Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Библията като книга

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Библията като книга

    Тази тема не е религиозна, просто ми е любопитно от челите библията дали има хора, които са я харесали като книга и кои са любимите им цитати или глави от нея. Ето моите любими неща (две от тях):

    (Мат. 5:3)

    Блажени бедните духом, защото тяхно е царството небесно.

    Блажени плачещите, защото те ще се утешат.

    Блажени кротките, защото те ще наследят земята.

    Блажени гладните и жадните за правда, защото те ще се наситят.

    Блажени милостивите, защото те ще бъдат помилувани.

    Блажени чистите по сърце, защото те ще видят Бога.

    Блажени миротворците, защото те ще се нарекат синове Божии.

    Блажени изгонените заради правда, защото тяхно е царството небесно.

    Блажени сте вие, когато ви похулят и изгонят, и кажат против вас лъжовно каква и да е лоша дума заради Мене.

    Независимо дали съществува Бог (и ако съществува дали в точно тази форма) или не, тези думи винаги са ме вълнували. Друго, което ме докосва (и като литература) е това:

    Първо послание на апостол Павел към коринтяните, глава 13

    1 Ако говоря с човешки и ангелски езици, а любов нямам, аз съм станал мед що звънти, или кимвал що дрънка.

    2 И ако имам пророческа дарба, и зная всички тайни и всяко знание, и ако имам пълна вяра, тъй щото и планини да премествам, а любов нямам, нищо не съм.

    3 И ако раздам всичкия си имот за прехрана на сиромасите, и ако предам тялото си на изгаряне, а любов нямам, никак не ме ползува.

    4 Любовта дълго търпи и е милостива; любовта не завижда; любовта не се превъзнася, не се гордее,

    5 не безобразничи, не търси своето, не се раздразнява, не държи сметка за зло,

    6 не се радва на неправдата, а се радва заедно с истината,

    7 всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи.

    8 Любовта никога не отпада; другите дарби, обаче, пророчества ли са, ще се прекратят; езици ли са, ще престанат; знание ли е, ще се прекрати.

    9 Защото отчасти знаем и отчасти пророкуваме;

    10 но когато дойде съвършеното, това, което е частично, ще се прекрати.

    11 Когато бях дете, като дете говорех, като дете чувствувах, като дете разсъждавах; откак станах мъж, напуснал съм детинското.

    12 Защото сега виждаме нещата неясно, като в огледало, а тогава ще ги видим лице с лице; сега познавам отчасти, а тогава ще позная напълно, както и съм бил напълно познат.

    13 И тъй, остават тия трите: вяра, надежда и любов; но най-голяма от тях е любовта.

    Може би съм романтик, но за мен това наистина е силно
    Не 7, а 77 пъти по 7...

    http://www.mathematicalanthropology.org/

    Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

    #2
    Даркас, тази любов, за която говори Павел от Тарс, е нещо много по-различно от романтичната такава. Иде реч за божията любов и съответно дължимата раципрочно от хората към него.

    Иначе хайде малко и от мен, ама аз като отстъпник, си падам повече по Стария завет...

    Книга на Осия, 1 глава

    2 Когато Господ почна да говори чрез Осия, Той каза на Осия: Иди, вземи си блудна жена, и добий чада от блудство, защото земята с многото си блудствуване се отклони от Господа.
    3 И тъй, той отиде та взе Гомер, дъщеря на Девлаима, която зачна и му роди син.
    3 глава
    1 И Господ ми рече: Иди пак, залюби жена си, която, ако и да е залюбена от мъжа си, е прелюбодейца, също както Господ люби израилтяните, при все, че гледат към чужди богове и обичат млинове с грозде.

    Тюх, винаги съм му завиждал на този пророк...
    Обаче Езекиил никак не е за завиждане:mhehe:
    9 Вземи си и пшеница и ечемик, боб и леща, просо и бяло жито, и като ги туриш в един съд направи си от тях хлябове; и колкото дни лежиш на страната си, триста и деветдесет дни, яж от тях..... Да ги ядеш като ечемичени пити, и да ги печеш с човешки нечистотии пред очите им.

