Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военният съдия Г. П. Стаматов

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Военният съдия Г. П. Стаматов

    Името на писателя Г П. Стаматов ( 25 май 1869 - 9 ноември 1942 ) е добре познато на участниците във Форуми Бойна Слава. По време на Първата Световна война е служил като военен съдия. Знаете ли повече подробности за тази страница от неговата биография ?
    SEMPER AGRESSUS

    #2
    Всъщност не.

    Comment


      #3
      За пръв път го чувам , ама пък и съм нов, от 2-3 месеца. Какво е сторил човека?
      Кръвта из нашите гърди
      не е съвсем изляна!
      Народе, цял стани! Иди!
      Че Македония въстана.

      Comment


        #4
        Чел съм разказите на Стаматов преди десетина години и не ме впечатлиха особено. Скучничък живот е водил, а и нещата му не блестяха с нещо особено. Единственото, което помня от книгата беше корицата, а това е показателно. Надявам се, че не ти е роднина иначе вероятно би се засегнал

        Comment


          #5
          shadowsong написа
          ...Какво е сторил човека?
          На времето ни мъчиха с неговия "Вестовой Димо", та да ни покажат безчовечността на царската армия. Накрая Димо се бесна, щото една кака (жената на капитана) му зашлевила шамар. Много посредствена "творба".

          ("Боже, боже - мислеше той, - и аз съм човек. Как ще се върна сега в село? Димо свине пасал, Димо поручикът го бил, Димо жена го ударила, Димо е магаре, куче, мръсник, въшльо, краста."....През полуотворените врата в полутъмната стая се мяркаше Димо, увиснал във въздуха до самия си креват; на земята, под краката му, се белееше дрешката на капитаншата.....А бедният Димо изчезна безследно, без шум, без да каже някому последна дума, последно прости, своите тегла или проклятия. Той нямаше никого наоколо си да му се оплаче и да пише - не свари да се научи.....На другия ден на капитаншата назначиха нов вестовой.)

          ПП. Винаги съм се чудил на презимето му - Порфириевич. Докарваше ми на "Акакиевич", на нещо небългарско. Доколкото помня е роден в Русия.

          HELLCAT написа
          ... Знаете ли повече подробности за тази страница от неговата биография ?
          Много се наблягаше на факта, че като съдия не подписва нито една смъртна присъда. Т.е. истински син на народа, противопоставящ се на жестоките царски офицери.
          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

          Comment


            #6
            От Г.П.Стаматов съм чел само "Малкият Содом". Разказът не ми направи Бог знае какво впечатление, въпреки интересната за мен тематика и до голяма степен оригиналния за нашата литература сюжет. Едноименният филм, в който главната роля се изпълняваше от Любо Чаталов, ми хареса повече.
            С биографията на самия Стаматов за жалост изобщо не съм запознат.
            Last edited by Николай; 13-02-2008, 16:44.

            Comment


              #7
              Много се наблягаше на факта, че като съдия не подписва нито една смъртна присъда. Т.е. истински син на народа, противопоставящ се на жестоките царски офицери.
              Защо, подписването на смъртни присъди трябва да се счита за проява на будно гражданско съзнание ли ? Или за мъжество ? :sm186: Нищо лошо не виждам в това.
              Quae fuerant vitia, mores sunt.

              Comment


                #8
                Считай го за каквото си щеш. На мен лично не са ми известни мотивите на Г.П., така че не мога да предложа интерпретация на факта.
                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                Comment

                Working...
                X