици балканци (българи, сърби, хървати и подобни). "Западняците" вземали по $4-5,000 месечно, "балканците" - по $2-3,000 за същата работа (животът не е справедлив). Охранявали строежа на някакъв язовир, разни блок-постове и т.н. Предполагам могат да се направят някакви пари за стандартите на България. От друга страна, не е нещо с дългосрочна перспектива и не си заслужава да умреш или останеш инвалид.

    По-добре изкарай някакво висше образование или научи занаят - гледам че не си споменал това сред опциите. Но така или иначе имаш още няколко години да го мислиш.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      #3
      Dinain написа Виж мнение
      Marwar, тук вече има подобна тема: http://forum.boinaslava.net/showthre...E7%E0%F0%EC%E0

      Иначе, аз бих те посъветвал, каквото съм написал и там - не си губи времето с глупости. От една страна, може би това е реална перспектива за малките населени места, не знам. Имам един колега, който е бил охранител в Афганистан - 2 тура по 6 месеца, командири от западни страни, кашици балканци (българи, сърби, хървати и подобни). "Западняците" вземали по $4-5,000 месечно, "балканците" - по $2-3,000 за същата работа (животът не е справедлив). Охранявали строежа на някакъв язовир, разни блок-постове и т.н. Предполагам могат да се направят някакви пари за стандартите на България. От друга страна, не е нещо с дългосрочна перспектива и не си заслужава да умреш или останеш инвалид.

      По-добре изкарай някакво висше образование или научи занаят - гледам че не си споменал това сред опциите. Но така или иначе имаш още няколко години да го мислиш.
      Ми , ако не съм военен , ми е все едно какъв ще съм ... Аз имам два плана , план А - военен , план Б - нещо друго , квото и да е , което да ме изхранва...А 2-3000 лв. знаеш ли колко много са за мен :О Баща ми цял живот е работил с 800 лв. на месец и нищо не липсваше на домакинството ни (ее разни глезотийки да , но не липсваха характерните за всяко домакинство уреди и предмети)...А на мене една заплата от 1500 лв. ще ми се струва много На мен работа ми трябва , колкото да не умра от глад

      А щом вече има създадена тема , бих искал да помоля тази да бъде изтрита...Съжалявам , че не съм търсил достатъчно

      Comment


        #4
        Един въпрос свързан с темата на момчето. Какво се случи със сержантското училище? Май вече не съществува. Имах приятели които отидоха там. А в армията всеки от сержантите ни го беше завършил и бяха готини хора и професионалисти. Лошото на подобно училище беше че ограбва детството, заминаваш 14-15 годишен, все едно техникум, ама си е армията и няма мърдане. В казарма си, прибираш се евентуално събота и неделя и т.н. Сержантите бяха наша възраст, но вече бяха "пораснали". Факт е че нито от тях, нито от двама приятели които родителите им ги засилиха за там, съм чул лоша дума за училището.

        А към Marwar: мани ги тия приказки от форумите. Нито знаеш кой ги пише, нито какъв му е много специфичния психиатричен проблем. Това включва и настоящият пост
        По-добре послушай баща си, ще го цитирам:
        ..Той ми каза , че щом ми е мечта , трябва да я гоня
        Според скромното ми мнение, мотивацията ти е правилна и няма да си нещастен ако станеш военен, въреки всички сапътстващи проблеми.
        Влез в сайта на университета във Велико Търново, виж как се кандидатства и успех: http://www.nvu.bg/
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          #5
          Marwar написа Виж мнение
          .........
          А , ако вляза в армията , има ли опасност никога да не вляза в битка???В смисъл , аз искам да вляза в армията за да ме пратят някъде на мисия , да се каля в битките , а и дори да умра , по ще съм щастлив , ако умирам за родината , както нашите национални герои са измирали за нас
          .....
          Искрено се надявам никога да не влезеш в битка.
          Не мисля, че трябва толкова да се притесняваш от физическите нормативи, че да трябва да тренираш по-сериозно от това, което постигаш в момента. За съжаление не знам точно какви са те, но не са много по-високи от това, което си описал. Добре е също да можеш да правиш 12 набирания на лост.
          Потърси каква е програмата за развитие на въоръжените сили. Мисля, че не се предвижда тяхното увеличаване. От друга страна, от време на време изникват някакви конкурси за места за военни, така че можеш да ги следиш отсега, за да си прецениш.
          Също разгледай и какъв е приемът във висшите военни училища - специалности, места, наплив, оценки, бъдеще. Още ти е рано за там, но е добре да имаш представа за положението.

