Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кратка история на България; Световна история - книги

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кратка история на България; Световна история - книги

    Привет отново,
    Впечатлен съм от съседната дискусия за изкуството на войната, затова реших да се допитам за съвет относно: "Кратка" история на България / Света.

    Като ученик не бях добър по история, особено в датите и така този предмет ми стана антипатичен, a с това и голяма част от историята - мъгла.


    Бихте ли ми препоръчали книга, която да не е много голяма по обем, да не е претрупана с дати и излишни факти, които ще забравиш след 1 седмица, а нещо което е поднесено по начин, който е различен от тези в учебниците например.
    Целта ми е да си обогатя общата култура и да почуствам духът на миналото и прадедите ни. Не искам да се задълбавам с някоя дебела книга или многотомник, за да не ме отбъсне отново.
    Искам просто да добия знанията за по-важните събития от историята на България и Света.
    Ще мога ли да мина с по 1-2 книги за всяка от историите?

    Като гледах "Бягство към победата" имаше дискусия около това колко малко знаят за българската история участниците... е и аз не падам по-долу и ме е срам от това!



    Преди месец попаднах на едно интересно заглавие в сп. Книжарница, поздравление за начинанието, набелязах четири заглавия, като две от тях са по темата:

    Тази ми изглежда обещаваща (две части):

    "Кратка история на българите" - книга първа, Васил Ат. Василев , 2010
    Открий огромно разноoбразие от интересни книги в сектор "Книжарница" на store.bg Художествена литература, детски книжки, учебници и учебни помaгала.


    Един роман, за времената в Европа през 19век и делото на Бенковски:
    "Медальонът" Ч.1 и 2, Галина Златарева , 2010


    Нещо подобно и за световната история търся - на колко периода може да се раздели световната история, вълнува ме по-скоро тази от средните векове насам... или трябва да започна от античността.



    ПП: И последно - какъв е минимумът от възрожденски песни, които всеки българин трябва да знае, не се знае утре в каква обстановка може да попаднеш...
    Моля, избройте няколко във възходящ ред.

    Благодаря
    Last edited by stargate; 06-12-2010, 21:56.

    #2
    Защо не направят поредица, за историята на България, от - до?

    Спомням си че имаше за "Българите" една поредица, за произхода.
    Операция Слава и това е.

    Засякох случайно по БНТ1 "Пътеводител на историческия стопаджия", но не ми хареса, вкарват някакви комедийни елементи, незнайно защо (Аспарух гонеше водещия с меч, в една гора, на забързан каданс... примерно), а и е накъсно някак.

    Не може ли едно сериозно нещо да направят?!

    Comment


      #3
      Ако нямаш интерес към историята и целта ти е просто добиване на обща култура "Хрониките" Стефан Цанев са напълно достатъчни,но мисля,че и към тях бързо ще изгубиш интерес ,тъй като ти липсва правилната мотивация.

      Comment


        #4
        stargate написа Виж мнение
        Целта ми е да си обогатя общата култура и да почуствам духът на миналото и прадедите ни.
        Ако искаш научиш за БЪЛГАРСКАТА история и да се почустваш горд от "много-вековната история на България" Стефан Цанев наистина е подходящ. Няма спор, че човекът е надарен драматург, а явно е и пламенен патриот.

        Искам просто да добия знанията за ........... историята на България и Света.
        Ако пък искаш наистина да научиш за ИСТОРИЯТА на българите и на света то моя съвет е да търсиш други източници.

        Ще мога ли да мина с по 1-2 книги за всяка от историите?
        Не. Но специално за историята на Европа добро начало е книгата на Норман Дейвис - "Европа. История". Страхотна творба, но за съжаление е доста дебела.

        С уважение,
        "Никой народ не е бил победен в собствените си учебници" - Will Durant - американски историк и философ

        Comment

        Working...
        X