    На което горкия Езекиил моли, то щото Йехова да има поне малко милост, тъй като не е мърсил душата си с такива "подправки", та Йехова се смилява и му разрешава да използва наместо туй говежди такива.
    Все съм се чудил и маел, защо единият получава тъй приятни напътствия да огласи мисията си, а другият не ми се ще да попада който и да е на негово място ? Може би защото и не разбрах защо Йехова према даровете на Авел, а Каин пренебрегва ? За кого се жени Каин в последствие, кой би решил да го убива, та Господ да му слага знак на челото, който да го пази ? Защо Соломон да е мъдър ? И изобщо, много неща не разбрах... Объркана книга, какво да се прави. Ама и нашите много са се изложили, когато са я превеждали.
    Quae fuerant vitia, mores sunt.

    Comment


      #3
      Еклесиаста ми е най-приятния за четене, ако подхождаме към Библията именно така, като към книга.

      "Защото в многото мъдрост има много досада; И който увеличава знание увеличава и печал."
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        #4
        Подкрепям Ник. Еклезиаста е най-ценното нещо от цялата библия.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          И Псалтира. Да расточатся врази Его... има много материал за маршове там...
          Луд на шарено се радва - цивилен блог

          Comment


            #6
            Аз предпочитам текстове, в които се говори за любов и мир :teu24:
            Не 7, а 77 пъти по 7...

            http://www.mathematicalanthropology.org/

            Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

            Comment


              #7
              Книгите на Макавеите- цяла военновременна хроника си е това... Нали сме военноисторически форум. Пък си има някои практически съвети за воденето на партизанска война
              Quae fuerant vitia, mores sunt.

              Comment


                #8
                Из "Деяния на светите апостоли":
                Глава 10.
                1. Имаше в Кесария един човек, на име Корнилий, стотник от полка, наречен Италийски,
                2. мъж благочестив и богобоязлив с целия си дом; той правеше на народа много милостини и винаги се молеше Богу.
                3. Около деветия час през деня той видя явно във видение Ангел Божий, който влезе при него и му рече: Корнилие!
                4. А той се вгледа в него и уплашен каза: какво, Господи? Ангелът му отговори: твоите молитви и твоите милостини възлязоха за спомен пред Бога.
                5. И сега, прати човеци в Иопия и повикай Симона, наречен Петър:
                6. той е на гости у някой си усмар Симона, чиято къща се намира при морето; той ще ти каже думи, чрез които ще се спасиш ти и целият ти дом.
                7. Като си отиде Ангелът, който му бе говорил, Корнилий повика двама от своите слуги и един благочестив войник от ония, които постоянно се намираха при него,
                8. и, като им разказа всичко, прати ги в Иопия.
                9. На другия ден, когато те пътуваха и наближаваха до града, Петър около шестия час се качи на плоския покрив на къщата да се помоли.
                10. И като поогладня, поиска да яде; докато му приготвяха, той се унесе,
                11. и - вижда небето отворено и някакъв съд да слиза към него, сякаш голямо платнище, привързано за четирите краища и спускано на земята;
                12. в него имаше всички земни четвероноги, зверове, влечуги и птици небесни.
                13. И чу се глас към него: стани, Петре, заколи и яж!
                14. А Петър рече: не, Господи, защото никога не съм ял нищо мръсно или нечисто.
                15. И повторно глас биде към него: което Бог е очистил, ти не считай за нечисто.
                16. Това биде три пъти, и съдът пак се дигна към небето.
                17. И когато Петър беше в недоумение, какво ли значи видението, което видя, ето човеците, пратени от Корнилия, разпитвайки за Симоновата къща, спряха се пред вратата
                18. и, като повикаха едного, питаха: тук ли гостува Симон, наречен Петър?
                19. И докато Петър размисляше за видението, Духът му рече: ето, търсят те трима души.
                20. Стани, слез и иди с тях, без да се двоумиш ни най-малко; защото Аз ги пратих.
                21. Като слезе при човеците, пратени от Корнилия при него, Петър рече: аз съм тоя, когото търсите; по каква работа сте дошли?
                22. А те отговориха: стотник Корнилий, мъж добродетелен и богобоязлив, с добро име между целия народ иудейски, получи от Ангел светий откровение да те повика в къщата си и да послуша твоите речи.
                23. Тогава Петър ги покани вътре и нагости. А на другия ден стана и отиде с тях; и някои от иопийските братя заминаха с него.
                24. На следния ден те влязоха в Кесария. А Корнилий ги чакаше, като бе свикал своите роднини и близки приятели.
                25. Когато Петър влизаше, Корнилий го посрещна, падна пред нозете му, и му се поклони.
                26. А Петър го подигна и каза: стани, и аз съм човек!
                27. И разговаряйки с него, влезе и намери мнозина събрани.
                28. И каза им: вие знаете, че не е простено на човек иудеин да се събира или да се сближава с другоплеменник; но мене Бог ми яви да не считам никой човек мръсен или нечист.
                29. Затова и, бидейки поканен, дойдох без възражение. Сега, питам, по каква работа пратихте за мене?
                30. Корнилий отговори: от четири дена до тоя час постих, а на деветия час се молех у дома си; и ето, застана пред мене един мъж в светла дреха
                31. и рече: Корнилие, твоята молитва е чута, и твоите милостини се спомниха пред Бога.
                32. И тъй, прати в Иопия и повикай Симона, наречен Петър; той е гостенин у Симона усмаря, край морето; той ще дойде и ще ти говори.
                33. Начаса пратих за тебе, и ти добре стори, че дойде. Сега, прочее, ние всички стоим пред Бога, за да чуем всичко, що ти е заповядано от Бога.
                34. Петър проговори и рече: наистина, признавам, че Бог не гледа на лице;
                35. но у всеки народ оня, който се бои от Него и върви по правда, приятен Му е.
                36. Той прати на синовете Израилеви словото, като благовестеше мир чрез Иисуса Христа, Който е Господ на всички.
                37. Вие знаете за станалите по цяла Иудея събития, които наченаха от Галилея след кръщението, що проповядваше Иоан:
                38. как Бог помаза с Дух Светий и със сила Иисуса от Назарет, Който изходи Иудея, правейки добрини и изцерявайки всички насилвани от дявола, защото Бог беше с Него.
                39. И ние сме свидетели на всичко, що стори Той в Иудейската страна и в Иерусалим, и как Го убиха, като Го повесиха на дърво.
                40. Него Бог възкреси на третия ден и даде Му да се явява -
                41. не на целия народ, а нам, на предизбраните от Бога свидетели, които ядохме и пихме с Него, след възкресението Му от мъртвите.
                42. И заповяда ни да проповядваме на людете и да свидетелствуваме, че Той е определеният от Бога Съдия над живи и мъртви.
                43. За Него, всички пророци свидетелствуват, че всякой, който вярва в Него, ще получи прошка на греховете чрез Неговото име.
                44. Докато Петър още говореше тия думи, Дух Светий слезе върху всички, които слушаха словото.
                45. А вярващите от обрязаните, които бяха дошли с Петра, се смаяха, че и върху езичници се изля дарът на Светаго Духа;
                46. защото ги слушаха да говорят на разни езици и да величаят Бога. Тогава Петър каза:
                47. може ли някой да възпре да се кръстят с вода тия, които приеха Дух Светий, както и ние?
                48. И заповяда им да се кръстят в името на Иисуса Христа. След това го помолиха да престои у тях няколко дни.