          Comment


            #6
            bsb написа Виж мнение
            Искрено се надявам никога да не влезеш в битка.
            Не мисля, че трябва толкова да се притесняваш от физическите нормативи, че да трябва да тренираш по-сериозно от това, което постигаш в момента. За съжаление не знам точно какви са те, но не са много по-високи от това, което си описал. Добре е също да можеш да правиш 12 набирания на лост.
            Потърси каква е програмата за развитие на въоръжените сили. Мисля, че не се предвижда тяхното увеличаване. От друга страна, от време на време изникват някакви конкурси за места за военни, така че можеш да ги следиш отсега, за да си прецениш.
            Също разгледай и какъв е приемът във висшите военни училища - специалности, места, наплив, оценки, бъдеще. Още ти е рано за там, но е добре да имаш представа за положението.
            Разбира се , аз ще работя да подобря нормативите си 12 набирания на лост не звучи трудно , аз по принцип не съм редовен на лостове, но 5 набирания си ги правя ей така от раз...дори и да не ме вземат в армията , поне ще изглеждам по-атлетичен

            Comment


              #7
              Физическите нормативи за кадровите военнослужещи са смешни.
              Коремни преси (за минута), лицеви опори (за минута), совалки 10 х 10 метра и крос от един километър. Нормативите са различни в зависимост от пол, години и прочие, а и реално няма норматив, а сбор от точки, като май 200 точки е минимума от четири упражнения са максимум 400 точки. Както и да е, леко сложна е схемата, но самите нормативи, пак казвам, са наистина ниски. Още повече, че наплив за по-смотаните гарнизони няма.
              Има и тест обща култура, но той е на материал от ниво 7 - 8 клас.

              ПП
              След кратка консултация, ето горе-долу резултати с които ще минеш - 50 коремни преси за минута, 40 лицеви опори за минута, совалките да са под 29 секунди и косчето да е под 4 минути.

              ПП2
              Marwar написа Виж мнение
              Мисля че , Росен Петров беше казал...
              Росен Петров е идиот, кух популист и познанията му по история са колкото моите по молекулярна биология. Лично мнение.

              ПП3
              Албания има 14 500 човека армия, плюс 5000 човека резерв.
              Last edited by 1951; 10-02-2014, 22:50.
              Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

              Comment


                #8
                1951 написа Виж мнение
                Физическите нормативи за кадровите военнослужещи са смешни.
                Коремни преси (за минута), лицеви опори (за минута), совалки 10 х 10 метра и крос от един километър. Нормативите са различни в зависимост от пол, години и прочие, а и реално няма норматив, а сбор от точки, като май 200 точки е минимума от четири упражнения са максимум 400 точки. Както и да е, леко сложна е схемата, но самите нормативи, пак казвам, са наистина ниски. Още повече, че наплив за по-смотаните гарнизони няма.
                Има и тест обща култура, но той е на материал от ниво 7 - 8 клас.

                ПП
                След кратка консултация, ето горе-долу резултати с които ще минеш - 50 коремни преси за минута, 40 лицеви опори за минута, совалките да са под 29 секунди и косчето да е под 4 минути.
                200 точки минимум за да вляза ли ми трябват???и тези нормативи , които ти си ми изнесъл , за минималните 200 точки ли са???Защото предполагам , че при голяма конкуренция и с 200 точки може да ме издухат

