Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Петиция за запазване на българския език

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Петиция за запазване на българския език

    Уважаеми,

    Подозирам, че ви е писнало от петиции в защита на какво ли не. В този форум често се говори за българския език, за неговото влияние при формирането на българската народност, като свидетелство за някакви процеси.

    Знам, че форумът въобще няма политическа насоченост. Това не е нужно. Но някак без да се усетим Народното събрание вече прие на първо четене поправка в Закона за народната просвета, от която излиза, че книжовният български език няма да е задължителен за изучаване. От една страна това толерира първобитната арогантност, от друга се стреми да разруши културната ни идентичност като българи.

    Ето защо ви призовавам да подпишете петицията в защита запазването на българския книжовен език като част от Държавните образователни изисквания!

    #2
    :tup:
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #3
      Че накъде без език!

      Comment


        #4
        Чудесна инициатива.

        Искам да поправя, че петициите и протестите съвсем не са много, напротив - обидно малко са, като се има предвид какви абсурди се забъркват от управляващите, но за всички тях ще трябват доста теми.

        Подобно неглижиране на българския език само по себе си е потресаващо. Но евентуалните резултати според мен са много добре премислени и не се отнасят до нещо друго, освен до бавното, но сигурно и законово обосновано откъсване на определено етническо малцинство от България, и то без те да го искат или да знаят какво точно се прави в момента от техните представители във властта, които са инициаторите на този акт.

        Много хитро измислено - и сега на много места се говори предимно малцинствен език, но от време на време по задължение - български. След не много време може да се защитава тезата, че след като за децата не е задължително да изучават български, то по подразбиране те не го знаят и въобще не може да се изисква да се говори задължително български.
        Всичко това може да се предотврати толкова елементарно, колкото в момента се върши - като някои хора започнат да мислят.

        Comment


          #5
          Отвратителна работа. Преди време имаше някакви безумни инициативи (например, за преминаване от кирилица на латиница). От петициите смисъл има - с това съм съгласен. И си струва в подобни случаи да се отваря нарочна тема - не е нещо маловажно.

          Comment


            #6
            Нещо не ми е ясно. За да се приеме поправка в закона не трябва ли мнозинство в НС?
            Защо им е да го правят, не е ли възможно поправката да има съвсем друг смисъл от този, който и придават хора като случайно прелитащият горе?
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              #7
              Смисълът на тая реформа е да няма норма за български език. Когато няма еталон, какъвто е книжовния език, започва ускорения разпад на кое да е общество. Впрочем предложението е направено от председателя на Комисията по образованието и науката и внесено от правителството. Лесно може да се провери кой кой е.

              Comment


                #8
                Точно това не ми е ясно. Защо НС ще гласува за ускорения разпад на обществото?
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  #9
                  доколкото ми е известно, чак такъв проблем няма. отпада задължителното изискване за владеене на български книжовен език заради норми на ЕС, които няма как да не приложим. тоест - става дума за правен, а не политически казус. разбира се - изучаването и изискването за знаене на български език остава. тоест, проблемът е или преувеличен, или несъществуващ, повдигнат от хора, които очевидно не са доразбрали за какво става дума.

                  Comment


                    #10
                    Кало (извинявам се, че ти създавам работа, но изглежда си наясно с това (предполагам, заради работата ти), та затова и питам) - какво е това изискване точно? В смисъл, има изискване, че не трябва да е задължително гражданите на държавата Х, член на ЕС, да знаят книжовната форма на съответния национален език? Или аз нещо не съм разбрал.

                    ПП Иначе с петициите често се случва така - не е разбрано добре за какво става въпрос. Не е задължително и тази да е така, но се случва. НО пък причина е и това, че не винаги се обясянва добре (от правителството) за какво става въпрос.

                    Comment


                      #11
                      Кало :tup:
                      Присъединявам се към Голъм в молбата за повече разяснения. От самото начало нещо не ми изглеждаше наред с петицията и поправката в закона, но подписах прибързано
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        #12
                        за изискването на ЕС не знам точно. иначе - точката е прамахната от проекта за промени в закона, защото според вносителя не може книжовна норма да се установява с юридически акт от такъв характер. Иначе - това прави Институтът по български език в своите разработки.
                        Разбира се, липсата на посочената точка, по никакъв начин не влияе на конституционните разпоредби по случая. Така че, пак повтарям, ИМХО - проблем изобщо няма.

                        Comment


                          #13


                          Петък, Април 11, 2008
                          Да разлаем кучетата (кейс стъди)
                          Чудя се да се смея или да плача на глупостта на хората. Да се смея не върви, защото не всеки може да тълкува нещата по еднакъв начин заради разликите в умствения багаж. Да плача - също не върви, защото за глупостта на глупака не винаги е виновен друг. Но все пак, да си имаме уважението. Сериозно поставям под съмнение възможността да тръгнеш да протестираш за нещо, само защото някой ти казал, че има конспирация и се готви национална измяна и турцизация на българския народ, видиш ли, както го изтълкуваха мои, уж интелектуално запасени колеги.

                          Днес е националния протест срещу поправка в Закона за народната просвета, която отменя

                          "чл. 16. Държавните образователни изисквания се отнасят за:
                          ал. 4. усвояването на книжовния български език" (фото-линк)

                          Чули-недочули, мнозина се юрнаха да защитават българщината, без, ама без ни най-малко да знаят за какво става въпрос. Камо ли да си имат представа от законодателство или от ДЪРЖАВНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ИЗИСКВАНИЯ и... от политика.