                Глава 11.
                1. Апостолите и братята, които бяха в Иудея, чуха, че и езичниците приели словото Божие.
                2. И когато Петър възлезе в Иерусалим, обрязаните му натякваха,
                3. думайки: ти си ходил при необрязани човеци и си ял с тях.
                4. А Петър захвана да им разправя всичко поред...
                ...И когато аз захванах да говоря, слезе върху тях Дух Светий, както и върху нас отначало.
                16. Тогава си спомних думите на Господа, как Той говореше: "Иоан кръщава с вода, а вие ще бъдете кръстени с Дух Светий".
                17. Ако, прочее, Бог им даде равен дар, какъвто и нам, които повярвахме в Господа Иисуса Христа, кой съм аз, за да можех попречи Богу?
                18. Като изслушаха това, те се успокоиха и прославяха Бога, думайки: и тъй, Бог и на езичниците даде покаяние за живот.

                ...
                Глава 15.
                1. А някои, слезли от Иудея, учеха братята: ако се не обрежете по обреда Моисеев, не можете се спаси.
                2. И когато произлезе разногласие и немалка препирня между Павла и Варнава от една страна, и тях - от друга, отредиха Павла и Варнава и някои други от тях да възлязат за тоя въпрос при апостолите и презвитерите в Иерусалим.
                3. Те прочее, изпроводени от църквата, минаваха през Финикия и Самария, като разказваха за обръщането на езичниците и произвеждаха голяма радост у всички братя.
                4. А като пристигнаха в Иерусалим, бидоха приети от църквата, от апостолите и презвитерите, и разказаха всичко, що Бог бе сторил с тях и как отвори вратата на вярата за езичниците.
                5. Тогава станаха някои от фарисейската ерес, които бяха повярвали, и казваха, че те - езичниците, трябва да се обрязват, и да им се заповяда да пазят закона Моисеев.
                6. Апостолите и презвитерите се събраха, за да разгледат тоя въпрос.

