Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Научно-популярни филми

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Филмът е интересен, но е малко, ъъъ, "пристрастен" (просто за пример, почти всяка показана във филма битка се представя така, сякаш силите на САЩ се бият сами (южно виетнамски сили или други (като, да речем, южно корейци) не участват) и се сражават срещу многократно превъзхождащи ги в числено отношение противници (партизани и редовна войска на Северен Виетнам) - предполагам, за да се наблегне на героичността и прочее), което предполагам си е нормално за този род филми, де. Главният плюс (за мен) е не толкова основният разказ за войната, колкото личните истории и най-вече архивните кадри.

    ПП За мен интересно този филм съвпадна с дочитането на спомените на един сащиански пилот на вертолет, който е бил във Виетнам 64-та и 65-та.
    Last edited by gollum; 05-09-2012, 20:38.

    Comment


      #17
      Аз лично в момента гледам една документална поредица за Втората световна война, тъй като за мен това е най-интересната война. Сега намерих един и за първата, може и него да изгледам.

      П.С. Случайно се натъкнах на страхотен мултимедиен продукт за Балканската война. Ето и самото описание:
      Това е мултимедиен продукт създаден по повод 95 години от Балканската война. В него има доста интересни материали свързани с военните действия, въоръжение и униформи, биографии на военачалници и спомени на очевидци. Надявам се, че този торент ще пробуди патриота у вас.

      Който иска да му дам линк за сваляне да ми драсне едно ЛС, тъй като не знам дали е удачно да го оставя тук. Поздрави!
      Българин да се наричам първа радост е за мене...

      Comment


        #18
        gollum написа Виж мнение
        Филмът е интересен, но е малко, ъъъ, "пристрастен" (просто за пример, почти всяка показана във филма битка се представя така, сякаш силите на САЩ се бият сами (южно виетнамски сили или други (като, да речем, южно корейци) не участват) и се сражават срещу многократно превъзхождащи ги в числено отношение противници (партизани и редовна войска на Северен Виетнам) - предполагам, за да се наблегне на героичността и прочее), което предполагам си е нормално за този род филми, де. Главният плюс (за мен) е не толкова основният разказ за войната, колкото личните истории и най-вече архивните кадри.

        ПП За мен интересно този филм съвпадна с дочитането на спомените на един сащиански пилот на вертолет, който е бил във Виетнам 64-та и 65-та.
        Военен филм, който да не е пристрастен към военните от страната на продуцента и режисьора, много трудно ще се намери, да не кажа, че няма. Специално за битките във филма, евентуалното коригиране на противниковите сили, би довело до силна реакция от страна на ветераните, а и не само. Тези битки вече са се превърнали в градивен елемент на американското самочувствие и тяхното демитологизиране е трудна задача. Фокусът на филма обаче е върху личният аспект на войната. В този смисъл от филмът е отличен, въпреки, че имаше моменти, които и на мен не ми допаднаха особено, или други, които почти не бяха засегнати, напр. Linebacker II.
        Относно останалите страни в конфликта - предполагам, че те също правят филми по темата за своето участие, а и тяхното включване във този филм със сигурност би оскъпило продукцията.
        If you believe everything you read, better not read.
        Japanese Proverb

        Comment


          #19
          В колибка се натъкнах на един лично за мен много интересен филм за Северна Корея, който за съжаление няма български субтитри, но поне има английски и смятам да го гледам.
          Българин да се наричам първа радост е за мене...

          Comment


            #20
            ГРУ - Тайны военной разведки (2011)



            Добра поредица от 10 серии с прилично качество и интересна информация. Има я в Колибка.

            Comment


              #21
              The Adventure of English (2003)





              8 серии, чудесен. В Колибка.

              Comment


                #22
                BBC Horizon: How Big is the Universe? (2012)



                Following the cosmologists who are attempting to create a map of everything in existence.


                Много приятен филм, с хубави ефекти и интересна информация, макар и сравнително стара. За мен новото беше в доказателството, че Вселената е безкрайна. Изпуснал съм кога точно са го доказали, но наваксах. Качен е в Колибка.

                Comment


                  #23
                  PBS NOVA: Absolute Zero (2012)



                  In this companion Web site to the NOVA program Absolute Zero, learn about the theoretical upper limit of temperature, find an article by author Tom Shachtman on the cultural impact of artificial refrigeration, read an interview with physicist Luis Orozco on ultracold Bose-Einstein condensates, browse a list of notable temperatures ranging from absolute zero to the hottest theoretical temperature in the universe, and more.


                  Екстра е, има го в Колибка.

                  Comment


                    #24
                    Днес върви "National geographic: secrets of the Universe", повторение на същото предаване от преди около 10-тина дни. Имаше интересни неща за космически технологии (включително и международната космическа станция), 3D-принтиране на детайли (това за мен беше най-интересното) и т.н. Някой друг хвана ли го?

                    P.S. Всъщност май е това: http://channel.nationalgeographic.co...tech-22-10994/
                    Така или инак, в българската програма това предаване не отбелязано кой знае защо ...
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      #25
                      Ммм, да се нагледате с кеф!!!
                      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                      Comment


                        #26
                        PBS: The War That Made America



                        The War That Made America, a PBS documentary, tells the story of the French and Indian War and how it impacted the American Revolution.


                        Става.

                        Comment


                          #27
                          Поради популяризаторската си цел подобни филмчета имат и "грешки" (тук не искам се впускам в дискусии, тези грешки разбира се не са фрапиращи, но за запознатите с подробностите се набиват на очи). Повод да напиша това са две поредици (които въпреки допуснатите грешки намирам за доста сполучливи). Едната е трисерийния филм на ВВС "Леонардо" за Леонардо да Винчи. В една от сериите героя, заминавайки за Франция навива на руло недовършената картина на Мона Лиза (на авторите на филма явно им е убягнал факта, че картината е нарисувана върху дърво, вероятно подведени от термина "платно". Съдбата на самата картина е доста интересна, но това е за друга тема - от банята на Франсоа ² до спалнята на Наполеон, че и още много премеждия).
                          Другия филм е копродукция и се нарича "Битката за космоса". Там пък създателите му явно не са знаели, че Вернер фон Браун е със счупена ръка, когато се предава на янките.

                          Click image for larger version

Name:	ôîí Áðàóí.JPG
Views:	1
Size:	39.7 КБ
ID:	539626
                          Last edited by boilad; 23-03-2014, 15:20.
                          Liberte, egalite, fraternite
                          Viva la revolution
                          Zalmoxis написа
                          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                          http://hristoen4ev.blogspot.com/
                          dibo написа
                          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                          Comment

                          Working...
                          X