Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Стич написа
    ..Срещал съм мнение, че по-скоро произлиза от "комитет" - комитаджи, комита...
    Точно така, "комита" не е свързано с "кмет".
    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

    Comment


      кметъ - етимология

      Comment


        Всеки момент ще започна "Русия в разруха" на А. Солженицин. Имам големи очаквания.

        Comment


          Хана написа
          Така де... Именно този прекалено голям обхват от значения (от "знатен човек" та до "селянин") оставя място за тълкувания и трактовки.
          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

          Comment


            Nick написа
            Така де... Именно този прекалено голям обхват от значения (от "знатен човек" та до "селянин") оставя място за тълкувания и трактовки.
            Спомням си, че някъде бях срещнал трактовка, според която "кмет" и "кум" имат общ корен в древната (не е уточнено от кой език със сигурност) дума "кумис" и се превежда като старейшина.

            Comment


              Получих си поредната онлайн доза статийки от The Journal of Military History и в момента съм започнал
              Shoulder to Shoulder:
              Close Control and “Old Prussian
              Drill” in German Offensive Infantry
              Tactics, 1871–1914

              by Steven D. Jackman

              По повод статията мога да кажа, че е много интересно да четеш тежки аргументации и тълкувания, с които си явно несъгласен. Доста предизвикателно е, подлагаш се на преоценка и т.н.
              Recalibrating my lack of faith in humanity...

              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

              Comment


                Dragoon написа
                Спомням си, че някъде бях срещнал трактовка, според която "кмет" и "кум" имат общ корен в древната (не е уточнено от кой език със сигурност) дума "кумис" и се превежда като старейшина.
                Не.
                Комитат е окръг и се е използвало в българския още от най-стара време. Заимствано е от латинското comitatus - окръг и е дошло най-вероятно през гръцкия. Комитопули са бащата и братята на Самуил. -pulos е типична гръцка наставка. След отпадането й се е получило "комита", което е развило двете си значения с леко различно звучане: комита - виден, смел човек и кмет - управител.
                Името "кумис" идва вероятно от тюркските езици, както и самият продукт.
                Кум вероятно е славянска дума, защото не знам в друга съседна култура да има подобно роднинско отношение. Не е прабългарска, защото кумуването се среща и у други славяни.

                Comment


                  В момента чета - Сръбско-българската война 1885 г. от Александър Въчков
                  Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                  Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                  Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                  Comment


                    Въпреки последното ми разочарование от Реверте ("Художникът на битки" си стои недочетена) днес открих новоизлязлата "Слънцето над Бреда" от поредицата за Алатристе.
                    Започва много добре, тъкмо превзеха и разграбиха някакъв холандски град държан от проклетите еретици. Да видим нататък...
                    Recalibrating my lack of faith in humanity...

                    https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                    Comment


                      Някой във форума заинтересуван ли е от книги на тема бойни изкуства? Опитвам се да открия книги на Гичин Фунакоши
                      Не 7, а 77 пъти по 7...

                      http://www.mathematicalanthropology.org/

                      Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

                      Comment


                        Великата армада от Дейвид Хауарт , доста добра книга.

                        The end of the world came pretty much as we predicted.Atomic spark,struck by human hand raged out of control.Great cities were reduced to dust,burning continents were absorbed by boiling oceans.The spirits of the dead faded in the background radiation that blanked the Earth.

                        The 2 minute war - FallOut

                        Comment


                          рюноске акутагава
                          куентин тарантино
                          фасбиндер
                          доколкото имам време
                          почти нямам.

                          Comment


                            една книга за медичите


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              Балканската война 1912-13 г. от Александър Въчков
                              Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                              Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                              Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                              Comment


                                Shelenberg написа
                                В момента чета - Сръбско-българската война 1885 г. от Александър Въчков
                                Балканската война 1912-13 г. от Александър Въчков
                                Вече седмица я четеш.
                                Знам. )

                                Comment

                                Working...
                                X