                И бих искал да благодаря на всички , които ми се отзоваха

                А иначе , относно проблемите с очите - чувал съм , че далтонисти в България не се приемат , как седят нещата с късогледите??Ще се опитам някак си да ги оправя , но все пак това зависи повече от организма ми ... За псхическите тестове , не знам какво представляват , но , ако е нещо с кръв предполагам , че ще го мина , защото съм виждал и дори участвал в закалането на прасе ( жал ми е за прасето , но кво да се прави, традиция, а трябва да помагам на нашите) , а дядо ми си сряза крака с ракетата (ее не точно целия крак , а просто дълбока рана и извади късмет , че не успя да си среже кръвоносен съд) пред очите ми , имаше си кръвчица доста и аз му помагах да си зашие крака , понеже той е лекар...сега си върви спокойно , само дето има белег ;д

                Comment


                  #9
                  Задават някакви тъпи въпроси, ама много хора отпадат точно на психотеста.

                  Comment


                    #10
                    хе хе, физически нормативи
                    Преди две години ме викаха запас, та там се мотаеше някакъв солдат, да кажем кинт и седемдесет висок...и също толкова широк...та това кюфте гараснтирано нямаше как да мине фит теста без да получи инфаркт. Идеята е че всички тези тестове и изпити са формалност предвид че не им стигат хора да си запълнят позициите...това ако просто искаш да си зелено човече, ако имаш мераци за кариера вече е друга песен и освен физ подготовката ще ти трябвта и 2-3 езика. Но при този курс на развитие има и разни благини като 2 годишни обучения в щатите и т.н.т....не че всеки успява да се набере за толкова, но аз познавам таива хора.

                    Comment


                      #11
                      Уф какво да ти кажа и аз. Наистина следвай мечтата си, аз станах военен и бях много надъхан, ама като влязох в системата романтизма ми умря, ама не е заради гърч или други подобни неща (мене тези неща не ме плашеха) а заради състояние на армията, въоръжение, командване, екипировка абе всичко, ама и аз май като военните които идват да ви преподават военна подготовка в училище така само ще те демотивирам. Голяма част от армията е много демотивирана за служба, проблемите не са от вчера. За мисиите зад граница, които до края на 2014 спират навсякъде, сега не ми се говори за тях и техните плюсове и минуси. Пък и вече почти никъде не набират войници приемите са спрени заради безкрайните съкращения и реформи. На много малко места набират и то малка бройка.

                      П.С. Иначе някой по-горе беше писал за сержантското училище, да има го още аз го завърших преди 2 год. Има го ама до кога не се знае
                      Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                      Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                      Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                      Comment


                        #12
                        Shelenberg, можеш ли да поясниш какво означава "демотивиран за служба"? В контекста на професионална армия, имам предвид.
                        Защото не е задължение все пак, нали. От една страна хората подписват договор и получават заплата (като всяка друга работа), от друга страна - "демотивирани за служба". В трудовия пазар е ясно как се решава този проблем.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          #13
                          Нито ще се развиеш,нито ще си кой-знае колко полезен за държавата.Достатъчно разкази съм чувал от служещи и никак не ми се нравят нещата ,които стават там.

                          Comment


                            #14
                            Не си струва. Вече да си военен не е чест. А и каква армия имаме? Може ли тя да защити държавата при евентуално нападение? Или ще разчитаме на НАТО?
                            аз мога повече оперативно счетоводство

                            Comment


                              #15
                              А по време на Варшавският Договор не разчитахме ли тогава на СССР,или си мислиш,че сме били толкова силни,че сами да спрем турската армия?
                              Относно честа на Армията,тя си я има и чест и достоинство и слава.Само,че за тази чест трябва и народа да пре да плюе по нея,незнам друга страна по света която така негативно да се отнася към Армията си.Едни гърчоля дето са яли неведнъж пердаха ни почитат въоръжените си сили все едно те са спечелили всички войни от Термопилите до Афганистан-музей,паметници,въспоменателни плочи,яко пропаганда във всички видове медии.А тук какво-отваряш вестника-и вътре поредната помия против армията от Диян Моркин/Николов.
                              Чест и почитания кък момчетата и момичетата които са избрали да служат,а за тези които им се вижда лесно-моля заповядайте поне за година.

                              Comment

                              Working...
                              X