                          Да го обясня на прост-разбираем език

                          Понеже липсва нормативна уредба (в случая наредба), която да регламентира как става оценяването на матурите (зрелостните изпити) министърът на образованието Даниел Вълчев е инициирал премахването на този чл. 16, ал. 4, за да не атакува случайно някой родител или ученик провеждането на матурите през лятото на 2008 г. Т.е. с тази поправка той бетонира провеждането на матурите и устойчивостта им в съда. Иначе би могъл да се появи родител, който да каже - "Ама вие нямате критерии, по които да оценявате, не сте написали наредба, а го правите със заповед, което е недопустимо" и така матурите да паднат в съда. Така обаче, те няма да паднат.

                          А това, че има политически натиск над съда, за да защити матурите, е друга тема, и на запознатите е ясно, че такъв натиск Е оказан. А самият казус "отмяна на чл. 16, ал. 4 - българският език" е показателен за огромния октопод, в който се е превърнала съдебната, законодателната и изпълнителната власт, които по принцип не трябва да са свързани.

                          За по-задълбочено разбиране препоръчвам статията-анализ на Нина Георгиева, родител, който осъди МОН през 2002 г. за задължителните зрелостни изпити. Тя е обяснила много добре за този октопод, който споменавам или как изпълнителната власт се меси в съдебната и законодателната, т.е. прави каквото си поиска (в. "Сега")

                          Която статия е на два клика разстояние - ама е по-лесно да протестираш, преди да се информираш. Най-малкото като се информираш, ще протестираш не за глупостта отмяна на българския език, а за наглостта съдебната система в България да е напълно зависима от изпълнителната и законодателната власт. Ето за това трябва да се протестира!

                          "Според Даниел Вълчев законовата поправка е била предложена по тактически съображения, за да не бъдат матурите атакувани в съда именно заради липсата на държавни образователни изисквания за обучението по български език." от медиите =>>

                          "Часове след решението на Върховния админитративен съд, което отхвърли жалбата на ученици и родители срещу матурите, в интернет форумите се появиха мнения, че върху съдебната система за пореден път е оказан натиск от изпълнителната власт, а гафът ще бъде замазан от законодателната с поправки в закона." писах още преди време в "Дневник" =>>

                          И да заключа

                          "Да разлаем кучетата" е похват, който определени лица, най-често политици и корпорации, използват, за да манипулират медиите (да, обратния процес на медийната манипулация). Т.е. на медиите се подхвърля една скандална тема, всички започват да говорят и протестират по тази тема, а целта на занятието е да се отклони вниманието от друг скандал, който върви по същото време в дневния ред - например корупция по високите етажи на властта. За нея най-добрия лек е да кажеш на хората, че ги "турцизират" и хората вече не ги боли за корумпираната им държава, а си мислят за врага. Сигурно няма по-силно нещо от национализма и патриотизма, като изпитан метод за "Разлайване на кучетата". Не веднъж са го използвали и президентът Георги Първанов и правителството, и поотделно министри и депутати през всички години и от всички страни.

                          Препоръчвам и филма "Да разлаем кучетата" на непросветените читатели. Особено на журналистите, които не искат да бъдат водени за носа от силните на деня. В него става дума за скес-скандал в белия дом. Президентът е засечен неприятно. Кризисният щаб отклонява вниманието намедиите и обществото като създава измислена война в.. Албания.

                          Ако някой е усетил, че е бил воден за носа тези дни, може да се сърди освен на себе си и на медиите, които за пореден път показват, че липсата на професионализъм е доминиращ фактор в бизнеса. Освен това да се знае, че който е бил воден за носа, е сметнат за глупак. А тези, които ме поканиха днес да протестираме и тези, с които дискутирах тази тема тези дни, да си знаят, че са били водени за носа и да си правят извода :-)

                          пп
                          Дайте линк на приятелите си към статията, за да се усетят овреме

                          написано от Симион Патеев в 17:26 13 коментара


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #14
                            Благодарй, Thorn. За съжаление и аз като Иднайн реагирах твърде първосигнално . Ама какво да се прави, наистина е по-добре човек първо да провери, а после...

                            Comment


                              #15
                              Чл. 16, т. 4 от действащия сега Закон за народната просвета гласи, че държавните образователни изисквания се прилагат включително за усвояването на книжовния български език.
                              В Законопроекта, предложен от правителството, е записано тази точка да отпадне. Параграф 2 на законопроекта разпорежда: „В чл. 16 т. 4 се отменя.”
                              Настояваме да не бъде погазвана Конституцията на Република България!

                              В нея изрично е записано, че официалният език в страната ни е българският език.
                              Манипулация!Двата цитата са от петицията и нямат нищо общо помежду си.Българския език е официален и гарантиран от конституцията ,въпросните изменения ,не засягат изучаването на български в училищата.
                              "Книжовния" български е приет от книжовното дружество през 1878г. и фаворизира североизточните диалектни форми,като "книжовни".За сметка на останалите диалекти,които се водят неправилни.Например:ще видим-правилна форма;ке видим-неправилна.В македонския книжовен език е точно обратното.
                              Тези изисквания засягат най-вече българите от близката чужбина,които не могат да изучават книжовен по разбираеми причини.Към тях има изискване да полагат изпит по БЕЛ при кандидатстване.В същото време знаем какво е нивото на владеене на "книжовния" в нашите гимназии. :1087:

                              Comment

                              Working...
                              X