Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Енциклопедии и книги

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Енциклопедии и книги

    Предложете, моля, някои хубави исторически енциклопедии.
    Било то относно световната история, българската, на някои континент или регион или държава.
    Интересуват ме и някои хубави книги. Стойностни, които заслужава да се прочетат.

    #2
    хубави, а?
    ама с картинки или с цифри?
    нека го кажа мекичко /нещо толкова неприсъщо за мен/ - най-голямо удовлетворение съм получил от книгите, които не някой ми е препоръчал, а съм си намерил сам. след часове ровене по кашоните или случайно мярната в книжарница /в библиотеки не стъпвам/
    така че действай и ако случайно намериш нещо, което желаеш да споделиш - направи го. обаче не искай някой да ти налива полезна информация ей така /особено ако не знаеш какво точно те интересува/
    Толкова от мен

    Comment


      #3
      Хубави в смисъл с добра, точна и удоволетворителна информация.
      Влезни в някоя хубава книжарница, разгледай колко много исторически енциклопедии има,а коя е най-хубавата от тях?
      Така се дават 50 лева и после да излезне, че е пълна с картинки и никаква добра информация.
      Питам ви за лични впечатления от някоя книга или енциклопедия.
      Какви книги и енциклопедии имате и заслужават да се прочетат и са нещо също заслужаващо си парите.

      Comment


        #4
        L В общия случай „енциклопедиите” са твърде общи, недостатъчно подробни и изобилстващи с грешки. Нека не звучи много нафукано, но повечето хора от този форум не градят познанията си на „енциклопедии”, а на базата на специализирана литература. Енциклопедиите се ползват заради красивите картинки и защото могат да ти привлекат вниманието към нещо, което по невнимание си пропуснал, не за сериозно проучване. При тях винаги си с едно наум дали няма някакви грешки в статията и не са кой знае колко по-надеждни от уикипедията.


        Така, че –питай някакъв конкретен въпрос, за да получиш по-конкретни отговори.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          Според мен е безсмислено ако имаш достъп до Интернет, да си купуваш такъв род енциклопедии. В общия случай същата информация е достъпна в Интернет, стига да владееш повече от един език и да си изградиш някои навици при търсенето. Ако има смисъл да се купува нещо на книжен носител, то това е специализирана литература по конкретен проблем.

          Comment


            #6
            Thorn написа
            L В общия случай „енциклопедиите” са твърде общи, недостатъчно подробни и изобилстващи с грешки. Нека не звучи много нафукано, но повечето хора от този форум не градят познанията си на „енциклопедии”, а на базата на специализирана литература. Енциклопедиите се ползват заради красивите картинки и защото могат да ти привлекат вниманието към нещо, което по невнимание си пропуснал, не за сериозно проучване. При тях винаги си с едно наум дали няма някакви грешки в статията и не са кой знае колко по-надеждни от уикипедията.


            Така, че –питай някакъв конкретен въпрос, за да получиш по-конкретни отговори.
            Така е, имам няколко енциклопедии, но хич не ги бива. За това след като се опарих от такива работи реших да искам савет от вас, които смятам за доста компетентни.
            Конкретно нещо... итересите свъразни с историята са всякакви.
            Да речем хубави книги относно Възраждането, Асеневци, Трета Българска държава... някои други по-неизсвестни работи, но интересни.
            Гръцката митология, Средновековието, Историята на Великобритания, Историята на Испания, Колонизацията, Просвещението, Европа в годините 1600-1800. Биографии на владетели... книги за живота на обикновеното население.
            Европейските династии и родове. Неща свързани с Royalty.


            gollum написа
            Според мен е безсмислено ако имаш достъп до Интернет, да си купуваш такъв род енциклопедии. В общия случай същата информация е достъпна в Интернет, стига да владееш повече от един език и да си изградиш някои навици при търсенето. Ако има смисъл да се купува нещо на книжен носител, то това е специализирана литература по конкретен проблем.
            То достъп явно имам и наистина си намирам нужната информация, но си е друго на книга.
            В интернет намериш нещо, след време пак ти потрябва, но си забравил къде е. Няма точно систематизирано, било ти и на английски, освен Уикипедията, но там не всичко е вярно.
            Или пък другото, развали ти се компютъра; нямаш достъп до интернет и увисваш.
            Пък отвори ми се сума и искам да я инвестирам в книги.
            Last edited by Terror; 21-01-2008, 15:23.

            Comment


              #7
              Въпрос на избор. За мен същите минуси ги имат книжните издания специално когато става въпрос за енциклопедии - информацията не може да се коригира, нито обновява, не може да се търси в нея, освен на ръка (това е основният плюс на дигиталните издания). Не е много сложно да се създаде база данни с връзки, наистина, понякога нещата изчезват, но други се появяват. А и не е никак сложно да се копират и съхраняват на компютъра - текстовите информации не заемат много място, а и изображенията - не токова повече. При това, вероятно повечето енциклопедии по същество дублират информацията включително и като изображения) с такава, която може да се намери лесно в Интернет. А и, да си призная, когато погледна много от сега отпечатаните енциклопедии, често по 200-300 страници томчето, ми изглеждат много несериозно .
              Така или иначе, за бързи справки обикновено Интернет е по-удобен (а и можеш да проверяваш независимо къде се намираш, докато е сложно да си носиш със себе си библиотеката ), поне според мен, а аз за друго не ползвам енциклопедии.

              Comment


                #8
                Може би само по отношение на българската история Интернетът едно, че е още доста непълен, второ, поради известната си анонимност е доста пристрАстен по отношение на българската история. Не че и сред печатните издания няма вече и глупости, но сякаш е по-малък процентът им.

                Comment


                  #9
                  Върху този дял наистина нямам добър поглед, така че се съгласявам. Но вероятно в бъдеще ще се променят нещата постепенно и в отва отношение - вес па кпубликуването на нещо в Интернет е много по-лесно, котео освен очевидната отрицателна страна, има и положителни .

                  Comment


                    #10
                    Любимата ми енциклопедия е "История на света в дати".Доста е обща ,както се досещате ,пък и вече е малко стара,затова пък съдържа доста информация.Иначе интернет като че ли обезсмисля тези книги- по-лесно се намира нещо конкретно.

                    Comment


                      #11
                      Всъщност никак не ги обезсмисля.
                      История на света в дати е доста приятен. Приложенията също.
                      В общи линии си заслужава да го притежаваш.

                      Comment


                        #12
                        Torrents

                        как си с торенттракерите
                        оттам може да си свалиш много ценни неща
                        примерно:
                        :rock:
                        Si vis pacem - para bellum!

                        Comment

                        Working...
                        X