                7. След дълго съвместно разискване стана Петър и им рече: мъже братя! Вие знаете, че Бог от първите дни избра измежду нас мене, та от моите уста да чуят езичниците евангелското слово и да повярват;
                8. и Сърцеведецът Бог им засвидетелствува, като им даде Дух Светий, както и нам;
                9. и не направи никаква разлика между нас и тях, като очисти с вярата сърцата им.
                10. Сега, прочее, защо изкушавате Бога, като възлагате на врата на учениците иго, което нито нашите бащи, нито ние можахме да понесем.
                11. Ала ние вярваме, че с благодатта на Господа Иисуса Христа ще се спасим, както и те.
                12. Тогава цялото множество млъкна и слушаше Варнава и Павла, които разказваха, какви личби и чудеса стори Бог чрез тях между езичниците.
                13. А след като млъкнаха те, заговори Иаков и рече: мъже братя, чуйте ме!
                14. Симон обясни, как Бог изпърво посети езичниците да Си избере от тях народ за Свое име;
                15. и с това са съгласни думите на пророците, както е писано:
                16. "след това ще се обърна и ще възстановя падналата Давидова скиния, и каквото е разрушено в нея, ще възстановя и ще я изправя,
                17. за да подирят Господа останалите човеци и всички народи, които са назовани с Моето име, казва Господ, Който върши всичко това".
                18. Познати са Богу отвека всичките Му дела.
                19. Затова аз съм на мнение да се не правят мъчнотии на ония от езичниците, които се обръщат към Бога,
                20. но да им се пише, да се въздържат от осквернени идоложертвени храни, блудство, удавнина и кръв,и да не правят на други онова, което не е тям угодно.
                ...от апостолите, презвитерите и братята поздрав до братята от езичниците в Антиохия, Сирия и Киликия.
                24. Понеже чухме, че някои, излезли от нас, са ви смутили с речите си и размирили душите ви, като говорели да се обрязвате и пазите Закона, каквото не сме им поръчали,...
                28. Защото, угодно бе на Светаго Духа и нам да ви не възлагаме вече никакво бреме, освен тия нужни неща:
                29. да се въздържате от идолски жертви и от кръв, от удавнина и от блудство, и да не правите на други онова, което не е вам угодно. Като се пазите от това, добре ще сторите. Здравейте!
                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                Comment


                  #9
                  Не разбирам какъв е смисълът на тази тема. "Избрани цитати от Библията" Айде дайте препишете я цялата и да приключваме по-бързо.
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    #10
                    Imperial написа
                    Не разбирам какъв е смисълът на тази тема. "Избрани цитати от Библията" Айде дайте препишете я цялата и да приключваме по-бързо.
                    Наистина може би е добре да има поне пояснения защо на някого му е любим конкретния цитат. Това, което пуснах за мен е пример за толерантност, освен това смятам, че повдига доста въпроси относно съдържанието на проповядваното от институционалните църкви.

                    Кратко сведение с елементи на анализ за Библията като текст
                    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                    Comment


                      #11
                      колкото по-бързо изчезне тая тема
                      толкова по-кратко ще горим в ада

                      Comment


                        #12
                        Който не е спасен, да се оправя
                        Не 7, а 77 пъти по 7...

                        http://www.mathematicalanthropology.org/

                        Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

                        Comment


                          #13
                          Я да ви попитам Вас, коя Библия четете?
                          Щото преводи много.Тълкувания също.
                          Ето прост пример и както каза Перко-Имперко да слагаме куфаря.
                          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                          Comment


                            #14
                            Само моля някой да не каже кой е убиецът, че язък ми за четенето...

                            Comment


                              #15
                              Библията като книга ?Не мисля,че може да се разглежда като произведение.Все пак е на 2000-2500 години.Книга оттогава няма как да има кой знае каква художествена стойност.Според мен трябва на нея да се гледа от религиозна гледна точка,но тук май усещам подигравателно отношение към религията.

                              Comment

                              Working...
                              X